ΑποστολέαςΘέμα: Σκέψεις για πρώτη προσπάθεια  (Αναγνώστηκε 43 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efi_84

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Σκέψεις για πρώτη προσπάθεια
« στις: Οκτώβριος 11, 2018, 11:12:00 πμ »
Καλημέρα σε όλη την ομάδα , μιας και είναι το πρώτο θέμα που δημοσιεύω καταρχήν να σας χαιρετήσω και καλώς με βρήκατε !!!

Στα βαθιά τώρα ,  ως εντελώς αρχάρια στον χώρο των ενυδρείων θα γράψω όλα τα πιο κάτω και παρακαλώ θερμά για τις συμβουλές σας.

Βρίσκεται στην κατοχή μου ο εξής εξοπλισμός :
1 ενυδρείο 100*40*50 μαζί με το έπιπλο του
3 εξωτερικά φίλτρα (2 eheim και 1 fluval ) για τα οποία αυτή την στιγμή δεν  γνωρίζω να σας δώσω περισσότερα στοιχεία
2  βάσεις για  λάμπες εξωτερικές δλδ θέσεις για 4 λάμπες
1 μηχάνημα chiller (εάν το λέω σωστά) στο οποίο πάνω συνδέεται και το θερμαντικό σώμα
Σύστημα για CO2 καθώς και ηλεκτρομαγνητική πλακέτα υπάρχει (δεν υπάρχει η μπουκάλα) αλλά για την ώρα δεν νιώθω ασφαλής να το χρησιμοποιήσω
Νερό από σύστημα φύλτρανσης (όχι AO) στο οποίο το PH είναι κάτω 6,5

Σκεπτόμενη λοιπόν πως είναι κρίμα να υπάρχουν όλα τα πιο πάνω και να μην τα χρησιμοποιώ διάβασα αρκετά και αποφάσισα πως θα ήθελα να φτιάξω ένα κοινωνικό «εύκολα» φυτεμένο ενυδρείο.

Σκέπτομαι λοιπόν να παιξω με ξύλα και πέτρες και να φυτέψω το ενυδρείο , ακολούθως να το στρώσω με  υγρά βακτηρία αργής διαδικασίας ( επίσης εάν το λέω σωστά) και σε περίπου ένα μήνα εάν πάνε καλά οι μετρήσεις να πάρω τα πρώτα μου ψαράκια. 

Και εδώ προκύπτει το μεγάλο μου πρόβλημα , η οικογένεια είδε και θέλει διακαώς να βάλουμε στο ενυδρείο ένα μικρό κοπάδι σκαλάρια , από όσα όμως εγώ διαβάζω είναι σχεδόν απαγορευτικό για τα ενυδρείο που έχω. Σας παρακαλώ λοιπόν για τα φώτα σας , είναι όντως απαγορευτικό ??? ή θα γίνει απαγορευτικό σε ένα Χ  χρονικό διάστημα και πόσο μπορεί να είναι αυτό ,  όπου πιθανόν θα πρέπει να προβώ σε αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου (πράγμα απαγορευτικό για την ώρα λόγω οικονομικών).

Ρωτάω από τώρα για τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω καθώς εάν δεν κάνω λάθος αυτό θα επηρεάσει το πώς και το πόσο θα φυτευτεί το ενυδρείο.   

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε και εκ των προτέρων ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.     ^-^

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2018, 12:40:11 μμ από efi_84 »

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2018, 02:24:52 μμ »
Καλώς ήρθες και καλή αρχή!

Στο ενυδρείο που έχεις μπορείς να βάλεις 4-5 σκαλάρια.

Πρέπει πρώτα να δείς τι φίλτρα έχεις. Ψάξε να βρείς το ταμπελάκι με τα στοιχεία του φίλτρου. Συνήθως είναι κάπου στην κεφαλή.

Από κει και πέρα δες τι είδους φωτιστικά έχεις. Πόσα watt γράφει. Λογικά θα είναι για λάμπες Τ5 στα 39W. Σε μια τέτοια περίπτωση 2 λάμπες θα είναι αρκετές για να έχεις φως για εύκολα φυτά και να αποφύγεις όσο γίνεται τις άλγες.

Το νερό της ΑΟ δεν έχει μετρήσιμο Ph. ότι ένδειξη βλέπεις είναι πλασματική. Αλλά το σημαντικό είναι πως θα έχεις μαλακό νερό που χρειάζονται τα σκαλάρια. Πριν απ' όλα όμως πρέπει να τσεκάρεις εάν η ΑΟ λειτουργεί σωστά. Αυτό θα το δείς μετρώντας την σκληρότητα (με υγρά τεστ) ή το TDS (με ηλεκτρονικό μετρητή).
Για υπόστρωμα μην επιλέξεις κάτι σούπερ-ντούπερ. Απλό ενυδρειακό χαλικάκι και κάποιες ταμπλέτες βυθού θα κάνουν την δουλειά τους για εχινόδωρους, κρυπτοκορίνες και άλλα εύκολα φυτά. Θα δέσεις σε ξύλα ή πέτρες κάποιες ανούμπιες και java fern και είσαι έτοιμοι όσον αφορά τα φυτά. Το CO2 άφησε το για αργότερα όπως σωστά είπες.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος efi_84

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2018, 03:35:06 μμ »
LeeHook σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , είναι ενθαρρυντική αν μη τι άλλο !!!

Τα 4-5 σκαλάρια είναι σωστός αριθμός για να μην υπάρχουν μεταξύ τους εντάσεις ? και ρωτώ γιατί στο κατάστημα που μας τα προτείναν ( και έκτοτε έγιναν αυτά τα ψαράκια λαίκη απαίτηση) μίλησαν για 7 και πάνω.

Το νερό που υπάρχει στο σπίτι είναι από νερό φίλτρου και όχι AO , μέτρησα το PH του με υγρό test και είναι 6.5 και ίσως λίγο λιγότερο. Περί σκληρότητας όμως δεν γνωρίζω τίποτα θα πρέπει να προμηθευτώ τα test.

Αναφορικά με τα φυτά στο νου μου είχα κατά πολύ κοντινό με αυτό που περιγράψατε ... Όμως τα φυτά δεν με αγχώνουν αργά ή γρήγορα θα την βρω την άκρη , αυτό που με προβληματίζει είναι εάν θα μπορέσω να κρατήσω τα εν λόγω ψάρια για τουλάχιστον ένα χρόνο σε αυτό το ενυδρείο που έχω.   

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2018, 04:19:48 μμ »
Είναι η αλήθεια πως το ενυδρείο σου είναι στα όρια διατήρησης κοπαδιού 4 ατόμων. Η επιθετικότητα, πέρα από τον χώρο εξαρτάται και από την σύνθεση του κοπαδιού, δηλ. η αναλογία αρσενικών-θηλυκών, πράγμα που είναι πολύ δύσκολο αφού το φύλο τους δεν είναι ευδιάκριτο.
Ένας φίλος μου, φιλοξενεί 4 σκαλάρια εδώ και 1,5 χρόνο σε ενυδρείο ίδιο με το δικό σου, χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια τους παρέχει σταθερές και πολύ καλές συνθήκες διαβίωσης, πράγμα επίσης σημαντικό. Του έτυχαν βέβαια 2 αρσενικά + 2 θηλυκά, οπότε κάποιες φορές τα δύο ζευγάρια "χωρίζουν το ενυδρείο¨στη μέση και πιάνει το κάθε ζευγάρι από μια πλευρά. Αλλά ακόμη και όταν υπάρχει επιθετικότητα, δεν είναι πολύ έντονη.
Σημαντικό επίσης είναι η ύπαρξη φυτών ώστε να δημιουργούνται σημεία που να μπορούν να τρυπώνουν εάν θελήσουν. Τα φυτά επιφανείας σε κάποια σημεία, είναι πολύ καλή λύση αφού δημιουργούν σκοτεινές περιοχές.
Από την άλλη, βέβαια, εάν άφηνες την ιδέα με τα σκαλάρια, οι επιλογές σου εκτοξεύονται. Με τις παραμέτρους του νερού που έχεις και τα λίτρα του ενυδρείου σου, μπορείς να φιλοξενήσεις πάρα πολλά είδη ψαριών.
Τα σκαλάρια, σαν κιχλίδες που είναι, έχουν ένα μεγάλο πλεονέκτημα: δεν είναι φοβιτσιάρικα και πάντα θα κολυμπάνε "στ' ανοιχτά" και θα πλησιάζουν στο τζάμι μόλις σε βλέπουν  ;D
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.