ΑποστολέαςΘέμα: Κιχλιδες Malawi  (Αναγνώστηκε 116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagelakis1984

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
Κιχλιδες Malawi
« στις: Μάιος 14, 2019, 05:27:16 μμ »
Κατηγορία ενυδρείου
Νταμάρι

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ):121χ51χ66
Συνολικά Λίτρα:350
Βάση:jewel rio300

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια:5 labido, 3 aulocanara dragon blood, 3 pseudotropheus socolofi, 1 Snow White albino (το οποίο μου είχε μείνει απο προηγούμενο ενυδρειο που είχα)
Άλλα είδη:

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο:μπλε ζελατίνα
Πέτρες:φεγγαροπετρες
Ξύλα:-
Υπόστρωμα:λευκή άμμος
Φυτα:-

Φωτισμός
Είδη φωτισμού:
Λαπτηρες:
Διάρκεια φωτισμού:8ωρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση: ; aquael ASAP 800 και fluval 405 (εξωτερικά και τα δυο)
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C):26

'Εξτρα Παροχές
Παροχή CO2:-
Ph controller:-
Ψύξη:-
Αντίστροφη Όσμωση:-

Παράμετροι Νερού
pH:8
Γενικη Σκληροτητα:10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3
Νιτρικά (ΝΟ3):9
Φωσφορικά (Po4):-

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:10% κάθε 7 ημέρες

• Loyal member
  • **
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2019, 05:33:26 μμ »
αυτες ειναι οι φωτο

• Loyal member
  • **
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 14, 2019, 05:37:51 μμ »
συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2019, 11:20:46 μμ »
Να το χαίρεσαι!
Για την ψαροσύνθεση δεν έχω να σου πω πολλά αφού δεν είμαι γνώστης των υψηλών Ph και των αφρικάνικων κιχλίδων.
Από τα λίγα που ξέρω, νομίζω πως θέλεις περισσότερες κρυψώνες. Τα κενά που δημιουργούν οι πέτρες είναι μεγάλα και δεν δίνουν την αίσθηση της κρυψώνας. Εάν επανατοποθετούσες τις πέτρες αλλά κι αν πρόσθετες επιπλέον νομίζω πως θα ήταν καλύτερα.
Η εβδομαδιαία αλλαγή νερού επίσης είναι πολύ λίγη. Θέλει τουλάχιστον 20%. Να έχεις το νου σου στην αύξηση των νιτρικών.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Συνδεδεμένος tkalamat

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: sparti
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2019, 09:30:28 πμ »
Καλημέρα  έχεις καλά λίτρα για Αφρικάνες θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις  aulocanara θα έλεγα ότι οι πέτρες είναι αρκετές με λίγες διορθώσεις η mbuna που είναι πετρόψαρα και θέλουν πολλες πέτρες και κρυψώνες στο μήκος που έχεις θα σου έλεγα να κρατήσεις τα δυο χαρέμια mbuna και να βγάλεις τα aulocanara.Οι αλλαγές νερού είναι πολύ μικρές και στο μέλλον θα έχεις προβλήματα.(αν έχεις Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3 το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο καλά πρέπει να είναι 0.)

Συνδεδεμένος christos efthimiou

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Melanochromis
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2019, 09:57:46 πμ »
Καλημέρα  έχεις καλά λίτρα για Αφρικάνες θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις  aulocanara θα έλεγα ότι οι πέτρες είναι αρκετές με λίγες διορθώσεις η mbuna που είναι πετρόψαρα και θέλουν πολλες πέτρες και κρυψώνες στο μήκος που έχεις θα σου έλεγα να κρατήσεις τα δυο χαρέμια mbuna και να βγάλεις τα aulocanara.Οι αλλαγές νερού είναι πολύ μικρές και στο μέλλον θα έχεις προβλήματα.(αν έχεις Νιτρώδη (ΝΟ2):<0,3 το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο καλά πρέπει να είναι 0.)

Για πιο λογο του προτεινεις να βγαλει τα αυλονακαρα?

Συνδεδεμένος tkalamat

• Silver member
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2019, 10:48:27 πμ »
[

Για πιο λογο του προτεινεις να βγαλει τα αυλοκόλακα?

[/quote]

Τα  aulocanara  θέλουν ελεύθερο χώρο για να κολυμπάνε αντίθετα με τα mbuna που είναι πετρόψαρα και θέλουν νταμάρι.

• Loyal member
  • **
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 15, 2019, 10:59:42 πμ »
Το ενυδρειο ειναι στρωμένο , το no2 ειναι προφανώς 0, απλά το τεστ που μετράω σου δείχνει <0,3 δεν έχει μηδέν, τα φίλτρα τρέχουν 4,5 Χρονια, και το νερό ειναι απο το παλιό ενυδρειο άδειασμα στο καινούριο που πήρα, και συμπλήρωσα κοντά στα 150 λιτρα.

• Loyal member
  • **
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 15, 2019, 11:01:48 πμ »
[

Για πιο λογο του προτεινεις να βγαλει τα αυλοκόλακα?

οσο για τις aulocanara εκτιμώ ότι εάν βάλω και άλλες πέτρες κατα μήκος του ενυδρειου, θα έχουν ελεύθερο χώρο και οι aulocanares και πετρώματα τα mbuna

Τα  aulocanara  θέλουν ελεύθερο χώρο για να κολυμπάνε αντίθετα με τα mbuna που είναι πετρόψαρα και θέλουν νταμάρι.
[/quote]

• Silver member
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 15, 2019, 02:35:58 μμ »
 Τα αυλονακαρα θελουν απλα χωρο και αμμο ελευθερο. Ισα ισα σου "καλυπτουν" το κενο απο τις πετρες μεχρι την επιφανεια του νερου που αφηνουν αδειο αλλα μπουνα. Σε μενα παντως αυτο εκαναν. Εγω θα μετραγα ΝΗ3/4 να δεις αν εισαι οκ. Απο την αλλη ενα ψαρακι μονο του (μπορει να ζευγρωσει και να δημιουργησει υβριδια) οπως και τα dragon blood δεν θα τα προτιμουσα μιας και πιο πολυ προςτο λευκο κινουνται. Βεβαια αυτα ειναι γουστα. Αλλαξε τις πετρςε κανε 3 χαρεμακια και θα εισαι κομπλε

• Loyal member
  • **
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 15, 2019, 02:44:43 μμ »
Τα αυλονακαρα θελουν απλα χωρο και αμμο ελευθερο. Ισα ισα σου "καλυπτουν" το κενο απο τις πετρες μεχρι την επιφανεια του νερου που αφηνουν αδειο αλλα μπουνα. Σε μενα παντως αυτο εκαναν. Εγω θα μετραγα ΝΗ3/4 να δεις αν εισαι οκ. Απο την αλλη ενα ψαρακι μονο του (μπορει να ζευγρωσει και να δημιουργησει υβριδια) οπως και τα dragon blood δεν θα τα προτιμουσα μιας και πιο πολυ προςτο λευκο κινουνται. Βεβαια αυτα ειναι γουστα. Αλλαξε τις πετρςε κανε 3 χαρεμακια και θα εισαι κομπλε
Το νερό έκανα μετρήσεις ειναι κομπλέ, άμα σου πω τα ντραγκον μπλουντ, μου άρεσαν παρα πολύ, και σε συνδυασμό με τα κίτρινα λαμπιντο ειναι τέλεια! Άρχισαν και δείχνουν τα χρώματα τους και φαίνονται απίστευτα στο ενυδρειο..

• Silver member
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 15, 2019, 02:51:15 μμ »
Αν μπορεις βαλε μια κοντινη. Τα strawberry μου αρεσουν περισσοτερο απο τα "κοκκινα". Αυτα τα φοβομουν μην ασπριζουν πολυ.

• Loyal member
  • **
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 15, 2019, 03:04:55 μμ »
Αν μπορεις βαλε μια κοντινη. Τα strawberry μου αρεσουν περισσοτερο απο τα "κοκκινα". Αυτα τα φοβομουν μην ασπριζουν πολυ.
Θα ανεβάσω πιο μετα μια να δεις ειναι απίστευτα, με άρεσε και ο συνδυασμός των 3 ειδών που έβαλα, τα χρώματα τους και οι συμπεριφορές τους, απο το μαγαζί που τα πήρα μου είπαν σε δυο βδομάδες θα έχουν δείξει και τα χρώματα τους. Πολύ ασπρίζει αυτο που ήδη είχα το Snow White albino, αλλα δεν ήθελα να το δωςω στο pet shop γιατί το έχω 4 Χρονια και ειναι υσηχο ψαράκι, το άλλο ψαράκι που είχα μια πορτοκαλί κιχλιδα την έδωσα γιατί είχε γίνει μεγάλη και πολύ επιθετική.

Συνδεδεμένος tkalamat

• Silver member
Κιχλιδες Malawi
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 15, 2019, 03:05:31 μμ »
οσο για τις aulocanara εκτιμώ ότι εάν βάλω και άλλες πέτρες κατα μήκος του ενυδρειου, θα έχουν ελεύθερο χώρο και οι aulocanares και πετρώματα τα mbuna

Την άποψή μου είπα εγώ δεν θα έβαζα μαζί  aulocanara και mbuna αν εσένα σου αρέσουν σου εύχομαι να τα χαρείς χωρίς προβλήματα.