ΑποστολέαςΘέμα: Σας παρακαλω βοηθεια για προταση ψαριων σε μικρο ενυδρειο  (Αναγνώστηκε 77 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρια9

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
Καλησπερα σε ολους, με λενε Μαρια και ειμαι μαμα 2 μικρων αγοριων. Τους αρεσουν πολυ τα ψαρια και τα ενυδρεια γι αυτο πριν απο λιγο καιρο τους αγορασα ενα 30λιτρο ενυδρειο γλυκου νερου με φιλτρο.
Για αρχή εβαλα εναν μονομαχο αλλα ποσυ συντομα στα μικρα δεν τους αρεσε. Στην αρχη ηταν ενθουσιασμενα, επαιζαν εβαζαν και ψευτικα ψαρακια στο ενυδρειο και επαιζαν με το νερο, εβαλαν μικρες βαρκουλες και επαιζαν αλλα επειδη ο μονομαχος δεν εκανε πολλες κινησεις και ηταν συχνα ακινητος τον βαρεθηκαν.
Μετα δοκιμασα κατι γατοψαρα αλλα και τωρα τα μικρα μου κανουν παλι παραπονα οτι τα γατοψαρα ειναι συνεχεια κατω στον πατο και μολις τα πιτσιρικια παιζουν στο νερο αυτα κανουν σαν νευρικα και κολυμπανε πολυ γρηγορα.
Σας παρακαλω επειδη κι εγω ειμαι 45χρονων και δεν γνωριζω πολλα απο ψαρια μπορειτε να μου προτεινετε εσειες τι ψαρια μπορω να βαλω να ειναι πιο κοινωνικα και ομορφα.

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Aulonacara
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
Σας παρακαλω βοηθεια για προταση ψαριων σε μικρο ενυδρειο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 05:52:43 μμ »
Καλησπερα μαρια. Δεν ξερω τα οικονομικα σου αλλα σκεψου λιγο μηπως μπορεις να ανεβεις λιγο σε λιτρα για να εχεις πολλες επιλογες. Πιστευω ενα ενυδρειο γυρω στα 60 λιτρα θα μπορεις να βαλεις μικρα κοπαδοψαρα(ψαρια που ταξιδευουν ολα μαζι σαν κοπαδι). Στα 30 λιτρα δεν εχω γνωσεις να σου προτεινω ψαρια σε αριθμο μεγαλο που θες εσυ και με χρωμα και με κινηση και να ζησουν αρκετα. Ισως να υπαρχουν και να αντεξουν αλλα εγω δεν ξερω. Γαριδες το σκεφτεσαι καθολου?. Θα εχεις και πρασινα ευκολα φυτα .

Αποσυνδεδεμένος tkalamat

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: sparti
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 07:08:52 μμ »
Δεν κατάλαβα αν  θέλεις ενυδρείο με ψάρια η να παίζουν τα παιδιά με βαρκούλες και πλαστικά ψάρια γιατί και τα δυο δεν γίνεται?

Αποσυνδεδεμένος Αμαλια

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 07:11:56 μμ »
Μαρία μου,χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω οτι ψάρι και να βάλεις ή θα μένει ακίνητο ή θα κρύβεται ή θα κάνει σαν τρελό επειδή πολύ απλα φοβάται.Τα παιδιά παίζοντας βαζουν τα χέρια τους στο νερό κ κάνουν θόρυβο κ αυτό ταράζει τα ψάρια.Συν οτι οι πιθανότητες να αρρωστήσουν είναι πολυ μεγάλες,καθώς τα χέρια μας,ποσο μαλλον τα παιχνίδια έχουν μικρόβια κ βακτήρια τα οποία εμάς μας δεν μας πειράζουν,για εκείνα όμως είναι μεχρι και θανατηφόρα. Θα μπορούσες να τους το εξηγήσεις κ αν ακόμα θελουν ψαράκια ενα χαρεμάκι (1 αρσενικό 3 θηλυκά) γκαπακια μπορεί να είναι αυτό που ψάχνεις. Είναι όμορφα κ κοινωνικά
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2018, 07:16:27 μμ από Αμαλια »

Αποσυνδεδεμένος k antonis37

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 50 λίτρα κοχυλόψαρα Tanganyika + 30 λίτρα Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 09:50:51 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα Μαρία....!!!Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη τοποθέτηση της Αμαλίας....Οποιαδήποτε ψάρι και να βάλεις στο ενυδρείο σου θα έχει την ίδια συμπεριφορά με τα προηγούμενα γιατί θα είναι μονίμως στρεσαρισμενα...Το ενυδρείο δεν είναι λεκάνη όπου μπορούν τα παιδιά μας να παίζουν με τα παπακια τους και να τσαλαβουτανε μέσα τα χέρια τους....Με λίγα λόγια δεν είναι παιχνίδι....!!!Αν πραγματικά τωρα θέλεις να ασχοληθείς με το μαγευτικο αυτό χομπυ του ενυδρειου στο ενυδρείο σου μπορείς να φιλοξενήσεις 1 μονομαχο με μερικά σαλιγκαρακια ή γαριδουλες με κάποια σαλιγκαρακια...!!!Αν και τα γκαπυ είναι μια επιλογή προσωπικά δε θα σου τα συνιστουσα γιατί γεννούν ανεξελεκτα οπότε κάποια στιγμή θα έχεις υπερπληθυσμο - μεγάλη ιχθυοφορτιση με ότι συνεπάγεται αυτό για τα λίτρα σου(στο λέω αυτό από προσωπική εμπειρία)....!!!