ΑποστολέαςΘέμα: JBL Biotopol & Denitrol StartKit  (Αναγνώστηκε 90 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος SweepingWind

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αττική
JBL Biotopol & Denitrol StartKit
« στις: Ιούνιος 19, 2018, 09:12:54 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!!

Σκοπεύω να αρχίσω ένα ενυδρείο 40 λίτρα. Αγόρασα το JBL Diotopol & Denitrol StartKit, είδα τις οδηγίες ψάρια λέει να βάλω μετά από μια εβδομάδα αλλά δεν έχω καταλάβει το εξής. Τα βακτήρια αυτά πως θα λειτουργούν χωρίς την τροφή τους (αμμωνία); Τι να κάνω; (Αυτά τα βακτήρια βρίσκονται σε καταστολή από ότι λέει και η jbl στις οδηγίες και ενεργοποιούνται και βοηθούν στην παραγωγή των βακτηρίων κατά της αμμωνίας;)

Υ.Γ Υγρά τεστ αμμωνίας, νιτρικών και νιτρωδών θα αγοραστούν μέσα στις επόμενες μέρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

EDIT: Εάν βάλω τροφή για να δημιουργήσει την αμμωνία αντί για ψάρια δεν θα υπάρξει κανένα θέμα, έτσι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2018, 10:21:14 μμ από SweepingWind »

Συνδεδεμένος christos efthimiou

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Aulonacara
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2018, 06:02:23 μμ »
Αφου δεν εχεις ξεκινησει ακομη και αν εχεις υπομονη παρε τα τεστακια πρωτα.κανε μετρηση νερου βρυσης να εχεις μια βαση.μετα γεμισε ενυδρειο βαλε βακτηρια συμφωνα με οδηγιες και ξεκινα τις μετρησεις.αν βαριεσαι καθε μερα εστω καθε δευτερη. Μετα απο κανα δεκαημερο αν εχεις σωστες μετρησεις βαλε ψαρακια. Αν θες καθε μερα προσθεσε 1με2 φυλλαρακια καθε μια με  δυο μερες

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2018, 12:58:43 πμ »
Καλημέρα απ' ότι έχω καταλάβει για αυτά τα σκευάσματα με τα έτοιμα βακτήρια, είναι μια οργανική ύλη που όταν την ρίχνεις στο ενυδρείο λειτουργεί όπως η αμμωνία, δηλαδή (τροφή) για τα ωφέλιμα βακτήρια που επιμηκύνει την ανάπτυξή τους.
Μετά την πρώτη εβδομάδα θα βάλεις λίγα ψάρια 1 με 2 το πολύ και κάθε εβδομάδα θα προσθέτεις και άλλα μέχρι να φτάσεις στον αριθμό που θέλεις, και να βοηθήσεις την βιολογία να αναπτυχθεί σωστά.
Στην αρχή που θα ρίξεις το σκεύασμα θα παρατηρήσεις ότι το νερό του ενυδρείου θα θολώσει, αυτό θα κρατήσει ένα 24ωρο και μετά θα αρχίσει να καθαρίζει, εάν θολώσει να ξέρεις ότι είναι φυσιολογικό.

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2018, 11:02:57 πμ »
Έχεις σκεφτεί τι ψάρια θέλεις να βάλεις; Τα 40 λίτρα είναι λίγο δεσμευτικά.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.