ΑποστολέαςΘέμα: Στήσιμο ενυδρείου.  (Αναγνώστηκε 270 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« στις: Απρίλιος 09, 2019, 12:13:52 μμ »
Είναι φυσιολογικό να είναι το νερό του ενυδρείου μου θολό;Και να επιπλέουν μερικά κομματάκια απο το χώμα; Μόλις τώρα τελειωσα με το στήσιμο,έβαλα και τα φυτά και τώρα περιμένω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2019, 12:33:07 μμ από Elef »

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 09, 2019, 01:53:37 μμ »
Απόλυτα φυσιολογικό, θα καθαρίσει όσο δουλεύει το φίλτρο.

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2019, 02:15:07 μμ »
Απόλυτα φυσιολογικό, θα καθαρίσει όσο δουλεύει το φίλτρο.
Να σαι καλά και τρομαξα. Εβαλα 20 λίτρα απιονισμένο νερό (αποσταγμένο) και αλλά 45-50 απο την βρύση. Και το υπόστρωμα λίγο μου διαλύθηκε(η μισή επιφάνεια του πατου του ενυδρείου είναι με χαλίκι και η αλλη μισή με χώμα). Εγινα κοινώς χαλια μέχρι να βάλω τα φυτά,γιατί έφευγαν απο τον πάτο του ενυδρείου και επέπλεαν. Πήρα και 2 σαλιγκάρια τίγρης και δεν ξέρω τι να τα κάνω... Είναι ασφαλές να τα βάλω στο νερό ή να τα βάλω σε ενα πλαστικό δοχείο με το νερό απο το Πετ σοπ μέχρι να ξεθολωσει το νερό;
Επίσης,έγινε ενα λάθος με την κούριερ και παρέλαβα 2 δέματα αντι για 3,στο οποίο 3ο πακέτο υπήρχε ο θερμοστάτης και το ενυδρείο είναι γεμάτο...Θα πειράξει αμα τον βάλω τώρα τον θερμοστάτη με γεμάτο ενυδρείο;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2019, 02:16:50 μμ από Elef »

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: Κάτι λίγα 😂
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη Εύοσμος
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2019, 03:26:57 μμ »
Τον θερμοστάτη θα τον βάλεις γιατί τα ψαράκια αλλά και τα φυτά δεν αντέχουν πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Το να βάλεις τώρα τα ψάρια μέσα είναι ριψοκίνδυνο γιατί το φίλτρο δεν είναι αυτό που λέμε στρωμενο.δλδ.δεν έχει αποικίες μικροοργανισμών που χρειάζεται για να έχει ισορροπία το ενυδρείο σου.διαβασε το υπόμνημα για το μπολι στην ενότητα αρχάριων.
Καλύτερα να σε μισούν για αυτό που είσαι παρά να σαγαπουν για κάτι που δεν είσαι!

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 09, 2019, 05:02:50 μμ »
Τον θερμοστάτη θα τον βάλεις γιατί τα ψαράκια αλλά και τα φυτά δεν αντέχουν πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Το να βάλεις τώρα τα ψάρια μέσα είναι ριψοκίνδυνο γιατί το φίλτρο δεν είναι αυτό που λέμε στρωμενο.δλδ.δεν έχει αποικίες μικροοργανισμών που χρειάζεται για να έχει ισορροπία το ενυδρείο σου.διαβασε το υπόμνημα για το μπολι στην ενότητα αρχάριων.
Το ξέρω οτι δεν πρεπει να βάλω τα ψάρια. Προν φύγω απο το σπίτι,μερικά απο τα φυτά μου επέπλεαν. Η θερμοκρασία είναι 15-17 βαθμούς,έτσι λέει τουλαχιστον στο θερμομετρο. Με τα φυτά που επιπλέουν τι να τα κάνω;Να τα κολλησω σε πέτρες;

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Melanochromis
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 09, 2019, 05:27:36 μμ »
Αν ειναι φυτα που δεν φυτευονται τα δενουμε συνηθως με πετονια στα ξυλα πετρες κτλ

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 09, 2019, 06:32:07 μμ »
Αν ειναι φυτα που δεν φυτευονται τα δενουμε συνηθως με πετονια στα ξυλα πετρες κτλ
Είναι Limnophila hiporidoides και Pogostemon Quadrifolius. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμουσα

Αποσυνδεδεμένος carimoura

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Ελάχιστη
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 60 & 120 L
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2019, 06:45:26 μμ »
Είναι Limnophila hiporidoides και Pogostemon Quadrifolius. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμουσα
\

Αυτά τα φυτά φυτεύονται..Αν δεις κανένα να επιπλέει απλά το παίρνεις και το βάζεις ξανά στο χώμα

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 09, 2019, 06:47:34 μμ »
\

Αυτά τα φυτά φυτεύονται..Αν δεις κανένα να επιπλέει απλά το παίρνεις και το βάζεις ξανά στο χώμα
Μα όταν τα βάζω παλι επιπλέουν....να τα σταθεροποιησω με κάποια πετραδάκια;

Αποσυνδεδεμένος carimoura

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Ελάχιστη
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 60 & 120 L
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 09, 2019, 06:51:08 μμ »
\

Για να κάτσουν καλά τα φυτά θέλει να έχεις τουλάχιστον 3- 3.5 εκατοστά υπόστρωμα. Μήπως δεν έχεις αρκετό? 

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 09, 2019, 07:42:57 μμ »
\

Για να κάτσουν καλά τα φυτά θέλει να έχεις τουλάχιστον 3- 3.5 εκατοστά υπόστρωμα. Μήπως δεν έχεις αρκετό?
Ναι,δεν εχω αρκετό υπόστρωμα,και το ενυδρείο είναι γεμάτο νερό και απο πανω τα χαλίκια...αλλά τα υπολοιπα φυτά μου δεν έχουν κάποιο θέμα,μονο αυτά τα 2

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Melanochromis
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 09, 2019, 07:54:05 μμ »
Κανε σαν βουναλακι εκει να δημιουργησεις βαθος

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 09, 2019, 08:10:37 μμ »
Κανε σαν βουναλακι εκει να δημιουργησεις βαθος
Ευχαριστώ πολύ 😁

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 14, 2019, 08:00:49 μμ »
Εχει περάσει μια εβδομαδα απο την στιγμη που λειτουργει το ενυδρείο και είχα βάλει 2 σαλιγκάρια τίγρης (ζέβρες ,δεν ξέρω Λως λέγονται ακριβως,αυτά με τις ρίγες). Επιστρέφω μετα απο μια εβδομαδα και ανακαλυπτω 2 μικρά μικρά σαλιγκαρακια. Να ανησυχω; Επίσης,παρατήρησα οτι το ενα σαλιγκάρι δεν κουνιόταν,αλλά έχει κολλήσει ενα πετραδάκι μέσα του. Πρωσπαθησα να το βγάλω με μια οδοντογλυφίδα (εκοψα την άκρη να μην είναι αιχμηρή) και δεν μπόρεσα να το βγάλω.

Αποσυνδεδεμένος Sarpijk

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 15, 2019, 10:21:19 μμ »
Σε νεο  ενυδρειο που δεν εχει ωριμασει θα πεθανουν απο την πεινα τα nerite.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 16, 2019, 01:29:55 πμ »
Σχετικά με τα φυτά σου που επιπλέουν, ο giannisaek μου είχε απαντήσει ότι για να μείνουν στη θέση τους, υπάρχουν κεραμικά δακτυλίδια που μπαίνουν στο κάτω μέρος του βλαστού του φυτού, πάνω από τη ρίζα. Δεν βρήκα και δεν ενθυμούμαι το θέμα για να παραθέσω το link. (Τα κεραμικά δακτυλίδια τα βρίσκεις στο διαδίκτυο.) Εναλλακτικά μπορεί να μπει μολυβένια ταινία, που κάποιες φορές συνοδεύει τα φυτά (κι αυτή υπάρχει στο διαδίκτυο). Πιο απλό είναι να κάνεις ένα βουναλάκι, αν και σωστότερο είναι να προσθέσεις χαλίκι ή ό,τι άλλο έβαλες για βυθό, ώστε να φθάσεις στη σωστή ποσότητα/βάθος (δηλ. γενικά 5- εκ. μπροστά, 5+ εκ. πίσω, εκτός αν θέλεις να βάλεις κιχλίδες που σκάβουν τον βυθό, οπότε το βάθος/ποσότητα χαλικιού πρέπει να είναι μεγαλύτερο).

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 16, 2019, 09:56:35 πμ »
Τα φυτά που δεν πιάνουν να τα φυτέψεις βάζοντας την ρίζα τους σε οριζόντια θέση και όχι κάθετη κάτω από το χαλίκι, και αν θέλεις στο σημείο της ρίζας πάνω στην επιφάνεια του βυθού και δίπλα στον βλαστό, βάζεις και μια πετρούλα για βάρος ώστε να κρατά το φυτό στην θέση του μέχρι να πιάσει η ρίζα.

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 27, 2019, 06:05:23 μμ »
Εμ έχω ενα μικρή θέμα...δεν ξέρω βασικά αν είναι θέμα. Αλλά έχω γεμησει σαλιγκάρια. Εχουν γεννήσει....βλέπω και μερικές 'λοριδες' στα τζαμιά,σαν ίνες....παιδιά έχω μείνει μ@$@ς και δεν ξέρω τι να κάνω. Μια εβδομαδα αφότου τα αγορασα,παρατήρησα σαλιγκαρακια πολύ πολύ πολύ μικρά...πωπω παιδιά φοβάμαι να βάλω μέσα ψάρια ,δεν ξέρω τι να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 27, 2019, 06:16:49 μμ »
Κι αυτό φυσιολογικό είναι, τα φυτά κουβαλάνε πολύ συχνά λαθρεπιβάτες,
δηλαδή σαλιγκαράκια. Συνήθως είναι άκακα για τα φυτά και δεν πειράζουν
ποτέ τα ψάρια. Αυτές τις ίνες στα τζάμια, βγάλτες μερικές φωτό να τις δούμε.

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 27, 2019, 07:08:59 μμ »
Σαν σκουλίκια μου μοιάζουν ή γυμνοσαλιαγγες ,θα τα βγάλω μια φωτο ,μισο

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 27, 2019, 07:13:01 μμ »
Δεν φαίνονται σχεδόν καθολου στην κάμερα. Είναι διαφανή,πιο λεπτα και απο κλοστη και η μέση τους είναι κιτρινοπη,και το υπολοιπο σωμα τους διαφανές

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 27, 2019, 07:21:54 μμ »
Ο τροποε που κινουνται είναι σαν ελατήριο. Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει. Δεν ενοχλούν τα μικρά σαλιγκάρια. Ελπίζω να μην είναι κάτι επικίνδυνο.

Αποσυνδεδεμένος vanxieg

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Φυτεμένο, 60L Γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: Αριδαία
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 27, 2019, 07:33:01 μμ »
Δυστυχώς  δε φαίνονται καθαρά στη φωτογραφία, ωστόσο η μια άκρη φαίνεται να ειναι μεγαλύτερη.
Θα μπορούσαν να είναι πλανάρια, ρίξε μια ματιά εδω http://aqua4fun.gr/index.php/topic,5332.0.html

Αποσυνδεδεμένος Elef

• Member
  • *
Στήσιμο ενυδρείου.
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 27, 2019, 08:28:56 μμ »
Δυστυχώς  δε φαίνονται καθαρά στη φωτογραφία, ωστόσο η μια άκρη φαίνεται να ειναι μεγαλύτερη.
Θα μπορούσαν να είναι πλανάρια, ρίξε μια ματιά εδω http://aqua4fun.gr/index.php/topic,5332.0.html

Αρχικα δεν έχω καν ψάρια και δεν βάζω καν τροφή,οποτε δεν ξέρω...και δεν μου μοιάζουν να έχουν τριγωνικό κεφάλι τα δικά μου. Δεν μπορω να καταλάβω τι είναι,πραγματικά. Απλα κανουν βόλτες στα τζαμιά του ενυδρείου και δεν ενοχλούν τα μικρά σαλιγκάρια (τα νεογέννητα). Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι,πραγματικά