ΑποστολέαςΘέμα: Στήσιμο ενυδρείου, φίλτρου, τι πρέπει να υπάρχει μέσα στο φίλτρο κλπ.  (Αναγνώστηκε 51 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SweepingWind

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αττική
Καλησπέρα σε όλους και καλός σας βρήκα!!  Σκοπεύω να φτιάξω ένα ενυδρείο και θέλω να το κάνω σωστά. Έχω ένα ενυδρείο 40 λίτρα περίπου και θέλω να βάλω γκαμπυ μέσα (1-2 θυληκά και 1 αρσενικό) θα έχω θέμα με τις πολλές γέννες; Ακόμη, μέσα στο φίλτρο τι σφουγγάρια πρέπει να υπάρχουν (αν το λένε έτσι) έχω θερμόμετρο, θερμοστάτη, 2 λάμπες και 1 εσωτερικό φίλτρο. Επίσης τι θα χρειαστώ ώστε να βάλω και φυτά μέσα (όχι πλαστικά) κάτι σαν ανούμπια ή κάτι άλλο.

Τώρα, για να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου πρέπει απλά να βάλω νερό, το χαλίκι(ή και λίπασμα αν βάλω φυτά;), το φίλτρο σε λειτουργία, να βάλω τις σταγόνες για να φύγει το χλώριο από το νερό και απλά να προσθέτω φαγητό κάθε μέρα και κάνοντας τις απαραίτητες μετρήσεις καθημερινά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2018, 08:37:12 μμ από SweepingWind »

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
Καλωσόρισες στο κόσμο του ενυδρείου! Το κάθε στοιχείο του ενυδρείου επηρεάζει όλα τα υπόλοιπα.
Για παράδειγμα, το ότι έχεις εσωτερικό φίλτρο και δεν μας δίνεις περισσότερες πληροφορίες γι αυτό, δυσκολεύει να δοθεί απάντηση για τις γέννες. Γενικά, οι γέννες έχουν μία έξτρα επιβάρυνση στη βιολογία. Αν σε προβληματίζει μπορείς να δεις και λύσει του μοναστηριού. Ένα μόνο φύλο. Νομίζω, υπάρχει παρουσίαση με αρσενικά εντλερ.

Επίσης, δώσε λίγες πληροφορίες και για τις λάμπες. Μπορεί, ο φωτισμός σου να είναι ικανός για να μπορέσεις να βάλεις αρκετά είδη φυτών.

Βασικά, θα σου πρότεινα για κάνεις μία κανονική παρουσίαση. Αντιγράφεις μία φόρμα και συμπληρώνεις τα πεδία. Κι ας είναι άδειο το ενυδρείο.

Για το κύκλο του αζώτου θα συμφωνήσω. Και να ξέρεις ότι είναι βασικό να μην παραταίζεις μόλις μπουν τα ψάρια.

Μπράβο που το μελέτησες. Μπράβο που το προσπαθείς για ακόμη καλύτερα. Καλά βρεξίματα.