ΑποστολέαςΘέμα: Τι πρέπει να αγοράσω αρχικά με το ενυδρείο μου ....  (Αναγνώστηκε 105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gianis-samos

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Σάμος
Από τα λιντλ αγόρασα κάποια υδρόβια φυτά. Θέλω να στήσω ένα ενυδρείο για τα φυτά αυτά και μέσα σε αυτό να βάλω τα φυτά αυτά (ludwigia, lysimachia, elodea) αργότερα να βάλω και άλλα φυτά και πολύ αργότερα να βάλω ένα ή δύο ψαράκια. Η σκέψη μου είναι ότι άμα πρώτα εξοικιωθώ με τις ανάγκες των φυτών και επιζήσουν για μεγάλο διάστημα (τα πρώτα και τα δεύτερα .. φυτά) τότε θα μπορώ να πάω και στα ψάρια-ζωντανά χωρίς να χάσω μερικές δεκάδες μέχρι να ανοίξουν τα μάτια μου.
Λοιπόν σκέφτομαι να αγοράσω ένα 50 λίτρων
https://enudreio.com/enethreia/enethreia-me-exoplismo/enethreio-rs-500b-3-thora.html?mfp=13-gkos-l-tra%2C35%2C38%2C40%2C45%2C45l%2C50%2C54%2C54l%2C58%2C60%2C63%2C64%2C65
που έχει λέει θερμοστάτη 50W, led 5W, φιλτράρισμα Окачен филтър, και δίνει και "Παρασκεύασμα για το ξεκίνημα του ενυδρείου (DajanaPet Start Plus 20 ml)".
Επειδή οι αγορές μου θα γίνουν αποκλειστικά διαδικτυακά , σας παρακαλώ βοηθείστε.
Από αυτά που διάβασα στο φόρουμ, πρέπει να πάρω επιλέον:
- άμμο για τα φυτά (τι πάχος και τι άμμο, παρακαλώ δώστε μου και links-συνδέσεις)
-χαλίκια ψιλά και χοντρά (τι πάχος, τι διαμέτρους, συνδέσεις)
-το "φιλτράρισμα" που δίνουν μαζί (το σλάβικο ?) είναι καλό ή να πάρω άλλο ? (τύπος, είδος, λίτρα ανα ώρα, συνδέσεις)
- το "φιλτράρισμα" ανακατεύει και οξυγονώνει και το νερό ή πρέπει να πάρω άλλο ?
- τα 5w led είναι καλά για τα φυτά αρχικά?
- Αυτό που λέει για το ξεκίνημα του ενυδρείου είναι εντάξει ? Θα χρειαστώ άλλα πράγματα (αμμωνία κλπ).  Σας παρακαλώ πέστε μου είδη και ποσότητες
-  Θα χρειαστώ τέστ για τα νιτρικά και άλλα που διάβασα στο φόρουμ ? Δώστε μου συνδέσεις.
-ότι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε που χρειάζομμαι , σε βήματα δοσμένο, δώστε μου τα φώτα σας.
-έχει διαφορές το ενυδρείο των φυτών από των ψαριών (λογικά ναι , αν τα φυτά το πρωί τρώνε co2 και εκπνέουν o2 , και το βράδυ το αντίστροφο). Δώστε μου κάποιο άρθρο στα Ελληνικά. Αγγλικά διαβάζω με μετάφραση γούγλη....)
Σας ευχαριστώ 

Συνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Τι πρέπει να αγοράσω αρχικά με το ενυδρείο μου ....
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2018, 09:10:03 μμ »
Από τα λιντλ αγόρασα κάποια υδρόβια φυτά. Θέλω να στήσω ένα ενυδρείο για τα φυτά αυτά και μέσα σε αυτό να βάλω τα φυτά αυτά (ludwigia, lysimachia, elodea) αργότερα να βάλω και άλλα φυτά και πολύ αργότερα να βάλω ένα ή δύο ψαράκια. Η σκέψη μου είναι ότι άμα πρώτα εξοικιωθώ με τις ανάγκες των φυτών και επιζήσουν για μεγάλο διάστημα (τα πρώτα και τα δεύτερα .. φυτά) τότε θα μπορώ να πάω και στα ψάρια-ζωντανά χωρίς να χάσω μερικές δεκάδες μέχρι να ανοίξουν τα μάτια μου.
Δέν έχει να κάνει.
Καταλαβαίνω τη σκέψη σου αλλά δεν ισχύει.
Δες τα προφίλ των ψαριών που θα σε ενδιέφεραν και θα αποφασίσεις βάση αυτού.
Τα φυτά δεν πιάνουν πάντα όλα. Αυτό δε σημαίνει ότι κάτι φταίει...

Λοιπόν σκέφτομαι να αγοράσω ένα 50 λίτρων
https://enudreio.com/enethreia/enethreia-me-exoplismo/enethreio-rs-500b-3-thora.html?mfp=13-gkos-l-tra%2C35%2C38%2C40%2C45%2C45l%2C50%2C54%2C54l%2C58%2C60%2C63%2C64%2C65
που έχει λέει θερμοστάτη 50W, led 5W, φιλτράρισμα Окачен филтър, και δίνει και "Παρασκεύασμα για το ξεκίνημα του ενυδρείου (DajanaPet Start Plus 20 ml)".
Επειδή οι αγορές μου θα γίνουν αποκλειστικά διαδικτυακά , σας παρακαλώ βοηθείστε.
Από αυτά που διάβασα στο φόρουμ, πρέπει να πάρω επιλέον:
- άμμο για τα φυτά (τι πάχος και τι άμμο, παρακαλώ δώστε μου και links-συνδέσεις)
Από κατάστημα με υλικά οικοδομών για να σου βγει οικονομικά,
Μαύρος βασάλτης περίπου 0,5mm είναι μια χαρά.
Η άμμος ας πούμε κλείνει και δεν αφήνει να αναπνεύσουν οι ρίζες των φυτών.
Κοκκομετρία λοιπόν περίπου μισού χιλιοστού είναι μια χαρά.
Επίσης τα περισσότερα ψάρια στρεσάρονται από άσπρο βυθό και για αυτό πρότεινα μαύρο.
-χαλίκια ψιλά και χοντρά (τι πάχος, τι διαμέτρους, συνδέσεις)

-το "φιλτράρισμα" που δίνουν μαζί (το σλάβικο ?) είναι καλό ή να πάρω άλλο ? (τύπος, είδος, λίτρα ανα ώρα, συνδέσεις)
Μεγάλη συζήτηση
- το "φιλτράρισμα" ανακατεύει και οξυγονώνει και το νερό ή πρέπει να πάρω άλλο ?
Αν η έξοδος του φίλτρου ανακαλεύει ελαυρά την επιφάνεια τότε δημιουργεί οξυγόνο.
Πάντως άλλα ψάρια χρειάζονται οξυγόνωση του νερού και άλλα όχι.
Ένας κυκλοφορητής επίσης είναι απαραίτητος, σε κάποιο άλλο σημείο του βυθού, ώστε να βοηθάει στη κυκλοφορία.

- τα 5w led είναι καλά για τα φυτά αρχικά?
Μεγάλη συζήτηση
Πάντως υπάρχουν φυτά εύκολα εώς δύσκολα.
Με απαραίτητο γκουγκλάρισμα θα διευκολυνθείς.

- Αυτό που λέει για το ξεκίνημα του ενυδρείου είναι εντάξει ? Θα χρειαστώ άλλα πράγματα (αμμωνία κλπ).  Σας παρακαλώ πέστε μου είδη και ποσότητες

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,67.0.html

-  Θα χρειαστώ τέστ για τα νιτρικά και άλλα που διάβασα στο φόρουμ ? Δώστε μου συνδέσεις.

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,8931.0.html

-ότι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε που χρειάζομμαι , σε βήματα δοσμένο, δώστε μου τα φώτα σας.

http://aqua4fun.gr/index.php/board,56.0.html

-έχει διαφορές το ενυδρείο των φυτών από των ψαριών (λογικά ναι , αν τα φυτά το πρωί τρώνε co2 και εκπνέουν o2 , και το βράδυ το αντίστροφο). Δώστε μου κάποιο άρθρο στα Ελληνικά. Αγγλικά διαβάζω με μετάφραση γούγλη....)

http://aqua4fun.gr/index.php/board,33.0.html

Σας ευχαριστώ

Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2018, 10:33:48 πμ »
Ο Θανασης ηταν κατατοπιστικος. Προχωρα και οτι προβληματισμο εχεις εδω ειμαστε  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2018, 03:42:32 μμ »
- Το ενυδρείο που διάλεξες δεν είναι και ότι πιο βολικό για φυτά. Το ύψος δεν βοηθά.
- Απ όσο ξέρω τα φυτά του lidl  είναι λίγο λαχείο. Κάποια είναι υδρόβια και αντέχουν και κάποια υδρόφιλα και μετά από κάποιους μήνες λιώνουν.
- Τι εννοείς σλαβικο; Βασικά για το φίλτρο 2 είναι τα βασικά χαρακτηριστικά. Α. Η ροή που ορίζεται με τα λιτρα/ωρα (lt/h). Θα πρέπει να υπάρχει αρκετή κυκλοφορία ώστε το νερό από όλα τα σημεία του ενυδρείο να περνά αρκετές φορές ανα ώρα μέσα από το φίλτρο. B. Ο όγκος του κάδου. Με βάση τα ψάρια που έχεις θα δίνεις και την ανάλογη τροφή. Ανάλογα με την τροφή που δίνεις θα αναπτυχθεί και αντίστοιχη αποικία βακτηρίων. Αυτά χρειάζονται κάποια επιφάνεια για ζήσουν. Ο κύριος όγκος βρίσκεται στο φίλτρο και το βυθό. Σε περίπτωση που υπάρξει κάποιο πρόβλημα (πεθάνει κάποιο ψάρι, χαλάσει κάποιο φυτό) θα πρέπει να υπάρχει διαθέσιμη επιφάνεια για να μπορέσει η αποικία να αυξηθεί και να καταναλώσει αποτελεσματικά την αυξημένη αμμωνία. Κοινώς φίλτρο θα πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερο. Ένα μεγάλο φίλτρο είναι και πιο βολικό στην συντήρηση καθώς δεν θα μπουκώνει τόσο συχνά.

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής. Πάρε ένα δοχείο τύπου https://www.e-jumbo.gr/organosi-spitiou-kathariotita/koutia-apothikefsis-klasika/kouti-apothikefsis-me-kapaki-48x32.5x29_308125/. Βάλε μέσα τα φυτά σου να κάνεις το γούστο σου. Δεν θα πάει χαμένο το κουτί. Δώσε χρόνο στο εαυτό σου και μάζεψε ένα ένα τα κομμάτια που ψάχνεις.
- Τι νερό έχεις στη περιοχή σου. pH, kH, gH, NH3.
- Ο χώρος που θα μπει το ενυδρείο σου,+ χώρο για κουβαδάκια, τροφές, λάστιχα κτλ κτλ κτλ.
- τι χρήματα (αγορα+ συντήρηση) και τι χρόνο διαθέτεις χωρίς να σε κουράζει.
- Τι απολαμβάνεις περισσότερο να βλέπεις. Φυτά; χρώματα; κίνηση; συμπεριφορές (ζευγαρώματα, κυριαρχία); Δυστυχώς, δεν έχεις την επιλογή της ψάροτσαρκας. Οπότε, youtube και αγιος ο θεός
Αυτά θα ορίσουν το τι εξοπλισμό θα έχεις σαν στόχο. Για κάθε μονοπάτι που θα διαλέξεις να ακολουθήσεις υπάρχει και ο αντίστοιχος εξοπλισμός που θα σου επιτρέψει το ζήσεις με λιγότερες στεναχώριες και περισσότερες χαρές. Υπάρχει κόσμος που θα σε βοηθήσει όπως με εδώ βοήθησαν και εμένα όταν ξεκίνησα εντελώς μόνος.
 Τα περισσότερα έτοιμα πακέτα είναι οικονομικά αλλά σε καλύπτουν μόνο θεωρητικά. Στη πράξη βρίσκεσαι αντιμέτωπος με δυσάρεστες εκπλήξεις. Τα φίλτρα έχουν ροή αλλά όχι μεγάλο κάδο, ο φωτισμός δεν επαρκεί ακόμη καλά καλά και για εύκολα φυτά.

Υπάρχουν αγγελίες από χομπίστες που μπορείς να μπεις στις παρουσιάσεις τους τα στησίματα από τον εξοπλισμό που πωλούν. Βέβαια, με την απόσταση θα είναι χλωμό θα βρεθεί πρόθυμος (ειδικά για τη γυάλα). Ακόμη, όμως, και αν επιλέξεις κατάστημα υπάρχουν ακόμη και οι κατά παραγγελία επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2018, 04:31:48 μμ »
+100....στη απαντηση του redcherry και μ'ολα αυτα "εδεσε το γλυκακι".... :)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος gianis-samos

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Σάμος
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2018, 08:15:59 πμ »
Παίδες σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις συνδέσεις που μου δώσατε. Διαβάζω για να βγάλω ένα μπούσουλας. Μόλις λιγάκι σταθεροποιηθεί το ... σύμπαν , θα επανέλθω. Ευχαριστ΄ω και πάλι.