ΑποστολέαςΘέμα: Ενυδρείο και μετακομιση  (Αναγνώστηκε 145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
  • Εμπειρία: Καμια
  • Τόπος Διαμονής: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Ενυδρείο και μετακομιση
« στις: Ιούνιος 14, 2018, 12:03:29 πμ »
 ^-^ ^-^ ^-^
Τι κάνετε;;;; εγώ τρέχω και δε φτάνω γιατί θα μετακομίσω και με έχει αγχώσει η μεταφορά του ενυδρείου.
Έχω ενυδρείο 112 λίτρα με ζωοτόκα, 3 γαριδουλες, πολλά Helena, και λαθρεπιβατες.
Η απόσταση από το σπίτι που είμαι στο άλλο που θα πάω ειναι περίπου μισή ώρα. Πως μπορώ να μεταφέρω το ενυδρείο και τα ψαράκια μου??,  βοηθήστε με γιατί η μέρα πλησιάζει... Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας.
Αγαπάμε όλα τα ζωάκια! mousouda.gr

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Ενυδρείο και μετακομιση
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2018, 01:37:12 πμ »
Και εγώ stand by είμαι για παρόμοια κατάσταση...
Θα παρακολουθήσω τη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος achilleas

• Platinum member
  • Εμπειρία: Μαθαινω σιγα σιγα...
  • Τα ενυδρεία μου: 400L με Fancy Χρυσοψαρα, 250L Λιμνη με Χρυσοψαρα, 54L με Crowntail Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Ενυδρείο και μετακομιση
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 14, 2018, 08:35:53 πμ »
Καλημερα,
Εγω ειχα αφησει λιγο νερακι ισα για τα σαλιγγαρια και οσες γαριδες δεν μπορεσα να πιασω και τα ζωντανα τα ειχα βαλει σε ενα κουβα(να ειναι καταλληλος για τροφιμα) με το νερο του ενυδρειου. Το φιλτρο δουλευε στον κουβα οσο μεταφεροταν το ενυδρειο.
Το ενυδρειο καλο ειναι να μεταφερθει με μια ταβλα απο κατω για να μην σπασει λογω βαρους...και σιγουρα θελεις και δευτερο-τριτο ατομο.

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Ενυδρείο και μετακομιση
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2018, 09:24:50 πμ »
Παρε ενα πλαστικο κουτι απο ΙΚΕΑ π.χ. γεμισε το νερο απο το ενυδρειο (καλα ειναι να εχεις κανει μια αλλαγη νερου την προηγουμενη μερα στο ενυδρειο καθως και να μην ταισεις  ;)) και βαλε το φιλτρο να δουλευει εκει. Κατοπιν με την ησυχια σου αδειασε το μεγαλυτερο μερος του νερου απο το ενυδρειο ωστε να πιασεις πιο ευκολα και να μη στερασαρεις απο το κυνηγητο τα ψαρακια. Βγαλε διακοσμητικα, φυτα, αμμο σε κουβα, καθαρισε το ενυδρειο (ευκαιρια για σερβις :)) και μετεφερε το αδειο.
 Στηνεις κανοντας αναποδα τις παραπανω εργασιες.
Λιγη δουλεια παραπανω αλλα γινετε η μεταφορα χωρις κινδυνους και με τα ψαρια να εχουν στρεσαριστει ελαχιστα. Προσωπικα χρησιμοποιω και το fistamin της sera για τετοιες καταστασεις . ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος tfsicupra

• Member
  • *
  • Εμπειρία: μετρια
  • Τα ενυδρεία μου: reef 150lt + 60 sump
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
Ενυδρείο και μετακομιση
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 14, 2018, 09:49:17 πμ »
Τέτοια μεταφορά έκανα πριν 20 μέρες. Από ένα σπίτι στο δικό μου. Έτοιμο reef 300λιτρα γεμάτο κοραλια κλπ.
Ξεκίνησα αδειάζοντας πολύ νερό μετά ζωντανά μετά βράχο και στο τέλος τον αραγονιτη προσοχή δεν τον ξαναεβαλα. Ούτε το νερό που βγήκε μαζί με τον αραγονιτη.
Στυσημο ανάποδα τα βήματα και συμπλήρωμα με φρέσκο όσο χρειάστηκε. Σβηστά φώτα την πρώτη μερα. Λίγο παραπάνω βακτήρια. 4 φίλους και ολα καλά...
Καλή επιτυχία σου εύχομαι..

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Ενυδρείο και μετακομιση
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2018, 12:14:56 πμ »
Συμπληρωματικά δες κι αυτό: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,1628.0.html

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
Ενυδρείο και μετακομιση
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 15, 2018, 09:03:23 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Όμως έχω απορίες.
Βάζω τα ψάρια με το νερό σε ένα κουβα κατάλληλο, μετά βγάζω διακοσμητικά, πέτρες κτλ σε άλλο κουβα. Και μετά το χαλίκι μπορώ να το αδειάσω κάπου και να το πλύνω για να καθαρίσει;  μετά το βαζω σε άλλο κουβα. Έπειτα καθαρίζω καλά και το ενυδρείο και όταν τα πάω στο νέο σπίτι τα στήνω όλα από την αρχή.
Έχω μέσα λαθρεπιβατες και Helena, αυτά πως να τα μεταφέρω;;;
Επίσης χτες πέθανε ένα ψαράκι μου και μέχρι να το δω ήταν στο βυθό και είχαν πέσει πάνω του εκατοντάδες σκουληκάκια που βγήκαν από την άμμο. Τι είναι αυτά;;;
Σορρυ για τις πολλές απορίες...  :-*

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Ενυδρείο και μετακομιση
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 15, 2018, 09:51:55 μμ »
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις αυτά που αναφέρεις στην αρχή μέχρι τις πέτρες, και το χαλίκι να το αφήσεις όπως είναι. Αν θέλεις να καθαρίσεις και το χαλίκι δεν θα το καθαρίσεις όλο αλλά το μισό για να μην χαλάσεις την βιολογία. Θα πάρεις μια μεγάλη απόχη και μ' αυτή θα μαζέψεις σε κουβά όσο χαλίκι δεν θέλεις να το καθαρίσεις, το υπόλοιπο που θα μείνει μέσα στο ενυδρείο το βγάζεις σε μια λεκάνη και το ξεπλένεις καλά όπως και το ενυδρείο.
Τα σκουλήκια αν ζουν μέσα στο βυθό και δεν τα βλέπεις στα τζάμια μη σε ανησυχούν. 

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
Ενυδρείο και μετακομιση
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2018, 09:55:55 μμ »
OK κατάλαβα. Ναι τα σκουλήκια χτες πήγαν και στα τζάμια αλλά μετά από 20 λεπτά εξαφανίστηκαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2018, 09:56:15 μμ από Jovanita »

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Ενυδρείο και μετακομιση
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 15, 2018, 09:56:42 μμ »
Άσπρα είναι;

Αποσυνδεδεμένος Jovanita

• Silver member
Ενυδρείο και μετακομιση
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 15, 2018, 11:16:36 μμ »
Ναι διάφανα με άσπρο

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Ενυδρείο και μετακομιση
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 16, 2018, 03:02:31 πμ »
Ίσως είναι πλανάρια, μη σε ανησυχούν. Μείωσε όμως το τάισμα.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Ενυδρείο και μετακομιση
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 06, 2018, 01:12:40 πμ »
Έκανα 2 μετακομίσεις του ενυδρείου μου 120 λίτρων, το οποίο όμως δεν είχε ζωντανά μέσα, με 2 διαφορετικα συνεργεία, τα οποία από ότι κατάλαβα είχαν εμπειρία στη μετακόμιση ενυδρείων. Το μόνο που έγινε κατόπιν υποδείξεως των μελών του συνεργείου, ήταν το μερικό άδειασμα του νερού (από τα 30-35 εκατοστά νερού έμειναν 5-10 εκατοστά πάνω από το χαλίκι). Δεν θυμούμαι αν η γυάλα έφυγε χωριστά από τη βάση αλλά μάλλον αυτό έγινε (μέσα στα διαμερίσματα μετακινήθηκαν μαζί αλλά στο ανεβατόριο πρέπει να τοποθετήθηκαν χωριστά και ίσως και στο φορτηγό να τοποθετήθηκαν και μετακινήθηκαν χωριστά). Δεν χρειάστηκε κάποιο φορείο για τη μεταφορά της γυάλας. Δεν πειράχθηκε ούτε το χαλίκι ούτε τα διακοσμητικά, μόνον το νερό αδειάστηκε στο μέτρο που προανάφερα. Φαντάζομαι ότι αν υπήρχαν ζωντανά μέσα στο ενυδρείο, το ίδιο θα γινόταν όσον αφορά τη στάθμη του νερού (δηλ. θα έμεναν μέσα 5-10 εκατοστά νερού και τα ζωντανά θα έμεναν μέσα σε αυτή την ποσότητα νερού, άλλωστε τι γίνεται όταν κάνουμε ευρείας κλίμακας αλλαγή νερού για κάποιο σοβαρό λόγο). Απλά, αν υπήρχαν ζωντανά μέσα, θα έπρεπε στη νέα θέση του ενυδρείου να γίνει και η πλήρωση με νερό και η θέση του σε λειτουργία δίχως καθυστέρηση. Σκόπιμη θα ήταν η αλλαγή νερού και νηστεία μίας ημέρας πριν από τη μετακόμιση και αν η μετακίνηση κρατήσει π.χ. μια μέρα καλό θα ήταν να προστεθεί Sera Toxivec για εξουδετέρωση τοξικών ουσιών που θα παραχθούν από τα ζωντανά κατά τη μετακόμιση. Αν η μετακίνηση διαρκέσει μερικές ώρες καλό θα ήταν το φίλτρο να λειτουργήσει σε κάποιο κουβά με νερό ενυδρείου για διατήρηση των βακτηρίων του φίλτρου.
Καλό θα ήταν ένας θαλασσινός (χάριν της πληρότητας της ενημέρωσης) να μας πει για τη συμπεριφορά των κοραλιών σε σχέση με τη μειωμένη στάθμη του νερού και την συνακόλουθη έκθεση των κοραλιών στον αέρα και τις επιπτώσεις της, ειδικότερα για τα μαλακά κοράλια που λόγω της άνωσης συμπεριφέρονται διαφορετικά εντός νερού και εκτός νερού (εκτός νερού καταρρέουν υπό το βάρος τους). Ίσως να ήταν σκόπιμο ένα νέο θέμα στην ενότητα των θαλασσινών ενυδρείων.