ΑποστολέαςΘέμα: Συμβουλες για ξεκινημα  (Αναγνώστηκε 119 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nelireko

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: RETHYMNO
Συμβουλες για ξεκινημα
« στις: Ιούλιος 15, 2018, 01:28:20 μμ »
Καλημέρα.

Γράφτηκα στο φόρουμ πριν ένα χρόνο εντυπωσιασμένη από τα θαλασσινά ενυδρεία αλλά μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα ότι μάλλον δεν είναι για τα μέτρα μου και είπα να ξεκινήσω με γλυκό νερό.
Έχω παραγγείλει ένα Juwel Primo 70Lt LED ,Διαστάσεις: 61 x 31 x 44 cm .
Θα ήθελα να ξεκινήσω με ένα μεγαλύτερο αλλά ο χώρος μου για την ώρα δεν μου το επιτρέπει και επίσης θέλω πρώτα να πάρω μια γεύση να ασχοληθώ ,να μάθω από τα λάθη μου προφανώς  και αν κολλήσω ........βλέπουμε για αναβαθμίσεις.

Το ερώτημα μου είναι το εξής :

Δεν θέλω να κάνω φυτευτό, μ'αρέσει στο ενυδρείο η πέτρα (Holey Rocks) και η ψιλή άσπρη άμμος ....ιδανικά λατρεύω τις κιχλίδες αλλά απ'οτι έχω διαβάσει τα λίτρα μου δεν είναι γιαυτές.
Έτσι αποκλείοντας τις κιχλίδες πραγματικά έχω πελαγώσει .... τι άλλο θα μπορούσα να βάλω σε αυτό το ενυδρείο γιατί έχω μπερδευτεί με τη σκληρότητα του νερού και το Ph και τη σχέση τους με τα πετρώματα που έχει ένα ενυδρείο μέσα και εν τέλει στο ποιο είδος ψαριών θα μπορούσα να φιλοξενήσω σε ένα τέτοιο ενυδρείο.

Κάθε βοήθεια είναι πραγματικά ευπρόσδεκτη.

Αποσυνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Συμβουλες για ξεκινημα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2018, 01:48:45 μμ »
Θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή σύμφωνα με τις παραμέτρους που έθεσες είναι να βάλεις κοχυλοψαρα αφρικανικές κιχλίδες. Δες λίγο το forum για τις κιχλίδες Αφρικής.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Συνδεδεμένος k antonis37

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 50 λίτρα κοχυλόψαρα Tanganyika + 30 λίτρα Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Συμβουλες για ξεκινημα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2018, 02:49:52 μμ »
 ^-^
Θα συμφωνήσω με το Νίκο για κοχυλοψαρα από λίμνη Tanganyika....Έχω N. Similis σε 50λιτρο και πίστεψε με είναι πολύ ενδιαφέρον ψαράκια....Υπάρχουν βέβαια κι άλλες επιλογές όπως τα N.Multifusciatus και τα N. Brevis...
Καλή αρχή σου ευχομαι σ ότι κι αν επιλέξεις να κάνεις....!!!!

Αποσυνδεδεμένος Nelireko

• New member
  • *
Συμβουλες για ξεκινημα
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 15, 2018, 03:40:21 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ !!!!
Δεν ηξερα για τις μικρες κιχλιδες και πραγματικα χαιρομαι πολυ!!!!
Θα το ψαξω περισσοτερο αλλωστε εχω χρονο μεχρι να ερθει το ενυδρειο να το διακοσμησω και να ξεκινησω τον κυκλο του αζωτου για το στρωσιμο ωστε να ειναι ετοιμο για ψαρια.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2018, 04:09:47 μμ από Nelireko »

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Aulonacara
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
Συμβουλες για ξεκινημα
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 15, 2018, 05:54:20 μμ »
Αν θελεις πριν ξεκινησεις και καταληξεις καπου τσεκαρε λιγο τις παραμετρους του νερου σου.να ξερεις και που να κινηθεις περιπου μην μπλεξεις με προσθετα πραγματα και εξοδα. Καλη αρχη να εχεις

Αποσυνδεδεμένος Nelireko

• New member
  • *
Συμβουλες για ξεκινημα
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 15, 2018, 10:55:01 μμ »
Ναι το εχω στα υποψην, εχω φτιαξει μια λιστα  με οτι θα χρειαστω ενυδρειο , υγρα τεστ,διακοσμηση,τα υγρα για το νερο κτλ και ενα ενα τα αγοραζω ξεκινωντας τωρα με το ενυδρειο, δυστηχως το συνολο ειναι μεγαλο για να τα παρω ολα μαζεμενα οποτε τα βαζω στο προγραμμα και σιγα σιγα θα ειμαι ετοιμη.
Γνωριζει καποιος το συγκεκριμενο ενυδρειο και τα φιλτρα που το συνοδευουν? Ειναι ικανοποιητικα σε αποδοση? Απο αυτα που εχω διαβασει στο φορουμ τα Juwel νομιζω θεωρουνται αξιοπρεπη και το κοστος τους η οχι?

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Συμβουλες για ξεκινημα
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 16, 2018, 01:34:45 πμ »
Καλώς ήρθες. Ναι, μια χαρά είναι τα Juwel, καλορίζικο και καλογέμιστο.
Το φιλτράκι του είναι λίγο μικρό αλλά θα σε βολέψει για αρχή. Νομίζω
ότι έχει 2 σφουγγαράκια, αρκεί λοιπόν να αντικαταστήσεις το ένα με λίγο
βιολογικό υλικό και θα είσαι μια χαρά. Θα σου πρότεινα αυτό ή κάτι παρόμοιο:
https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/2119-sera-siporax-mini-professional.html

Αποσυνδεδεμένος Nelireko

• New member
  • *
Συμβουλες για ξεκινημα
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 19, 2018, 01:11:35 μμ »
Μπορειτε να με βοηθησετε λιγο με τα τεστ νερου γιατι εχω λιγο μπερδευτει.

Χαζευα τα τεστ της sera αλλα ειναι τετοια η γκαμα που δεν εχω καταλαβει ποια πρεπει να παρω για να ξεκινησω
εχει για PH, για γενικη σκληροτητα για αλκαλικη σκληροτητα ,για αμμωνια  για.............μπερδευτικα.

Δεν θελω τα στικακια θελω τα υγρα μπορειτε να μου προτεινετε ενα σετακι με τα απαραιτητα και απο ποια εταιρια?

Εγω εχω καταλαβει οτι για αρχη χρειαζομαι αντιχλωριο, τεστ Ph, τεστ αμμωνιας, για νιτρικα και για νιτρωδη, ετσι?

Επισης σε πολλα στησιματα με πετρες βλεπω οτι πρωτα μπαινουν οι πετρες και μετα η αμμο.......εγω νομιζα οτι πρωτα πρεπει να βαλω την αμμο ωστε οι πετρες να μην ειναι κατευθειαν πανω στο τζαμι κανω λαθος?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2018, 01:19:43 μμ από Nelireko »

• Loyal member
  • **
Συμβουλες για ξεκινημα
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 23, 2018, 11:51:12 μμ »
Καλησπερα. Απο τεστ αυτα που ειπες μια χαρα εισαι. Ναι τις πετρες τις βαζουν πριν την αμμο.τωρα μερικοι χρησιμοποιουν και φενιζολ (dow) για ασφαλεια...αλλοι το θεωρουν περιτο. Οτι θελεις κανε. Παντως σιγουρα οταν βαλεις πετρες πριν τις σηκωσεις πολυ ψιλα και αφου εχεις κανει την βαση σου ριξε αμμο και νερο για ασφαλεια μηπως οπως στηνεις τις πετρες γλιστρησει καμια.

• Loyal member
  • **
Συμβουλες για ξεκινημα
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 23, 2018, 11:55:32 μμ »
Οσο για μαρκες τι να σου πω εμενα ψιλοιδιες μου φαινονται ολες,ισως λιγο της api και της jbl να μου φαινονται λιγο πιο ποιοτικεες αλλα δεν μπορω να σου υποστηριξω την αποψη μου. Για εμενα μιας και δεν πας και σε τοσο εξειδικευμενα πραγματα δωσε περισσοτερο βαση στην ημερομηνια ληξης για να σου κρατησουν περισσοτερο και στην τιμη