ΑποστολέαςΘέμα: Να το φτιάξω;  (Αναγνώστηκε 211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος WhatIvedone

• New member
  • *
Να το φτιάξω;
« στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 12:06:51 μμ »
 :)Καλημέρα σε όλους,

Θελω να φτιάξω θαλασσινο Fish Only στο οποίο θέλω να μπουν goby, γαριδουλες και ισως κάποιος μανδαρίνος αν μπορεί να τον σηκώσει το σύστημα. Δεν θα έχω sump, αυτόματη αναπλήρωση, ούτε ΑΟ.
Θα γίνεται αλλαγη από θάλασσα (μαλλον) και θα τοποθετηθεί αξιόπιστο skimmer.
Οι επιλογές είναι να μπει σε 50άρι που τωρα φιλοξενεί ένα χαμστεράκι ή σε 150άρι που τωρα ειναι κοινωνικο φυτεμένο. Τείνω στο 50αρι γιατι δεν θα κουβαλάω νερό και στο φυτεμένο θέλω να βάλω puffer (Carinotetraodon travancoricus).
Υπολογίζω αλλαγη νερού 10 λτ ανα 15 ημέρες.
Τεστ salifert
Βράχο που ρώτησα εχθές μου είπαν δεν φέρνουν πια και τον φτιάχνουν οι ίδιοι (ισχύει;) Υπολογίζω 5-6 κιλά για το 50άρι, ιδανικά νεκρό.
Αραγωνίτη API
Skimmer εχω βρει πολλά, αλλά θελω ενα αθόρυβο και compact, θα διαβασω και στα δικά σας τί εχετε.
Κυκλοφορητές Sicce Voyager Nano (για το 50αρι)
Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να δουλέψει με τους όρους που θέτω; Να το προσπαθήσω;

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: Κάτι λίγα 😂
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη Εύοσμος
Να το φτιάξω;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 06:03:04 μμ »
Να στα πούμε οι θαλασσινοί που τα ξέρουν καλύτερα. Από θάλασσα δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνο εγχείρημα για το νερό? Γιατί μαζί με νερό μεταφέρονται και μικροοργανισμοί.
Καλύτερα να σε μισούν για αυτό που είσαι παρά να σαγαπουν για κάτι που δεν είσαι!

• New member
  • *
Να το φτιάξω;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2019, 12:25:07 μμ »
Γειά σου Ina! Ειναι ρίσκο αλλά εχω κατα νου κάτι τύπου monaco με ελάχιστες αλλαγές νερού (λιγότερες και από αυτές που γράφω). Αν γίνει έτσι το νερό θα ειναι από ... ανοιχτά ... αν πείσω φίλο σκιπερ να μου φερνει.

Περιμένοντας τους θαλασσινούς έχω απορίες...
skimmer:
TUNZE MASTER DOC 9410.000 SKIMMER 1000 L/15W/1X HYDROFOAM
EHEIM SKIM MARINE 100 NANO SKIMMER (χρειάζεται λέει και αντίστοιχη αντλία)
V2 Skim 120 Nano
DOPHIN PS2012
Amtra κρεμαστό Skimmer Hang On 100
Resun SK-300 Skimmer με κυκλοφορητή
Fluval Skimmer PS 1
Κατέληξα σε αυτά, εντελώς διαφορετικά, διαστάσεις δεν δίνουν να δω αν χωράνε όσα δεν ειναι κρεμαστα, το eheim τείνω να το αποκλείσω γιατί θέλω ένα μηχανημα (όχι 1 + αντλία). Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο και μπορεί ας πει γνώμες.
Αραγωνίτη ΑΡΙ με κοκομετρία 2-5mm που θελω βρήκα μονο σε ενα internetομάγαζο στην Ισπανία. Αξίζει ή να πάρω ανώνυμο?

Συνδεδεμένος yannisp2

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 120 lt tetra - reef 300
  • Τόπος Διαμονής: πτολεμαιδα
Να το φτιάξω;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 04, 2019, 01:22:40 μμ »
αν σκεφτεσαι για θαλασσινο δεν αξιζει να ρισκαρεις για το κοστος του αλατιου...δηλαδη για να καταλαβω αν παρατηρησεις οτι κατι δεν παει καλα και θα χρειαστει να κανεις μια αλλαγη νερου 50%,  θα τρεχεις στη θαλασσα? δεν γινονται αυτα...ασε που ειναι κουραστικο το κουβαλημα..εφοσον ειναι fish only,,ενα φθηνο αλατι   και δεν χρειαζεται αλατοτητα 1024-26 αφου δεν θα εχεις κοραλια/ασπονδυλα.

• New member
  • *
Να το φτιάξω;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 04, 2019, 04:25:05 μμ »
Yannisp2 σε ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είναι τα χρήματα ο λόγος (αν και σίγουρα δεν μου περισεύουν) αλλά η βαρεμάρα μου και η έλλειψη χώρου. Μενω σε πολύ μικρό σπίτι και διαδικασίες με κουβάδες κλπ είναι κάτι που απλά δεν είναι για μένα.

Το ενυδρείο θα είναι στημένο με βάση το σύστημα monaco (Jean Jaubert) οπότε θεωρητικά δεν θα πολυχρειάζεται αλλαγές. Δεν σκοπεύω να βάλω τίποτα ζωντανό αν δεν εχω καλές τιμές κλπ.  Εννοείται ότι θα υπάρχει αλάτι στο σπίτι γιατί οπως είπες αν χρειαστεί θα είναι αργά.

Βοηθείστε αν μπορείτε με το skimmer για να ξεκινήσω από κάπου (με ενδιαφέρει κυρίως απόδοση και θόρυβος)

Συνδεδεμένος yannisp2

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 120 lt tetra - reef 300
  • Τόπος Διαμονής: πτολεμαιδα
Να το φτιάξω;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 08:59:37 πμ »
ενας κουβας μικρος 20 λιτρων  ειναι αρκετος για την προετοιμασια νερου του νανο..τον εχεις στο ντουλαπι κατω απο το ενυδρειο και εκει το ετοιμαζεις....(το ιδιο κανω και εγω) ...και θα παρεις επισης και ενα μικρο κιτ οσμωσης.. αυτοι που χρησιμοποιουν νερο θαλασσας μην νομιζεις οτι το παιρνουν και το ριχνουν απευθειας στο ενυδρειο (το επεξεργαζονται να απομακρυνουν βλαβερους οργανισμους με λαμπες uv και χωρις φως σε υπογειο)..οποτε δεν αξιζει να μπεις σε αυτη τη διαδικασια, ...θα καταλαβεις  οτι ειναι προτιμοτερο η προετοιμασια στο σπιτι.....για να το κλεινω σκιμερ εγω θα επελεγα tunze  9004....

• New member
  • *
Να το φτιάξω;
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 07:55:07 μμ »
Yannisp2 ομολογώ δεν ήξερα ότι ακολουθείται η διαδικασία με την λάμπα UV ... όσο χαζό κι αν ακούγεται πίστευα ότι απλά παίρνεις το νερό από την θάλασσα και το ρίχνεις στο ενυδρείο  ... s_laugh
Ετσι όπως το θέτεις έχεις δίκαιο. Η AO και αυτη χώρο και σωλήνες και κουβάδες θέλει αν εχω καταλάβει καλά...
Για το skimmer από οτι ειδα τα reviews ηταν πολύ θετικά και για την απόδοση και για το επίπεδο θορύβου, στην τιμή  :'( αλλά ΟΚ θέλω να στηρίξω πάνω του το μισό σύστημα, μπορώ να τα μαζέψω σιγά σιγά.

Μπήκα σε σκέψεις, έλπιζα να έχει δουλέψει κάποιος αυτό το σύστημα (monaco) αλλά δεν ...

Οπως και να 'χει σε ευχαριστώ πολύ, τουλάχιστον αν το φτιάξω έχω καταλήξει σε skimmer και κυκλοφορητές ...