ΑποστολέαςΘέμα: Πρωτη εμπειρία με τέτοιου είδους φιλτρο  (Αναγνώστηκε 106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος carlos

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
Πρωτη εμπειρία με τέτοιου είδους φιλτρο
« στις: Νοέμβριος 05, 2018, 08:16:00 μμ »
Καλησπέρα σε ολους
Μου εδωσαν αυτο το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα.δεν εχω εμπειρία απο τετοιο φιλτρο και δεν ξερω με ποια σειρά πρεπει να βαλω τα υλικά.οποιος μπορει να μου πει την γνωμη του ευχαριστω εκ των προτέρων

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Aulonacara
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 10:53:35 μμ »
Αν βλεπω καλα αυτο δεν ειναι φιλτρο. Λεγεται σαμπ (sump). Επισης απο οτι ειδα θελει καλο καθαρισμα. Τα υλικα συνηθως μπαινουν στο 1ο και 2ο χωρισμα (απο εκει δλδ που μπαινει το νερο στο σαμπ). Αν θες βαζεις και σφουγαρια. Σου ειπαν αν το ενυδρειο δουλευε ως θαλασσινο ή γλυκού νερου?

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 10:57:59 μμ »
Αφου πανω αριστερα εχει τρυπα που βγαινει το νερο. Κατω δεξια πρεπει να εχει ειτε επιμηκες ανοιγμα ειτε τρυπα που μπαινει το νερο στο αυστημα. Αν θες εκει βαζεις και υαλοβαμβακα να σου κραταει τα "χοντρα" μετα βαλε βιολογιο υλικο και στο τελος αν θες βιολογικο σφουγγαρι. Τωρααν ερχεται με καλη ροη το νερο στο ενυδρειο παρε ενα κυκλοφορητη και βαλτον καπου στο ενυδρειο αν οχι πρεπει ειτε να παρεις υποβρυχια αντλια και να σπρωχνει το νερο απο την τρυπα ειτε να παρεις φιλτρακι και να το προσαρμωσεις εσυ στην τευπα. Δες τι σε βολευει

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 12:06:24 πμ »
Στον πρώτο θάλαμο (αυτόν που στη φωτο φαίνεται στην κάτω πλευρά) το νερό μπαίνει από το κάτω μέρος. Λογικά πρέπει να έχει κάποιες χαραμάδες. Υπάρχουν επίσης και κάποια λίγα ανοίγματα στην επάνω πλευρά που χρησιμοποιούνται για το σκιμάρισμα της επιφάνειας.
Στην συνέχεια το νερό υπερχειλίζει και "καβαλάει" το πρώτο χώρισμα. στην βάση του δευτέρου διαμερίσματος υπάρχει άνοιγμα που οδηγεί το νερό στο τρίτο διαμέρισμα. Εκεί μπαίνει και η αντλία που οδηγεί το νερό στο ενυδρείο μέσα από το σωληνάκι και την τρύπα που φαίνεται.
Έχω στήσει τέτοιο φίλτρο για κάποιο φίλο και στο πρώτο διαμέρισμα έβαλα μόνο το θερμαντικό. Όλα τα υλικά μπήκαν στο μεσαίο διαμέρισμα, τοποθετώντας τα από επάνω προς τα κάτω, δηλ. πάνω-πάνω μπήκε ο υαλοβάμβακας, μετά μπήκαν μηχανικό μακαρόνι-μπλέ σφουγγάρι-βιολογικό υλικό και τέλος μπλέ σφουγγάρι και πάλι.
Εσύ αν θέλεις μπορείς στο πρώτο διαμέρισμα να βάλεις τα υλικά της μηχανικής φίλτρανσης και στο μεσαίο το βιολογικό φιλτράρισμα. Στο τρίτο διαμέρισμα δεν μπαίνει κανένα υλικό παρά μόνο η αντλία (θα μπορούσε να μπεί και ο διαχυτήρας διοξειδίου, εάν χρησιμοποιείς).
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος carlos

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 12:07:17 πμ »
Αν βλεπω καλα αυτο δεν ειναι φιλτρο. Λεγεται σαμπ (sump). Επισης απο οτι ειδα θελει καλο καθαρισμα. Τα υλικα συνηθως μπαινουν στο 1ο και 2ο χωρισμα (απο εκει δλδ που μπαινει το νερο στο σαμπ). Αν θες βαζεις και σφουγαρια. Σου ειπαν αν το ενυδρειο δουλευε ως θαλασσινο ή γλυκού νερου?
Η φωτογραφια ειναι πριν το καθαρίσω ηδη εχει καθαρίσει κατα πολυ απλα δεν ξερω που ακριβως βαζω τα υλικά Γιατι σε ολα τα ενυδρεία μου ειχα εσωτερικό φιλτρο λογω μικρού όγκου.δουκευε γλυκο νερο

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 08:43:27 πμ »
Αφού δούλευε σαν γλυκό νερό τότε είσαι πιο άνετος. Αυτό είναι χωριστά από το ενυδρείο σου (δλδ είανι ανεξάρτητη γυάλα?) ή είναι ας πούμε στα πλάγια ή στην πίσω πλευρά του κυρίως ενυδρείου σου στη μέσα μεριά του...κάτι σαν εσωτερικό σάμπ?