ΑποστολέαςΘέμα: νεαρό betta  (Αναγνώστηκε 94 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
νεαρό betta
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 11:22:11 πμ »
Επειδή δεν κατάφερα να βρω στο forum άρθρο για μονομάχους έχω κάποιες ερωτήσεις.

Καταρχάς, έλαβα ένα μονομάχο από γέννα του φίλτατου panoss τον οποίο ευχαριστώ πάρα πολύ :-*. Είναι το πρώτο ψαράκι του γιου μου το οποίο έχω στο 15λιτρο πρώην γαριδάδικο μου αν και με βλέπω να κολλάω ένα 30-40 λίτρα για να είναι ποιο άνετα >:D. Τρέχει με εσωτερικό φιλτράκι και είναι πίτα στο κερατόφυλλο, το 1/4 του βυθού είναι καλυμμένο από willow moss και έχει και 5 moss balls mini.

1)Η θερμοκρασία είναι λίγο ανεβασμένη, στους 25-26 βαθμούς, θα έχω πρόβλημα;
2)Από τροφές έχω flakes για guppy, pellets spirulina, bloodworms αποξηραμένα, tubifex αποξηραμένα(και γαριδοpellets και tabs για γατόψαρα αλλά αυτά δεν νομίζω να τα τρώει). Τι θα ήταν καλύτερο να το ταΐζω, πόσες φορές και σε τι ποσότητα(αν χρειάζεται κάτι άλλο μπορώ να πάω να αγοράσω); πρέπει να είναι 7-8 εβδομάδων το μικρό.
3)Κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω;
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος panoss

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 30L Dwarf puffer, 30L Betta Spaldens, 25L Betta Spaldens (babies)
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Φλώρινα
νεαρό betta
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 11:59:03 πμ »
Καταρχας παρακαλω δεν κανει τιποτα, χαρα μου ειναι να τα παιρνουν ατομα που ξερω οτι θα τα προσεχουν.. clapp
Απο κει και περα σκεψου οτι επειδη εικαι σχετικα μικρο σε μεγεθος θα του δινεις την αναλογια σε φαγητο.. να στο πω διαφορετικα.. εδω τα εδινα 2-3 γλεικς λιγο τριμενα οχι παρα πολυ να ειναι μικρο για να χωραει στο στομα του αλλα οχι οπως κανουμε στα νεογνα.. καπου στην μεση..
25-26 ειναι μια χαρα σκεψου σε τετοια θερμοκρασια γεννηθηκαν οποτε ειναι κατι παραπανω απο κομπλε..
Την τροφη μπορεις να την εναλλασεις απο μερα σε μερα για να υπαρχει ποικιλια.. υο μονο που ισως να σου τονιζα εγω λιγο πιο πολυ ειναι να του δινεις μια φορα την εβδομαδα η στις 2 λιγο αρακα αποφλοιωμενο που θα το παιρνεις στο νυχι σου για να μην εχει εντερικα προβληματα γιατι υποφρρουν καποιες φορες απο δυσκοιλιοτητα οι μονομαχοι..
Με τετοια ποικιλια θα δεις πολυ γρηγορη αναπτυξη να εισαι σιγουρος..
Περιμενουμε φωτογραφικο υλικο greatup
There is no elevator to success, you have to take the stairs

Αποσυνδεδεμένος k antonis37

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα κοχυλόψαρα Tanganyika + 50 λίτρα Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
νεαρό betta
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 10:49:33 μμ »
Γεια σου Νίκο.. ^-^
Καταρχήν πιστεύω πως το ψαράκι έπεσε σε πάρα πολύ καλά χέρια κι ότι θα έχει αυτό που του αξίζει... ;)
Κι ο δικός μου betta από γέννα του Παναγιώτη είναι και φαντάζομαι πως όταν μου τον έδωσε είχε την ίδια ηλικία με τον δικό σου...Η διατροφή που ακολούθησα ήταν κυρίως πλούσια σε πρωτεινη (τριμενα φλεικς - τριμενη αποξηραμενη δαφνια και 1-2 φορές την εβδομάδα bloodworms κατεψυγμενη)...Επίσης 1 φορά την εβδομάδα δεν ταιζα καθόλου...Αυτό με τον αρακα που λέει ο Παναγιωτης δεν το γνώριζα αλλά τώρα που το έμαθα θα το εφαρμοσω σίγουρα....(panoss  respkt)

Υ.Γ : Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.....!!!!!

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
νεαρό betta
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 11:00:01 μμ »
Έχει πλάκα πάντως. Το πρωί ο γιος μου όταν ξυπνάει πάει σηκώνει το καπάκι και του λέει καλημέρα και το απόγευμα όταν σβήνει το φως πάει σηκώνει το καπάκι και του λέει καληνύχτα.

Στο θέμα τροφή παρατήρησα ότι του αρέσει η τροφή να κινείται, έστω και να πέφτει. Δεν της δίνει σημασία στον πάτο.

Αποσυνδεδεμένος k antonis37

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα κοχυλόψαρα Tanganyika + 50 λίτρα Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
νεαρό betta
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 11:05:53 μμ »
Έτσι ακριβώς κάνει κι ο δικός μου(betta) με τη τροφή....Δεν είναι τυχαίο νομίζω το όνομα Μονομάχος......ότι κινείται εκτελείται.....!!!!

Αποσυνδεδεμένος panoss

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 30L Dwarf puffer, 30L Betta Spaldens, 25L Betta Spaldens (babies)
νεαρό betta
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 12:31:00 πμ »
Ναι παιδια ισχυει απολυτα αυτο με την τροφη... δεν ξερω τι παθαινουν και απλά θελουν να κυνηγάνε την τροφη τους.. αν πεσειπαει χαθηκε για αυτο να εχετε η γαρίδες η σαλιγκάρια να μαζευουν όσα πέφτουν κάτω.. ;)

Που και οι 2 απο οτι μου είπατε έχετε  respkt

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
νεαρό betta
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2018, 12:00:29 μμ »
Το μικρό μεγαλώνει γρήγορα αν και δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι αρσενικό. Όταν έχω χρόνο θα βγάλω μερικές καλές φωτογραφίες. Α και μερικές φορές κυνηγάει τις γαρίδες οπότε ίσως χρειαστεί να τις μεταφέρω.

Αποσυνδεδεμένος Yaros

• New member
  • *
νεαρό betta
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2018, 12:20:51 μμ »
Τάισε γκρινταλ. Τρελαίνονται.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος panoss

• Loyal member
  • **
νεαρό betta
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2018, 12:41:43 μμ »
Προσθεσε μος μεσα στο ενυδρειο για γαριδες και αρκετες κρυψωνες.. δεν ειναι κατι απλα οριοθετει τον χωρο του. Αν δεις οτι τις κυνηγαει καιρο τοτε ναι αλλαξε τις γαριδες παντως με τις δικες μου δεν ειχαν θεμα.. εκτος αν πηγαιναν να φαν το φαγητο του.. τις εριχνε καμια ψιλη και δεν πλησιαζαν μετα.. : ;D
Απλα να ξερεις αν δεν εχεις αρκετες κρυψωνες δεν νομιζω να δεις μικρα γαριδακια.. το πιο πιθανο ειναι να βρισκεις στο φιλτρο καποια μικρα..

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
νεαρό betta
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2018, 11:03:24 μμ »
Σπάνια τους δίνει σημασία, μάλλον όταν ταΐζω. Εδώ κολυμπάνε μπροστά του και τις αγνοεί. Γκρίνταλ δεν έχω πάντως από τότε που μπήκε στο ενυδρείο εξαφάνισε τα πλανάρια.