ΑποστολέαςΘέμα: Δώρο χρυσόψαρο και απόγνωση...  (Αναγνώστηκε 2952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VforVictory

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Δώρο χρυσόψαρο και απόγνωση...
« στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:40:14 μμ »
Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. ^-^  Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές κείμενο.

Ο σύντροφος μου  αποφάσισε να μου κάνει δώρο ένα χρυσόψαρο και μου έκανε έκπληξη όταν επέστρεψα από επαγγελματικό ταξίδι. Βρήκα ένα ψαράκι μια σταλιά σε μία γυάλα επίσης μία σταλιά. Άσχετοι κι εγώ και αυτός από υδρόβια pet  (έχουμε ένα σκυλάκι μόνο).  Λίγο διάβασμα, λίγο ψάξιμο και 2 μέρες μετά επισκέπτομαι το ίδιο petsop απ' όπου αγοράστηκε το χρυσόψαρο και ζητάω να επιστρέψουμε την μικρή γυάλα (την είχαμε μόλις 48 ώρες!) και να πάρουμε μεγαλύτερη. Αρνούνται. Αποφασίζουμε να πάρουμε έτσι κι αλλιώς μεγαλύτερη και καταλήγουμε σε ένα 60λιτρο ενυδρειάκι. Για καλή μας τύχη δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτο. Στο μεταξύ επιστρέφω σπίτι και πέφτω με τα μούτρα στο διάβασμα.. Απελπίζομαι. :( Διαβάζω οτι σε 60 λίτρα δε χωράνε 2 χρυσοψαράκια που ήθελα να βάλω για να μην είναι μόνο του το ένα. Οικονομικά τα περιθώρια είναι περιορισμένα..
Το ψάχνω από εδώ, από εκεί.. καλώ γνωστούς και φίλους. Βρίσκω στο marketplace του φβ έναν τύπο που πουλάει ένα Rio 125λτ μαζί με έπιπλο σε οριακά προσιτή τιμή για εμάς. Τελικά το δίνει σε κάποιον που επικοινώνησε μαζί του πριν από εμένα.
Αύριο περιμένω τηλ από γνωστή η οποία έχει ενυδρείο στην αποθήκη της αλλά δε γνωρίζει διαστάσεις.. θα μετρήσει και θα μου πει. Συνεπώς πιθανώς να χρειαστώ βοήθεια ως προς το που να απευθυνθώ για αγορά μεταχειρισμένου ενυδρείου τουλάχιστον 120 λίτρα κομπλέ και έως 150 ευρώ maximum. Επίσης, καθότι τελείως άσχετη με το σπορ, θα χρειαστώ σίγουρα βοηθεια στο στήσιμο και στρώσιμο του ενυδρείου. Θέλω να πιστεύω πως μέσα στις επόμενες μέρες θα βρεθεί κάτι γιατί πραγματικά δε μπορώ να βλέπω το ψαράκι σε μια γυάλα μια σταλιά. Ακόμη, εάν τελικά το ενυδρείο της γνωστής δεν με βολέψει θα χρειαστώ  βοήθεια καθώς μου είναι αδύνατο να καταλάβω αν ένα ενυδρείο που πωλείται μέσω αγγελίας είναι καλό ή θα πετάξω τα λεφτάκια μου... Γενικά, χρειάζομαι κάποιον που είναι γνώστης να με κατευθύνει...

Υ.Γ. Όχι δε σκέφτομαι να δώσω το χρυσόψαρο και να πάρω 60λιτρο να βάλω κάτι άλλο μέσα. Το χρυσόψαρο ήρθε και θα μείνει! :P

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 04:35:21 μμ »
Ωραία. Είσαι στο σωστό μέρος. Θα σε βοηθήσουν
οι...συνάδελφοι εδώ και ειδικά πιστεύω οι χρυσοψαράδες...

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 08:50:46 μμ »
Καλώς ήρθες και μπράβο σου που το ψάχνεις. Δεν θέλει πανικό, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 08:54:23 μμ »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες, μεταχειρισμένα ενυδρεία βγάζουν κατά καιρούς στις αγγελίες και αν το ψάξεις μπορεί να βρεις καλό σε προσιτή τιμή. Να κοιτάξεις να μην έχει γρατσουνιές και να είναι σε καλή κατάσταση εμφανισιακά και όχι παλιό και ταλαιπωρημένο. Τα 120 λίτρα για 2 χρυσόψαρα είναι καλά, το κάθε χρυσόψαρο θέλει 50 με 60 λίτρα. Επίσης θα χρειαστείς και ένα καλό εξωτερικό φίλτρο ώστε να έχει αρκετό χώρο για το βιολογικό υλικό. Θερμοστάτη για τα χρυσόψαρα δεν θα χρειαστείς.
Τώρα το χρυσόψαρο καλά είναι μέχρι να βρεις ενυδρείο να το βάλεις σε μεγαλύτερο χώρο, υπάρχουν πλαστικά κουτιά αποθήκευσης στο ΙΚΕΑ (ΣΑΝ μεγάλα τάπερ είναι) που θα μπορείς να το φιλοξενήσεις εκεί για ένα διάστημα. Να αλλάζεις κάθε μέρα το ένα τρίτο του νερού, να κοιτάς το φρέσκο νερό να έχει ίδια θερμοκρασία με το παλιό που είναι το ψαράκι μέσα και πριν το ρίξεις μέσα να ρίχνεις αντιχλώριο ώστε να φεύγει το χλώριο που είναι δηλητήριο για τα ψάρια και τους υδρόβιους οργανισμούς.
Το ψάρι θα το ταΐζεις μια φορά την ημέρα και λίγο (τρία με τέσσερα φιλαράκια). Τα χρυσόψαρα είναι λαίμαργα ψάρια και σου δείχνουν ότι πάντα πεινάνε αλλά να μην σε ξεγελάει αυτό.
Αυτά προς το παρόν...

• New member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 11:55:58 πμ »
Καλημέρα παιδιά! Βρήκα ήδη ενυδρείο! Ένα μέλος εδώ μέσα -που για καλή μου τύχη μένει και κοντά- πουλάει το δικό του και αν και βγαίνω αρκετά εκτός badget (θα πέσει πολλή φακή στο τέλος του μήνα :P ), το σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά γιατί είναι στρωμένο χρυσοψαράδικο! Στην αρχή ήμασταν διστακτικοί αλλά στις φωτογραφίες φαίνεται εξαιρετικά εντυπωσιακό! Θα πάμε από βδομάδα να το δούμε και ψάχνουμε τρόπους μεταφοράς γιατί είναι 260λίτρα! Προς το παρόν περιμένουμε απάντηση από έναν φίλο αν μπορεί να μας βοηθήσει με τη μεταφορά, τουλάχιστον τα χρήματα για τη μεταφορά να πάνε σε δικό μας άνθρωπο :P

• New member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:12:40 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι ακόμη τους πιο έμπειρους? Το ψαράκι μου ήταν έτσι από την 1η μέρα.. Στην αρχή νόμιζα οτι είναι η ιδέα μου. Αλλά 4 μέρες τώρα που το παρατηρώ μου φαίνεται σαν χτυπημένο.. Να ανησυχώ? Να μάλωσε με κάποιο άλλο ψαράκι όταν ήταν στριμωγμένο στο petshop ή μπορεί να είναι άρρωστο?

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 10:44:14 μμ »
Είναι ταλαιπωρημένο και αν βλέπω καλά έχει και πατημένη κοιλιά. Η συμπεριφορά του πως είναι; κολυμπάει ή στέκεται στο ίδιο μέρος; τρώει κανονικά; έχει αστάθεια στο κολύμπι;

• New member
  • *
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 12:40:45 πμ »
Είναι ταλαιπωρημένο και αν βλέπω καλά έχει και πατημένη κοιλιά. Η συμπεριφορά του πως είναι; κολυμπάει ή στέκεται στο ίδιο μέρος; τρώει κανονικά; έχει αστάθεια στο κολύμπι;
Είναι πολύ ζωηρό και τρώει γρήγορα τη  νιφάδα που του ρίχνω 2 φορες τη μέρα. Οποτε πλησιάζουμε ή του μιλάμε ανεβαίνει στην επιφάνεια και παρακαλάει για φαγητό. Το κολυμπι του είναι γρήγορο γενικά και σε κάποιες φάσεις πιο χαλαρό. Απλά με ανησυχεί γτ σήμερα είδα και στην άλλη πλευρά ένα ίδιο σημαδακι κ είμαι αρκετά σίγουρη ότι αυτό δε το είχε. Θυμάμαι την 1η μέρα δλδ να έχει σημάδια στη μια μεριά αλλά η άλλη πλευρά να είναι καθαρή. Και δεν υπάρχει κάτι μέσα στη γυάλα που θα μπορούσε να το τραυματίσει. Είναι λογικό να είναι ταλαιπωρημένο αφού στο πετσοπ είχανε μια τέτοια μικρή γυάλα που το έχω εγώ με 15 χρυσόψαρα μέσα Τι να πω? Να το είχε και να μη το είδα? Θα το παρακολουθώ στενά. Δε θέλω να μου πάθει τπτ ακομη δεν το έβαλα σε σωστό σπιτάκι

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• New member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 01:03:29 πμ »
Οχι η φωτό είναι κακή. Ο φωτισμός βασικά. Η κοιλιά του είναι μια χαρά. Προφανώς έτσι όπως χτυπούσε το φως βγήκε στη φωτό σκούρη. Εκτός από τα σημάδια δλδ δεν βλέπω κάτι άλλο περίεργο

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 06:19:57 πμ »
Μη σε φοβίζει τότε θα βγάλει άλλα λέπια στη θέση τους.

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 12:55:32 μμ »
μ αρεσει η τελευταια σου φραση στο αρχικο σου ποστ.  ;)
λοιπον, το ψαρακι ειναι common , κατι που σημαινει πως μεγαλωνει πολυ και τα 120 λιτρα που σκεφτηκες αρχικα , ειναι λιγα(για το μελλον).
το 260λιτρο , φανταζει καλυτερη ιδεα.. να επιλεξεις ενυδρειο με βαση το μηκος του... με τιποτα να μην ειναι κατω απο 1 μετρο.
φυσικα μπορεις να βαλεις αργοτερα 1-2 ακομα χρυσοψαρα.
τα λεπια που εφυγαν , θα βγουν..
το θεμα ειναι πως το ψαρι πρεπει να μεταφερθει ΑΜΕΣΑ , γιατι δηλητηριαζεται απο αμωνια και ειναι πολυ πιθανο να το χασεις..
θελεις αμεσα εναν μεγαλυτερο χωρο κι ενα στρωμενο φιλτρακι , εστω κατι μικρο για αρχη , να μην υπαρχει αμμωνια μεσα στο νερο.
μεχρι να βρεις ενυδρειο, θα προτεινα να πας στο ικεα , να παρεις ενα πλαστικο δοχειο , τουλαχιστον 60 λιτρων , να μην ειναι στην γυαλα το ψαρι.
https://www.ikea.gr/apothikeutikoi-horoi/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/samla-koyti-2454/00102975/
θα σου χρειαστει ετσι κι αλλιως αργοτερα , για την προετοιμασια του νερου.
κι ενα μικρο φιλτρο για αρχη (σιγουρα στο ενυδρειο θα χρειαστεις εξωτερικο φιλτρο) , εστω δανεικο , το οποιο θα μπολιασεις (αγγελια για μπολι) με αποικιες βακτηριων απο αλλο ενυδρειο.
μεχρι τοτε, μην ταιζεις καθολου και κανε καθημερινες αλλαγες το μισο νερο της γυαλας.
το νερο που θα μπει να εχει παντα ιδια θερμοκρασια με το νερο που βρισκεται το ψαρι και παντα να βαζεις αντιχλωριο (προτιμησε το Seachem Prime) https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/2080-seachem-prime.html

• New member
  • *
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 05:14:48 μμ »
μ αρεσει η τελευταια σου φραση στο αρχικο σου ποστ.  ;)
λοιπον, το ψαρακι ειναι common , κατι που σημαινει πως μεγαλωνει πολυ και τα 120 λιτρα που σκεφτηκες αρχικα , ειναι λιγα(για το μελλον).
το 260λιτρο , φανταζει καλυτερη ιδεα.. να επιλεξεις ενυδρειο με βαση το μηκος του... με τιποτα να μην ειναι κατω απο 1 μετρο.
φυσικα μπορεις να βαλεις αργοτερα 1-2 ακομα χρυσοψαρα.
τα λεπια που εφυγαν , θα βγουν..
το θεμα ειναι πως το ψαρι πρεπει να μεταφερθει ΑΜΕΣΑ , γιατι δηλητηριαζεται απο αμωνια και ειναι πολυ πιθανο να το χασεις..
θελεις αμεσα εναν μεγαλυτερο χωρο κι ενα στρωμενο φιλτρακι , εστω κατι μικρο για αρχη , να μην υπαρχει αμμωνια μεσα στο νερο.
μεχρι να βρεις ενυδρειο, θα προτεινα να πας στο ικεα , να παρεις ενα πλαστικο δοχειο , τουλαχιστον 60 λιτρων , να μην ειναι στην γυαλα το ψαρι.
https://www.ikea.gr/apothikeutikoi-horoi/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/samla-koyti-2454/00102975/
θα σου χρειαστει ετσι κι αλλιως αργοτερα , για την προετοιμασια του νερου.
κι ενα μικρο φιλτρο για αρχη (σιγουρα στο ενυδρειο θα χρειαστεις εξωτερικο φιλτρο) , εστω δανεικο , το οποιο θα μπολιασεις (αγγελια για μπολι) με αποικιες βακτηριων απο αλλο ενυδρειο.
μεχρι τοτε, μην ταιζεις καθολου και κανε καθημερινες αλλαγες το μισο νερο της γυαλας.
το νερο που θα μπει να εχει παντα ιδια θερμοκρασια με το νερο που βρισκεται το ψαρι και παντα να βαζεις αντιχλωριο (προτιμησε το Seachem Prime) https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/2080-seachem-prime.html
Μέσα στα επόμενα 24ωρα θα έχω το 260λιτρο το οποίο είναι έτοιμο στρωμένο με το βιολογικό του υλικό με τα πάντα του (έχει κι ένα χρυσόψαρο μέσα). Λες να μην αντεξει 1-2 24ωρα ακόμη? Μέχρι να οργανώσουμε τη μεταφορά? Ως τώρα αδειάζω μέρα παρά μέρα 50% του νερού και βάζω καινούριο μαζί με 20 περίπου σταγόνες αντιχλωριο (δοσολογία που μας είπε ο πετσοπας).

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 05:45:54 μμ »
Ωραία.
Να κάνεις κάθε μέρα αλλαγή το μισό νερό.
Αντιχλωριο δεν ξέρω ποιο έχεις, αλλά πάνω σίγουρα αναφέρει δοσολογία, ακολούθησε την αναγραφόμενη.
Το νερό πρέπει να είναι ίδιας θερμοκρασίας , πάρε μια καθαρή λεκάνη ή κουβά (καινούργιο) ή το κουτί από ικεα και άφησε εκεί το νερό που θα αλλάξεις μερικές ώρες (ρίξε το ανάλογο αντιχλωριο) να πάρει θερμοκρασία χώρου κι έπειτα άλλαξε το μισό νερό.
Αν μπορείς να το κάνεις και δύο φορές την μέρα, ακόμη καλύτερα, αρκεί να το κάνεις σωστά , όπως σου έγραψα, μην μπαίνει παγωμένο το νερό
Το ψάρι δεν το ταιζεις καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Melanochromis
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 24, 2019, 08:21:54 πμ »
Επίσης εγώ θα σου πρότεινα να μην ξαναπατήσεις σε αυτόν τον πετ σοπα...σου έδωσε χρυσόψαρο, πόσο μάλλον common, για γυάλα..και όταν επέστρεψες στοιχειοθετώντας την επιλογή της επιστροφής της γυάλας σε κάτι μεγαλύτερο αρνήθηκε. Πολύ φοβάμαι ότι και στα ψάρια δεν θα παρέχει τις καλύτερες συνθήκες, οι οποίες θα μεταφέρονται στο ενυδρείο σου με κάθε αγορά. Δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις common με fancy χρυσόψαρα, αλλά αν μπορείς βάλε fancy που μένουν πιο μικρά και θα μπορείς να βάλεις περισσότερα ;)

• New member
  • *
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 12:48:22 μμ »
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Το ένα μου ψαράκι το πετυχαίνω συνέχεια ξαπλωμένο είτε όρθιο είτε στο πλάι. Σήμερα παρατήρησα κι άλλη περίεργη συμπεριφορά. Κολυμπάει ως την επιφάνεια και μετά σταματάει να κολυμπάει, στέκεται τελείως ακίνητο και βυθίζεται και μόλις φτάσει πάτο ξανακολυμπαει κανονικά. Ως τώρα άλλος Μ λέει για νυκτική κύστη, άλλος για στρες, άλλος ότι απλά ξεκουράζεται. Θα σας βάλω φωτο και βιντεάκια. Αν κάποιος είχε τέτοιο περιστατικό ή ξέρει με σιγουριά τι πρέπει να κάνω ας μου πει...

Σημείωση: όταν δεν είναι ξαπλωμένο παίζει μια χαρά με τα άλλα 2 ψαράκια μου, κολυμπάει ζωηρά, τρώει, κάνει μακροβούτια στον πάτο και γενικά φέρεται σαν φυσιολογικό ψάρι. Ναι, έχω κάνει τεστ το νερό του ενυδρείου με υγρά τεστ (μας το έκαναν στο πετσοπ) και ήταν εξαιρετικό. Η θερμοκρασία είναι στους 23 ( έχουμε ζεστό σπίτι δεν έχω θερμαντηρα στο ενυδρείο).

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Platinum member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 110 λίτρα φυτεμένο γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 01:44:29 μμ »
καλό θα ήταν να κάνεις ένα βιντεάκι έστω και με μέτρια ανάλυση. Με κάποια εμπειρία η κίνηση βοηθά να καταλάβει κάποια πράγματα για την κατάσταση του ψαριού.

• New member
  • *
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 03:31:45 μμ »
καλό θα ήταν να κάνεις ένα βιντεάκι έστω και με μέτρια ανάλυση. Με κάποια εμπειρία η κίνηση βοηθά να καταλάβει κάποια πράγματα για την κατάσταση του ψαριού.
Το ψαράκι μου πεθαίνει. Δε ξέρω τι να κάνω. Όταν σταματάει να κολυμπάει αρχίζει και βυθίζεται. Όταν είναι ξαπλωμένο βαριανασαίνει. Τώρα γύρισα σπίτι και το βρήκα στον πάτο ξαπλωμένο να βαριανασαίνει..  https://www.youtube.com/watch?v=XGf7BVoDh-c       https://www.youtube.com/watch?v=_sgj_Si5McU

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Platinum member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 110 λίτρα φυτεμένο γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 04:20:33 μμ »
Αφού δυσκολεύεται να αναπνεύσει προσπάθησε να βελτιώσεις την οξυγόνωση. Αεραντλία η στρέφεις την ροή του φίλτρου προς την επιφάνεια για τη μεγαλύτερη ανατάραξη της. Λυπάμαι αλλά δεν έχω γνώσεις σχετικά με τις ασθένειες.

Η κατάσταση επιδεινώθηκε;

• New member
  • *
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 06:24:17 μμ »
Αφού δυσκολεύεται να αναπνεύσει προσπάθησε να βελτιώσεις την οξυγόνωση. Αεραντλία η στρέφεις την ροή του φίλτρου προς την επιφάνεια για τη μεγαλύτερη ανατάραξη της. Λυπάμαι αλλά δεν έχω γνώσεις σχετικά με τις ασθένειες.

Η κατάσταση επιδεινώθηκε;

ΜΕ λυπήθηκε ο υπεύθυνος για τα ψάρια στο πετ σοπ που πήγα σε έξαλλη κατάσταση και τελικά το πήγα το ψαράκι μου σε αυτόν και το έβαλε σε καραντίνα για να του κάνει θεραπεία. Ούτε αυτός ήξερε να μου πει τι έχει..