ΑποστολέαςΘέμα: Anibia κλάδεμα  (Αναγνώστηκε 99 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsadwros

• New member
  • *
  • Εμπειρία: Μέτρια
  • Τα ενυδρεία μου: Ένα 42 L (δικιάς μου κατασκευής) και ένα 60 L (επώνυμο)
  • Τόπος Διαμονής: Ιωάννινα
Anibia κλάδεμα
« στις: Νοέμβριος 16, 2019, 11:28:49 πμ »
Καλησπέρα παιδιά. Έχω που λέτε φυτεμένο ενυδρείο και το πρώτο μου φυτό εντός του ήταν μια anubia. Με τον Καιρό άρχισε να μεγαλώνει αρκετά και τώρα τις τελευταίες μέρες έχει πετάξει στο σημείο που βγάζει τα φύλλα τρεις μεγάλες ρίζε. Θα μπορούσα να κόψω το σημείο εκείνο με τις ρίζες και να το φυτέψω κάπου αλλού? Στα άλλα φυτά που έχω το κάνω διαρκώς απλά η Anubia μου έχει πιο χονδρό κορμό και κοτσάνια και φοβάμαι μην την τραυματισω. Ενδεικτικά επισυνάπτω μια φωτογραφία του παρόντος φυτού. Ευχαριστώ!!
Κώτσος

Αποσυνδεδεμένος Thrillos

• Silver member
  • Εμπειρία: Σχετικά καλή
  • Τα ενυδρεία μου: Juwel Rio 180, Aquatlantis 120lit
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Anibia κλάδεμα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 01:15:16 μμ »
Καλημέρα φίλε μου. Τις ανούμπιες δε τις φυτεύουμε στο έδαφος αλλά τις δένουμε πάνω σε ξύλα ή πέτρες γιατί χαλάνε οι ρίζες τους. Καλό είναι να περιμένεις να μεγαλώσει ο "κορμός" της και να κόψεις στη συνέχεια κομμάτι του με ρίζες και φύλλα. Κάποιοι λένε ότι δε κάνει να κόβουμε τις ανούμπιες μέσα στο νερό γιατί εκκρίνουν διάφορες ουσίες αλλά όσες φορές το έκανα δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
.:: ΕΥΘΥΜΗΣ ::.

Αποσυνδεδεμένος kotsadwros

• New member
  • *
  • Εμπειρία: Μέτρια
  • Τα ενυδρεία μου: Ένα 42 L (δικιάς μου κατασκευής) και ένα 60 L (επώνυμο)
  • Τόπος Διαμονής: Ιωάννινα
Anibia κλάδεμα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 12:21:43 πμ »
Ναι γνωρίζω ότι δεν κάνει να τις φυτέψεις γιατί οι ρίζες θέλουν να είναι από έξω... Είναι ελαφρώς φυτεμένη η συγκεκριμένη που έχω για αυτό και δεν έχει σαπίσει. Οπότε, να αφήσω τον κορμό να δώσει κι άλλο αν είναι και μετά θα την κλαδεψω
Ευχαριστώ
Κώτσος

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Anibia κλάδεμα
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 06:53:52 πμ »
Το σωστό είναι ότι δεν πρέπει να φυτεύουμε τον οριζόντιο κορμό που έχει που από εκεί βγαίνουν οι ρίζες. Έτσι όπως την φύτεψες είναι καλά και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ο διαχωρισμός γίνεται κόβοντας τον οριζόντιο κορμό και αφήνοντας σε κάθε μέρος τουλάχιστον τρία φύλλα.