ΑποστολέαςΘέμα: Νέα Αρχή  (Αναγνώστηκε 109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GioTim

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Νέα Αρχή
« στις: Ιούλιος 04, 2018, 05:21:27 μμ »
Γεια σας, καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Νέος στο φόρουμ και σχετικά στι χώρο του ενυδρείου. Επειδή είχα κάνει μια όχι και τόσο δυναμική αρχή πριν από περίπου ενα χρονο(ξεκινησα απο ενθουσιασμο χωρις βα ξερω για το μπολι και το στρωσιμο του ενυδρειου με χρυσοψαρα σε 15 λιτρα) θελω να κανω μια νεα αρχη τωρα που ειναι καλοκαιρι εστω με το ενυδρειο που κατεχω των 15 λιτρων. Να δηλωσω οτι τελειωνω σε 2 χρονια οριστικα το σχολειο και γι αυτο δε θελω να ασχοληθω με το ενυδρειο σαν χομπι αλλα ως μια ηπια ενασχοληση για τον ελευθερο χρονο. Εχω λοιπον διαθεσιμα  1 ενυδρειακι των 15l και πραγματικα δεν διατιθεμαι να αγορασω αλλο επειδη οι γονεις μου ειναι ανεργοι και μετα βιας βγαινουν τα 20€ μετα απο 8ωρο εργασιας. Οπορε σας ζητω αν ειναι δυνατον να μου προτεινε μερικες πρακτικες και οικονομικες λυσεις για το στρωσιμο του μικρου αυτου ενυδρειου. Διαθετω χαλικι, τροφες, αντιχλωρια, βακτηρια αλλα δεν διαθετω τεστ υγρα NH3,NO2 και NO3 που για αρχη ειναι τα πιο σημαντικα. Επειτα ερχεται το pH και ο θερμοστατης που θα βαλω. Φυτα δεν ξερω αν μπορουν να μπουν σε τοσο μικρο ενυδρειο. Θα βαλω μεσα μονο εναν μονομαχο(που ειναι και το πιο σωστο, πιστευω).Λοιπον, τι μου προτεινετε;(εκτος απο το απορριπτεο"να το αφησω καλυτερα")

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Νέα Αρχή
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2018, 06:04:06 μμ »
Καλώς ήρθες και καλή αρχή. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με τα βακτήρια που έχεις
(δες μόνο να μην έχουν λήξει) και ακολουθώντας τις οδηγίες τους, με το φίλτρο να
δουλεύει (έχεις;). Μετά από 8-10 ημέρες πήγαινε λίγο νερό σε ένα πετσόπ και ζήτα
τους να σου μετρήσουν αμμωνία, ΝΟ2 και ΝΟ3. Αν δεν έχει στρώσει, ζήτα μπόλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2018, 06:04:32 μμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος GioTim

• New member
  • *
Νέα Αρχή
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 06, 2018, 03:12:26 μμ »
Οκ ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια. :)

Αποσυνδεδεμένος GioTim

• New member
  • *
Νέα Αρχή
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2018, 04:20:43 μμ »
Οκ ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια. :)
Μια ερώτηση ακόμα... Θα πρέπει να κρατάω χαμηλά τη στάθμη του νερού ή όχι; Αν ναι, περίπου πόσα εκατοστά; (Ρωτάω επειδή το ενυδρείο μου δεν ξεπερνάει τα 25cm κάθετο μήκος).
Και αλλη μια(γιατι πηρα φορα τωρα): τα βακτηρια στο μπουκαλακι θα τα ξαναχρειαστω σε αλλαγη νερου η δεν θα χρειαστουν καθολου;
Επισης στην εβδομαδιαια αλλαγη του νερου το αντιχλωριο να το ριχνω στο (μη επεξεργασμενο απο το φιλτρο) νερο βρυσης η μετα την εισαγωγη και την επεξεργασια του στο ενυδρειο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2018, 07:39:43 μμ από GioTim »

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Νέα Αρχή
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 07, 2018, 12:58:13 πμ »
Κατ' αρχήν καλά έκανες και πήρες φόρα. Το χόμπυ θέλει πολύ διάβασμα για αυτό εκμεταλλεύσου τις γνώσεις των άλλων που σου προσφέρονται.
Τα βακτήρια εφόσον ανοιχτούν θέλουν ψυγείο για να διατηρηθούν και να μην αλλοιωθούν. Αν και δεν συνιστώ την χρήση ληγμένων προϊόντων, εγώ χρησιμοποίησα ληγμένα βακτήρια με ικανοποιητικότατα αποτελέσματα. (Εγώ προσωπικά παίρνω και ληγμένα φάρμακα τα οποία παρά το γεγονός ότι έληξαν είναι δραστικότατα σαν να μην πέρασε μια μέρα από την ημ/νία λήξης. Υπάρχει μια συζήτηση γύρω από το θέμα της λήξης φαρμάκων κλπ προϊόντων. Η ημ/νια λήξης είναι η ημ/νία για την οποία ο κατασκευαστής εγγυάται τη δραστικότητα ενός φαρμάκου ή τα βέλτιστα χαρακτηριστικά κάποιου προϊόντος π.χ. τροφίμου. Η παρέλευση της ημερομηνίας λήξης δεν σημαίνει ότι το φάρμακο χάνει τη δραστικότητά του ή το τρόφιμο ότι χαλά και είναι ακατάλληλο προς βρώσιν. Σύμφωνα με μια ιστοσελίδα της ιατρικής σχολής του Χάρβαρντ, το 90 % των φαρμάκων παραμένει δραστικό για 9 έτη(!), αν θυμάμαι καλά. Μάλιστα το υγειονομικό σώμα του στρατού των ΗΠΑ, ανακάλυψε ότι κακώς πετά φάρμακα με την παρέλευση της ημ/νιας λήξης, αφού αυτά παραμένουν δραστικά για μεγάλο χρονικό διάστημα και ηακώς προβαίνει σε μεγάλες δαπάνες για την αντικατάσταση των ληγμένων. Πάντως δεν ξέρω αν τελικά άλλαξε τις τακτικές απόρριψης των ληγμένων φαρμάκων. Από την άλλη τις προάλλες είδα σε μεγάλη αλυσίδα ξένων σουπερμάρκετ να απομακρύνουν ψωμί του τόστ που το πρόσφεραν με έκπτωση 30 % ενόψει της λήξης του, λόγω του ότι επήλθε η ημ/νία λήξης και μάλιστα ο περιέκτης των συσκευασιών είχε την ένδειξη "ακατάλληλο για ανθρώπινη κατανάλωση"! Τα συμπεράσματα δικά σου. Συγγνώμη για το εκτός θέματος της παρένθεσης.) Φυσικά μπορείς να βάζεις βακτήρια με την αλλαγή νερού.
Το αντιχλώριο καλλίτερα είναι να το βάζεις στο νερό πριν από την εισαγωγή του στο ενυδρείο, στον περιέκτη που χρησιμοποιείς για να μεταφέρεις το νερό που μάζεψες από τη βρύση στο ενυδρείο.
Εμένα δεν με προβληματίζουν τα ληγμένα αλλά το μέγεθος του ενυδρείου σου που είναι μικρό για μονομάχο, για τον οποίο συνιστάται ένα μέγεθος 30 λίτρων. Να σκεφτείς ότι κι εγώ έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρων κι ο bokostas & o giannisaek μου συνέστησαν να μη βάλω μονομάχο όπως σκεπτόμουν αλλά γαρίδες. Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις γαρίδες και σαλιγκάρια που θα σου το καθαρίζουν κιολας. Ένας μονομάχος σύμφωνα με την ιστοσελίδα της Eheim θέλει ενυδρείο μήκους 60 εκ. Βέβαια αυτά είναι σχετικά και ο οικονομικός παράγοντας είναι πολύ σημαντικός... (Προσωρινά το εν λόγω ενυδρείο το χρησιμοποιώ ως ενυδρείο καραντίνας και έβαλα μέσα καρδινάλιους που δεν φάνηκε να τους λείπουν τα 60 εκ. μήκους ενυδρείου.)
Μετά από όλα αυτά σε καλωσορίζω στο χόμπυ και σου εύχομαι να έχεις το χώρο και το χρήμα να αποκτήσεις κι ένα μεγαλύτερο ενυδρείο που είναι και πιο εύκολο στη διατήρησή του (και τα μεταχειρισμένα είναι μια καλή λύση).

Αποσυνδεδεμένος GioTim

• New member
  • *
Νέα Αρχή
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 07, 2018, 12:19:47 μμ »
Κατ' αρχήν καλά έκανες και πήρες φόρα. Το χόμπυ θέλει πολύ διάβασμα για αυτό εκμεταλλεύσου τις γνώσεις των άλλων που σου προσφέρονται.
Τα βακτήρια εφόσον ανοιχτούν θέλουν ψυγείο για να διατηρηθούν και να μην αλλοιωθούν. Αν και δεν συνιστώ την χρήση ληγμένων προϊόντων, εγώ χρησιμοποίησα ληγμένα βακτήρια με ικανοποιητικότατα αποτελέσματα. (Εγώ προσωπικά παίρνω και ληγμένα φάρμακα τα οποία παρά το γεγονός ότι έληξαν είναι δραστικότατα σαν να μην πέρασε μια μέρα από την ημ/νία λήξης. Υπάρχει μια συζήτηση γύρω από το θέμα της λήξης φαρμάκων κλπ προϊόντων. Η ημ/νια λήξης είναι η ημ/νία για την οποία ο κατασκευαστής εγγυάται τη δραστικότητα ενός φαρμάκου ή τα βέλτιστα χαρακτηριστικά κάποιου προϊόντος π.χ. τροφίμου. Η παρέλευση της ημερομηνίας λήξης δεν σημαίνει ότι το φάρμακο χάνει τη δραστικότητά του ή το τρόφιμο ότι χαλά και είναι ακατάλληλο προς βρώσιν. Σύμφωνα με μια ιστοσελίδα της ιατρικής σχολής του Χάρβαρντ, το 90 % των φαρμάκων παραμένει δραστικό για 9 έτη(!), αν θυμάμαι καλά. Μάλιστα το υγειονομικό σώμα του στρατού των ΗΠΑ, ανακάλυψε ότι κακώς πετά φάρμακα με την παρέλευση της ημ/νιας λήξης, αφού αυτά παραμένουν δραστικά για μεγάλο χρονικό διάστημα και ηακώς προβαίνει σε μεγάλες δαπάνες για την αντικατάσταση των ληγμένων. Πάντως δεν ξέρω αν τελικά άλλαξε τις τακτικές απόρριψης των ληγμένων φαρμάκων. Από την άλλη τις προάλλες είδα σε μεγάλη αλυσίδα ξένων σουπερμάρκετ να απομακρύνουν ψωμί του τόστ που το πρόσφεραν με έκπτωση 30 % ενόψει της λήξης του, λόγω του ότι επήλθε η ημ/νία λήξης και μάλιστα ο περιέκτης των συσκευασιών είχε την ένδειξη "ακατάλληλο για ανθρώπινη κατανάλωση"! Τα συμπεράσματα δικά σου. Συγγνώμη για το εκτός θέματος της παρένθεσης.)
Ουάου(!) τόσα πολλά μαζί και τόση γνώση και χρησιμότητα μέσα σε μια απάντηση. Πραγματικά η απάντησή σας με υπερκάλυψε! sevasmos :)
Ευχαριστώ για την πληρέστατη απάντηση και (αλήθεια λέω) θα ψαχτώ και θα ψάχνομαι συνέχεια για τις πιο λογικές και καλές λύσεις που θα παίζουν και ρόλο ζωτικής σημασίας για τα ψάρια του ενυδρειακού χώρου. Και τελειώνοντας, λέω ξανά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! Respect!!! sevasmos