ΑποστολέαςΘέμα: Άρρωστο χρυσόψαρο  (Αναγνώστηκε 142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Άρρωστο χρυσόψαρο
« στις: Οκτώβριος 06, 2019, 06:07:55 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Πριν 25μερες μου έφεραν δώρο δύο χρυσοψαρα ένα ενυδρείο 20λιτρων τροφη κ αντιχλωριο haquoss. Δεν είχα ποτέ ξανά ψαράκια κ έτσι δεν είχα ιδέα για το τι έπρεπε να κάνω. Τα έβαλα μέσα κ άρχισα να διαβάζω.απο όσα διάβασα ήταν όλα λάθος. Το ενυδρείο μικρό θα έπρεπε να είχε γίνει στρωσιμο να έχω φίλτρα κτλ. Ήταν Σάββατο. Οπότε την Δευτέρα πήγα σε ένα Pet Shop κ πήρα φίλτρο της eheim για 60λιτρα χαλικι μια πέτρα κ μια ανουμπια.εκανα ο, τι μου είπε το παιδί πριν τα βάλω μέσα. Εν το μεταξύ τα ψαράκια κ τα δύο από την στιγμή που μου τα έφεραν είχαν ακαθαρσίες διαφανές σαν κλοστη κ στην μια τους μεριά το δέρμα τους ήταν λίγο άσπρο. Πράγμα που δεν μου κίνησε την περιέργεια γιατί δεν ειχα ξαναδεί πως πρέπει να είναι. Το ένα ήταν ζωηρό. Το άλλο ήταν πολύ ήσυχο κ δεν άνοιγε ποτέ το πτερύγιο του. Ούτε είχε κ πολύ όρεξη να φάει.κ πάλι σκέφτηκα μήπως είναι φυσιολογικό κ είναι έτσι ο χαρακτήρας του. Αλλά μια μέρα έγινε όλη μεριά του άσπρη κ μέχρι το βράδυ  πέθανε. Τότε άρχισα να ψάχνω για αρρώστιες κ κατάλαβα ότι ήταν άρρωστο ήδη από το μαγαζι κ μπορεί να κολλούσε κ το άλλο. Πήγα πάλι στο Pet Shop είπα στο παιδί τι έγινε κ μου έδωσε ένα sanital με αλόη της tropical κ τεστ για να κάνω μετρήσεις. Οι μετρήσεις ήταν καλές όπως κ το ψαράκι που έμεινε. Προχθές που έκανα πάλι μέτρηση όλα ήταν καλά εκτός από το Ν02που ήταν λίγο πάνω από 1.εται έκανα αλλαγή νερού περίπου 70%.χτες έκανα πάλι μέτρηση κ αλλαγή 30% κ στο τελευταίο τεστ το βράδυ το Ν02ηταν μηδενικό. Το ψαράκι όμως ήταν αυτές τις 2μερες πολύ ήσυχο κ χθες του έριχνα τροφη την έπαιρνε στο στόμα του κ την έφτυνε. Το άσπρο που είχε στο δέρμα του δεν μεγάλωσε αλλά τα ματάκια του γίνανε λίγο γουρλωτα κ είχε ένα αμυδρο πρήξιμο στην κοιλιά. Σήμερα που ξύπνησα είχε πεθάνει κ αυτό. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Να μου πει αν φταίω εγώ αν έκανα κάτι λάθος?

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Άρρωστο χρυσόψαρο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2019, 06:21:46 μμ »
Καλησπέρα βασιλική και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Η περίπτωσή σου τυγχάνει να είναι ίδια με τους περισσότερους που μπαίνουν στον κόσμο του ενυδρείου, και τα χρυσόψαρα τα άτυχα ψάρια θύματα της κατάστασης αυτής.
Έτσι λίγο πολύ ξεκινήσαμε όλοι.
Να μπω στο ζουμί, το κάθε ένα χρυσόψαρο θέλει 40 έως 60 λίτρα ενυδρείο για να ζήσει φυσιολογικά και να έχει την σωστή ανάπτυξη. Οπότε το πρώτο λάθος σε σένα είναι τα λίγα λίτρα. Το δεύτερο λάθος είναι ότι ποτέ δεν βάζουμε ψάρι στο ενυδρείο εάν δεν είναι στρωμένο με την απαραίτητη βιολογία το φίλτρο, πρώτα στρώνουμε το φίλτρο, ετοιμάζουμε το περιβάλλον  που θα ζήσει το ψάρι και μετά το βάζουμε μέσα στο νερό.
Διάβασε το θέμα για τα χρυσόψαρα αυτό: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,6336.0.html
Και τα καρφιτσομένα με μαύρα γράμματα θέματα εδώ: http://aqua4fun.gr/index.php/board,56.0.html
Ότι απορίες έχεις πες να σου εξηγήσουμε.
Το θέμα θα μεταφερθεί στα χρυσόψαρα.

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Άρρωστο χρυσόψαρο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2019, 09:54:50 μμ »
Καλησπέρα κ καλώς σας βρήκα!  ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κ την ενημερωση. Δηλαδή πιστεύεις πως ήταν καθαρά θέμα συνθηκών? Σε ρωτάω γιατί τουλάχιστον το ένα ψαράκι νομίζω πως ήταν άρρωστο από όταν μου το έφεραν.  επίσης μου άρεσαν πολύ τα ψαράκια κ στενοχωρεθηκα πάρα πολύ που δεν κατάφερα να τα κρατήσω. Είχα σκοπό να πάρω ένα ενυδρείο 120λιτρα να το στρώσω κ να τα μεταφέρω εκεί αλλά δεν πρόλαβα δυστυχώς.. Πίστευα πως θα αντέξουν μέχρι ν α μαζέψω τα χρήματα. Όπως κ να έχει σκέφτομαι να το πάρω τελικά κ να ξεκινήσω σωστά αλλά φοβάμαι πολύ να μην χάσω κ άλλο ψαράκι γιατί μετά θα είναι καθαρά δικό μου λάθος.το σίγουρο είναι πως θα χρειαστώ κ άλλες πληροφορίες πριν συνεχίσω. Κ η πρώτη μου απορία είναι το πρέπει να κάνω για να καθαρισω το μικρό ενυδριακι για να το έχω για περίπτωση καραντίνας.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Άρρωστο χρυσόψαρο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 09, 2019, 01:04:17 πμ »
Το πρώτο το έχασες λογικά επειδή ήταν άρρωστο.
Πολύ καλά θα κάνεις να πάρεις μεγάλο ενυδρείο εφόσον μπορείς.
το ενυδρειακι το αδειάζεις και αν δεν εχει πολύ βρωμιά το πλένεις με ξύδι και μετα με νερό.