ΑποστολέαςΘέμα: Θάνατοι ancistrus  (Αναγνώστηκε 87 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kazakios

• New member
  • *
Θάνατοι ancistrus
« στις: Ιούνιος 19, 2018, 02:36:44 μμ »
Καλησπέρα σας. Περνώντας χθες από ένα pet στη Θεσσαλονίκη για κάποια αναλώσιμα αγόρασα και 3 ancistrus αρκετά μικρούς 2-3cm. Μπήκαν σε γυάλα 100 λίτρων μαζι με guppy φυτεμένο. Οι μετρήσεις του νερού είναι άριστες καθώς τρέχει 5 μήνες τώρα. Θερμοκρασία σταθερή στους 25οC. Μπήκαν και 2 κρυψώνες οι οποίες ντύθηκαν εξωτερικά με moss. Την πρώτη μέρα όλα μια χαρά. Χαρούμενα guppy χαρούμενα πλεκο. Την δεύτερη μέρα ξεκίνησαν τα προβλήματα. Βρέθηκαν νεκροί οι 2 πλεκο και ένα guppy το οποίο ήταν και σχετικά μικρό. Με έπιασε μια ανησυχία οπότε ξανακάνω μετρήσεις νερού και είναι πάλι άριστες. Το θεωρώ τυχαίο γεγονός και πιθανό από το στρες της μεταφοράς ή από κακομεταχείριση του petshoπα. Μια βδομάδα πλέον μετά βρήκα σήμερα και το 3ο πλεκο νεκρο. Και δεν μπορώ να βρω εξήγηση. Στο ενυδρείο μπαίνουν κάθε πρωί excel και λίπανση el dosing. Υπάρχει καμία λογική εξήγηση καθώς καταστεναχωρεθηκα? Όχι για τα λεφτά αλλά για τα άμοιρα τα ψάρια.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Θάνατοι ancistrus
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2018, 06:04:58 μμ »
Αν μπορείς συμπλήρωσε ένα αντίγραφο της φόρμας: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,315.0.html

Μπορεί να είναι πολλά τα αίτια, ακόμη και να ήταν άρρωστα τα ψάρια πριν τα φέρεις στο ενυδρείο σου. Χρειάζονται περισσότερα στοιχεία για να αποκλείσουμε πιθανές αιτίες όπως το ph, αν και σε αυτή την περίπτωση δεν πιστεύω να είχες απώλειες τόσο γρήγορα.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος kazakios

• New member
  • *
Θάνατοι ancistrus
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 20, 2018, 12:17:12 πμ »
ΦΟΡΜΑ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα και διαστάσεις ενυδρείου: 100 λίτρα
- Τι και πόσα ψάρια έχετε: 6 guppy ενήλικα και περίπου 25-30 μικρά + τους 3 ancistrus που μας άφησαν.
- Χρόνος λειτουργίας του φίλτρου: 5 μήνες dolphin astro γυρνάει 6 φορές τα λίτρα μου.
- Με ποιόν τρόπο στρώσατε το φίλτρο: με βακτηρια
- Κάθε πότε αλλάζετε νερό και πόσο: κάθε βδομάδα 40-50% λόγω el dosing
- Θερμοκρασία νερού αλλαγής και προσθήκη αντιχλώριου?: 25οC πάντα σταθερή και προσθήκη seachem prime

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Θερμοκρασία: 25oC με stc1000
- PH: 7.5
- GH:
- KH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 15
Με τι μετράτε (Υγρά Τεστ, sticks):  υγρά τεστ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: ancistrus
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: 2 πέθαναν το βράδυ της πρώτης μέρας μαζί με ένα μικρό guppy και ο τρίτος μετά από μια βδομάδα
- Τρώει κανονικά?: Υποθέτω πως ναι.
- Κινητικότητα και συμπεριφορά ψαριού: Συμπεριφέρονταν φυσιολογικά αν και πότε δεν τα είδα εγώ να μπαίνουν στις κρυψώνες παρά μόνο πάνω στα τζάμια.
- Μήπως αναπνέει γρήγορα ή στην επιφάνεια?: Όχι
- Αλλοιώσεις ή σημάδια στο σώμα, στην ουρά ή στα πτερύγια: όχι
- Αλλοιώσεις ή σημάδια στα βράγχια ή στα μάτια: όχι
- Μήπως παρατηρείτε σκουληκάκια να κρέμονται?: Οχι
- Μήπως τα περιττώματά του είναι περίεργα?: Οχι
- Άλλα συμπτώματα ή παρατηρήσεις:
- Πότε εμφανίστηκαν τα συμπτώματα?:
- Μήπως αλλάξατε κάτι στις ρουτίνες?:
- Μήπως αναταράξατε τον βυθό?: Κάθε βδομάδα στην αλλαγή μπαίνει σκούπα βυθού πολύ επιφανειακά.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
(Πείτε μας αν κάνατε κάποια θεραπεία, με ποιό φάρμακο, για πόσες μέρες,
αν προσθέσατε αλάτι, αν αλλάξατε την θερμοκρασία κλπ)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Θάνατοι ancistrus
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 20, 2018, 02:34:08 πμ »
Από όσα γράφεις, μάλλον ήταν καταδικασμένα να πεθάνουν, όποιος κι αν τα έπαιρνε. :(

Αποσυνδεδεμένος kazakios

• New member
  • *
Θάνατοι ancistrus
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2018, 03:28:02 πμ »
Από όσα γράφεις, μάλλον ήταν καταδικασμένα να πεθάνουν, όποιος κι αν τα έπαιρνε. :(
Θεωρείς ότι είχαν ήδη πρόβλημα απ το μαγαζί?

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Θάνατοι ancistrus
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2018, 08:16:54 πμ »
Είχα πάρει κι εγώ κάποτε 2 μικρά ancistrus από pet shop, το ένα πέθανε σε 2-3 βδομάδες και το άλλο σε 2 μήνες περίπου. Αντίθετα με τα άλλα 2 που πήρα σχεδόν 6 μήνες μετά αυτά δεν μεγάλωναν καθόλου. Είχαν σημάδια ασθένειας που τώρα αναγνωρίζω αλλά τότε σαν ακόμα ποιο αρχάριος όχι.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος kazakios

• New member
  • *
Θάνατοι ancistrus
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 20, 2018, 02:34:45 μμ »
Είχα πάρει κι εγώ κάποτε 2 μικρά ancistrus από pet shop, το ένα πέθανε σε 2-3 βδομάδες και το άλλο σε 2 μήνες περίπου. Αντίθετα με τα άλλα 2 που πήρα σχεδόν 6 μήνες μετά αυτά δεν μεγάλωναν καθόλου. Είχαν σημάδια ασθένειας που τώρα αναγνωρίζω αλλά τότε σαν ακόμα ποιο αρχάριος όχι.
Ναι καταλαβαίνω τι λες. Θα ψάξω να βρω αν δίνει κανένας συνχομπιστας που είναι πιο safe επιλογή. Γενικά αποφεύγω και εγώ τα πετ για ζωντανά αλλά να που έτυχε μπήκα για prime τα είδα στη γωνία και λέω άντε.