ΑποστολέαςΘέμα: Νέο ξεκίνημα....  (Αναγνώστηκε 179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• New member
  • *
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: 30L + 140L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Νέο ξεκίνημα....
« στις: Μάιος 23, 2018, 09:17:50 πμ »
Καλημέρα σε όλους.
Η εβδομάδα ξεκίνησε ευχάριστα με αναβάθμιση στο ενυδρείο από τα 30L πήγαμε στα 140L. ( 80 Χ 35 Χ 50 )
Το ενυδρείο ήταν μεταχειρισμένο, και το μόνο που έχει είναι καπάκι και φωτισμό ( 2 Λάμπες φθορίου  60cm , 18watt )
οπότε είμαι σε αναζήτηση αρχικά φίλτρου, θερμαντήρα και επίσης θα ακούσω προτάσεις για το τί ψάρια μπορώ να βάλω.

αρχικά για φίλτρο έχω κάνει μια έρευνα αγοράς για κάτι οικονομικό και καλό και είμαι ανάμεσα στα παρακάτω
1) http://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/filtra-nerou-enydreion/aquanova-ncf-0800/
2) http://www.zooplus.gr/customerpicturedisplay/shop/psaria/antlies/eksoteriko_filtro/hagen/560812

Επίσης διάβασα ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω και συνδιασμό εξωτερικού και εσωτερικού φίλτρου
αυτή την στιγμή έχω το παρακάτω που μπορώ να χρησιμοποιήσω
http://www.sunsun-china.com/en/product/html/?294.html

Και στο επόμενο κομμάτι αναζητώ Θερμαντήρα, από όσο διάβασα και έψαξα ένας γύρω στα 150 με 200 watt ειναι ιδανικός για το ενυδρείο.

Κάτι τελευταίο για την ώρα, στο προηγούμε νο ενυδρείο είχα βάλει για υπόστρωμα Βασάλτη. Να βάλω πάλι το ίδιο; Ή να βάλω άμμο, παίζει ρόλο στο τι φυτά ή ψάρια θα βάλω το υπόστρωμα?

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2018, 12:17:56 μμ »
Καλημέρα το fluval σαν φίλτρο είναι πολύ καλό. Το δεύτερο φίλτρο συνήθως το βάζουν ώστε αν χαλάσει ένα από τα δύο να έχουν κάποιο έτοιμο να υποστηρίξει το ενυδρείο, αλλά εγώ δεν το ακολούθησα ποτέ γιατί όταν υπάρχουν δύο φίλτρα μοιράζονται την βιολογία και αν μείνει μόνο να δουλεύει το ένα τότε θα υπάρξει αύξηση της αμμωνίας.
Ο θερμαντήρας 150 βατ είναι αρκετός για τα λίτρα σου, να υπολογίζεις ότι χρειάζεται 1 βατ στο λίτρο.
Η άμμος για τα φυτά δεν είναι η καλύτερη γιατί πετρώνει και δεν αναπνέουν οι ρίζες, κάνει όμως για ορισμένα ψάρια όπως τα corydoras.

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• New member
  • *
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2018, 02:16:49 μμ »
Καλημέρα το fluval σαν φίλτρο είναι πολύ καλό. Το δεύτερο φίλτρο συνήθως το βάζουν ώστε αν χαλάσει ένα από τα δύο να έχουν κάποιο έτοιμο να υποστηρίξει το ενυδρείο, αλλά εγώ δεν το ακολούθησα ποτέ γιατί όταν υπάρχουν δύο φίλτρα μοιράζονται την βιολογία και αν μείνει μόνο να δουλεύει το ένα τότε θα υπάρξει αύξηση της αμμωνίας.
Ο θερμαντήρας 150 βατ είναι αρκετός για τα λίτρα σου, να υπολογίζεις ότι χρειάζεται 1 βατ στο λίτρο.
Η άμμος για τα φυτά δεν είναι η καλύτερη γιατί πετρώνει και δεν αναπνέουν οι ρίζες, κάνει όμως για ορισμένα ψάρια όπως τα corydoras.

Ευχαριστώ για την απάντηση

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2018, 04:52:13 μμ »
αυτή την στιγμή έχω το παρακάτω που μπορώ να χρησιμοποιήσω
http://www.sunsun-china.com/en/product/html/?294.html

Κράτα το για κυκλοφορητή.

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• New member
  • *
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 25, 2018, 09:09:25 πμ »
Καλημέρα, ξεκίνησα το στρώσιμο

τελικά πήρα αυτό το φίλτρο.
http://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/filtra-nerou-enydreion/aquanova-ncf-1000/

Και αυτόν τον Θερμαντήρα
http://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/thermantires-enudreiou/aquanova-ha-250w/

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• New member
  • *
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 03, 2018, 10:26:37 μμ »
Ξεκινήσαμε !!  :)

Μπήκανε φυτά και τα πρώτα ψαράκια
8 cardinal tetra

Ακούω προτάσεις για το τι άλλο μπορώ να βάλω  ;)

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 04, 2018, 03:08:57 πμ »
Πολύ όμορφο έγινε, μπράβο. greatup Βάλε ανεμιστήρες για ψύξη γιατί έσφιξε η ζέστη.
Εγώ μαζί με τους καρδινάλιους έχω κορυντόρας και ανσίστρους, προτείνω τα πρώτα.
Επίσης ταιριάζουν -κατά τη γνώμη μου- και μου αρέσουν ραμιρέζι ή dwarf γκουράμι.
Εννοείται 1 ή το πολύ 2 από αυτά τα είδη, όχι όλα μαζί. Και θα ωφεληθούν από μια
συσκευή αντίστροφης όσμωσης που θα σε βοηθήσει να μαλακώσεις το νερό τους.

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 04, 2018, 03:06:30 μμ »
Μπόλι έβαλες στο φίλτρο από το πρώτο ενυδρείο σου;
Εγώ θα σου έλεγα αν δεν απέκτησε πλήρη βιολογία το φίλτρο να μην βάλεις άλλα ψάρια για τουλάχιστον μια εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• New member
  • *
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 04, 2018, 03:55:14 μμ »
Καλησπέρα ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όχι δεν έβαλα μπόλι από το παλιό, έχει γίνει στρώσιμο με βακτήρια prime, και τα πρώτα ψαράκια μπήκαν για να κρατηθεί η βιολογία

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 05, 2018, 12:00:10 πμ »
Διακρίνω διακοσμητικό μέσα?
Τι είναι αυτό, η βυθισμένη είσοδος του Ιερού των Ίνκας?
Το θερμόμετρο βάλτο πλάγια.
Έχεις το σύνδρομο του τεχνικού μου φαίνεται...
Οι ρίζες από πίσω τι είναι? Αφίσα?
Γιατί δεν το γεμίζεις μέχρι πάνω?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2018, 12:03:01 πμ από atha »

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 05, 2018, 12:41:38 πμ »
Καλησπέρα ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όχι δεν έβαλα μπόλι από το παλιό, έχει γίνει στρώσιμο με βακτήρια prime, και τα πρώτα ψαράκια μπήκαν για να κρατηθεί η βιολογία
Συγνώμη που επιμένω αλλά το prime δεν είναι βακτήρια αλλά αντιχλώριο που έχει την ιδιότητα σε πενταπλή δόση να καταστεί την αμμωνία μη τοξική, άσχετα με το φίλτρο το αν είναι στρωμένο η όχι.
Με λίγα λόγια είναι άλλο το στρώσιμο και άλλο η αμμωνία, το στρώσιμο είναι όταν ολοκληρωθεί το φίλτρο από τα απαραίτητα βακτήρια ώστε αυτά να κάνουν επιτυχημένα τον κύκλο του αζώτου.
Έκανες καθόλου μετρήσεις να δεις που βρίσκεσαι;
Νομίζω βιάστηκες να βάλεις ψάρια.

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• New member
  • *
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 05, 2018, 10:29:39 πμ »
Συγνώμη που επιμένω αλλά το prime δεν είναι βακτήρια αλλά αντιχλώριο που έχει την ιδιότητα σε πενταπλή δόση να καταστεί την αμμωνία μη τοξική, άσχετα με το φίλτρο το αν είναι στρωμένο η όχι.
Με λίγα λόγια είναι άλλο το στρώσιμο και άλλο η αμμωνία, το στρώσιμο είναι όταν ολοκληρωθεί το φίλτρο από τα απαραίτητα βακτήρια ώστε αυτά να κάνουν επιτυχημένα τον κύκλο του αζώτου.
Έκανες καθόλου μετρήσεις να δεις που βρίσκεσαι;
Νομίζω βιάστηκες να βάλεις ψάρια.
Μην ζητάς συγνώμη, δεν τρέχει κάτι. Μπορεί εγώ να έκανα λάθος. Χρησιμοποίησα το Prime Stability, που ενδείκνυται για στρώσιμο  ενυδρείου. Έχω και το prime αντιχλώριο. Ίσως εγώ το είπα λάθος στο προηγούμενο post.
Πριν μπουν τα ψαράκια πήγα νερό στο pet shop από όπου πήρα το φίλτρο και τα υπόλοιπα, και μετρήσαμε αμμωνία και νιτρικά μετά από 10 μέρες λειτουργίας και μου είπε ο ίδιος ότι επιβάλλεται να μπουν τα πρώτα ψαράκια για να διατηρηθεί η βιολογία, για αυτό και έβαλα. Τώρα ξεκινάω το χόμπι οπότε δεν ξέρω και πολλά, προσπαθώ διαβάζω μαθαίνω. ;)
Τα επόμενα ψάρια θα αργήσουν να μπουν, απλά ρώτησα γνώμες και απόψεις για το τι μπορώ να βάλω.

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• New member
  • *
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 05, 2018, 10:37:05 πμ »
Διακρίνω διακοσμητικό μέσα?
Τι είναι αυτό, η βυθισμένη είσοδος του Ιερού των Ίνκας?
Το θερμόμετρο βάλτο πλάγια.
Έχεις το σύνδρομο του τεχνικού μου φαίνεται...
Οι ρίζες από πίσω τι είναι? Αφίσα?
Γιατί δεν το γεμίζεις μέχρι πάνω?
Ναι είναι διακοσμητικό, για να αποφύγω την γκρίνια έκανα μιά υποχώρηση
το θερμόμετρο οκ θα πάει πλάγια.
Οι ρίζες ναι είναι αφίσα....μέχρι να βάλω φυσικές και να βγάλω το διακοσμητικό :D :D
Το σύνδρομο αυτό δεν το γνωρίζω...πια ακριβώς είναι τα συμπτώματα;
Σήμερα που θα κάνω αλλαγή θα μπεί κιάλλο νερό

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 05, 2018, 11:15:37 πμ »
Μια χαρά αρχή έκανες "γιατρέ". Μη μας παρεξηγείς που ρωτάμε πολλά και είμαστε λίγο
καχύποπτοι, προσπαθούμε να προλάβουμε λάθη που όλοι κάναμε στα πρώτα μας βήματα.
Και που συχνά οδηγούν σε θανάτους ψαριών, απογοήτευση και παραίτηση από το χόμπι.
Οι μετρήσεις είναι πολύ σημαντικές, ειδικά στην αρχή και μπράβο που τις έκανες.

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• New member
  • *
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 07, 2018, 11:14:19 πμ »
Μια χαρά αρχή έκανες "γιατρέ". Μη μας παρεξηγείς που ρωτάμε πολλά και είμαστε λίγο
καχύποπτοι, προσπαθούμε να προλάβουμε λάθη που όλοι κάναμε στα πρώτα μας βήματα.
Και που συχνά οδηγούν σε θανάτους ψαριών, απογοήτευση και παραίτηση από το χόμπι.
Οι μετρήσεις είναι πολύ σημαντικές, ειδικά στην αρχή και μπράβο που τις έκανες.
Καλημέρα, δεν υπάρχει θέμα. Λογικό είναι να ρωτάτε πολλά. Όπως είπα είμαι άσχετος - αρχάριος, για αυτό μπήκα και εδώ.
Για να διαβάσω, να ρωτήσω να μάθω  :)

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Aulonacara
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
Νέο ξεκίνημα....
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 09, 2018, 11:04:39 μμ »
Καλή αρχή και από εμένα.
Γιατί δεν μένεις σε ένα είδος ψαριών και να βάλεις περισσότερα? τα tetra που έχεις είναι πολύ ωραία. Πέρα από κάποιο αλγοφάγο που λογικά κοιτάς, δες αν θες να βάλεις και κάποιο σαλιγκάρι ή red cherry γαρίδες που είναι εύκολες (παραμέτρους δεν ξέρω). Επίσης αν έχεις μικρό παιδί, μιας και είδα διακοσμητικό μέσα στο ενυδρείο, κοίτα να καλύψεις κάπως το μεσαίο ράφι μην σου τραβήξει τίποτα σωλήνες, όπως και στα πλαινά βάλε καμιά παιδική ασφάλεια. Επειδή το θερμόμετρο λογικά θα ξεκολλάει και θα κόβει βόλτες ή πιάστω κάπου μέσα στο ενυδρείο προς τα πίσω για να το βλέπεις αλλά και να κρύβεται, ιδανικά κοντά κάπου σε ροή, ή αν ατέχεις οικονομικά πάρε κάποιο που κολλάει από έξω σαν ταινία, πρακτικά εμένα με έχει βολέψει πολύ περισσότερο...και αν σου αρέσει το χόμπυ μετά από καιρό παίρνεις έναν ρυθμιστή θερμοκρασίας και τα πετάς όλα....

Και πάλι καλή αρχή.....και υπομονή γιατί το καλοκαίρι είναι ζόρικος μήνας για στήσιμο ενυδρείου..μην ξενερώσεις αν καθυστερεί η ανάπτυξη ή χάσεις φυτά και ψάρια..σε προετοιμάζω η ζέστη είναι δύσκολος αντίπαλος...