ΑποστολέαςΘέμα: συνθηκες διαβιωσης fish only ενυδρειου  (Αναγνώστηκε 1675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
συνθηκες διαβιωσης fish only ενυδρειου
« στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 05:50:19 μμ »
τα ειδη ψαριον fish only ενυδρειου τα ειδα στα παραπανω θεματα που μας παρουσιασε ο χριστος(χαραμαδας)..αυτο ομος που δεν καταλαβα ειναι τι διαφορα εχει ενα fish only ενυδρειο απο reef..εκτως απο τα κοραλια και ζωντανο βραχο που δεν υπαρχουν στο πρωτο..θελω να μαθω της συνθηκες διαβιωσης,σηνθεση νερου/αλαγες/προετυμασια,"φαρμακα"..θερμοκρασια,γενικα διαφορες αναμεσα στα δυο! :)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 06:27:15 μμ »
Ίνα για σύγκριση των 2, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.liveaquaria.com/PIC/article.cfm?aid=223
Στο τέλος έχει κι έναν πολύ χρήσιμο πίνακα για τις συνθήκες, τις διαφορές και άλλες λεπτομέρειες.
Επίσης εδώ: http://ezinearticles.com/?Reef-Vs-Fish-Only-Aquariums&id=2929883 κι εδώ:
http://www.fishlore.com/saltwater_aquarium_types.htm κι εδώ:
http://www.aquahobby.com/board/viewtopic.php?t=454  Δυστυχώς είναι όλα στα Αγγλικά.

Συνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 07:31:24 μμ »
Παράθεση
τι διαφορα εχει ενα fish only ενυδρειο απο reef

στο δευτερο μπορεις να βαλεις κοραλια και ασπονδυλα με ασφαλεια.

Το πρωτο φαντασου το κατι σαν το ενυδρειο με κιχλιδες στο γλυκο.

τα ψαρια χωριζονται σε reef safe και  not reef safe. Στην θαλασσα θα βρεις και απο τα δυο ειδη να ζουν στο ιδιο μερος ακομα και σε εναν υφαλο με κοραλια, αλλα εκει η αναπαραγωγη γινεται με τετοιοιυς ρυθμους που δεν επιρεαζει τοσο το οικοσυστημα.

Εαν βαλεις ομως σε ενα ενυδρειο ενα ψαρι π.χ. αγγελοψαρο, τοτε θα αρχισει να σου τσιμπαει τα κοραλια και θα νεκρωσουν.

Οι συνθηκες που ζουν και τα δυο ειδη ειναι οι ιδιες.

Σε μερικες οικογενειες απο not reef safe μπορεις να εχεις μεγαλες αποκλίσεις στις συνθηκες και κυριως στην αλατοτητα και στην θερμοκρασια.

Επισης στην not reef safe κατηγορια θα βρεις ψαρια τα οποια μεγαλωνουν πολυ ( ειναι κατι σαν τις τσιπουρες μας, πελαγισια ψαρια) . :)

Απο ομορφια καποια ειδη της 1ης κατηγοριας ειναι πολυ ομορφα και καποια ειναι της 2ης.

Αρα ειναι καθαρα υποκειμενικο το τι ψαρια θα βαλεις σε ενα ενυδρειο fish only . το θεμα ειναι να το δεις καπως ετσι:

reef       --->  φυτεμενο γλυκου
fish only --->  Κιχλιδες γλυκου

Βεβαια μεγαλυτερης δυσκολιας στην συντηρηση τους , ειδικα το πρωτο.

Γιωργος,

Αποσυνδεδεμένος Χαραμάδας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Ασχετος...αλλά προσπαθώ να μάθω, από αυτούς που ξέρουν.
  • Τα ενυδρεία μου: Ενα με 40 δίσκους και άλλο ένα με 1256 gubby
  • Τόπος Διαμονής: Malibu, California
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 08:05:56 μμ »
Ινα όπως σου είπα το πρωί στον καφέ αν κάνεις ένα ενυδρείο με ζωντανα κοράλια, δεν θα μπορείς να βάλεις μέσα πολλά από τα όμορφα και μεγάλα σε μέγεθος ψάρια του θαλασσινού ενυδρείου,αφού πολλά από τα ζωντανά κοράλια αποτελούν τροφή για βαλλιστές, πεταλούδες, αγγελόψαρα.
Το fish only είναι σίγουρα πιο εύκολο από ένα reef στην φροντίδα και στις ρουτίνες του.Βέβαια τα είδη (ψαριών) που θα βάλεις μέσα είναι ακριβά και θέλει προσοχή αλλά και εμπειρία ώστε να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις.
Για το άλλο που σου πρότεινα, δηλ. το υφάλμυρο ενυδρείο, Ina ρίξε μια ματιά στο site... http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=954 για τα ψάρια που μπορείς να βάλεις σε υφάλμυρο νερό.Μπορείς να κάνεις ένα τοπίο με κοράλια και παραμέτρους νερού 1012-1015 πυκνότητα αλατότητος και PH 8,0-8,5.

Δεν θα χρειαστείς σκίμερ.Δεν θα χρειαστείς σαμπ,και τα είδη του υφάλμυρου είναι πανέμορφα και απείρως πιο ''οικονομικά'' από τα θαλασσινά, και με λιγότερες απαιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Tsagos

• Gold member
  • Μοο
  • Τα ενυδρεία μου: 60 Nano reef 385 P. Scallare
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 08:07:26 μμ »
Ινα όπως σου είπα το πρωί στον καφέ ....

TI ???
Λατρεύω τα μάτια μερικών ανθρώπων,που βλέπεις μέσα τους ξεκάθαρα πως έχουν πολλές πληγές που κουβαλάνε...μα αντί για πίκρα βγάζουν αξιοπρέπεια...

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 11:12:58 μμ »
ευχαριστω πολυ ολους σας! συνεχιζω της αποριες..δλδ.θελει σκιμερ/σαμπ/οσμοση? η και με νερακι βρισης με αλατι και αντιχλοριο? φοτισμος παιζει ρολο?
κωστα ευχαριστω παρα πολυ για τα λινκ..δυστυχως δεν ξερω αγλικα και στους μεταφραστες δεν εβγαλε σωστο νοημα..δεν πιραζει-θα βοηθεισει καπιους αλους ενδιαφερομενους το λινκ :)
χρηστο-ειναι οντως ομορφα τα ψαρακια..βεβεα δεν μπορω να τα συγρινω με τα θαλασινα-για μενα τα θαλασινα=τελιοτιτα.."εξεταζω" ολα τα ειδοι για να δω τι μου αρεσει και τι μπορω με της γνωσης που εχω να καταφερω..σε υπερευχαριστω! ;)
τσαγος(σορρυ δεν θυμαμαι το ονομα σου ;)) απορισες για το τι εγραψε ο χρηστος η που ιπιαμε καφεδακι? σημερα βρεθικαμε με καπια απο τα παιδια στο λεζαμι..ασχετο με την κανονισμενη συναντιση..ετση για καφεδακι και χαβαλε..καλα ο χρηστος εδωσε ρεσιταλ..πιραγμα και χαβαλε..δακρισα απο τα γελια! :D :D :D

Συνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 09:07:00 πμ »
Παράθεση
θελει σκιμερ/σαμπ/οσμοση

Ναι/Οχι/Ναι-Και οχι

Το σκιμμερ ειναι βασικο εργαλειο για το θαλασσινο.
ΤΟ σαμπ δεν ειναι απαραιτητο.
Μπορεις να βαζεις και νερο με αντιχλωριο( αφου δεν θα εχεις καθολου κοραλια) αλλα ειναι προτειμοτερη η οσμωση.

Ο φωτισμος δεν χρειαζεται να ειναι πολυ δυνατος.Εγω ειμαι με 0,5 watt / λιτρο και ειμαι καλα. Για τα κοραλια θα επρεπε να εισαι 1+watt για να εισαι σουπερ.Πολλα απο αυτα ζουν στα ρηχα και για αυτο το φως του ηλιου ειναι πολυ δυνατο.

Χρειαζεται διαβασμα πολυ και προσεκτικες κινησεις γιατι δεν ειναι οπως το γλυκο νερο." Ααα δεν μάρεσει το αλλαζω και φτιαχνω γλυκου νερου" Θα εχεις ηδη δωσει πολλα λεφτα και θα ειναι κριμα ...
Γιωργος,

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 11:40:19 πμ »

[/quote]Χρειαζεται διαβασμα πολυ και προσεκτικες κινησεις γιατι δεν ειναι οπως το γλυκο νερο." Ααα δεν μάρεσει το αλλαζω και φτιαχνω γλυκου νερου" Θα εχεις ηδη δωσει πολλα λεφτα και θα ειναι κριμα ...
[/quote]
καλημερα..ευχαριστω και παλι για της απαντησης..δεν ειπα ποτε οτι αν τελικα ξεκινισω αλμιρο-αν δεν καταφερω τι εγεινε παω γλυκο...για'υτο συλεγω πληρωφοριες και διαβαζω αρκετα..ωστε οταν το κανω-να το κανω οσο καλυτερα γινετε ! θεοριτικα ολα ευκολα φενονται..στην πραξη φανταζομαι τα πραγματα δισκολεουν..απλα πιστευω στον εαυτο μου και το πισμα που εγω προσ την τελιοτιτα οσο γινεται βεβεα!..οταν ξεκινουσα το 60 μου πρην 4-5 χρονια και δεν ηξερα τιποτα..πολυ μου λεγανε αρκετα(καλα/κακα) ομος βλεποντας τωρα που εχω και λιγη εμπιρια(λιγη θα μου πεις) πως αν σου αρεσει και σε γεμιζει κατι -βαζεις ολες σου της διναμης..ψηχι αν θελεις για να το κανεις οπως πρεπει και οπως σε κανει να αισθανεσαι πληρης! παντα θαυμαζα και θαυμαζω το θαλασινο ενυδρειο αλλα φοβομουν την ελιψη γνωσης και εμπιριας μου...τωρα οχι οτι εχω, απλος πιστευω σε μενα..τι στο καλο..δεν θα τα καταφερω?!.γιαυτο και θελω να το ξεκινισω σιγα σιγα..με αργα βηματα!!! κατα 99% εχω αποφασησει!!!

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 11:59:25 πμ »
Ίνα αυτό χρειάζεται, αποφασιστικότητα για να τα καταφέρεις. Αλλά και αρκετό διάβασμα για να ξέρεις
τουλάχιστον τα βασικά πριν αρχίσεις να αγοράζεις τον εξοπλισμό, ο οποίος είναι ακριβούτσικος.
Κι αυτό που έγραψες: "..να το ξεκινισω σιγα σιγα..με αργα βηματα" είναι η συνταγή της επιτυχίας.

Συνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 04:57:12 μμ »
ωραια τοτε Ινα. Γραφε τοτε σιγα-σιγα τι ακριβως μεγεθος θελεις να κανεις και τι χαρια θελεις να βαλεις. Αν δλδ το πας σε reef ή Fish Only ή Fish Only With Live Rock.

Για αρχη να ξερεις οτι θα πρεπει να εχεις ενα ενυδρειο σχεδον 1 μηνα να τρεχει χωρις ψαρια. Εδω δεν εχει μπολι. Το ξεκινας απο την αρχη.

Στα λεω αυτα γιατι πρεπει να  εισαι "δυνατη" για να προχωρησεις και να φτιαξεις κατι ωραιο, χωρις απωλειες. :)

Αντε να μπεις και εσυ στον σωστο δρομο. :) με τα αλατια. :)
Γιωργος,

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 08:35:03 μμ »
Γραφε τοτε σιγα-σιγα τι ακριβως μεγεθος θελεις να κανεις μια σκεψη ειναι να αγωρασω καινουργιο ενυδρειο 240 λτ.που βρικα προσφορα,αλλα θα καθηστερισω να αγωρασω τον υπολιπο εξοπλησμο..απο την αλη εχω το 120 που θα ξεστυθει οταν ερθει η ωρα..γινετε να κανω σε αυτα τα λιτρα ενα μινι θαλασινο?..καθαρα για ικονομικους λογους(γλιτονο χρονο και αγωραζω αμεσα τον υπ.εξοπλησμο.
και τι ψαρια θελεις να βαλεις.αυτο αργει οπωτε το συζηταμε αργοτερα..να δουμε προτα τι ιδος θαλασινο θα κανουμε.

Αν δλδ το πας σε reef ή Fish Only ή Fish Only With Live Rock.εδω με μπερδεψες..τα πρωτα δυω ξερω τι ειναι το τελευτεο ειναι με ζοντανο βραχο?..για reef δεν νιοθω ετιμη και το κοστως διαφερει αρκετα απ'οτι εχω διαβασει..ειμαι αναμεσα στα δυο " Fish Only ή Fish Only With Live Rock"..εχουν μεγαλες διαφορες ?

Αντε να μπεις και εσυ στον σωστο δρομο. :) με τα αλατια. :)
χα χα..θα τον βρω τον δρομο..πρωτα ομος εχω να ριξω μια ματια στο gps navigator :) :)

Συνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 11:42:34 μμ »
Εχω δοκιμασει και τους 2 τροπους για fish only. 

Βαζωντας live rock  εχεις πιο γρηγορα το στρωσιμο, αλλα δεν ξερεις τι μπορει να κουβαλαει ο βραχος σου.
Βαζωντας νεκρο βραχο και δουλευεις με βακτηρια για να τον στρωσεις και κοραλινη για να γινει πιο magenta :) εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μην κουβαλας διαφορους μικροοργανισμους. Αυτο σημαινει οτι δεν θα βαλεις καθολου κοραλια ή οτιδηποτε αλλο βραχο που δεν θα τον εχεις βουτηξει σε dip. Απλα θα περιμενεις μερικους μηνες να ζωντανεψει και αυτος.

το να παρεις ενα ετομο ενυδρειο θα σου δημιουργησει τα εξης μικροπροβληματα. Που θα μπει το σκιμμερ.( αν θα ειναι κρεμαστο ή εσωτερικο) τι και ποσες λαμπες θα βαλεις.

Εγω ειμαι της αποψης ανοιχτο και εφοσον δεν υπαρχει Sump τοτε κρεμαστο σκιμμερ. μπορεις βεβαια να φτιαξεις φιλτρο πλατης και να τα βαλεις εκει τα εξαρτηματα , αλλα θα χασεις χωρο. "η κανεις ενα sump και με μια εξ.υπερχειλιση εισαι ετοιμη να βαλει και το σκιμμερ κατω και τον θερμοστατη κ.α.

και βεβαια μην ξεχνας οτι σε τοσο μικρο ενυδρειο θα πας σε μικρα σε μεγεθος ψαρια, τα οποια ειναι το ιδιο και μερικες φορες ακομα πιο ομορφα απο τα μεγαλα ψαρια που αναφερθηκαν πιο πανω. Στο θαλασσινο ειναι διαφορετικα. Και ειναι διαφορετικα να σου γυρισει ενα ψαρι των 80-100 ευρω γιατι καποιο αλλο μεγαλωσε και τα πηρε στο κρανιο.Στα 240 λιτρα θα εισαι με το ζορι με 1 tank και μερικα μικρα κοπαδιαστα chromis και απο εκει και περα γαριδες και Pipefishes και 1-2 μικρα ακομα.

( και τα tank θελουν 300 λιτρα και πανω ε.....  οταν ψιλομεγαλωσουν )
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2011, 11:47:32 μμ από Aqua4Fun »
Γιωργος,