ΑποστολέαςΘέμα: Καλησπέρα (και καλή βραδιά)  (Αναγνώστηκε 349 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Thanos L.

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Καλησπέρα (και καλή βραδιά)
« στις: Ιανουάριος 13, 2020, 02:52:30 πμ »
Καλησπέρα παιδιά είμαι ο Θάνος και αποφάσισα να ασχοληθώ και να μπω στον κόσμο του ενυδρείου..Οντας άσχετος με το θέμα, αλλά μετά από σχετικό διάβασμα και ψάξιμο ξεκίνησα να στήνω ένα ενυδρείο 30lt Hailea..Μέσα είχε πετραδάκι,φώτα προ εγκατεστημένα και ένα φίλτρο νερού της Hailea (BT-200).

Το ενυδρείο το καθάρισα με ένα ολοκαίνουργιο σφουγγάρι και ξύδι και φυσικά το ξέπλυνα πάρα πολύ καλα.Το ίδιο έκανα με το πετραδάκι,το έβγαλα απ' τη σακούλα και το μουλιασα, αλλάζοντας το νερό τουλάχιστον 6 φορές πριν το ρίξω μεσα στο ενυδρείο. Μια μέρα αργότερα αγόρασα αντιχλωριο(Sera aquatan) και βακτήρια(Sera bio nitrivec)και έριξα τις απαραίτητες ποσότητες σε ml.

Επίσης αγόρασα και λίγη τροφούλα (TetraMin flakes) και ρίχνω δύο μικρα flakes το πρωί και δύο το βράδυ,ώστε να μπορούν τα βακτήρια να τρέφονται για να αναπτυχθούν στο φίλτρο μου.Δεν έχω πάρει κάποιο διακοσμητικό ακόμη για το εσωτερικό.Επισης μενει να πάρω κάποια τεστ για το νεράκι ώστε να αρχίσω σιγά σιγά να κάνω ελέγχους όσο καιρό περιμένω να "στρωθεί".

Έχω βρει κάποια σετ με τεστ 6 in 1 ένα της eSHa και ένα της tetra αλλά μου κάνει εντύπωση που ενώ εχουν pH,kh,gh,cl2,no2,no3 δεν έχουν για αμμωνία nh3,nh4. Επίσης εντύπωση μου κάνει το ότι είναι πανάκριβα! Επίσης αν μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει για το αν θα πρέπει να ριξω κάποια ποσότητα από το bio nitrivec πάλι ή αν δεν είναι απαραίτητο πλέον. Όπου έψαξα ακόμα και οι οδηγίες δεν γραφανε κάτι κατατοπιστικό εκτός του ότι αφού μπουν ψαράκια να ρίχνω 1ml μια φορά την εβδομαδα(και αυτό δεν είναι απαραίτητο).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2020, 02:55:30 πμ από Thanos L. »

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 11:09:28 μμ »
Καλός ήρθες στην παρέα μας και στον θαυμαστό κόσμο του ενυδρείου... για τις όποιες απορίες σου άνοιξε νέο θέμα στην κατηγορία αρχάριοι γλυκού νερού να στις εξηγούμε εκεί.
 welcome

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 03:19:39 πμ »
 welcome

Αποσυνδεδεμένος snakepanos

• Gold member
  • Εμπειρία: σχεδον καθολου
  • Τα ενυδρεία μου: κατι λιγα
  • Τόπος Διαμονής: Ευοσμος
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2020, 07:05:53 μμ »