ΑποστολέαςΘέμα: Ενυδρείο για παιδί - αρχάριο  (Αναγνώστηκε 151 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CK1

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ΑΘΗΝΑ
Ενυδρείο για παιδί - αρχάριο
« στις: Δεκέμβριος 02, 2019, 09:15:50 μμ »
Καλησπέρα στην ωραία παρέα σας. Όπως λέει και ο τίτλος ζητά η 10 ετών κόρη μου ένα ενυδρείο. Διάβασα αρκετά από τα άρθρα στο φορούμ, κάποια τα κατάλαβα, κάποια με μπέρδεψαν άλλα με τρόμαξαν... οπότε θα ήθελα κάποιες βασικές συμβουλές με βάση την εμπειρίας σας. Καταλαβαίνω ότι το ενυδρείο θα πρέπει να είναι ανάλογο των ψαριών που θέλουμε να βάλουμε αλλά σε εμάς μάλλον θα πάει αντίστροφα, δλδ έχουμε συγκεκριμένο διαθέσιμο χώρο - budget με βάση των οποιο θα επιλεγούν το/τα ψάρια. Το ενυδρείο λοιπον είναι περι τα 30 λίτρα. Από εκεί και επείτα θα ήθελα κάποιες προτάσεις για τα ψάρια μιας και από οτι κατάλαβα η διακόσμηση, φυτά, υπόστρωμα κτλ του ενυδρείου διαφέρει ανάλογα με το τι ψάρια έχεις.

Αποσυνδεδεμένος tsoum2

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2019, 10:48:48 μμ »
Γειά! Ενυδρειο και εξοπλισμο εχετε ηδη; Αν οχι θα προτεινα να παρετε λιγο μεγαλυτερο, γιατι οπως ισως διαβασες ορισμενα ψαρια θελουν ορισμενα λιτρα, καθως και ειναι πιο ευκολο να παραμεινουν σταθερες οι παραμετροι. Αν χωραει κατι γυρω στα 40-50 λιτρα θα ηταν καλυτερα.

Απο εκει και περα σε αυτα τα λιτρα υπαρχουν μερικες επιλογες που μου ερχονται κατα νου.
1 αρσενικος μονομαχος ή 2-3 θυληκα
ζευγαρι croaking gourami
2-3 sparkling gourami
~8 white cloud minnow, προτεινονται ως ευκολα ψαρια, και δεν εχουν απαιτηση για ψηλες θερμοκρασιες, απο 17-18 βαθμους εως 20-21
~8 celestial pearl danio
~8 chili rasbora

Τα περισσοτερα απο τα παραπανω εχουν ως ελαχιστα λιτρα τα 40, με προσοχη στη τροφη και στις συνθηκες νερου ισως γινεται σε λιγοτερα, αλλα θα εφιστουσα προσοχη. Σε ολα αυτα μπορειτε να προσθεσετε σαλιγκαρια, οπως ramshorn snails διοτι ειναι απο τα πιο ομορφα κατ'εμε, και συνηθως δεν αναπαραγονται σαν τρελα οπως αλλα. Ειναι μικρα σε μεγεθος και δεν αφηνουν αυγα τα οποια δεν εκκολαπτονται ποτε οπως καποια της οικογενειας nerite. Αλλη εναλλακτικη θα ηταν να βαλετε γαριδες μαζι με σαλιγκαρια, χωρις καποιο ψαρι. Γαριδες οπως οι red cherry ή red rili ειναι σχετικα ανεκτικες και θα αναπαραχθουν.

Με λιγα λογια στα 30 νομιζω το καλυτερο ειναι ενας μονομαχος, διοτι μπορειτε να βρειτε πολυ ομορφα ψαρια, μαζι με σαλιγκαρια ή γαριδες. Γινεται να μπει μονομαχος με γαριδες, αρκει να υπαρχουν αρκετες κρυψωνες για τις γαριδες γιατι μπορει να φαγωθουν!

Αυτα απο εμενα, θα σου προτεινουν και αλλα μελη εναλλακτικες που ισως σου αρεσουν πιο πολυ. Π.χ. θα μπορουσες να δεις και lamprologus ocellatus απο αφρικανικα ψαρια, με λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2019, 01:56:29 πμ »
Καλωσόρισες φίλε. welcome
Ο πιο "τρομαχτικός" -για τους νεοεισερχόμενους- περιορισμός του χόμπι μας, είναι τα λίτρα.
Για να ζήσουν χωρίς προβλήματα, τα ψαράκια θέλουν περισσότερα λίτρα απ' όσα νομίζουμε.
Και συνήθως περισσότερα από όσα μας επιτρέπουν ο χώρος, τα οικονομικά ή ...η σύζυγος ::)

Όπως σου είπε λοιπόν κι ο Γιώργος παραπάνω, στα 30 λίτρα μπαίνουν γαρίδες, σαλιγκάρια ή
-κι αυτό εντελώς οριακά- ένας μονομάχος: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,4433.0.html
Πολύ απλά, αν βάλεις κάτι άλλο, θα έχεις συνέχεια προβλήματα, αρρώστιες και θανάτους.

Όταν μάλιστα το ενυδρείο απευθύνεται σε μικρό παιδί, το τελευταίο που θέλεις είναι να βλέπει
δυστυχισμένα και άρρωστα ψάρια ή να μαζεύει πτώματα. Η δικιά μου κόρη είναι 8. Δεν στα
λένε κάποιοι "κολλημένοι", αλλά κάποιοι που τα πέρασαν και το μετάνιωσαν και μετά έστησαν
αυτό το φόρουμ, κυρίως για να προλάβουν τους υπόλοιπους από το να περάσουν τα ίδια.

Η πιο σωστή κίνηση που μπορείς να κάνεις τώρα στην αρχή -αν σε παίρνει-, είναι να πειστείς
να ξεκινήσεις με ένα ενυδρείο 50-60 λίτρων και μακάρι να έπαιρνες κι ένα μεγαλύτερο. Στα
30 λίτρα οι επιλογές είναι ελάχιστες, δες όμως μερικές μόνο από όσες σου δίνουν τα 60:
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,1450.0.html Καλή συνέχεια σου εύχομαι και θα είμαστε
εδώ να σε βοηθήσουμε με ότι αποφασίσεις. Το πολύ-πολύ να σου πούμε: "Στα λέγαμε"...  :)

Αποσυνδεδεμένος CK1

• New member
  • *
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 03, 2019, 02:06:20 μμ »

Γειά! Ενυδρειο και εξοπλισμο εχετε ηδη; Αν οχι θα προτεινα να παρετε λιγο μεγαλυτερο, γιατι οπως ισως διαβασες ορισμενα ψαρια θελουν ορισμενα λιτρα, καθως και ειναι πιο ευκολο να παραμεινουν σταθερες οι παραμετροι. Αν χωραει κατι γυρω στα 40-50 λιτρα θα ηταν καλυτερα.

Απο εκει και περα σε αυτα τα λιτρα υπαρχουν μερικες επιλογες που μου ερχονται κατα νου.
1 αρσενικος μονομαχος ή 2-3 θυληκα
ζευγαρι croaking gourami
2-3 sparkling gourami
~8 white cloud minnow, προτεινονται ως ευκολα ψαρια, και δεν εχουν απαιτηση για ψηλες θερμοκρασιες, απο 17-18 βαθμους εως 20-21
~8 celestial pearl danio
~8 chili rasbora

Τα περισσοτερα απο τα παραπανω εχουν ως ελαχιστα λιτρα τα 40, με προσοχη στη τροφη και στις συνθηκες νερου ισως γινεται σε λιγοτερα, αλλα θα εφιστουσα προσοχη. Σε ολα αυτα μπορειτε να προσθεσετε σαλιγκαρια, οπως ramshorn snails διοτι ειναι απο τα πιο ομορφα κατ'εμε, και συνηθως δεν αναπαραγονται σαν τρελα οπως αλλα. Ειναι μικρα σε μεγεθος και δεν αφηνουν αυγα τα οποια δεν εκκολαπτονται ποτε οπως καποια της οικογενειας nerite. Αλλη εναλλακτικη θα ηταν να βαλετε γαριδες μαζι με σαλιγκαρια, χωρις καποιο ψαρι. Γαριδες οπως οι red cherry ή red rili ειναι σχετικα ανεκτικες και θα αναπαραχθουν.

Με λιγα λογια στα 30 νομιζω το καλυτερο ειναι ενας μονομαχος, διοτι μπορειτε να βρειτε πολυ ομορφα ψαρια, μαζι με σαλιγκαρια ή γαριδες. Γινεται να μπει μονομαχος με γαριδες, αρκει να υπαρχουν αρκετες κρυψωνες για τις γαριδες γιατι μπορει να φαγωθουν!

Αυτα απο εμενα, θα σου προτεινουν και αλλα μελη εναλλακτικες που ισως σου αρεσουν πιο πολυ. Π.χ. θα μπορουσες να δεις και lamprologus ocellatus απο αφρικανικα ψαρια, με λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όχι δεν έχω αγοράσει τίποτα ακόμη και για την αποφυγή κάποιων λαθών είπα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους. Για το ενυδρείο ίσως τελικά χωροταξικά να πάω στα 40λίτρα. Πέρα από τον μονομάχο που προτάθηκε, διαβάζω αρκετά για τα γκάπυ...

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2019, 10:37:02 μμ »
Καλησπέρα και από μένα, τα γκάπυ και γενικά τα ζωοτόκα γεννοβολάνε συνέχεια και θέλουν περισσότερα λίτρα.
Να επιλέξεις ψάρια που ζουν σε σκληρό νερό, υπάρχουν και άλλα εκτός τα ζωοτόκα που δεν αναπαράγονται εύκολα που θα μπορούσες να βάλεις, δες το θέμα αυτό: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,1450.0.html

Τα ψάρια είναι το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτείς να βάλεις στο ενυδρείο.
Πρώτα θα αγοράσεις το ενυδρείο με όλο τον εξοπλισμό και θα το στήσεις, μετά θα στρώσεις το φίλτρο σου με αμμωνία δες εδώ: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,4352.0.html  ή για πιο γρήγορα με μπόλι δες εδώ: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,3648.0.html και όταν θα είναι έτοιμο να δεχτεί ψάρια τότε θα τα βάλεις μέσα και με μέτρο.

Αποσυνδεδεμένος tsoum2

• New member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2019, 12:17:24 πμ »
Γκαπυ θα μπορούσες να βάλεις είναι όμορφα και κινητικά. Όπως είπε ο Γιάννης όμως πολυ γρήγορα θα έχεις έκρηξη πληθυσμού και θα δημιουργηθούν προβλήματα. Θα μπορούσες να βάλεις μόνο αρσενικά τα οποία είναι και τα πιο χρωματιστά χωρίς κάποιο ιδιαίτερο θέμα.

Για εξοπλισμό θα πρότεινα φιλτρο να πάρεις απο ebay, αλλα να ξέρεις ότι θα αργήσει κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει πάνω από μήνα. Εγώ έχω παραγγείλει ενα hang on και το περιμένω πολύ καιρό. Θερμοστάτη θα πρότεινα μονο eheim jager, για να μη βρεις καμια ψαρόσουπα ή παγάκια.

Αποσυνδεδεμένος CK1

• New member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 04, 2019, 12:28:28 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη. Θα επανέλθω σίγουρα με νέες απορίες...  ;)

Αποσυνδεδεμένος CK1

• New member
  • *
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 04, 2019, 09:36:16 μμ »
Καλησπέρα και πάλι. Έχει κάποιος άποψη για τα ενυδρεία askoll? Τα έχει ένα πετσοπ και με βολεύουν σε διαστασεις μιας και εκμεταλλεύομαι όλο τον διαθέσιμο χώρο που διαθέτω. Έψαξα στο διαδύκτιο αλλά δεν βρίσκω κάποια πληροφορία.

Αποσυνδεδεμένος tsoum2

• New member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 01:56:27 πμ »
Να υποθεσω οτι ειναι αυτο; Φαινεται αρκετα πρακτικο απλα δε ξερω αν μπορεις να χρησιμοποιησεις ανταλλακτικα απο αλλες εταιριες. Π.χ. η Juwel εχει custom λαμπες και συγκεκριμενο σχεδιο αντλιας ωστε να μη μπορεις να χρησιμοποιησεις αλλες. Το οτι εχει ενσωματωμενο χρονοδιακοπτη για το φως ειναι πολυ πρακτικο, και το φιλτρο φαινεται τιμιο. Μπορεις να βαλεις λιγο επιπλεον βιολογικο εκει που ειναι το χημικο υλικο. Δες και αυτό το βιντεο για ενυδρεια με φιλτρο στο καπακι.

Τωρα, μια υποπεριπτωση ειναι οτι αμα θες καποιο ψαρακι που αρεσκεται σε χαμηλη ροη, οπως ενα μονομαχο, δε θα μπορεις να το πετυχεις κατα πασα πιθανοτητα. Μια αλλη σκεψη ειναι οτι δε μπορω να καταλαβω αν πρεπει να σηκωσεις ολοκληρο το φωτιστικο για να ταΐσεις. Δεν θα μπορεις να χρησιμοποιησεις καποια αυτοματη ταιστρα αμα φυγεις διακοπες αν δεν εχει καποιο πορτακι για αυτη τη δουλεια. Γενικά ομως μια χαρα επιλογη μου φαινεται.

Αποσυνδεδεμένος CK1

• New member
  • *
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 10:20:02 πμ »
Καλημερα, ναι αυτό ακριβώς λέω. Και εμένα πάντως αυτό μου φαίνεται δεσμευτίκο το ότι πρέπει να χρησιμοποιείς μόνο τα δικά του ανταλλακτικά σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν βρίσκω και πολλούς να το εμπορεύονται στην Ελλάδα... Το άλλο που κοιτάω είναι είναι ένα SunSun HR380. Συνεπώς είμαι σε δίλημμα...

Να υποθεσω οτι ειναι αυτο; Φαινεται αρκετα πρακτικο απλα δε ξερω αν μπορεις να χρησιμοποιησεις ανταλλακτικα απο αλλες εταιριες. Π.χ. η Juwel εχει custom λαμπες και συγκεκριμενο σχεδιο αντλιας ωστε να μη μπορεις να χρησιμοποιησεις αλλες. Το οτι εχει ενσωματωμενο χρονοδιακοπτη για το φως ειναι πολυ πρακτικο, και το φιλτρο φαινεται τιμιο. Μπορεις να βαλεις λιγο επιπλεον βιολογικο εκει που ειναι το χημικο υλικο. Δες και αυτό το βιντεο για ενυδρεια με φιλτρο στο καπακι.

Τωρα, μια υποπεριπτωση ειναι οτι αμα θες καποιο ψαρακι που αρεσκεται σε χαμηλη ροη, οπως ενα μονομαχο, δε θα μπορεις να το πετυχεις κατα πασα πιθανοτητα. Μια αλλη σκεψη ειναι οτι δε μπορω να καταλαβω αν πρεπει να σηκωσεις ολοκληρο το φωτιστικο για να ταΐσεις. Δεν θα μπορεις να χρησιμοποιησεις καποια αυτοματη ταιστρα αμα φυγεις διακοπες αν δεν εχει καποιο πορτακι για αυτη τη δουλεια. Γενικά ομως μια χαρα επιλογη μου φαινεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2019, 10:33:49 πμ από CK1 »

Αποσυνδεδεμένος tsoum2

• New member
  • *
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 12:13:16 μμ »
Η αντλια γενικα για να παθει κατι συνηθως φταιει ο ανθρωπος, αλλα απο εκει και περα εχει εγγυηση 2 ετων λογικα οποτε μαλλον δε θα ηταν κατι για το οποιο θα ανησυχουσα. Για τα led δε γνωριζω. Θα μπορουσες να ρωτησεις τη εγγυηση εχουν, ως ηλεκτρονικο, νομιζω θα επρεπε να εχει.

Αποσυνδεδεμένος CK1

• New member
  • *
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 12:51:00 μμ »
Επίσης στο βίντεο αυτό https://www.youtube.com/watch?v=FIoiOLllrRI δείχνει ότι πρέπει να αλλάζεις καποια φίλτρα κάθε μήνα! ισχύει σε όλα τα ενυδρεία αυτό ή μόνο στο συγκεκριμένο?

Η αντλια γενικα για να παθει κατι συνηθως φταιει ο ανθρωπος, αλλα απο εκει και περα εχει εγγυηση 2 ετων λογικα οποτε μαλλον δε θα ηταν κατι για το οποιο θα ανησυχουσα. Για τα led δε γνωριζω. Θα μπορουσες να ρωτησεις τη εγγυηση εχουν, ως ηλεκτρονικο, νομιζω θα επρεπε να εχει.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 03:23:47 μμ »
Μάλλον μόνο στο συγκεκριμένο. Στα υπόλοιπα απλά καθαρίζουμε και ξαναβάζουμε.
Δεν την ξέρω την εταιρία. Αντίθετα τα SunSun έχουν καλή φήμη (για Κινέζικα).

Αποσυνδεδεμένος tsoum2

• New member
  • *
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 03:30:05 μμ »
Γενικά τα φίλτρα έχουν μηχανική και βιολογική φιλτρανση. Τα βιολογικά τα ξεπλένεις ελαφρώς με νερό απο το ενυδρείο.

Και στα μηχανικά (σφουγγάρια) αναπτύσσονται βακτήρια που θέλουμε, αλλά πολυ λιγότερα συγκριτικά. Τα μηχανικά μπορείς να τα ξεπλένεις με νερο βρύσης με πίεση κλπ για να καθαρίσουν οι πόροι όσο γίνεται. Εγώ δεν έχω πετάξει πότε σφουγγάρι σε μηνιαία αλλαγή, απλά τα ξεπλένω παρά πολύ καλά για να ξεμπουκωσουν. Από εκεί και πέρα, μπορείς να αγοράσεις σφουγγάρι για ενυδρείο σε όποια διατομή και πάχος θέλεις, και να κόβεις ένα κομμάτι στις διαστάσεις που θες. Αυτό που έχει το ενυδρείο αυτο φαίνεται σαν κάποιο λίγο μεγαλύτερης διατομής (το άσπρο) και κάποιο για ψιλά σωματίδια (το μαύρο). Με σφουγγάρι και ενυδρειακο βαμβάκι μπορείς να κάνεις το ίδιο υποθέτω, άμα θέλεις να πετάς τα σφουγγάρια

Ο Κώστας μέγας λάτρης των sunsun εξαπανεκαθεν. :D Εχει και αυτό σύστημα φίλτρου στο καπάκι;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2019, 03:37:02 μμ από tsoum2 »

Αποσυνδεδεμένος CK1

• New member
  • *
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 04:00:09 μμ »
Νομίζω και το SunSun έχει φίλτρο στο καπάκι. Δείχνει εδώ πως είναι https://www.youtube.com/watch?v=1BS3OkuoswA&t=97s.

Αποσυνδεδεμένος tsoum2

• New member
  • *
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 04:27:05 μμ »
Το ίδιο πράγμα μου φαίνεται ουσιαστικά, και νομίζω ότι το άλλο θα έχει καλύτερη κυκλοφορία μέσα από τα υλικά και πιθανό να είναι πιο ήσυχο γιατί δεν έχει spraybar. Και στο sunsun άμα θες να αλλάξεις σφουγγάρι την ίδια ιστορία θα πρέπει να κάνεις. Θα ήμουν υπέρ του άλλου λόγω λίτρων