ΑποστολέαςΘέμα: Ένωση Ξύλων  (Αναγνώστηκε 90 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Aulonacara
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
Ένωση Ξύλων
« στις: Αύγουστος 17, 2018, 10:25:27 πμ »
Μόνο με πετονιά μπορώ να ενώσω ξύλα?ή και με βίδες/πρόκες/καρφιά κτλ? Με το καιρό σκουριάζουν και είναι επιβλαβές για τα ζωντανά/φυτά?

Αποσυνδεδεμένος k antonis37

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 50 λίτρα κοχυλόψαρα Tanganyika + 30 λίτρα Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Ένωση Ξύλων
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 17, 2018, 10:52:00 πμ »
 ^-^
Με πετονια - με δεματικα(ταιραπς) - με ενυδρεικη σιλικονη(πριν βραχουν τα ξύλα)....Με βιδες-προκες και καρφιά όχι γιατί μπορεί να σου δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα στο μέλλον.....

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Ένωση Ξύλων
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 17, 2018, 02:53:45 μμ »
Ναι. Σκουριάζουν

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Aulonacara
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
Ένωση Ξύλων
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 18, 2018, 01:04:37 μμ »
Όσα ξύλα έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς είναι αγορασμένα από pet shop οπότε και δεν έχω ιδέα πια μπορούν να χρησιμοποιηθούν από ξένες πηγές.

Ένας φίλος μου είχε δράκο και σταμάτησε. Ωστόσο έχει ένα πανέμορφο ξύλο και θέλω να το χρησιμοποιήσω. Είπα να το πάρω καθώς συνέχεια κάτω από το υπέρυθρο φως και έχει ξεραθεί τελείως και θα είναι αποστειρωμένο μιας και χρησιμοποιείται από κάποιο ζωντανό οργανισμό. Έτσι και έκανα, το πήρα και τα καθάρισα από τα ροκανίδια και τα βρύα που είχε πάνω. Το βούλιαξα σε νερό μιας και ήταν πανάλαφρο και το άφησα από εχθές μέσα σε κουβά. Σήμερα που το σήκωσα είδα ότι έχει ένα άσπρο πράγμα σχεδόν σε όλη την επιφάνειά του σαν μύκητας αλλά απλωμένος παντού και 1-2 χιλιοστά παχύς και σκληρός (δεν φεύγει με το χέρι δλδ αλλά σπάει σαν κομματάκι). Είναι φυσιολογικό να αλλάξω νερό και να δω αν θα επιμείνει?

Υ.Γ. Κάποια δεσίματα είχαν γίνει με βίδες και δεν τις έχω βγάλει ακόμη. (Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά είπα να το γράψω σαν λεπτομέρεια)