ΑποστολέαςΘέμα: Ιστορίες καθημερινού αρχάριου!!!!  (Αναγνώστηκε 377 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος achilleas8095

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ιστορίες καθημερινού αρχάριου!!!!
« στις: Οκτώβριος 22, 2018, 12:29:38 μμ »
Καλώς σας βρήκα αγαπητοί/τες. Θα σας περιγράψω την «περιπέτεια» μου και θα χρειαστώ την βοήθεια σας!
Πριν περίπου δύο χρόνια ο πιτσιρικάς μου (8 χρόνων πλέον) ζήτησε ψάρι! Σαν καλή μαμά η γυναίκα μου πηγαίνει σ’ ένα petshop και κλασικά ο υπάλληλος της δίνει ένα χρυσόψαρο (μάλλον Shubunkin) σε μια γυάλα 2lt ,αντί χλώριο και τροφή! Το ζωντανό άντεξε καμμία 20ρια μέρες ώσπου μια μέρα πήδηξε έξω από την γυάλα και τον βρήκαμε στο τραπέζι τ’ ανάσκελα! Την άλλη μέρα ξαναπάει η γυναίκα μου (εγώ ακόμη αδιαφορώ για το ψάρι) στο μαγαζί και της δίνει ίδιο ψάρι. Μετά από 2 μήνες περίπου και 2-3 «ατυχήματα» του μικρού ο οποίος παίζοντας ως παιδί γαρ χύθηκε νερό από την γυάλα στο τραπέζι. Ξυπνάω λοιπόν ο κύριος την επόμενη και πάω στο μαγαζί και φεύγω με ένα ενυδρείο 25lt με εντυπωσιακό πολύχρωμο χαλίκι , ένα πλαστικό φυτό , έναν μικρό αμφορέα και ένα μικρό φίλτρο!
Έτσι κύλησαν τα πράγματα για 2 χρόνια περίπου ώσπου πριν από 20 μέρες περίπου το ψαράκι απεβίωσε ( και πολύ άντεξε από αυτά που διαβάζω από χθες!). Ξανά μανά λοιπόν την επόμενη μέρα, πηγαίνω σε άλλο petshop που τυχαίο πέρασα από εκεί , περιγράφω στον υπάλληλο το ενυδρείο μου και τον ρωτάω τι ψάρι να αγοράσω. Μετά από λίγη συζήτηση λοιπόν μου δίνει ένα θερμαντικό σώμα , ένα θερμόμετρο ένα μικρό γλύφτη και 4 guppy (1 αρσενικό και 3 θηλυκά ) χαλίκι για τον βυθό hobby aqualit και 2 φυτά anubia και echinodorus  . Πάω λοιπόν σπίτι αδειάζω το νερό σε μια λεκάνη βάζω το χαλίκι και τα φυτά , ξανά βάζω το 70% του παλιού νερού με 30% φρέσκου  κάνω προσαρμογή όπως μου την περιέγραψε ο υπάλληλος και φεύγω για δουλειά. Δεν περνάνε 2 μέρες τέζα ο γλυφτης και 2 guppies! Τα μαζεύω ( τα βάζω σε αλουμινόχαρτο  ο ‘κύριος’)  και ελαφρός νευριασμένος πηγαίνω στο μαγαζί και μου λέει ο υπάλληλος κύριε μάλλον έχετε πρόβλημα στο νερό σας  και μου ζητάει να του πάω δείγμα νερού . Του πηγαίνω λοιπόν και η διάγνωση είναι ότι έχω αμμωνία! Μου δίνει λοιπόν βακτήρια (sera αν δεν κάνω λάθος ) με την οδηγία να αλλάξω το 50% του νερού βάζοντας τα ανάλογα βακτήρια και αντί χλώριο και μετά από 3 μέρες να κάνω το ίδιο με 30% του νερού πια και να του ξαναπάω δείγμα νερού! Τα κάνω λοιπόν με θρησκευτική ευλάβεια ( αλλαγή νερού σε ξεχωριστή λεκάνη με τις ανάλογες δοσολογίες ) και μετά του πάω ξανά δείγμα νερού , μου λέει ο υπάλληλος ότι είναι εντάξει και μου δίνει αλλά 2 guppy ( ξέχασα να αναφέρω ότι από την πρώτη φορά μου είπε ότι αυτά γεννάνε ) και έναν πολύ μωρό  γλύφτη ( καφέ γκρι το χρώμα του με κίτρινες ψιλές βούλες! Γυρνάω λοιπόν στο σπίτι τα βάζω μέσα τα ψάρια και για 2 με 3 μέρες όλα κυλούν ομαλά.
Την 4η μέρα ( και συγκεκριμένα την προηγούμενη Τετάρτη) ξυπνάω και μου έρχεται ξαφνικά η σκέψη ότι αν τα guppy αρχίζουν και γεννοβολούν τι θα κάνω τα ψάρια? Όποτε τα βάζω σε μια σακούλα ενυδρείου τα πηγαίνω πίσω στο μαγαζί και τα δέχονται πίσω και μου δίνουν ένα μονομάχο και ένα test NO3 της sera υγρό για να κάνω μετρήσεις! Τον βάζω στο ενυδρείο αλλά από την αρχή δεν ήταν ζωηρός ( μάλλον νωχελικός θα έλεγα)  μέχρι που χθες το πρωί το βρήκα να τον έχει ρουφήξει σχεδόν το φίλτρο και τον «έσωσα» προσωρινός βέβαια γιατί μετά από λίγη ώρα πέθανε  ο καημένος! Ενδιάμεσα, προχθές δηλαδή είχα κάνει test NO3 το οποίο ήταν μηδενικό!
Χθες λοιπόν και αφού πριν από καμμία 10ρια μέρες είχα κάνει εγγραφή (αλλά να πω την αμαρτία μου δεν είχα διαβάσει τίποτα σχεδόν ) άρχισα να ψάχνομαι στο forum αλλά και στο google και αντιλαμβάνομαι ότι έχω κάνει σωρεία λαθών και μάλλον νιώθω και λίγες ενοχές πρώτον για τα ψάρια που χάθηκαν αλλά δεύτερον και  επειδή από την εμπειρία μου σε άλλο χόμπι και συγκεκριμένα στο home cinema , θα επέτρεπε να έχω ενημερωθεί και από  forum τα οποία ασχολούνται με το θέμα!
Επειδή λοιπόν παθιάστηκα αρκετά με το ενυδρείο θα ήθελα να το συνεχίσω και ζήτω την συμβουλή και  την συμβολή σας για τα επόμενα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να αποφύγω τα ίδια λάθη!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 12:57:48 μμ »
Καλησπέρα. Καλώς ήρθες.
Μου θυμίζεις τον εαυτό μου.
Καλό διάβασμα των ενοτήτων των αρχαρίων...

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,17921.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2018, 12:59:01 μμ από atha »

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 03:36:03 μμ »
Η γνωστή ιστορία που έχει συμβεί στους περισσότερους ίσως που ξεκίνησαν την ενασχόληση τους με το ενυδρείο.
Αλλά, προβλέπω θετική εξέλιξη γιατί, αντίθετα με πολλούς που τα παρατάνε, εσύ άρχισες να το ψάχνεις το θέμα  ;)

Έχουμε και λέμε λοιπόν:
Το ενυδρείο που έχεις (25Lt) είναι κατάλληλο για έναν μονομάχο ή για γαρίδες (όχι και τα δύο μαζί γιατί ο μονομάχος θα κάνει τρελό φαγοπότι  ;D ).
Το υπόστρωμα που έχεις είναι ΟΚ.
Δεν ξέρω τι φίλτρο έχεις, αλλά υποθέτω κάποιο εσωτερικό φιλτράκι (βάλε καμμιά φωτο ή γράψε τον τύπο του).
Από θερμαντικό και θερμόμετρο είσαι ΟΚ.
Δεν θα ξαναπάρεις "γλύφτη" αφού κατά πάσα πιθανότητα είναι πλέκο ή άγκιστρους και (λανθασμένα αναφέρεται σαν "γλύφτης") θέλει μεγάλο ενυδρείο αφού στην καλύτερη περίπτωση θα γίνει 12εκ.

Τι πρέπει να κάνεις: (εκτός από το να διαβάσεις τα υπομνήματα στην ενότητα "Αρχάριοι γλυκού νερού" http://aqua4fun.gr/index.php/board,56.0.html )
Πρώτα απ' όλα να σιγουρευτείς πως έχει "στρώσει" το φίλτρο, έχουν αναπτυχθεί δηλαδή ωφέλιμα βακτήρια απονιτροποίησης που διασπούν την αμμωνία και τα ΝΟ2. Το στρώσιμο μπορεί να γίνει είτε με "μπόλι", είτε με βακτήρια (αυτά που σου δώσανε) είτε με αμμωνία. Θα τα βρεις όλα αυτά στην ενότητα των αρχαρίων.
Παράλληλα να προσθέσεις κάποια φυτά γρήγορης ανάπτυξης όπως π.χ. κερατόφυλλο γιατί βοηθάει στο φιλτράρισμα του νερού.

Αν έχεις την δυνατότητα, αγόρασε υγρά τεστ για να μπορείς μόνος σου να παρακολουθείς τις παραμέτρους του νερού  (http://aqua4fun.gr/index.php/topic,8931.0.html ). Αλλιώς κάνεις τα τεστ στο petshop.

Μόλις λοιπόν στρώσει το φίλτρο, τότε βάζεις ψάρια.

Μια καλή (πλην δαπανηρή λύση) είναι να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο (τουλάχιστον 100-120 λίτρα) αφού στα ενυδρεία, το μέγεθος μετράει  ;D
Το μικρό ενυδρείο είναι επιρρεπές σε αλλαγές των παραμέτρων του νερού σε σχέση με ένα μεγάλο που είναι πιο σταθερό και ενδείκνυται για έναν αρχάριο.

Πάντως, αν τελικά κολλήσεις στο χόμπυ, να ξέρεις πως είναι μαθηματικά βέβαιο πως θα θελήσεις μεγαλύτερο ενυδρείο, και πιο μεγάλο, όλο και πιο μεγάλο αλλά.. και πιό πολλά ενυδρεία... κι άλλα ενυδρεία... ΠΟΛΛΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ!!!!   :) :) :)

Αυτό είναι το μαρτύριο του ενυδρειόφιλου, να γεμίζει ενυδρεία κι αυτά να του φαίνονται συνεχώς άδεια  :)

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς, ότι απορίες έχεις.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

• Member
  • *
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 05:31:20 μμ »
Φίλτατoi LeeHook & atha ευχαριστώ πολύ για το άμεσο  ενδιαφέρον που δείξατε και απ' ότι βλέπω είστε από Θεσσαλονίκη όπως και εγώ!

Ωραία (που λέει ο λόγος) πάει και ο  πλέκο ή άγκιστρους! Τώρα τι κάνουμε? Μου αρέσει ο betta σαν ιδέα!
Το ενυδρείο προφανώς  και δεν θεωρείτε στρωμένο αφού πέθαναν τα ψάρια , αλλά θέλει άδειασμα όλο το νερό και πάλι από την αρχή?
Θα μπορέσετε να μου δώσετε  μπόλι?
Το φίλτρο που έχω είναι ένα εσωτερικό  κινέζικο  το οποίο μέσα έχει ένα μαύρο σφουγγάρι το οποίο έχει μια καφέ μούργα επάνω του, δυστυχώς δεν έχω το κουτί του!
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο petshop (έστω και με pm αν θεωρείτε  διαφήμιση) για φυτά αλλά και για αναλώσιμα, τροφές, ψάρια? 

Υ.Γ.
Να προσθέσω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο  ότι το ενυδρείο το έχω αφήσει να δουλεύει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2018, 05:38:14 μμ από achilleas8095 »

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 06:48:38 μμ »
Καλά έκανες και άφησες το ενυδρείο να δουλεύει. Το φίλτρο πρέπει να δουλεύει συνεχώς για να διατηρεί την βιολογία που έχει πιάσει. Αυτή η καφέ μούργα που έχει, περιέχει (αν είναι στρωμένο) και ωφέλιμα βακτήρια.
Το ψάρι δεν πέθανε κατ' ανάγκη από άστρωτο φίλτρο. Μπορεί να είχε πρόβλημα από πριν ή να πήγε από άλλους λόγους.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να διαπιστώσεις εάν το φίλτρο έχει στρώσει. Για να γίνει αυτό μπορείς να ρίξεις για 2 ημέρες 3-4 φυλλαράκια τροφή και μετά να μετρήσεις την αμμωνία, τα ΝΟ2 και τα ΝΟ3 στο νερό σου.
Εάν τα δύο πρώτα είναι 0 και τα ΝΟ3 έχουν κάποια ένδειξη, αυτό σημαίνει πως το φίλτρο έχει στρώσει οπότε κάνεις μια αλλαγή νερού 80% και μπορείς να βάλεις ψάρι. Εάν δεν έχει στρώσει ακολουθείς πάλι την μέθοδο με τα βακτήρια (αυτά που πήρες από το petshop) ή βάζεις αγγελία για μπόλι από κάποιον συνχομπίστα (δυστυχώς εγώ πρόσφατα έδωσα μπόλι σε δύο ενυδρεία και έχει ξελιγωθεί το φίλτρο).
Υπόψιν πως σε ενυδρείο χωρίς ψάρια  αλλά με στρωμένο φίλτρο πρέπει να συνεχίσουμε να παρέχουμε τροφή στα ωφέλιμα βακτήρια. Αυτό γίνεται ρίχνοντας καθημερινά 2-3 φυλλαράκια τροφής.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Το φίλτρο είναι καλό να μην το καθαρίζουμε κάθε τρεις και λίγο παρά μόνο όταν βλέπουμε πως η ροή έχει μειωθεί αισθητά από την πολλή βρωμιά που συσσωρεύθηκε.. Και όταν το καθαρίζουμε, στύβουμε το σφουγγαράκι σε νερό ενυδρείου και όχι βρύσης αφού αυτό περιέχει χλώριο και θα σκοτώσει τα ωφέλιμα βακτήρια.

• Member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 07:07:59 μμ »
Εντάξει θα ρίξω 3-4 φυλλαράκια τροφή για 2 ημέρες και την 3ή μέρα μετράω? Η στο τέλος της 2ης μέρας?
Αν οι ενδείξεις δεν είναι εντάξει θα βάλω αγγελία για μπόλι.
Το φίλτρο έτσι το καθάριζα (να που μου είπε και κάτι σωστά ο υπάλληλος!) κάθε 45  με 50 μέρες.
Ευχαριστώ και πάλι!

Sent from my iPad using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2018, 07:09:02 μμ από achilleas8095 »

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 07:18:15 μμ »
Την 3η μέρα να μετρήσεις. Εναλλακτικά, αντί για τροφή, μπορείς να ρίξεις μόνο την πρώτη μέρα 1-2 σταγόνες αμμωνία (όχι παραπάνω) και να μετρήσεις την 3η μέρα.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 06:34:28 πμ »
Καλωσόρισες Αχιλλέα και μην αγχώνεσαι. Όλοι κάπως έτσι αρχίσαμε.
Ο LeeHook στα είπε όλα, αλλά μόνο με διάβασμα θα μπεις στο πνεύμα.
Αν μένεις ανατολικά θα σου δώσω μπόλι, αλλιώς ζητάς με αγγελία.
Θα χαρούμε να σε δούμε και στις Κυριακάτικες συναντήσεις μας.

• Member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 08:47:49 πμ »
Καλωσόρισες Αχιλλέα και μην αγχώνεσαι. Όλοι κάπως έτσι αρχίσαμε.
Ο LeeHook στα είπε όλα, αλλά μόνο με διάβασμα θα μπεις στο πνεύμα.
Αν μένεις ανατολικά θα σου δώσω μπόλι, αλλιώς ζητάς με αγγελία.
Θα χαρούμε να σε δούμε και στις Κυριακάτικες συναντήσεις μας.
Ευχαριστώ ,διαβάζω μανιωδώς ήδη !
Μένω στα Ελευθέρια σύνορα με Εύοσμο ,δεν προλαβαίνουμε λες για το μπόλι λόγω απόστασης?
Αν όχι θα βάλω αγγελία.

• Member
  • *
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 09:44:00 πμ »
Το φίλτρο μου μάλλον είναι το Dophin KF-150 ή KF-200.
Επίσης διαβάζοντας για τους betta είδα ότι στα pet τους έχουνε  παραμελημένους σε άθλιες συνθήκες!
Μπορεί κάποιος από Θεσσαλονίκη να μου προτείνει κάποιο αξιόπιστο (με pm αν υπάρχει θέμα) ή να βάλω και αγγελία ζήτησης αν υπάρχουν και χομπίστες που αναπαραγάγουν εδώ στη πόλη μου!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2018, 09:48:55 πμ από achilleas8095 »

• Member
  • *
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 02:50:07 μμ »
Επειδή το διαδίκτυο είναι χαώδη και διαβάζοντας πολλές φορές μπορεί να σε μπερδέψει κάνω λοιπόν την εξής "χαζή" ερώτηση ,
αφού πριν δύο με τρεις μέρες πέθαναν ο betta και ο pleco δεν υπάρχει ο κίνδυνος να έχει μείνει κάποια αρρώστια που μπορεί να έφεραν μαζί τους ( ιδίως ο betta που άντεξε μόνο 4 μέρες?) μέσα στο ενυδρείο?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 03:10:00 μμ »
Λογικά όχι, εκτός εάν όταν τον πήρες ήταν ήδη άρρωστος. Είχες δει παράξενη συμπεριφορά, να έχει αστάθεια στο κολύμπι, να μην τρώει, να έχει σημάδια αρρώστιας πάνω του, φαγωμένα πτερύγια;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2018, 03:10:41 μμ από giannisaek »

• Member
  • *
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 23, 2018, 03:29:13 μμ »

Λογικά όχι, εκτός εάν όταν τον πήρες ήταν ήδη άρρωστος. Είχες δει παράξενη συμπεριφορά, να έχει αστάθεια στο κολύμπι, να μην τρώει, να έχει σημάδια αρρώστιας πάνω του, φαγωμένα πτερύγια;

Σημάδια πάνω στο σώμα του δεν είχε, φαγητό έτρωγε εκτός από την τελευταία μέρα , τα πτερύγια του ήταν σίγουρα ταλαιπωρημένα από το pet ( ήταν βέβαια σε μονομαχιέρα και όχι σε ποτήρι ) αλλά δεν έχω την εμπειρία να σου πω κάτι παραπάνω ( φαγωμένα δεν μου φάνηκαν πάντως ) , αστάθεια στο κολύμπι του μάλλον δεν είδα εκτός από την τελευταία μέρα που μειώθηκε κατά πολύ και η κινητικότητα του. Να σημειώσω ότι ήταν crowntale αν το γράφω καλά.

• Member
  • *
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 12:12:47 μμ »
Αυτά παθαίνεις αν διάβαζεις εξειδικευμένα forum! κολλάς το μικρόβιο και μπαίνεις σε έξοδα!
Αφού λοιπόν έγιναν τα πράγματα έτσι αποφάσισα να ακολουθήσω κάτι που διάβασα κάπου στο forum (sorry αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο νήμα για να αναφέρω από που το έκλεψα) να αγοράσω λοιπόν το μεγαλύτερο ενυδρείο που χωράει στο μέρος που θα το έχω!
Έχω παραγγείλει λοιπόν ένα 70lt με φωτισμό φίλτρο και θερμαντικό το οποίο θα έρθει σήμερα. Ποια λοιπόν βήματα να ακολουθήσω κατά την γνώμη και την εμπειρία σας? Θυμίζω ότι το 25lt τρέχει χωρίς ψάρια μέσα και σήμερα το πρωί μέτρησα NH3/NH4 μηδενικά NO2 επίσης και NO3 μεταξύ 0-10. Να χρησιμοποιήσω τα "σώθηκα" του και πως ακριβώς?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

• Member
  • *
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 12:16:22 μμ »
Φωτό του 25λιτρου

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 01:36:13 μμ »
Μεγειά, έκανες καλά που πήγες σε μεγαλύτερο, δεν θα το μετανιώσεις.
Από τις μετρήσεις, το φίλτρο σου μοιάζει στρωμένο, οπότε βάζεις όλα τα υλικά
του στο νέο, συμπληρώνεις με νέα αν έχει χώρο και το βάζεις σε λειτουργία.
Βάλε και το παλιό χαλίκι και νερό στο καινούριο και γέμισε νερό με αντιχλώριο.
Μη ξεχνάς να ταΐζεις ελαφρά το άδειο ενυδρείο μέχρι να μπουν τα ψάρια.
Για την μετακόμιση: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,1628.0.html

• Member
  • *
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 01:26:10 μμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Τυχαία χθες σε άσχετη συζήτηση με έναν ξάδελφο της γυναίκας μου μου βγήκε χομπίστας του γλυκού νερού!
Μου χάρισε λοιπόν ένα φίλτρο eheim classic 2213, όποτε θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάποιες απορίες σχετικά με αυτό!
1) Να το χρησιμοποιήσω έναντι του boyu sp-1000a ή και παράλληλα με αυτό?
2)Επειδή το ενυδρείο (GCF 70lt https://www.bluefishaquariums.gr/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%BD/enydreia-times/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-gcf-70ld.html) οι τρύπες του δεν είναι επαρκείς για να περάσουν οι σωλήνες του eheim και χρειάζονται κάποιες μερατροπες αν αλλάξω την διάταξη στο καπάκι και φέρω μπροστά το φωτιστικό και πίσω το πλαστικό καπάκι του για να ανοίξω τρύπες σε αυτό πιο εύκολα αφού στο μέρος του φωτιστικό υπάρχει τζαμί , θα δημιουργηθεί πρόβλημα?
3) Το eheim πρέπει οπωσδήποτε να είναι χαμηλότερα από το ενυδρείο ή θα μπορεί ναι λειτουργεί και στο αν είναι και στο ίδιο ύψος με αυτό?
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 07:37:32 μμ »
Το eheim 2213 είναι ένα εξαιρετικό φίλτρο.

1- Χρησιμοποιείς το eheim 2213 σα φίλτρο και το άλλο σα κυκλοφορητή.
Δηλ το βουλιάζεις μέσα στο νερό έτσι ώστε να κυκλοφορεί το νερό παντού.

2- Νομίζω ότι το φως καλό είναι να είναι από πίσω για να ευνοούνται τα φυτά πλάτης που ψηλώνουν.

3- Δεν είμαι σίγουρος. Εγώ το έχω χαμηλότερα.

• Member
  • *
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 07:57:04 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Πάμε για πατέντες λοιπόν.

• Member
  • *
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 03:46:53 μμ »
Καλησπέρα σας , αφού λοιπόν πρέπει να γίνουν πατέντες κ.τ.λ. και παράλληλα διαβάζοντας τις τελευταίες μέρες διαφορά νήματα εδώ στο forum , αποφάσισα να υλοποιήσω το σχέδιο για το ενυδρείο όσο πιο σωστά γίνεται!
Το ενυδρείο λοιπόν θα μεταφερθεί πιο δίπλα και εκτός πάγκου κουζίνας πάνω από ένα  χαμηλό βοηθητικό ψυγείο ύψους 83 cm το οποίο θα εντοιχιστεί και συνεπώς έχω την δυνατότητα να δημιουργήσω και χώρο για το eheim αλλά και όλα τα παρελκόμενα του ενυδρείου στο ντουλάπι από κάτω.
Επειδή λοιπόν ο επιπλοποιός μέχρι να το κάνει σίγουρα θα μου φάει στην καλύτερη 7 με 10 μέρες για την κατασκευή, έχει νόημα το ενυδρείο να δουλεύει τώρα ( θυμίζω ότι είναι άδειο ακόμη από ψάρια αλλά γεμάτο νερό και δουλεύει φίλτρο και θερμαντικό  έχει χαλίκι, κανά δυο φυτά, μια ρίζα και λίγες πέτρες ) , γιατί μάλλον για λόγους ασφαλείας θα πρέπει να μεταφερθεί άδειο φαντάζομαι.
Να το αδειάσω λοιπόν εντελώς ή  να το αφήσω νερό ίσα ίσα να σκεπάζει τα φυτά μου?
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2018, 03:48:27 μμ από achilleas8095 »

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 07:18:15 μμ »
Απ ότι κατάλαβα στρώνεις το φίλτρο.
Άρα κάνεις ακριβώς τις διαδικασίες στρωσίματος και όταν έρθει η ώρα της μεταφοράς αδειάζεις το περισσότερο νερό.(Όχι όλο)
Μας ενδιαφέρει να είναι στρωμένο το φίλτρο.

Να ξέρεις ότι το ενυδρείο το τοποθετούμε:
Μακριά από καλοριφέρ, μακριά από το φως της ημέρας ώστε να μη γεμίζουμε άλγες, σε σταθερή βάση (όχι ψυγείο πχ ώστε όταν αυτό δουλεύει να μη μεταφέρονται κραδασμοί στη γυάλα),
καλύτερα να τοποθετήσουμε από κάτω DAW μονωτικό, σε σημείο που θα το απολαμβάνουμε, σε σημείο που να έχουμε πρόσβαση
απ όλες τις πλευρές του αν γίνεται για να κάνουμε εργασίες.

Τέλος, αν κατάλαβα καλά, έχεις ένα 25λιτρο.
Σε αυτό χωράνε περιορισμένες επιλογές. (Γαρίδες, άντε εγώ θα πω και ένας μονομάχος. Γαρίδες Ή μονομάχος.)
Έχε στο νου σου σιγά σιγά την αγορά ενός μεγαλύτερου...
 ^-^

• Member
  • *
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:00:05 μμ »

Απ ότι κατάλαβα στρώνεις το φίλτρο.
Άρα κάνεις ακριβώς τις διαδικασίες στρωσίματος και όταν έρθει η ώρα της μεταφοράς αδειάζεις το περισσότερο νερό.(Όχι όλο)
Μας ενδιαφέρει να είναι στρωμένο το φίλτρο.

Να ξέρεις ότι το ενυδρείο το τοποθετούμε:
Μακριά από καλοριφέρ, μακριά από το φως της ημέρας ώστε να μη γεμίζουμε άλγες, σε σταθερή βάση (όχι ψυγείο πχ ώστε όταν αυτό δουλεύει να μη μεταφέρονται κραδασμοί στη γυάλα),
καλύτερα να τοποθετήσουμε από κάτω DAW μονωτικό, σε σημείο που θα το απολαμβάνουμε, σε σημείο που να έχουμε πρόσβαση
απ όλες τις πλευρές του αν γίνεται για να κάνουμε εργασίες.

Τέλος, αν κατάλαβα καλά, έχεις ένα 25λιτρο.
Σε αυτό χωράνε περιορισμένες επιλογές. (Γαρίδες, άντε εγώ θα πω και ένας μονομάχος. Γαρίδες Ή μονομάχος.)
Έχε στο νου σου σιγά σιγά την αγορά ενός μεγαλύτερου...
 ^-^

Όχι το 25LTE έφυγε και την θέση του πήρε ένα 70Lt και αυτό είναι σε διαδικασία στησίματος!
Θα μπει πάνω από ένα ψυγείο μικρό αλλά επι ευκαιρία θα φτιάξω ντουλάπι και εκεί πάνω θα στηρίξω το ενυδρείο.

• Member
  • *
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:03:23 μμ »
Το 70lt λοιπόν είναι γεμάτο και γι' αυτό ρωτάω τι να κάνω και πως να το μεταφερω!

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:28:42 μμ »
Κοίτα.
Κάτω από το ενυδρείο συνήθως τακτοποιούμε τα ενυδρεικά μας.
Φαγητά,λιπάσματα κοκ.
Σε ντουλάπια βέβαια αλλά αυτό σημαίνει αγορά επίπλου οπότε άστο.
Μη ξεχάσεις να βάλεις DAW μονωτικό.
Απορροφάει κραδασμούς και δε φουσκώνει το έπιπλο από τυχών διαρροές κτλ (απεταξάμην!)

Το 70lt λοιπόν είναι γεμάτο και γι' αυτό ρωτάω τι να κάνω και πως να το μεταφερω!

Γεμάτο δε μπορείς να το μεταφέρεις.
Θα έλεγα μόνο άδειο. Ούτε με το υπόστρωμα μέσα.

Για να έχεις στρωμένο το φίλτρο σου όταν έρθει η ώρα να το στήσεις,
2 λύσεις βλέπω.
Η μία είναι να ζητήσεις μπόλι.
Η άλλη είναι να κάνεις τη διαδικασία στρωσίματος του φίλτρου σε κουβά αλλαγής νερού, (εγώ έχω ένα 40λιτρο).
Όταν έρθει η ώρα, τοποθετείς τη γυάλα και προσθέτεις το φίλτρο και το νερό.
Το αφήνεις καμια βδομάδα να δουλέψει και είσαι έτοιμος.

• Member
  • *
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:46:12 μμ »
Κοίτα.
Κάτω από το ενυδρείο συνήθως τακτοποιούμε τα ενυδρεικά μας.
Φαγητά,λιπάσματα κοκ.
Σε ντουλάπια βέβαια αλλά αυτό σημαίνει αγορά επίπλου οπότε άστο.
Μη ξεχάσεις να βάλεις DAW μονωτικό.
Απορροφάει κραδασμούς και δε φουσκώνει το έπιπλο από τυχών διαρροές κτλ (απεταξάμην!)

Γεμάτο δε μπορείς να το μεταφέρεις.
Θα έλεγα μόνο άδειο. Ούτε με το υπόστρωμα μέσα.

Για να έχεις στρωμένο το φίλτρο σου όταν έρθει η ώρα να το στήσεις,
2 λύσεις βλέπω.
Η μία είναι να ζητήσεις μπόλι.
Η άλλη είναι να κάνεις τη διαδικασία στρωσίματος του φίλτρου σε κουβά αλλαγής νερού, (εγώ έχω ένα 40λιτρο).
Όταν έρθει η ώρα, τοποθετείς τη γυάλα και προσθέτεις το φίλτρο και το νερό.
Το αφήνεις καμια βδομάδα να δουλέψει και είσαι έτοιμος.
Το ντουλάπι που θα φτιάξω εννοείτε πως θα είναι μεγαλύτερο από το  ψυγείο  (μην φανταστείς κανένα θηρίο 82x50x50  είναι ) και το ντουλάπι θα είναι 120x80x70  και θα προσέξω να είναι γερή κατασκευή, γιατί αν κολλήσω το μικρόβιο   αργότερα να μπορώ να βάλω μεγαλύτερο!
Για το στρώσιμο θα δω τι θα κάνω! άλλωστε αφού μπήκα στο χορό ας κάνω λίγη παραπάνω υπομονή γιατί  πιστεύω πως αξίζει τον κόπο!
Ευχαριστώ πολύ!