ΑποστολέαςΘέμα: Άρρωστος μονομάχος βοηθειααααα!  (Αναγνώστηκε 92 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βασιλική Σπυριδου

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Κερκυρα
Άρρωστος μονομάχος βοηθειααααα!
« στις: Μάρτιος 24, 2020, 09:32:38 πμ »
 Λίτρα και διαστάσεις ενυδρείου: 20 lt με φίλτρο και θερμοσταστη
- Τι και πόσα ψάρια έχετε: 1 μονομαχο
- Χρόνος λειτουργίας του φίλτρου: 2 μηνες
- Με ποιόν τρόπο στρώσατε το φίλτρο: Ρίχνοντας μαλακτικό νερό όπως με συμβούλευσε το Pet Shop!
- Κάθε πότε αλλάζετε νερό και πόσο: Το μισό κάθε 7 μερες
- προσθήκη αντιχλωριου σε κάθε αλλαγή.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Θερμοκρασία:25
Δεν κάνω άλλες μετρήσεις αλλά τώρα που ενημερώθηκα θα ξεκινήσω αμεσα
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
-έχει χάσει την ουρά του. Βλέπω και αλλαγή χρώματος στο σώμα του. Τρώει και αναπνέει κανονικά.
Το χρώμα στο σώμα είναι σαν να έχει ξεθωριάσει
- Πότε εμφανίστηκαν τα συμπτώματα?:περίπου 2 βδομαδες
ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
Όχι δεν έχω ξεκινήσει κάποια θεραπεία καθώς ακόμη ψάχνω το πρόβλημα και δεν γνωρίζω πως να κινηθώ

Αποσυνδεδεμένος ttsotanidis

• Loyal member
  • **
  • Έτσι ξεκίνησα
  • Εμπειρία: Ά Γυμνασίου άντε ΄Β το πολύ
  • Τα ενυδρεία μου: Πρώην 90lt με γκαπάκια ψιλό φυτεμένο, νην μονομαχοενυδρείο 28lt.
  • Τόπος Διαμονής: Πυλαία
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2020, 10:34:50 πμ »
Όταν λες μαλακτικό νερού τι εννοείς? Μπορείς να μας πει τι γράφει πάνω στη συσκευασία το μπουκαλάκι. Ανέβασε οπωσδήποτε φώτο για να μπορέσουμε να καταλάβουμε το πρόβλημα. Το πιο πιθανό είναι fin rot οπότε ενυδρειακο αλάτι αν θυμάμαι καλά χρειάζεται και esha 2000. Αυτά είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα οταν είχα θέμα.
Διάβασε και τα παρακάτω
http://aqua4fun.gr/index.php?topic=1771.0

• New member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2020, 01:45:54 μμ »
Γράφει μαλακτικό νερού για ενυδρεία της εταιρείας amtra pro nature care.
Για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτογραφία γτ ειναι μεγάλο το αρχείο. Τι κάνω? Να δοκιμάσω από υπολογιστή?

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 2 + Shrimp room under construction
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2020, 02:18:59 μμ »
Καλησπέρα, αυτό το προιον είναι στην ουσία αντιχλώριο, για να εξουδετερώνει σθγκεκριμένες ουσίες που περιέχει το νερό της βρύσης μας ώστε να προστατεύει εμάς. Οι ίδιες ουσίες είναι τοξικές όμως για τα οφεέλειμα βακτήρια στο ενυδρείο μας.

Το θέμα είναι ότι δεν είναι προιον για να στρώσει το ενυδρείο που σημαίνει ότι ο μονομάχος μπήκε σε άστρωτο ενυδρείο με όχι αρκετή βιολογία για να εξουδετερώνει τις τοξικές ενώσεις του αζώτου που δημιουργούνται από κατάλοιπα τροφών και τις ακαθαρσίες του μονομάχου. Έτσι αποδυναμώθηκε το ψάρι και αρρώστησε.

Πρώτο βήμα είναι να κάνεις συχνές αλλαγές νερού, 30-50% κάθε δέυτερη μέρα και να ελλατώσεις το τάισμα για καμια βδομάδα. Πχ 2 αποξηραμένα σκουλήκια την ημέρα είναι αρκετά. Επίσης αν έχεις κανένα λαχανικό που να περισσεύει όπως κανέναν αράκα ή λίγο κολοκυθάκι θα μπορούσες να βράσεις πολύ ίγη ποσότητα και αφού ξεφλουδίσεις τα γύρω γύρω να ταίσεις πχ ένα μπιζέλι ή ενα μικρό κομματάκι κολοκύθι την ημέρα, και ότι δεν φάει το αφαιρείς. Θα τον βοηθήσει.

Όταν ανεβάσει φωτό θα σιγουρευτούμε και για την ασθένεια. Αν έχει υπολογιστή σταθερό με windows ζπάρχουν δωρεάν προγράμματα online που μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό και να στην μικρύνει, επίσης υπάρχουν και προγράμματα που το κάνουν από τα windows. Aν έχεις υπολογιστή που τρέχει MacOS της apple το preview έχει επιλογές για να αλλάξεις το μεγεθός της εικόνας.

• Loyal member
  • **
  • Έτσι ξεκίνησα
  • Τα ενυδρεία μου: Πρώην 90lt με γκαπάκια ψιλό φυτεμένο, νην μονομαχοενυδρείο 28lt.
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 24, 2020, 08:07:11 μμ »
Για τις φώτο διάβασε το πάρακατω τοπικ
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,100.0.html
Επίσης μπορείς να πατήσεις στο Google resize photo και θα σου βγάλει πολλά free site που συμπιεζουν φωτογραφίες.

• New member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 24, 2020, 10:14:57 μμ »
Επιτέλους τα κατάφερα! Περιμένω τις απόψεις σας!!!!

• Loyal member
  • **
  • Έτσι ξεκίνησα
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 24, 2020, 10:45:42 μμ »
Καλησπερα. Οτι εχει καποια ασθενεια που του τρωει τα πτερυγια ειναι σιγουρο οποτε αυτα που σου εγραψα και σου ειπα να διαβασεις νομιζω οτι θα βοηθησουν. Αν και δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα το ψαρακι εχει τα χαλια του. Μην το βαλεις κατω προσπαθησε το και ισως τα καταφερει. Στη μεση του ψαριου πανω απο το κατω πτερυγιο του φαινεται στη φωτογραφια κατι ασπρο να κρεμεται. Ειναι σκουλικι ή μου φαινεται?

• Loyal member
  • **
  • Έτσι ξεκίνησα
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 24, 2020, 10:59:19 μμ »
Παντως κανε οτι ειναι να κανεις αμμεσα γιατι δεν νομιζω να αντεξει και πολυ ετσι.

• New member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 24, 2020, 11:10:17 μμ »
Άσπρο φαίνεται στην φωτογραφία, δεν υπάρχει κάτι άσπρο. Θα κάνω σήμερα την παραγγελία. Θα κάνω αλλαγές νερού και θα του δινω μπιζελακι να τρώει μέχρι να μου έρθει η παραγγελία. Άρα ξεκινάω με τα τεστ, αλάτι και melafix? Και ο θεος βοηθός?

• New member
  • *
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 24, 2020, 11:23:32 μμ »
Μπορώ να χρησιμοποιήσω esha 2000 σε συνδυασμό με melafix ή θα τον αποτελειωσω?

Αποσυνδεδεμένος Andreas fish lover

• Silver member
  • Όπου χόμπι τα χώνουμε(λεφτά)
  • Εμπειρία: Επαγγλεματιας αρχαριος με γνωσεις
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα φυτεμένο με ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Ηράκλειο Κρήτης
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 24, 2020, 11:26:21 μμ »
Θα προτεινα οχι πολλα χημικα.Το melafix είναι πολυ καλο φαρμακο.Θα κανει δουλεια!
Όπου χόμπι τα χώνουμε(λεφτά)

Ρίσκαρε.Αν πετύχεις θα σε σεβονται.Αν αποτύχεις θα αποκτήσεις μία εμπειρία!

• New member
  • *
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 24, 2020, 11:32:58 μμ »
Ωραία! Και μια τελευταία ερώτηση. Ας υποθέσω ότι κάνω τις μετρήσεις και δεν είναι κατάλληλες. Τι κάνω για να τις διορθώσω? Πχ όσον αφορά αμμωνία και ph? Θα πρέπει τώρα που θα κάνω την παραγγελία να αγοράσω και κάτι άλλο εκτός από melafix και αλάτι? Το μόνο που έχω είναι αντιχλωριο

• Loyal member
  • **
  • Έτσι ξεκίνησα
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 25, 2020, 08:24:41 πμ »
Δεν χρειάζεσαι αλλά υγρά που να σου διορθώσουν τις τιμές του νερού σου. Εκτός και αν το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο. Οπότε ίσως να χρειαστείς έτοιμα βακτήρια για να δημιουργήσεις βιολογια στο φίλτρο σου. Να πω την αλήθεια μετά από 2 μήνες που είναι μέσα το ψαράκι λογικά πρέπει το φίλτρο να έχει στρώσει ήδη αλλά καλού κακού και λόγο ημερών πάρε και βακτήρια ή αλλιώς πάρε τα τεστακια κάνε τις μετρήσεις και αν έχεις στο ενυδρείο αμμωνια τότε βλέπεις για μπόλι ή έτοιμα βακτήρια. Τεστ να πάρεις υγρά, είναι ακριβά αλλά θα έχεις σωστές μετρήσεις. Αυτή τη στιγμή χρειάζεσαι οπωσδήποτε ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3 αυτά τα 3 αν πάρεις θα δούμε τι φταίει?