ΑποστολέαςΘέμα: άρρωστο χρυσοψαρο  (Αναγνώστηκε 147 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stefkost

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: αθηνα
άρρωστο χρυσοψαρο
« στις: Ιούνιος 05, 2019, 09:39:55 μμ »
καλησπέρα σας!!!!ειμαι νέα στο κουρμπέτι!!!μου χάρισαν ένα χρυσόψαρο σε γυάλα μόλις το Γενάρη! Αμεσως αγόρασα 30λιτρο ενυδρείο,φίλτρο και οξυγόνο!!!Αλλαζω νερό 1φορα τις 2-3 εβδομάδες και ταΐζω μια φορά την ημέρα απο 2 ξηρά τροφής!!! Την Κυριακή αλλάξαμε το νερό του κ ο,τι αυτό συνεπάγεται αλλα απο χθες που πηγα να το ταΐσω είδα διαφορά στη συμπεριφορά του! 1)δεν έφαγε 2) δεν μπορούσε να κολυμπήσει,σαν να το έπαιρνε το ρεύμα κ μετά απο λιγο έκατσε στο κάτω μέρος του ενυδρείου,πλαγιασμενο και γυρτο.
Εκτοτε ξαναλλαξα το φίλτρο κ σήμερα άλλαξα το νερό και το έβγαλα έξω σε ένα μικροτερο δοχείο!!!ακομη δεν έχει φάει!!!
ρώτησα σε ένα μαγαζί κ μου είπαν οτι πιθανοτατα έχει τραυματιστεί!!!! τι μου προτείνετε εσείς;;;;;
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!!!

υγ.Διαβασα οτι ίσως χρειάζεται να του δώσω αρακά για καθαρτικό!!!μπορω κ σπανάκι;;;πιστεύετε θα βοηθούσε;;;;

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
άρρωστο χρυσοψαρο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2019, 08:54:50 πμ »
Καλημέρα κάνε αντιγραφή - επικόλληση εδώ την φόρμα διάγνωσης ασθενειών και συμπλήρωσέ την http://aqua4fun.gr/index.php/topic,315.0.html

Αποσυνδεδεμένος stefkost

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: αθηνα
άρρωστο χρυσοψαρο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 06, 2019, 03:30:10 μμ »

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα και διαστάσεις ενυδρείου:30λιτρα
- Τι και πόσα ψάρια έχετε:1
- Χρόνος λειτουργίας του φίλτρου:4μηνες
- Με ποιόν τρόπο στρώσατε το φίλτρο:
- Κάθε πότε αλλάζετε νερό και πόσο: είτε 1/3 καθε  15 μερες είτε 2/3 ανα 20 μερες
- Θερμοκρασία νερού αλλαγής και προσθήκη αντιχλώριου?:προσθήκες αντί χλωρίου σε καθε αλλαγή ανάλογα με τα ποσά λίτρα άλλαξα καθε φορά

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Θερμοκρασία:
- PH:
- GH:
- KH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
Με τι μετράτε (Υγρά Τεστ, sticks):
δεν κάνω μετρησεις
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:χρυσόψαρο κοινό
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:αδυναμία,δεν τρώει ,έλλειψη κινητικότητας
- Τρώει κανονικά?:οχι
- Κινητικότητα και συμπεριφορά ψαριού:ελάχιστη κινητικότητα,συνήθως κάθεται στον πάτο σαν ξαπλωμένο
- Μήπως αναπνέει γρήγορα ή στην επιφάνεια?:αργή αναπνοή
- Αλλοιώσεις ή σημάδια στο σώμα, στην ουρά ή στα πτερύγια:οχι
- Αλλοιώσεις ή σημάδια στα βράγχια ή στα μάτια:οχι
- Μήπως παρατηρείτε σκουληκάκια να κρέμονται?:οχι
- Μήπως τα περιττώματά του είναι περίεργα?:οχι
- Άλλα συμπτώματα ή παρατηρήσεις:
- Πότε εμφανίστηκαν τα συμπτώματα?: απο την τρίτη
- Μήπως αλλάξατε κάτι στις ρουτίνες?:αλλαγή νερού την κυριακή
- Μήπως αναταράξατε τον βυθό?:ίσως λόγω αλλαγής νερού με την αντλια

παρατηρήσεις άλλες:απο την κυριακή ξαναλλαξα άνθρακα κ σφουγγαράκι φίλτρου & νερό!απο χθες το έχω βάλει σε ένα μικροτερο δοχείο κ έχω παρατηρήσει ελάχιστες αλλαγές συμπεριφοράς κ κινητικότητας προς το καλύτερο!
ρώτησα σένα μαγαζί κ μου είπαν οτι πιθανοτατα τραυματίστηκε κατα την αλλαγή κ σωτηρία δεν υπάρχει!!!διαβαζα ίσως για κατανάλωση αρακά!!!πιστευτε οτι θα βοηθησει;;;ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
άρρωστο χρυσοψαρο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2019, 07:07:52 μμ »
Τα μαγαζιά δεν θα τα ακούς γιατί λένε ψέματα για να πουλάνε και να βγάζουν χρήματα.
Το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο και το ψαράκι σου είναι εκτεθειμένο σε τοξική αμμωνία που είναι δηλητήριο και καίει αργά και βασανιστικά όλα τα όργανα του ψαριού και επέρχεται ο θάνατος. Το ότι έχεις αμμωνία (αν και δεν έκανες μετρήσεις)είναι 100% σίγουρο γιατί γράφεις ότι άλλαξες μαζί με την αλλαγή του νερού και το σφουγγάρι που κανονικά δεν πρέπει να το αλλάζουμε (γιατί πετάμε μαζί με αυτό και την βιολογία που έχει πιάσει) και αν βουλώσει πρέπει να το ξεπλένουμε αυστηρά με νερό ενυδρείου και όχι βρύσης.
Το ψαράκι μετά από την έκθεση τόσο καιρό στην αμμωνία δεν επανέρχεται και κάποια στιγμή μοιραία θα το χάσεις.
Πριν βάλεις καινούργιο ψάρι θα πρέπει να στρώσεις το φίλτρο και αν γίνεται να πάρεις βιολογικό υλικό για να βάλεις μέσα.
Διάβασε στην κατηγορία αρχάριοι γλυκού νερού όλα τα υπομνήματα με τα έντονα μαύρα γράμματα για να έχεις μια εικόνα και να μπεις στο νόημα για τον κύκλο του αζώτου, το στρώσιμο του φίλτρου, τι είναι το μπόλι, για την αμμωνία κλπ.
Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι μπορείς να μας ρωτήσεις να στο εξηγήσουμε... καλό διάβασμα.