ΑποστολέαςΘέμα: Θαλασσινό ενυδρείο  (Αναγνώστηκε 104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος plekkas

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ATHENS
Θαλασσινό ενυδρείο
« στις: Αύγουστος 24, 2018, 07:15:03 μμ »
Καλησπέρα σας,
γενικά πάντα ήθελα να ασχοληθώ με ενυδρεία αλλά ποτέ δεν το ξεκίνησα. Πριν λίγες μέρες λοιπόν μου χάρισαν ένα ενυδρείο 180lt γλυκού νερού το οποίο θα το παραλάβω σε λίγες μέρες. Μου είπαν ότι έχει ένα εξωτερικό και ένα εσωτερικό φίλτρο και γενικά όλα τα υπόλοιπα παρελκόμενα.
Θέλω να το αλλάξω σε αλμυρού νερού και για αρχή να έχω μόνο ψάρια (όχι πολύ απαιτητικά, π.χ.clown). Άρχισα λοιπόν την έρευνα από κάποια καταστήματα όπου μου είπαν κάτι για κόστος μετατροπής (εννοώ εξοπλισμό) κοντά στα 900 ευρώ. Συνέχισα διαβάζοντας αρκετά topic, και συγκεκριμένα κάποιους πολύ καλούς οδηγούς που έχετε στο forum, και μπορώ να πω ότι μπερδεύτηκα αρκετά οπότε ελπίζω να με βοηθήσετε.
Σαν τεχνικό εξοπλισμό διάβασα ότι θα χρειαστεί skimmer όπως και δήποτε (για να μην κάνω και πολύ συχνές αλλαγές νερού) και κυκλοφορητής. Όσο για τον φωτισμό, αν έχω καταλάβει καλά, για αρχή μπορώ να μην ασχοληθώ ιδιαίτερα.
Το skimmer (και πάλι αν έχω καταλάβει καλά) θα πρέπει να είναι περίπου Χ3 και ο κυκλοφορητής Χ20. Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να προσέξω καθώς βρίσκω skimmer 600lt με 60 ευρώ και επώνυμα με 600 ευρώ. Αν εξαιρέσουμε το ενδεχόμενο να μου χαλάσει το φθηνό πιό γρήγορα υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να κοιτάξω?
Τώρα πάμε στο θέμα του βυθού και του νερού. Διαβάζω ότι η αναλογία του βράχου με τα λίτρα είναι περίπου 1/10, αρα θα χρειαστώ περίπου 18kg βράχο??? Θα μπορούσα να παίξω με κάποια αναλογία ζωντανού/νεκρού? Επίσης αν πάρω ένα βράχο από την θάλασσα τον στεγνώσω καλά (ή άλλες τεχνικές που διάβασα) και τον καθαρίσω, θα είναι το ίδιο με το να πάρω νεκρό από κάποιο μαγαζί?? Σαν υπόστρωμα χρειάζεται αραγωνίτης. Σε τι ποσότητα χρειάζεται για το ενυδρείο μου? Θα πρέπει να βάλω και άμμο από κάτω? Και τέλος για το νερό. Διαβάζω ότι κάποιοι χρησιμοποιούν απευθείας θαλασσινό νερό. Πόσο ασφαλές είναι για αυτό τον τύπο του ενυδρείου?
Νομίζω ότι είναι πολλές απορίες μαζεμένες αλλά πιστεύω ότι θα απαντηθούν πολλές απορίες καινούριων στο hobby.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.