ΑποστολέαςΘέμα: Αφρικάνες "lake only" ή Mixed ενυδρεία?  (Αναγνώστηκε 29 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ChristosAfricanCichlids

• New member
  • *
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: 360L Αφρικάνες
  • Τόπος Διαμονής: Μαγουλα
Αφρικάνες "lake only" ή Mixed ενυδρεία?
« στις: Μάιος 05, 2018, 03:56:41 μμ »
Καλησπέρα σε όλους..Διαβάζω κατα καιρούς και παρακολουθώ διάφορα βιντεάκια σχετικά με το αν πρέπει να γίνεται διαχωρισμός στις αφρικάνες ανα λίμνη (malawi-victoria-tanganyika) ή αν μπορούμε να έχουμε στο ενυδρείο μας ψάρια και απο τις 3 αυτές λίμνες...Αρκετοί λένε πως πρέπει να γίνεται διαχωρισμός λόγο παραμέτρων νερού και διατροφικών συνθηκών..Υπάρχουν όμως και αρκετοί που υποστηρίζουν το αντίθετο και υπάρχουν και αρκετά βιντεάκια στο youtube που αποδεικνύουν πως το να έχουμε ένα mixed african cichlid tank είναι εφικτό υπό προυποθέσεις (αφορά περισσότερο την συμπεριφορά των ψαριών)
θα ήθελα την γνώμη σας..Ευχαριστώ ^-^

Συνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Αφρικάνες "lake only" ή Mixed ενυδρεία?
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2018, 04:28:21 μμ »
 Οι "Αμερικανιες" στο yutube ειναι αμετρητες κι ολες (αν οχι οι πιο πολλες) απο το δυτικο ημισφαιριο. Σε ενα ενυδρειο που αποτελει κλειστο κυκλωμα πως μπορει να βαλει κανεις θηρευτες και θηρευομενους,χορτοφαγους και σαρκοφαγους;
 Προσωπικα, προτιμω τα "βιοτοπικα" οσο αυτο ειναι εφικτο καθως και να προσφερω συνθηκες ιδανικες για τα ψαρια μου, να απολαμβανω ενα ηρεμο ενυδρειο χωρις θανατους και με αναπαραγωγες. Τα overstocked και τα mixed african cichlid tank με αφηνουν παντελως αδιαφορο...
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)