ΑποστολέαςΘέμα: Αρχάριος θελω την βοήθεια σας  (Αναγνώστηκε 78 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mazoutas

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Lesvos
Αρχάριος θελω την βοήθεια σας
« στις: Οκτώβριος 19, 2018, 02:10:46 πμ »
 sign0085 Κέρδισα στο Luna park 2 χρυσοψαρα δν ξέρω καν Ποιο είδος είναι τα είχα σε μια γυάλα και λέω ας πάρω κάτι μεγάλο να χωράνε μέσα πήρα ένα 85×32×50 ενυδρείο έχω μέσα 110 λίτρα νερό έβαλα φίλτρο μέσα που έχει μακαρονι πέτρα και κάτι αλλο δεν ξέρω καν πως το είπε το pet shop και  θερμοστατη  γτ ήθελα γλυφτη η όπως αλλιώς ονομάζετε αυτό το ψάρι παλι no name για τι είδους γλύπτη έχω ο ένας πέθανε σε μια εβδομάδα ο άλλος ζει έχω βάλει και αντιχλορικο και ακόμα ένα για τους ζωντανούς οργανισμούς δεν βλέπω να ενοχλούν τα χρυσοψαρα τους γλυφτες μέχρι τώρα αλλά γτ πέθανε ο ένας?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2018, 02:13:37 πμ από mazoutas »

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 12:03:01 μμ »
Καλημέρα εάν δεν έχεις στρώσει το φίλτρο σου θα τα χάσεις όλα τα ψάρια λόγω της τοξικής αμμωνίας που αναπτύσσεται στο νερό. Βέβαια τα χρυσόψαρα είναι ποιο ανθεκτικά στην αμμωνία αλλά είναι κρίμα να επωμιστούν το μαρτύριο.
Καλά είναι να δώσεις κάπου τα ψάρια και να αρχίσεις το στρώσιμο.
Διάβασε τα υπομνήματα στην κατηγορία αρχάριοι γλυκού νερού, για τον κύκλο του αζώτου, το στρώσιμο του ενυδρείου, τι είναι η αμμωνία, και ότι δεν καταλάβεις εδώ είμαστε να στο εξηγήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 06:11:34 μμ »
Επίσης τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και δεν ταιριάζουν με τους "γλείφτες" ή με οποιοδήποτε άλλο ψάρι που θέλει υψηλότερες θερμοκρασίες.
Νομίζω πως πρέπει να επιστρέψεις τον γλύφτη και να μείνουν μόνο τα 2 χρυσόψαρα στο ενυδρείο. Υπόψιν πως δεν κάνει να βάλεις άλλα χρυσόψαρα. Τα λίτρα που έχεις φτάνουν μόνο για αυτά τα δύο που έχεις (άσχετα αν υπάρχει ο μύθος πως τα χρυσόψαρα ζούνε και σε γυάλες).
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος mazoutas

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Lesvos
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 09:55:16 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2018, 09:56:28 μμ από mazoutas »