ΑποστολέαςΘέμα: Υπερβολικό τάισμα  (Αναγνώστηκε 127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Υπερβολικό τάισμα
« στις: Ιούλιος 04, 2018, 07:53:50 μμ »
Έφυγα για τριήμερες διακοπές αναθέτοντας το τάισμα των 6 καρδινάλιων στο ενυδρείο καραντίνας στη σύζυγο που για διάφορους λόγους έμεινε πίσω. Έδοσα πλήρεις και σαφείς οδηγίες για το τάισμα (2-3 φορές την ημέρα 3 ως 6 νιφάδες αναλόγως του μεγέθους αυτών), έκανα και μια επίδειξη ταϊσματος και έφυγα ήσυχος.
Όταν επέστρεψα η σύζυγος με ενημέρωσε ότι το νερό κιτρίνισε και θόλωσε, ότι την προηγούμενη ημέρα 2 ψάρια μόνον φαίνονταν να κολυμπούν, ότι 2 ψάρια κοιμούνται στην επιφάνεια (εγώ όμως γνωρίζω ότι τα ψάρια σε νορμάλ καταστάσεις δεν κοιμούνται αλλά απλώς ησυχάζουν και ξεκουράζονται)... Αμέσως με έζωσαν τα φίδια... Έτρεξα στο ενυδρείο και το νερό ήταν όντως κίτρινο και θολό με ορατότητα μόλις 5 εκατοστά. Δίπλα στη θυρίδα ταϊσματος υπήρχε ένας σωρός από νιφάδες ψαροτροφής ύψους ενός εκατοστού! Σε ερώτηση σχετική με την ποσότητα ταϊσματος έλαβα την απάντηση ότι κτυπούσε το κουτί για να πέσουν οι νιφάδες όπως της έδειξα αλλά αυτές δεν έπεφταν και το κτυπούσε πιο δυνατά αλλά δεν ήταν σε θέση να δει πόσες νιφάδες έπεφταν... Πάντως έπεφταν αρκετές...
Αμέσως απομάκρυνα τα2νεκρά ψάρια κι ετοιμάστηκα για αλλαγή νερού αλλά η σκούπα είχε πρόβλημα... Την επομένη αγόρασα καινούρια σκούπα και την μεθεπομένη (σήμερα) έκανα μετρήσεις και αλλαγή νερού ευρείας κλίμακας. Το αμμώνιο ήταν στα 2 mg/l και άρα με ph 8 που μέτρησα, έχα αμμωνία 0,11 mg/lδηλ. σε μακροχρόνια έκθεση βλαβερά επίπεδα, και φωσφορικά 5-6 mg/l. Το νερό ήταν λιγότερα από 16 λ λόγω της εξάτμισης, αφαίρεσα 10 λ κι έβαλα 12 λ. Στην επιφάνεια του νερού είδα και 5-6 σκουλήκια! Όσον αφορά τα υπόλοιπα 4 ψάρια, η τύχη τους αγνοείται. Μετά την αλλαγή νερού η ορατότητα αυξήθηκε στα 20 εκατοστά αλλά παραμένει κίτρινο και θολό και λογικά οι παράμετροι που ανάφερα θα πρέπει να παραμένουν σε υψηλά επίπεδα, οπότε μια μεγάλη αλλαγή νερού θα πρέπει να θεωρείται επιβεβλημένη. Δεν ασχολήθηκα με τα σκουλήκια, τα άφησα να κάνουν το έργο τους, ίσως γίνουν γεύμα των επόμενων κατοίκων της καραντίνας...

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Υπερβολικό τάισμα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2018, 07:49:19 μμ »
Συμπέρασμα: Δεν αφήνουμε ΠΟΤΕ τη γυναίκα να ταΐζει τα ψάρια. :)

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Υπερβολικό τάισμα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2018, 11:11:23 μμ »

greatup

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
Υπερβολικό τάισμα
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2018, 12:24:05 πμ »

greatup
clapp

Αποσυνδεδεμένος Sarpijk

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Υπερβολικό τάισμα
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2018, 01:10:40 πμ »
Παλια σαν παιδι θυμαμαι ειχαμε 2 χρυσοψαρα σε μια γυαλα. Μας ειχε πει τομαγαζι μονο 2 φυλλαρακια την ημερα γιατι αλλιως απο το πολυ φαγητο θα " σκασουν".

Καποια στιγμη ηταν να λειψουμε απο το σπιτι 3 μερες και εγω εριξα παραπανω τροφη. Οταν γυρισαμε τα 2 ψαρια ειχαν πεθανει.

Τωρα που πλεον εχω μαθει μερικα πραγματα ξερω οτι το  χρυσοψαρο δεν ειναι χαζο να φαει μεχρι σκασμου. Τα ψαρια δε πεθαναν επειδη εφαγαν παραπανω αλλα επειδη ηταν σε μικρο ενυδρειο που δεν ηταν στρωμενο και δεν ειχε φυτα.

Σε μια ακραια εκδοχη θα επρεπε ολα αυτα τα ψαρια  στο βιντεο  την επομενη να ειναι τεζα!

https://youtu.be/9O7SkaTZL_c

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
Υπερβολικό τάισμα
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 06, 2018, 02:13:28 πμ »
Τα ψάρια επειδή δεν ξέρουν πότε και πόσο θα ξαναφάν, τρών μέχρι σκασμού αλλά όντως δεν είναι χαζά για να πεθάνουν σκάζοντας από το πολύ φαγητό (σε αντίθεση με κάποιους ανθρώπους). Τα χρυσόψαρα ειδικότερα δεν μπορούν να φαν πολύ διότι δεν έχουν στομάχι ή αν προτιμάτε καλλίτερα το στομάχι τους δεν έχει χωρητικότητα αφού είναι ελάχιστα πλατύτερο από το έντερό τους. Καλό πάντως είναι να μην παραταϊζουμε τα ψάρια μας για να μην παράγουν πολλά περιττώματα και βρωμίζει το ενυδρείο μας.
Και τα χρυσόψαρα του φίλου μας και οι καρδινάλιοί μου πέθαναν σιγά σιγά από κακές τιμές νερού που οφείλονταν στο υπερβολικό τάισμα καθώς η τροφή διαλύθηκε στο νερό και σάπισε μέσα σε αυτό.
Όσον αφορά τα ψάρια του βίντεο αν και αναφέρεται στο βίντεο ότι ρίχνουν μισό κιλό από αυτή την τροφή και μισό κιλό από την άλλη, εγώ δεν είδα να πέφτει αυτή η ποσότητα αλλά δυο μεγάλες χούφτες τροφής. Τα ψάρια όντως έτρωγαν για πολλή ώρα, αλλά δεν νομίζω ότι έφαγαν μέχρι σκασμού. Φάνηκαν να καταναλώνουν την τροφή τους. Πάντως παρά το τάισμα ο βυθός ήταν καθαρός. (Σε αντίθεση με το άλλο ενυδρείο μου 120 λίτρων λόγω της ιχυοφόρτωσης και παρά το γεγονός ότι φρόντιζα να ρίχνω τόση τροφή όση καταναλώνόταν σε 3 λεπτά, παλαιότερα, είχε γεμίσει με ένα καφέ στρώμα ακαθαρσιών πάχους 5 χιλιοστών, το οποίο είχε εισχωρήσει μέσα στο χαλίκι σε βάθος ενός εκατοστού σε κάποια σημεία και κατά τη δήλωση του επαγγελματία που κάλεσα για να το καθαρίσει ήταν από τα πιο βρώμικα ενυδρεία που είχε δει!) Το ενυδρείο του βίντεο είναι 200 φορές μεγαλύτερο από αυτό της καραντίνας μου, φαντάζομαι με ανάλογα μεγαλύτερη ποσότητα ψαριών (υπήρχαν και κάποια πολύ μεγάλα). Πάντως, σε αντίθεση με τα ψάρια του ενυδρείου του βίντεο, τα ψάρια μου δεν ήταν ικανά να καταναλώσουν την τροφή που τους δόθηκε (που πρέπει συνολικά να τους χορηγήθηκε μια χούφτα τροφής σε μορφή νιφάδων), με αποτέλεσμα αυτή να διαλυθεί και να βρωμίσει το νερό με μοιραία αποτελέσματα για τα ψάρια μου... :'(

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
Υπερβολικό τάισμα
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 07, 2018, 01:03:17 πμ »
Μάλλον δίκιο έχεις αλλά εσύ ειδικά να μη μιλάς γιατί στον ψαροκαφέ στις 10 Ιουνίου παραδέχθηκες ότι σε αντίθεση με τη γυναίκα σου έχεις "βαρύ" χέρι όσον αφορά το τάισμα των ψαριών... :P

Αποσυνδεδεμένος k antonis37

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 50 λίτρα κοχυλόψαρα Tanganyika + 30 λίτρα Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Υπερβολικό τάισμα
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2018, 03:35:05 μμ »
Φίλε Γιάννη πιστεύω πως το υπερβολικό ταισμα σε συνδυασμό με τα λίγα λίτρα του ενυδρείου έφεραν αυτό το αποτέλεσμα...Δυστυχώς τα λίγα λίτρα δε συγχωρουν λάθη.... quest?
Κατά τη ταπεινή μου άποψη τα ψαράκια δε θα είχαν πρόβλημα να μείνουν χωρίς τροφή για 2-3 μέρες δηλαδή το διάστημα που έλειπες και ίσως να μην είχαν αυτή τη κατάληξη...!!!
Φιλικά Αντώνης...!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
Υπερβολικό τάισμα
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 09, 2018, 05:02:29 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα! Αφενός τα ψάρια ήταν σε καραντίνα και προορίζονταν για το ενυδρείο των 120 λίτρων κι αφετέρου σκεύτηκα να μην τους βάλω τροφή για ειδική για το σαββατοκύριακο (που είχα) αλλά να τα ταϊζει κάποιος μια και θα έμενε πίσω... Που να φανταστώ τι θα γινόταν!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2018, 05:07:46 μμ από anjius »