ΑποστολέαςΘέμα: Άρρωστος μονομάχος  (Αναγνώστηκε 85 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra_s

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Άρρωστος μονομάχος
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2018, 11:42:37 μμ »
Γεια σας! Πριν από 10 μέρες επισκέφτηκα  ένα pet shop για το σκυλάκι μου και καθώς περίμενα να με εξυπηρετήσουν χάζευα τα ψαράκια και τα ζήλεψα. Έτσι ρώτησα τι θα μπορούσα να αγοράσω σαν αρχάρια και πως να το φροντίσω. Μου έδωσαν ένα μονομάχο, μια γυάλα, αντί χλώριο και τροφή και μου είπαν απλά να βάζω χλιαρό νέρο το χειμώνα και να κάνω αλλαγες κάθε τρεις μερες. Μου έκανε εντύπωση το ποσό εύκολο ήταν αλλα οντας κι εγώ ανίδεη τους πίστεψα, άλλωστε δουλεια τους ειναι σκέφτηκα.. το ψάρι μετά από λίγες μέρες άρχισε να μη δείχνει Καλα κι έτσι το έψαξα κι έμαθα οτι κανένα ψαράκι δε μπορει να ζήσει στη γυάλα. Πήγα λοιπόν ξανά κι ενώ εκείνοι επιμένουν οτι μπορει άνετα να ζήσει εκεί, εγώ αγόρασα ένα ενυδρείο 20l μαζί με φίλτρο, φωτισμό, θερμοστάτη, θερμόμετρο, χαλίκι κτλ. Μου έδωσαν βακτήρια αλλα επειδή διάβασα οτι πρέπει να περιμένω να στρώσει το ενυδρείο δεν έβαλα το ψάρι αμέσως. Ο μονομάχος όμως αρρώστησε πολύ, έχασε όλο το χρώμα του, δε κολυμπάει, δε τρώει κτλ. Πήγα ξανά και μου έδωσαν ένα φάρμακο, esha 2000. Τον έβαλα στο ενυδρείο αλλα δεν έχει αλλάξει κάτι. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Και υπάρχει κάποιο μαγαζί που να ναι πιο κατάλληλο για ενημέρωση; Γιατί στα pet shop μου λένε όλα τα αντιθετα από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα και μ έχουν εκνευρίσει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ge_to_player

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: katerini
Άρρωστος μονομάχος
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 25, 2018, 08:21:23 πμ »
Καλημέρα λοιπόν ο άνθρωπος που σε πληροφορισε μάλλον ήθελε απλώς να πουλήσει υπάρχουν πολλά βήματα να κάνεις πρίν βάλεις το ψαράκι στο ενυδρείο μάλλον τα παρέλειψε αφού το κακό έγινε τώρα βγάλε μία φωτογραφία το ψαράκι να το δούμε και βλέπουμε

Στάλθηκε από το Lenovo S1La40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• New member
  • *
Άρρωστος μονομάχος
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 09:18:53 μμ »

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Ο μονομάχος ανέκτησε το χρώμα του μετά τη χρήση του φαρμάκου και την είσοδο του στο ενυδρείο και ξεκίνησε ξανά να τρώει. Ειναι όμως ακόμα αδύναμος, δυσκολεύεται να κολυμπήσει.

• New member
  • *
Άρρωστος μονομάχος
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 09:24:21 μμ »

Επίσης, τα πτερύγια του ειναι σκισμένα. Το θερμόμετρο αυτό που φαίνεται στη φωτό, πως το διαβάζω;

• Member
  • *
Άρρωστος μονομάχος
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 09:29:19 μμ »
Καλησπέρα μια χαρά τα πτερύγια θα επανέλθουν για πόσο θα διαρκέσει η θεραπεία ?? λοιπόν στην πάνω μεριά από τον θερμοστάτη έχει Δίκτη εκεί ρυθμίζεις ,

• Member
  • *
Άρρωστος μονομάχος
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 09:43:19 μμ »
Το θερμόμετρο πρέπει να είναι 26 με 27 βαθμούς θα σου πρότεινα να κάνεις μια μικρή αλλαγή στο νερό αλλά όχι από βρύση θα βάζεις πάντα απιονισμένο αν δεν έχεις αντίστροφη ώσμωση και όχι αντιχλορια και περιττά θα προτιμούσα να βγάλεις τα πλαστικά πραγματακια από μέσα από το ενυδρείο και να βάλεις κάτι πιο φυσικό οπός κάποια εύκολα φυτά κάποια ρίζα κανένα φυλλαράκια αν θέλεις γιατί έτσι έρχεσαι ποιο κοντά στον βιότοπο του μονομάχου επίσης κατέβασε την ροή από το φίλτρο γιατί οι μονομάχοι τους αρέσει να μην έχει δυνατή ροή

Συνδεδεμένος k antonis37

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 50 λίτρα κοχυλόψαρα Tanganyika + 30 λίτρα Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Άρρωστος μονομάχος
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 10:16:59 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα.... ^-^
Θα συμφωνήσω με τον φίλο ge_to_player....Επίσης θα μπορουσες να βάλεις  και κάποιο σκουρόχρωμο χαλικι και η έξοδος απ το σπρει μπαρ να είναι προς το τζαμι που έχεις βάλει το θερμόμετρο ώστε να μειωθεί η ροή...
Δες το δικό μου μονομαχοενυδρειο για να έχεις μια εικόνα και να  καταλαβεις τι ακριβώς εννοούμε εγώ κι ο φίλος πιο πάνω:

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,22663.0.html

• Member
  • *
Άρρωστος μονομάχος
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 10:23:12 μμ »
Βασιλιά τον έχεις  φίλε μου πανέμορφο το ενυδρείο να το χαίρεσαι

• New member
  • *
Άρρωστος μονομάχος
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 10:32:50 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλες! Το φάρμακο έγραφε για 3 μέρες, μήπως να συνεχίσω την αγωγή για λίγες μέρες  ακόμη αφού του έκανε καλό; Δηλαδή θα κάνω αλλαγές με απιονισμενο νέρο χωρίς να βάζω καθόλου βακτήρια και αντί χλώριο;

• Member
  • *
Άρρωστος μονομάχος
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 10:40:38 μμ »
Αντίχλοριο θα σταματήσει μόνο βακτήρια θα βάζεις μέχρι να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο επειδή είναι νέο,  όχι δεν θα συνεχίσει παραπάνω την θεραπεία

Συνδεδεμένος k antonis37

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 50 λίτρα κοχυλόψαρα Tanganyika + 30 λίτρα Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Άρρωστος μονομάχος
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 26, 2018, 11:02:58 μμ »
Βασιλιά τον έχεις  φίλε μου πανέμορφο το ενυδρείο να το χαίρεσαι

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε για τα καλά σου λόγια..!!!!

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλες! Το φάρμακο έγραφε για 3 μέρες, μήπως να συνεχίσω την αγωγή για λίγες μέρες  ακόμη αφού του έκανε καλό; Δηλαδή θα κάνω αλλαγές με απιονισμενο νέρο χωρίς να βάζω καθόλου βακτήρια και αντί χλώριο;
Ότι γράφει το φάρμακο...Βακτήρια βάζεις....Επίσης επειδή οι μονομαχοι παρουσιάζουν κάποια θεματακια δυσκοιλιοτητας μπορείς να τον ταιζεις μια φορά ανά 1 ή 2 εβδομάδες βρασμενο και αποφλοιομενο αρακα ( πολύ μικρές μπουκιτσες )...

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Α

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Ακόμα μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: 80 L κοινωνικό / φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Σταυρούπολη
Άρρωστος μονομάχος
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 28, 2018, 11:50:38 μμ »
όπως τα λένε τα παιδιά παραπάνω με μία ένσταση όμως για το απιονισμένο νερό. Αυτό που υπάρχει στα σούπερ μάρκετ δεν κάνει για τα ενυδρεία, είναι αμφιβόλου ποιότητας και μπορεί να κάνουμε και ζημιά στα ψάρια μας  (για τα ατμοσίδερα είναι οκ).
Καλύτερα βρύσης με αντιχλώριο ή αν δεν θέλουμε σκευάσματα, βάζουμε νερό βρύσης την ποσότητα που χρειαζόμαστε σε ένα βαρελάκι και με ένα κυκλοφορητή μέσα ή αεραντλία για 24 ώρες και απαλλασσόμαστε από το χλώριο και μετά κάνουμε την αλλαγή στο ενυδρείο. 

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
Άρρωστος μονομάχος
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 01:20:03 πμ »
-Γεμίζεις λιγο ακόμη νερό το ενυδρείο
-Βάζεις το θερμαντήρα στην ιδια πλευρά με το φίλτρο ωστε να διαχέεται/ανακυκλώνεται ομοιόμορφα και πιο σωστά και γρήγορα το νερό του ενυδρείου ειδικά το χειμώνα...και στην αλλη πλευρά βάζεις το θερμόμετρο ωστε να μην επηρεάζεται και δειχνει λαθος ενδειξη...
-Βγάζεις τα πλαστικά και το χαλίκι ειναι βαμμένα και μπορει να ελευθερώσουν τοξικές ουσίες...
-Το φίλτρο σου εχει βιολογικό υλικό???Αν οχι θελεις μπόλι...
-Με μια ριζούλα και 1-2 φυτά + το χαλίκι και το κατάλληλο φιλτράρισμα και αν τηρείς τις αλλαγές θα δεις αλλο ψαράκι ;)

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."