ΑποστολέαςΘέμα: Diffuser CO2 λεπτομερεια!  (Αναγνώστηκε 114 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Diffuser CO2 λεπτομερεια!
« στις: Οκτώβριος 24, 2019, 10:28:39 μμ »
Έχω κολλήσει λίγο...
Το παρακάτω diffuser χρειάζεται νερό μέσα στην κοιλότητα, κάτω από το κεραμικό δηλ?

Το κεραμικό αντικαθίσταται? Φοβάμαι να το πιέσω προς τα μέσα.
Πώς βγαίνει?

ΣΣ Bubble counter έχω στη διαδρομή πριν το diffuser.

https://www.ebay.com/itm/Aquatic-Fish-Tank-Diffuser-Refinement-Reactor-CO2-Atomize-Aquarium-Plant-Supply/233338511034?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2019, 10:31:06 μμ από atha »

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 01:25:31 πμ »
Από τα λίγα που ξέρω σχετικά με τους διαχυτες, επί το ελληνικοτερον difusers (επειδή αν κι έχω φυτά, δεν με ενδιαφέρει η μεγάλη ανάπτυξη κι άρα και η χρήση CO2), η κεραμική πλάκα δεν πρέπει να είναι σφηνωμένη αλλά μάλλον τοποθετείται σε υγρή μορφή, παίρνει σχήμα και κολλά στο διαφανές υλικό. Εκτιμώ πως αν προσπαθήσεις να επεμβεις σε αυτή (τρυπώντας την ή αφαιρώντας την με την προοπτική να την επανατοποθετήσεις, πιθανόν να την καταστρέψεις σε κάθε περίπτωση, στην μεν πρώτη το αέριο θα φεύγει από την τρύπα σε μεγάλες φυσαλίδες, οπότε θα επιτυγχάνεται μικρότερο ποσοστό διάλυσης, στη δε δεύτερη θα την σπάσεις και θα καταστραφεί. Αν δεν είχες μετρητή φυσαλίδων, θα μπορούσες να εισάγεις νερό με σύριγγα μέσα στην κοιλότητα του διαχυτή, γεμίζοντας την εν μέρει (για ευκολότερη εισαγωγή παρεμβαλλοντας μήκος σωλήνα μεταξύ της πρώτης και του δεύτερου). Όμως, επειδή έχεις μετρητή φυσαλίδων, αυτό είναι περιττό, κατά συνέπεια, άφησε την κοιλότητα κενή. Καλή επιτυχία!

Συνδεδεμένος Mihallucci

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Κάτι ψιλά...
  • Τα ενυδρεία μου: 100lt Χρυσοψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Τριαδι,Θερμη.
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 08:33:14 πμ »
αυτοι οι diffuser ειναι φιξ,δεν αλλαζει ουτε βγαινει το κεραμικο....νερο δεν χρειαζεται να το γεμισεις αν εχεις bubble counter.

Συνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 11:00:42 πμ »
αυτοι οι diffuser ειναι φιξ,δεν αλλαζει ουτε βγαινει το κεραμικο....
Δηλαδή την πατήσαμε. Σε κανα μήνα που θα βουλώσει το κεραμικό θέλω καινούργιο διαχυτή...

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 11:19:31 πμ »
καιρός να παραγγείλεις 2-3 από το ebay. Σε κανένα μήνα θα τους έχεις  ;D

Πάντως εγώ τους καθαρίζω με χλωρίνη. Τους βάζω μέσα στην χλωρίνη για 1 ημέρα και μετά καλό πλύσιμο με νερό.Φυσικά χρησιμοποιώ και prime.
Άδειασε τον όσο μπορείς από το νερό που έχει μέσα, κλείσε το σωληνάκι με κάτι για να μην μπεί η χλωρίνη μέσα και μετά είναι δύσκολο να καθαριστεί.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος Sarpijk

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 05:26:59 μμ »
Εαν δεν  έχετε δει πως καθαριζει στα βίντεο ο George Farmer , θα σας πω οτι ενω δουλεύει  ο διαχυτηρας το βαζει μεσα σε ποτηρι με χλωρίνη. Ετσι δε μπαινει το χλωριο μεσα. Μετα σε νερο με prime και ξαναμπαίνει στο ενυδρείο.

Συνδεδεμένος atha

• Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 05:42:17 μμ »
Μιλάμε για αυτό το βίντεο δηλαδή.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=6DwNB5l2CNU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=6DwNB5l2CNU</a>
Δεν ήξερα ότι το prime έχει και τέτοιες χρήσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2019, 05:44:06 μμ από atha »

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 26, 2019, 10:26:23 μμ »
Σύμφωνα με την Seachem (την εταιρεία που  το  παραγει) το Prime, ουδετεροποιει χλώριο, χλωραμινες κι ενώσεις αζώτου (δηλ αμμωνία, αμμωνιο, νιτρωδη, νιτρικα). Έτσι, εξουδετερώνει  τη χλωρίνη, αφού λειτουργεί ως αντιχλωριο. Για τον καθαρισμό, κάνε ό,τι έχει γραφεί.