Forum > Καταστήματα-Αναζητήσεις και ερωτήσεις

Amano / neocaridina στη Θεσσαλονίκη

(1/2) > >>

tsoum2:
Χαιρετώ την παρέα. Καταρχάς να πω ότι δε ξέρω αν είναι το σωστό φόρουμ αλλά ψάχνω να βρω κάποιου είδους γαρίδα να προσθέσω στο ενυδρείο διότι η άλγη κάνει πάρτυ, και κουράστηκα να κάνω εγώ τον καθαριστή.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δε ξέρω σε ποιό κατάστημα να ψαξω, γιατί σε ένα δεν υπήρχε κάτι διαθέσιμο, και τη Παρασκευή φεύγω για ένα δίμηνο, οπότε θέλω να τις βρω αυτές τις μέρες.

chris3:
Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα περισσότερο τα αίτια πρόκλησης της άλγης στο ενυδρείο μου. Δεν νομίζω σε καμία περίπτωση ότι οι γαρίδες θα σου λύσουν το πρόβλημα του "πάρτυ". Πέραν τούτου, αν πραγματικά θα ήθελες να προσθέσεις γαρίδες, ανεξαρτήτως του προβλήματος άλγης, πάω πάσο. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις εδώ (http://aqua4fun.gr/index.php/topic,4966.0.html) αν το ενυδρείο σου έχει τις προϋποθέσεις (χημεία νερού, συγκάτοικοι) να φιλοξενήσει κάποιο είδος.

Αν το πραγματικό και πρωταρχικό σου πρόβλημα είναι το "πάρτυ" της άλγης και όχι η εύρεση γαρίδων, τότε  θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου (π.χ. λίτρα, watt φωτισμού, ρουτίνες συντήρησης και πρόσθετα χημικά που χρησιμοποιείς) για να μπορέσουν οι συνχομπίστες να σε βοηθήσουν να το λύσεις.

repanas6:
Γιώργο αν αναφέρεσαι στο 30λιτρο ενυδρείο που έχεις κάνει παρουσίαση στο φόρουμ πρόσφατα θα πρότεινα τα εξής:

Μείωσε τη φωτοπερίοδο σε 7ώρες. Αν θυμάμαι καλά στο θέμα της παρουσίασης έγραφες για 10 με 12.

Τσέκαρε το φάσμα του φωτός είτε σε κέλβιν η σε νανόμετρα από το φωτιστικό που χρησιμοποιείς. Αν θυμάμαι καλά ήταν από ΙΚΕΑ οπότε πολύ πιθανόν να έχει ακατάλληλο φάσμα φωτός για φυτά ενυδρείου. Αν είναι έτσι προσπάθησε να αλλάξεις την λάμπα του με μια κοντά στα 6500Κ.

Αν μπορεί κάποιος να έχει το νου του καθημερινά στο ενυδρείο και τον εμπιστεύεσαι θα χρησιμοποιούσα σε καθημερινή βάση excel seachem ή αντίστοιχο.

Από λιπάσματα ρίχνεις κάτι; Υπάρχει περίπτωση να έρχεται σε απευθείας επαφή με φώς του ήλιου το ενυδρείο για πολλές ώρες;

Τέλος από γαρίδες οι καλύτερες σαν καθαριστές είναι με διαφορά οι αμάνο αλλά δεν κάνουν και θαύματα.

Τι είδους άλγες έχεις;

tsoum2:
Καλησπερα. Το 30αρι ειναι που ειχα παρουσιασει, και τις ωρες τις εχω ηδη μειωσει. Ειναι 8.30 ωρες με χρονοδιακοπτη.

Εχω staghorn στη moss που ειχα παρει απο χομπυστα και κατι που μοιαζει με bga στην αμμο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Γενικα τροφη δεν εχει πεσει μεσα στο ενυδρειο αφου ειναι μονο τα σαλιγκαρια, και κανω μια αλλαγη 30% ανα τρεις εβδομαδες, και βαζω μια επιπλεον αντλια με βαμβακι να σηκωνει τη μουργα που κατακαθεται και να τη μαζευει.

Ο λόγος που θελω κατι μεγαλυτερο ζωντανο ειναι οτι εχουν αρχισει να εμφανιζονται και μικροοργανισμοι, απο πλαναρια, detritus worms και δε ξερω τι αλλο μπορει να υπαρχει. Δεν ειναι τοσο το θεμα της αισθητικης. Ηθελα να βαλω και καποιο φυτο επιφανειας για να κοψει φως, αλλα δε βρηκα κατι που μου αρεσε ιδιαιτερα.

chris3:
Συγνώμη δεν παρατήρησα ότι είχες κάνει παρουσίαση του ενυδρείου.

Για κάποια από τα προβλήματα που ανέφερες (staghorn, detritus worms) δεν μπορώ να εκφέρω εμπειρική άποψη, αλλά για την bga μπορώ, μιας και υπέφερα και εγώ στο παρελθόν από αυτήν και ασχολήθηκα αρκετά. Μέχρι και ερυθρομυκίνη χρησιμοποίησα, που προτείνουν κάποιοι και δεν στο συνιστώ με τίποτα (θα εξαφανιστεί για λίγο και μετά θα επανεμφανιστεί αν δεν αντιμετωπίσεις τα αίτια). Οι βασικοί λόγοι εμφάνισης bga είναι οι εξής:
1. Υψηλά φωσφορικά
2. Μεγάλη φωτοπερίοδος
3. Μη σωστή κυκλοφορία νερού στο βυθό

Με βάσει τα ανωτέρω, καθώς και τις ήδη σωστές κινήσεις που έκανες (μείωση φωτοπεριόδου, χρήση μικρής αντλίας), θα πρότεινα τακτικότερες αλλαγές νερού για μείωση φωσφορικών (μια φορά την εβδομάδα 30%). Επιπλέον, προσεκτικό καθαρισμό του βυθού-χαλικιού με bga (αφαίρεση επιφάνειας-καθαρισμός με νερό ενυδρείου και επανεισαγωγή). Ιδανικό θα ήταν μια μέτρηση του επιπέδου φωσφορικών με υγρό τεστ, αλλά με δεδομένο του low budget ενυδρείου που έχεις ξεκινήσεις, θα το πρότεινα σε δεύτερη φάση.

Τέλος, πολύ σημαντικό, όχι μόνο για την bga αλλά για σχεδόν όλες τις άλγες, είναι να μειώσεις έως και σημαντικά (50%) τις ποσότητες υγρών λιπασμάτων που ρίχνεις στα φυτά, εάν ρίχνεις. Η περίσσεια αυτών είναι μια σημαντική αιτία εμφάνισης άλγης.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση