ΑποστολέαςΘέμα: Ερωτηματα αρχαριου  (Αναγνώστηκε 156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Belenor

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα-Νικαια
Ερωτηματα αρχαριου
« στις: Αύγουστος 11, 2018, 12:59:42 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα οπως αναφερει και ο τιτλος εχω καποια ερωτηματα σχετικα με το ενυδρειο που εφτιαξα.Το ενυδρειο ειναι περι τα 123 νερο 130αδειο και ο στοχος ειναι να τοποθετηθουν κιχλιδες τα ερωτηματα ειναι τα εξης
1)Ποσα ψαρια και με τη συχνοτητα θα πρεπει να μπουν στο ενυδρειο
2)Ενα καημενο χρυσοψαρο που εχω μπορει να συμβιωσει μαζι τους
3)Τι φυτα μπορω να βαλω σε τετοιου τυπου ενυδρειο με PH στο 8 (χαμηλων απαιτησεων)
4)Σε γενικες γραμμες ποσα Lumens χρειαζεται ενα ενυδρειο τοσων λιτρων με κιχλιδες και ελαφρα φυτεμενο για να δω αναλογα τι πρεπει να φτιαξω.

ευχαριστω για τις απαντισεις σας

Αποσυνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 11, 2018, 02:23:49 μμ »
1) εξαρτάται από το είδος του ψαριού.
2) όχι, τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και έχουν πολύ διαφορετικές παραμέτρους στις οποίες ζουν σε σχέση με τις κιχλίδες που είναι τροπικά ψάρια. Επίσης θα πέσει πολύ ξύλο αν τα βάλεις στο ίδιο ενυδρείο.
3) φυτά σε ενυδρείο με κιχλίδες αν είσαι πολύ τυχερός μπορείς να βάλεις καμία ανουμπια ή άλλο εξαιρετικά ανθεκτικό φυτό αλλά και πάλι μια μέρα μπορεί να τους τη βιδωσει και να στα ξεκανουνε.
4) δες την απάντηση 3. Μόνο πέτρες και κανένα μη αιχμηρό ξύλο μπορείς να βάλεις σε ενυδρείο με κιχλίδες. Και πάλι θα σου αναδιοργανωσουνε το decor όπως τους αρέσει.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Aulonacara
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 11, 2018, 03:23:06 μμ »
Αφου έχεις ήδη ένα χρυσόψαρο δεν ψήνεσαι να μείνεις σε αυτή την κατηγορία?σκέψου και αυτή την περίπτωση

Αποσυνδεδεμένος Belenor

• New member
  • *
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 11, 2018, 05:01:26 μμ »
Σωστα το εχω σκεφτει και αυτο να βαλω μονο χρυσοψαρα.Βεβαια θα προτιμισω τις κιχλιδες οποτε επαναδιατυπωνω την ερωτηση μου
1)ποιο ειδος και ποσα ατομα μπορω να βαλω σε αυτα τα λιτρα (κιχλιδες)126

• Loyal member
  • **
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 11, 2018, 06:50:43 μμ »
Μιας και τα δικά σου είναι λίγα θα σου πρότεινα σίγουρα όχι ψάρια που ζουν σε πέτρες γιατί θα χάσεις και από εκεί λίτρα και δεν θα σου μείνουν πολλά. Δεν είμαι και γνώστης αλλά είτε στην λίμνη τανγκανίκα είτε σε γενικότερα νανοκιχλίδες πρέπει να κινηθείς για να μην έχεις απώλειες λόγω αγριότητας. Ψάξε στα είδη να δεις τι θες περίπου σε χρώματα κτλ. Ένα site για διάφορα είδη https://www.cichlid-forum.com/profiles/ και ένα site για να δεις αριθμό ψαριών αν μπορείς να βάλεις http://www.aqadvisor.com/AqAdvisor.php?AqVolUnit=L&AqTempUnit=C&AqLengthUnit=cm
Πάντως να ξέρεις ότι τα λίτρα σου σε περιορίζουν, δεν είναι αποτρεπτικά βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος Belenor

• New member
  • *
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 11, 2018, 07:56:36 μμ »
εννοεις τις shell dwelers αν δεν κανω λαθος σωστα?

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 11, 2018, 11:23:52 μμ »
1)με τη συχνοτητα θα πρεπει να μπουν στο ενυδρειο

Η ιχθυοφόρτωση γίνεται πάντα σιγά σιγά,
Λίγα ψάρια τη φορά.

Αποσυνδεδεμένος Belenor

• New member
  • *
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 11, 2018, 11:48:27 μμ »
Σωστα απο την αλλη σκεφτομαι και για Guppy αλλα θα ειναι ασφαλες με τιμες PH γυρο στο 8 που εχω εγω?

Αποσυνδεδεμένος Belenor

• New member
  • *
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 12, 2018, 01:25:16 πμ »
Μετα απο ωριμη σκεψη (και συζητηση με την κορη μου 10  χρονων)αποφαστιστηκε να μπουν Guppies αυτο που θα ηθελα για τους γνωστες ειναι να μου προτεινουν καποια ευκολα χαμηλων απαιτησεων φυτα (φως και καμια ταμπλετα)που να κανουν με guppie υποστρωμα εχω χαλικι στο πισω μερος περι τα 7 cm και αμμο μπροστα γυρο στα 4 cm παραθετω και μια φωτο μηπως βοηθησει.(οσο για το χρυσοψαρο λογικα επειδη δεν θα μπορει με τις παραμετρους των guppie θα του φτιαξω ενα 40λ).

Αποσυνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 12, 2018, 01:39:00 πμ »
Τα guppy ζουν σε νερά που ο πυθμένας είναι ασβεστόλιθος. Και 9 ph να είχες δεν νομίζω να τα πείραζε. Φυτά μπορείς να βάλεις ότι θέλεις απλά αν θέλεις να έχεις πολλούς επιζώντες από τις γέννες θα πρέπει να βάλεις και κάποιο φυτό επιφάνειας μιας κι εκεί κρύβονται τα νεογέννητα. Γέννες θα έχεις με τα guppy θες δεν θες, εκτός κι αν βάλεις αποκλειστικά αρσενικά.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος Belenor

• New member
  • *
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 12, 2018, 01:56:15 πμ »
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση δεν με ενοχλουν οι γεννες εξαλου συντομα σκεφτομαι να κανω και αλλο ενα ενυδρειο αν ολα πανε καλα με αυτο το θαμε ειναι μπορεις να με κατατοπισεις λιγο περισσοτερο με τα φυτα στο θεμα 1ονομασιες 2 ευκολα ευχαριστω και παλι

Αποσυνδεδεμένος k antonis37

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 50 λίτρα κοχυλόψαρα Tanganyika + 30 λίτρα Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 12, 2018, 09:50:09 πμ »
Καλημέρα φίλε...Είναι μια πολύ καλή επιλογή τα guppies και θα τα χαρει και η κορουλα σου όταν αρχίσουν οι γεννες γιατί κάνουν μικρά και όχι αυγά....Εύκολα φυτά έχει πολλά όπως κερατοφυλλο-hygrophila polysperma-vallisneria nana-java fern-anubias-hygrophila difformis-java moss-κρυπτοκορινες.....

Αποσυνδεδεμένος k antonis37

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 50 λίτρα κοχυλόψαρα Tanganyika + 30 λίτρα Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 12, 2018, 10:28:18 πμ »
Δες κι αυτό για περισσότερες επιλογές και να έχεις και μια εικόνα απ τα φυτά....Η επιλογή είναι δικιά σου....!!!! ;)
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,61.0.html

Αποσυνδεδεμένος Belenor

• New member
  • *
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 13, 2018, 12:07:22 μμ »
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντισεις σας  sevasmos sevasmos

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 15, 2018, 01:28:05 μμ »
Τα χρυσόψαρα δεν κάνουν για 40λιτρα , ούτε για 60λιτρα , καλύτερα να το χαρίσεις κάπου σε έναν πιο κατάλληλο χώρο

Αποσυνδεδεμένος Belenor

• New member
  • *
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 18, 2018, 12:02:28 πμ »
Καλησπερα παιδια σιγα σιγα ζωντανευει το ενυδρειο με 3 gupies σαν πρωτα ψαρια και με με μια ανουβια εχω παραγειλει και αλλα δυο φυτα και ειμαι εν αναμονη
ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις και για της συμβουλες (το χρυσοψαρο θα μετακομισει σε λιμνη φιλου)

παραθετω και μια φωτο

• Loyal member
  • **
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 18, 2018, 07:59:23 πμ »
Ωραιο ξεκινημα. Καλη αρχη και να το χαιρεσαι. Δυο προσωπικες αποψεις μονο. Αν εχεις σκοπο να του βαλεις φυτα σκεψου να βαλεις μοςς στο ξυλο. Ισως του παει περισσοτερο. Βεβαια γουστα ειναι αυτα. Παντως γενικοτερα την πλατη (πισω μερος του ενυδρειου) του βαζουν αφισα ή το βαφουν για να μην φαινονται τα λαστιχα. Συνηθως μονοχρωμιες. Π.χ. με φυτα βαζουν μαυρο χαρτονι η τον βαφουν μαυρο. Βεβαια το ξαναλεω γουστα ειναι αυτα.

Οπως επισης και ο θερμοστατης ειναι λιγο ψηλα?ειναι εξω απο το νερο? Δεν μπορω να καταλαβω. Αν ειναι βαλτον πιο μεσα. εχει μια γραμμουλα που λεει minimum αλλα μην το βαζεις στα ορια γιατι ποτε δεν ξερεις. Τωρα καλοκαιρι δεν δουλευει βεβαια αλλα το χειμωνα ποτε δεν ξερεις

Αποσυνδεδεμένος Belenor

• New member
  • *
Ερωτηματα αρχαριου
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 19, 2018, 03:48:49 μμ »
Φιλε χρηστο ναι οντως εχω παρει μαυρο για πλατη θα βαλω μοσσ στο ξυλο επισης εχω παραγειλει κερατοφυλλο και πολυσπερμα ο θερμοστατης ειναι στο μινιμουμ σημαδι ακριβως