ΑποστολέαςΘέμα: δισκοι εχουν αρχισει να μαυριζουν....  (Αναγνώστηκε 184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagelis

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Athens
δισκοι εχουν αρχισει να μαυριζουν....
« στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 05:49:03 μμ »
καλησπερα σε ολους, και χρονια πολλα

ειμαι καινουργιος εδω, και στα ενυδρεια, οποτε οτι συμβουλη μου δωσει κανεις ειναι πολυ καλοδεχουμενη

εχω ενα παρει ενυδρειο 240 λιτρα με εσωτερικο φιλτρο και εξωτερικο επισης, που επι ενα μηνα το 'εστρωνα' με βακτηρια, εχω μεσα μερικες ανουμπιες, λιγο μοςς, κερατοφυλλα και 1-2 που δεν ξερω ονοματα πως τα λενε.

ειχα ξεκινησει με μερικα ροδοστομα (περιπου 15, απιθανα ομορφα) και 10 καρδηναλιους, και μετα το μεγαλο και τολμηρο βημα, 5 δισκους.

Ph 6.5 με 7, νιτρωδη αμμωνιες μηδεν, GH 5, θερμοκρασια απο 28 την εχω τωρα 30

Αυριο θα παω να δω τον 'γιατρο' οπως τον λεω, τα παιδια απο οπου αγορασα ενυδρειο κλπ, που ειναι νομιζω εξαιρετικοι, επαγγελματιες, και ελπιζω να βρεθει λυση.

Ολοι μου ελεγαν μακρια απο δισκους, δυσκολα, δεν θα τα καταφερεις, μηπως ειχαν δικιο? Θα μαθω και θα σας πω.

Παντως το χομπυ ειναι καταπληκτικο....

Χρονια πολλα σε ολους

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 09:22:35 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Όντως ο δίσκος είναι δύσκολο ψάρι γιατί στρεσάρεται πολύ εύκολα είτε από τα άλλα ψάρια δίπλα του, είτε από τον πολύ φωτισμό, είτε από το μη καθαρό νερό, από την παρουσία μας και πολλά άλλα.
Το μαύρισμα δεν είναι ασθένεια είναι από το στρες, περιόρισε τον φωτισμό με μια μαύρη σακούλα (όχι να τον κλείσεις) να έχεις σταθερές και τις ίδιες ώρες καθημερινά στο φως, να μην βάζεις συχνά χέρια μέσα στο ενυδρείο σου, και να φροντίζεις να τους δίνεις ποιοτική τροφή (πρωτεΐνη) και να κάνεις τακτικές αλλαγές νερού ΑΟ με την ίδια θερμοκρασία και ίδιους παραμέτρους.