ΑποστολέαςΘέμα: Το Πρωτο μου ενυδρείο  (Αναγνώστηκε 470 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Πάτρα
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« στις: Αύγουστος 29, 2019, 02:39:31 μμ »
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Καθώς έψαχνα, ένας γνωστός μου πουλάει ενυδρείο με διαστάσεις 0,62x0.32x0.42. Το οποίο βρίσκεται σε λειτουργία  και έχει μάλιστα μέσα ένα χρυσόψαρο και (ένα γλυφτη.2 ετών). Το θέμα μου είναι ότι δεν έχει καθόλου φυτά. Εγώ θα μπόρουσα να προσθέσω  αληθινά φυτά σε τόσο στενό ενυδρείο; Μου το δίνει φτηνά νομίζω 50 ευρώ με όλα φίλτρο, θερμοστάτη και λοιπά. Και 20 ευρώ το γλυφτη.  Αξίζει;; Αυτό είναι περίπου 70-80 λίτρα.Και το άλλο θέμα είναι πως θα το μεταφέρω, θα πρέπει να το ξαναστήσω.;

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2019, 03:11:45 μμ »
Καλησπέρα φυτά μπορείς να βάλεις μόνο με σκληρό φύλλο ώστε να μην φαγωθούν. Για την μεταφορά αδειάζεις το νερό σε καθαρό κουβά, ρίχνεις και τα ψάρια μέσα και μεταφέρεις το ενυδρείο άδειο και τους κουβάδες με το νερό στον χώρο σου.
Να ξέρεις ότι τα χρυσόψαρα ζουν πολλά μαζί και το ενυδρείο αυτό πάνω από ένα χρυσόψαρο δεν μπορεί να δεχτεί γιατί είναι μικρό.

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 01:20:28 μμ »
Γεια σας , νατο ενυδρειο που πήρα, έχει μεσα μονο το γλύφτη,  το χρυσοψαρο μας αφησε κατα την μεταφορα. Μάλλον κατι λάθος έγινε.  Εχω μια ερώτηση,  το φίλτρο που έχει είναι με 2 σφουγγαρια μονο και νομίζω οτι η ροη του ειναι πολυ μεγαλη ώστε να κάνει θορυβο και μέγαλη αναταραχη, εντωμεταξυ δεν υπάρχει κάποιος ρυθμιστης πάνω στο φίλτρο ωστε να μπορω να το ρυθμισω. μπορω να κάνω κάτι για αυτο??? εκτος απο τα σφουγγαρια πρεπει να βάλω και κάτι άλλο.?? διαβαζω διαφορα στο φορουμ , βιολογικο κλπ. και έχω μπερδευτεί.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2019, 01:38:28 μμ από angeloslios »

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 02:19:21 μμ »
Μην ανησυχείς για το φίλτρο, δεν ενοχλεί τα ψάρια. Η ροή του θα πέφτει με
τον καιρό, επειδή θα μπουκώνει από αυτά που μαζεύει και θα δουλεύει τόσο
δυνατά μόνο για λίγες ημέρες μετά από κάθε καθάρισμα.

Καλό θα ήταν να βγάλεις το επάνω σφουγγάρι και στη θέση του να βάλεις
βιολογικό υλικό, το οποίο θα πλένεις μόνο με νερό του ενυδρείου.
https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/2527-sera-siporax-1-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%BF-%CF%87%CF%8D%CE%BC%CE%B1.html

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 03:08:04 μμ »
Μην ανησυχείς για το φίλτρο, δεν ενοχλεί τα ψάρια. Η ροή του θα πέφτει με
τον καιρό, επειδή θα μπουκώνει από αυτά που μαζεύει και θα δουλεύει τόσο
δυνατά μόνο για λίγες ημέρες μετά από κάθε καθάρισμα.

Καλό θα ήταν να βγάλεις το επάνω σφουγγάρι και στη θέση του να βάλεις
βιολογικό υλικό, το οποίο θα πλένεις μόνο με νερό του ενυδρείου.
https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/2527-sera-siporax-1-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%BF-%CF%87%CF%8D%CE%BC%CE%B1.html

Καταρχην ευχαριστω πολύ για την γρηγορη βοηθεια σας.  Θα το παραγγείλω τωρα κιολας.
 Επειδη δεν μου αρεσει η διακοσμηση που ήδη έχει και θελω να βαλω και φυτα μέσα (αν και μου έβαλε και αυτος μια ρίζα απο ένα φυτο που είχε)
Σκέφτομαι να κάνω όλη την διαδικασια που αναφερετε στο  http://aqua4fun.gr/index.php/topic,1628.0.html , να το καθαρισω καλά να πρόσθεσω χαλικι πετρα και κανα ξύλο και φυτα. Θα  πρεπει να πάρω καποιο ειδικο χώμα ωστε να αναπτυσσονται και τα φυτα ή δεν παίζει ρόλο????? επίσης όπως το κοιτάω τώρα  μου φαινεται κιτρινισμένο το νερο πα΄ρολου που έκανα αλλαγη νερου 1/3 πριν 4 μέρες.  Έχετε να μου προτεινεται και ποια τεστακια που θα χρειαστω???

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 08:41:02 μμ »
Αυτό που με απασχολεί για το φίλτρο είναι μήπως είναι ακατάλληλο για το δικό μου επειδή είναι 1200λτ/ ώρα και εμένα το ενυδρείο είναι 70 λίτρα. Μήπως το κάνει πλυντηριο το ενυδρείο για αυτό έχει συνέχεια αυτή την κιτρινιλα

• Aqua Moderator
  • Platinum member
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 11:29:57 μμ »
Έχει το φίλτρο βανάκι στην έξοδο; Εάν έχει μπορείς να το κλείσεις λίγο ώστε να περιορίσεις την πίεση του νερού.
Καταλήγει σε spay bar η έξοδος; Εάν ναι να το βγάλεις ώστε η ροή να είναι σαν βρύση και να είναι μέσα στο νερό ώστε να περιορίζεται εντελώς.
Η κιτρινίλα του νερού πιθανόν να είναι από κάποια ρίζα και είναι ακίνδυνη... Έχεις ξύλο μέσα;

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 09:33:11 πμ »
Έχει το φίλτρο βανάκι στην έξοδο; Εάν έχει μπορείς να το κλείσεις λίγο ώστε να περιορίσεις την πίεση του νερού.
Καταλήγει σε spay bar η έξοδος; Εάν ναι να το βγάλεις ώστε η ροή να είναι σαν βρύση και να είναι μέσα στο νερό ώστε να περιορίζεται εντελώς.
Η κιτρινίλα του νερού πιθανόν να είναι από κάποια ρίζα και είναι ακίνδυνη... Έχεις ξύλο μέσα;

Όχι δεν έχει βανάκι, ουτε καταλήγει σε spray bar. υπάρχει εξάρτημα που μπορω να αγορασω ώστε να τοποθετησω??????. ουτε ξυλο έχω μέσα.  Σας παραθέτω φωτογραφίες.

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 12:31:11 πμ »
Καλησπερα σε ολους πηρα μετρησεις απο το νερο της βρυσης και απο το ενυδρειο

Πήρα μετρήσεις

Νερο βρυσης

PH: 7.6

PH High range :7.8
KH: 15dKH

GH:17dGH

Ενυδρείου

Θερμοκρασια :27 βαθμοί κελσιου 

PH: 6.6

PH High range :7.4

ΝΟ2:  2ppm με 5ppm

NH3/ΝH4: 4ppm

NO3: 160ppm

KH: 3dKH

GH:24 dGH

Να θυμησω εχω το ενυδρειο μια εβδομαδα που τρεχει δεν εχω ψαρι μονο φυτά. Έχω βάλει 4 μέρες τροφή.

και σήμερα μου ήρθαν βακτήρια Microbe-Lift special blend. Τι να κανω να ξεκινησω να βαλω βακτηρια???

Τι πρεπει να κανω τωρα με αυτες τις μετρησεις???

• Aqua Moderator
  • Platinum member
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 11:31:29 πμ »
Καλημέρα εάν θέλεις να βάλεις βακτήρια θα ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες που αναγράφονται στο μπουκάλι και τα ψάρια μετά από κάποιες μέρες που αναγράφει θα μπουν σταδιακά λίγα (1 έως 2) και όχι όλα μαζί, και πάλι τα υπόλοιπα σταδιακά και μετά από μέρες.
Πριν ρίξεις όμως βακτήρια θα πρέπει να κάνεις γερές αλλαγές ώστε να κατεβάσεις τα νιτρικά NO3 στο 10 -20ppm
Το ph σου είναι πολύ καλό για ψάρια μαλακού νερού, το kh το ίδιο, απλά έχεις ανεβασμένη γενική σκληρότητα, έχεις μέσα ασβεστολιθικές πέτρες ή χαλίκι που την ανεβάζει; Δες το λίγο γιατί στο νερό βρύσης έχεις χαμηλότερο.

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 12:13:32 μμ »
Πέτρες ασβεστολιθικες δεν εχω τις έχω τσεκαρει με ακουαφορτ.  Εχω υπόστρωμα και απο πάνω χαλίκι. Τα ειχα παρει απο petshop den  ξερω το χαλικι αν ειναι ασβεστολιθικο.
Α!!!!! να ξεκινησω λες τα ψαρια γιατι εγω περιμενα μεχρι να στρωσουν όλοι οι δεικτες χωρις να βαλω ψαρια.  με την σκληροτητα θα έχω θέμα λες όσο αφορα τα ψαρια ???
Αν προσεξες το νερο στο ενυδρειο έχει καλυτερο ph απο την βρύση.  Λες να οφειλεται που ειχα βάλει νερο απο aircondition ένα μερος. Καπου το ειχα διαβασει στο foroum και το έκανα.
εβαλα τα βακτηρια λεει να ξαναβαλω μετα απο 7 μέρες παλι δεν λεει κατι για τα ψαρια..

Σας ευχαριστω πολυ για την  βοηθεια.

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 03:22:36 μμ »
εχω πελαγωσει βρε παιδια με αυτες τις τιμές απο τα τεστακια. Δεν ξερω αν παει καλα το στρώσιμο. Τι να κάνω???

• Aqua Moderator
  • Platinum member
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 11:19:10 μμ »
Ποτέ από air condition νερό στο ενυδρείο, γιατί το έκανες; τα φάρμακα που ρίχνουν για απολύμανση στα air condition είναι τοξικά για υδρόβιους οργανισμούς και κάποια υπολείμματα πάνε στο νερό όσο και καλά να έχει ξεπλυθεί το στοιχείο του.
Από την στιγμή που αποφάσισες να ρίξεις βακτήρια παύεις να στρώνεις το ενυδρείο και να κοιτάς τιμές, απλά θα κάνεις αυτά που σου είπα στο προηγούμενο ποστ με τα νιτρικά.
Τις τιμές θα τις κοιτούσες εάν το ενυδρείο το έστρωνες φυσιολογικά με τροφή ή αμμωνία, αλλά αυτό το στρώσιμο θέλει υπομονή και κάνει να ολοκληρωθεί 1 μήνα με υψηλή θερμοκρασία.

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 11:31:34 μμ »
Να το αλλάξω όλο το νερό???  τώρα και πάλι από την αρχή?κάπου το είχα διαβάσει και έβαλα 5 λτ από aircodition.  εκανα λαθος.

Αποσυνδεδεμένος kalamariwths

• New member
  • *
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 10:44:41 μμ »

Όχι δεν έχει βανάκι, ουτε καταλήγει σε spray bar. υπάρχει εξάρτημα που μπορω να αγορασω ώστε να τοποθετησω??????. ουτε ξυλο έχω μέσα.  Σας παραθέτω φωτογραφίες.
[/quote]
Το φίλτρο μου φενετε σαν το πρώτο που είχε το ενυδρείο όταν το πήρα, κάπου στα πλάγια έχει διακόπτη με σκάλες αν και εμένα τέρμα χαμηλά πάλι δυνατά το γυρνούσε το νερό ώσπου έβαλα πρόσθετο σωλήνα με ψιλές τρύπες με καρφίτσα.

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 08:57:16 πμ »

Το φίλτρο μου φενετε σαν το πρώτο που είχε το ενυδρείο όταν το πήρα, κάπου στα πλάγια έχει διακόπτη με σκάλες αν και εμένα τέρμα χαμηλά πάλι δυνατά το γυρνούσε το νερό ώσπου έβαλα πρόσθετο σωλήνα με ψιλές τρύπες με καρφίτσα.
[/quote]

Πως το ζητάνε αυτο το προσθετο σωλήνα?? και απο που να το πάρω..

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:15:37 μμ »
Ποτέ από air condition νερό στο ενυδρείο, γιατί το έκανες; τα φάρμακα που ρίχνουν για απολύμανση στα air condition είναι τοξικά για υδρόβιους οργανισμούς και κάποια υπολείμματα πάνε στο νερό όσο και καλά να έχει ξεπλυθεί το στοιχείο του.
Από την στιγμή που αποφάσισες να ρίξεις βακτήρια παύεις να στρώνεις το ενυδρείο και να κοιτάς τιμές, απλά θα κάνεις αυτά που σου είπα στο προηγούμενο ποστ με τα νιτρικά.
Τις τιμές θα τις κοιτούσες εάν το ενυδρείο το έστρωνες φυσιολογικά με τροφή ή αμμωνία, αλλά αυτό το στρώσιμο θέλει υπομονή και κάνει να ολοκληρωθεί 1 μήνα με υψηλή θερμοκρασία.

Μπορώ 1 βάλω στο ενυδρείο 1 χαρέμι γκαπυ και  cherry Barb???
Ξέρω ότι τα γκαμπυ στην πάνω ζώνη του ενυδρείου με τη θα μπορούσα να το συνδυάσω για την μεσαία ζώνη???

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 07:18:34 πμ »
Μη βάλεις ψάρια πριν ολοκληρωθεί το στρώσιμο. Επίσης μη κάνεις το λάθος να
βάλεις πολλά και διάφορα ψάρια. Το κάναμε όλοι κάποτε και το μετανιώσαμε.
Για το μέγεθος του ενυδρείου, τα γκάπυ αρκούν. Ξεκίνα έτσι και βλέπουμε.

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 12:47:04 μμ »
Nααι !! δεν θα βαλω πριν ολοκληρωθει το στρωσιμο.

Έκανα μετρήσεις εχτες και είχα αυτά τα αποτελέσματα

Ενυδρείου
Θερμοκρασια :29 βαθμοί κελσιου
PH: 6.6
ΝΟ2:  1ppm με 2ppm
NH3/ΝH4: 0.25-0.5 ppm

NO3: 20ppm

Τώρα τι κάνω ???τα νιτρώδη κατεβαίνουν με πιο αργό ρυθμό, η αμμωνία μειώνεται αρκετά, και τα νιτρικά άλατα μειώνονται.  

Εγώ είχα την εντύπωση  ότι τα νιτρικά θα παραμένουν σε υψηλες τιμές και θα ήταν τα τελευταία που θα μειώνονταν.

Αποφασισα θα βαλω ενα χαρεμι γκπαπυ (1 αρσενικο και 3 θυληκα ) απο ψαρια  πρεπει να βαλω κανενα σαλιγκαρι ή γαριδα για την άλγη. Αν ναι μπορειται να μου προτεινεται κάποιο.

Υ.Γ έχουν εμφανιστει καποια μικρα σαλιγκαρια, απλα δεν έχω καταλαβει αυτα τα βγαζουμε ή τα αφηνουμε. επηρεαζουν τα φυτα ή οχι

Πολλες ερωτησεις μαζι .Συγνωμη αλλα θα μαθω και εγω που θα παει!!!!

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 28, 2019, 03:51:05 πμ »
Το στρώσιμο ολοκληρώνεται όταν μηδενίσουν αμμωνία και νιτρώδη (ΝΟ2) και
ανεβούν τα νιτρικά (ΝΟ3). Τότε κάνουμε μια μεγάλη αλλαγή για να τα μειώσουμε
και μετά βάζουμε τα πρώτα ψάρια. Τα νιτρικά δεν μειώνονται ποτέ μόνα τους,
τα μειώνουμε και τα κρατάμε χαμηλά με τις συχνές αλλαγές. Γι' αυτό χρειάζονται.

Βάλε καλύτερα 1-2 σαλιγκάρια, αν βρεις Nerite (ζέμπρες), αλλιώς apple snails.

Τα μικρά που εμφανίστηκαν είναι οι λεγόμενοι "λαθρεπιβάτες" που έρχονται με
τα φυτά ή το χαλίκι. Ακίνδυνοι για τα φυτά αλλά πολλαπλασιάζονται με τρελούς
ρυθμούς. Οπότε αν δεν θέλεις να γεμίσεις, βγάζε όσα περισσότερα μπορείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2019, 03:51:27 πμ από bokostas »

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 09:25:49 πμ »
Θέλω την βοήθεια σου γιατί έφτασα νομίζω στο τέλος και κάτι δεν πάει καλά.   Λοιπόν η NΗ3/ΝΗ4 μηδενίστηκε  καθώς και τα ΝΟ2 μηδενίστηκαν , τα ΝΟ3 είναι 80-160 ppm.  χθεσινές πρωινές μετρήσεις.  Μετά έκανα αλλαγή νερου 50% και έβαλα και βακτήρια. Σήμερα έκανα μετρήσεις και έχω τα ιδια αποτελέσματα. Το PH βελτιώθηκε κάπως πλησιαζει το Ph της βρυσης, από τότε που είχα κάνει το λάθος με το νερό από το aircondition.  Τωρα τι να κανω να ξανακανω αλλαγη νερου???
Τσέκαρα και τα Νο3 της βρυσης και ειναι 5.0ppm- 10 ppm.
Τι μπορει να πηγαινει στραβα???

εκτος απο τα σαλιγκαρια που μου ειπες να βάλω και ενα σαλιγκαρι helena για να τρωει τους λαθροεπιβάτες???

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 11:36:35 πμ »
Από την στιγμή που έχεις μηδενικές μετρήσεις σε αμμωνία και ΝΟ2, και παίρνεις ένδειξη στα ΝΟ3, όλα πάνε καλά.
Άλλη μια αλλαγή νερού θα κάνεις για να πέσουν τα ΝΟ3. Μπορείς να κάνεις και 80% αλλαγή.
Άλλα βακτήρια μην ρίχνεις.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 12:52:24 μμ »
Από την στιγμή που έχεις μηδενικές μετρήσεις σε αμμωνία και ΝΟ2, και παίρνεις ένδειξη στα ΝΟ3, όλα πάνε καλά.
Άλλη μια αλλαγή νερού θα κάνεις για να πέσουν τα ΝΟ3. Μπορείς να κάνεις και 80% αλλαγή.
Άλλα βακτήρια μην ρίχνεις.

Οκ. Να τα σταματήσω εντελώς τα βακτήρια μόνο μια φορά έβαλα.
Μετά την αλλαγή που θα κάνω αύριο. Θα φτιάξω σήμερα το νερό. Θα μπορώ να βάλω ψάρια δηλαδή την Τρίτη το απόγευμα;;
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση.

Συνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 04:37:31 μμ »
Θα κάνεις μετρήσεις πριν την αλλαγή. Θα πρέπει να έχεις αμμωνία και ΝΟ2 μηδενικά. Λογικά θα έχεις ΝΟ3 υψηλά.
Κάνεις την αλλαγή νερού και ξαναμετράς τα ΝΟ3. Αν είναι κάτω από 10-15 (το ιδανικό είναι μηδέν) τότε μπορείς να βάλεις ψάρια.
Στην αρχή θα βάλεις λίγα. Μετά από 15 ημέρες θα προσθέσεις κι άλλα αν θέλεις.
Τι ψάρια και πόσα θέλεις να βάλεις?
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Συνδεδεμένος angeloslios

• Member
  • *
Το Πρωτο μου ενυδρείο
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 05:42:48 μμ »
Θα κάνεις μετρήσεις πριν την αλλαγή. Θα πρέπει να έχεις αμμωνία και ΝΟ2 μηδενικά. Λογικά θα έχεις ΝΟ3 υψηλά.
Κάνεις την αλλαγή νερού και ξαναμετράς τα ΝΟ3. Αν είναι κάτω από 10-15 (το ιδανικό είναι μηδέν) τότε μπορείς να βάλεις ψάρια.
Στην αρχή θα βάλεις λίγα. Μετά από 15 ημέρες θα προσθέσεις κι άλλα αν θέλεις.
Τι ψάρια και πόσα θέλεις να βάλεις?

Τσέκαρα και τα Νο3 της βρύσης και είναι 5.0ppm- 10 ppm., άρα λογικά κάτω από αυτά τα νιτρικά  στο ενυδρείο δεν θα μπορέσω να έχω. Σωστα??
1 χαρέμι γκάμπυ σκέφτομαι, (1 αρσενικό και 3 θηλυκά),  1-2 σαλιγκάρια zebra-narite, θα ήθελα και γαρίδες αλλά δεν ξέρω αν γίνεται. Σκεφτόμουν μήπως έβαζα και ένα σαλιγκάρι Hellena.  Μπορώ να κάνω την αλλαγή και σήμερα?? έχω φτιάξει το νερό από τις 12:00.(εννοώ το έχω βάλει με αντιχλώριο σε ένα βαρέλι) .
Να σας ρωτήσω αν έχετε ασχοληθεί με γκάμπυ, πρέπει να προσέξω κάτι κατά την αγορά απο το pet-shop???. Απο τροφές τι να πάρω.??
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2019, 06:02:41 μμ από angeloslios »