ΑποστολέαςΘέμα: Αλλαγή υποστρώματος  (Αναγνώστηκε 145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος headhunt3r

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
Αλλαγή υποστρώματος
« στις: Απρίλιος 30, 2018, 12:28:17 μμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Έχω έναν προβληματισμό για 1 60αρι ενυδρείο που έχω και τρέχει εδώ και 1 χρόνο περίπου. Το ενυδρείο αυτή την στιγμή φιλοξενεί κάποια φυτά, mollies, red cherries, και μερικά ramshorn και κωνοειδή.
Μη γνωρίζοντας πολλά στην αρχή που το έστηνα, διάλεξα δυστυχώς χαλίκι μεγάλης κοκκομετρίας. Μετά όταν ανακάλυψα τον θαυμαστό κόσμο των φυτών, φύτεψα αρκετά φυτά τα οποία κατά καιρούς ξεριζώνονταν (ειδικά αυτά που δεν αναπτύσσουν μεγάλες ρίζες), χαλούσαν (γιατί παρά τις ταμπλέτες, φαίνεται ότι δεν αναπτύσσονταν σωστά) κτλ κτλ.
Επειδή έχω στήσει ένα ακόμα 60αρι με γαρίδες, και χρησιμοποίησα χαλίκι πολύ μικρής κοκκομετρίας κατάλαβα αμέσως την διαφορά, καθώς το φύτεμα είναι πάρα πολύ εύκολο σε σχέση με το άλλο που είναι αδύνατο.

Τώρα πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω υπόστρωμα. Έχω αγοράσει και σύστημα CO2 με μπουκάλα, έχω φτιάξει και τον φωτισμό, οπότε πιστεύω ότι είναι κρίμα να μην τα εκμεταλλευτώ!

Η διαδικασία που έχω διαβάσει ως τώρα είναι να μεταφέρει ψάρια, ασπόνδυλα, φυτά, φίλτρο κτλ σε δοχείο, να κάνω τις αλλαγές που θέλω στο υπόστρωμα και αφού λειτουργήσει κάποιες ώρες τότε να προσθέσω και πάλι τους ζωντανούς οργανισμούς.
Όταν λέω υπόστρωμα, θέλω να βάλω κάποια ειδικό για φυτά και από πάνω ψιλής κοκκομετρίας χαλικάκι.

Έχετε να μου πείτε να προσέξω κάτι σε όλη αυτή την διαδικασία? Να αποφύγω κάποιο υπόστρωμα ίσως που βρομίζει πολύ το νερό, από αυτά που έχετε συναντήσει? Κάτι άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

*****Να μεταφερθεί παρακαλώ στους αρχάριους του γλυκού νερού, μετά είδα ότι έκανα βλακεία.
Συγγνώμη για την ταλαιπωρία.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2018, 12:54:46 μμ από headhunt3r »

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Αλλαγή υποστρώματος
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 30, 2018, 04:24:38 μμ »
Καλησπέρα. Η διαδικασία είναι όπως την περιέγραψες.
Κατά τη γνώμη μου υπόστρωμα βάζεις μόνο
για φυτά υψηλών απαιτήσεων τα οποία όμως
υποστηρίζονται από ανάλογο φωτισμό.
Αλλιώς, για εύκολα φυτά, αρκεί βασαλτης ψιλοκοκος
από καταστήματα υλικών οικοδομών για να βγει πιο οικονομικά.
Σχολαστικό ξέπλυμα και πιθανών κάποια στικ που
βάζουμε στα φυτά των γλαστρών για λίπασμα
στις ριζες των φυτών σου και τέλος.
Προσοχή παντως μη χαθεί η βιολογία του φίλτρου σου
στην αλλαγή με τον κουβά.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Αλλαγή υποστρώματος
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 30, 2018, 04:55:28 μμ »
Συμφωνώ. Για εύκολα ή νορμάλ φυτά δεν θέλει σούπερ ντούπερ υποστρώματα. Μην πέσεις στην παγίδα του μάρκετιγκ.
Πριν κάνεις οτιδήποτε, διάλεξε πρώτα τα φυτά που θέλεις να βάλεις και ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

• New member
  • *
Αλλαγή υποστρώματος
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 30, 2018, 07:24:40 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Τι να προσέξω για να μην χαθεί η βιολογία του φίλτρου? Δεν σημείωσα πριν ότι είναι εξωτερικό, οπότε σκέφτομαι να βάλω τα μπαστούνια να δουλεύουν μέσα στον κουβα-δοχείο.
Επίσης σκέφτομαι να αφήσω αρκετή από την "βρωμιά" του πάτου, ούτως ώστε να βοηθήσει τον νέο βυθό να αναπτύξει γρήγορα βιολογία.
Αυτά σκέφτομαι να τα κάνω αφήνοντας λίγο νερό μέσα, και όχι αφαιρώντας το όλο. Μπορεί να είναι λάθος το σημείο αυτό, δεν ξέρω...
Αφού κάνω αυτά λοιπόν, μετά να αφήσω να κατακαθίσουν οι βρωμιές και οτιδήποτε αιωρείται, να προσθέσω σιγά σιγά λίγο λίγο το νερό του κουβά + καινούργιο και μετά σιγά σιγά τα ψάρια.
Απλώς αυτά πρέπει να τα κάνω μέσα σε 1 ημέρα καθώς το συγκεκριμμένο ενυδρείο είναι στο γραφείο.

Από φυτά δεν νομίζω πως έχω καταλήξει, γενικά όλο αυτό το καιρό πειραματίζομαι. Αυτά που έχω τώρα, και κάποια τα πήρα πολύ πρόσφατα και θα ξαναφυτέψω στο νεοστημένο είναι:

Hygrophila difformis
Cabomba caroliana
Monte Carlo (δεν νομίζω πως έχει πιάσει ακομα)
Rotalla bonsai
Pogostemon Helferi
Cryptocorine mini (δεν ξέρω πως λέγονται ακριβώς, είναι αυτές οι μικρές)
Ludwigia mini super red (είπα να κάνω μια προσπάθεια ακόμα για κόκκινα)
Moss, Anubias και κερατόφυλλο τα οποία είναι σίγουρα χαμηλών απαιτήσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2018, 07:35:35 μμ από headhunt3r »

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Αλλαγή υποστρώματος
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 30, 2018, 08:49:40 μμ »
σκέφτομαι να βάλω τα μπαστούνια να δουλεύουν μέσα στον κουβα-δοχείο.
Σωστά!

Επίσης σκέφτομαι να αφήσω αρκετή από την "βρωμιά" του πάτου, ούτως ώστε να βοηθήσει τον νέο βυθό να αναπτύξει γρήγορα βιολογία.
οκ

Κοίταξε, εγώ θα έβαζα τα ζωντανά με νερό ενυδρείου σε κουβά,
θα άλλαζα όλο το υπόστρωμα, θα καθάριζα τη γυάλα, θα πρόσθετα το νέο υπόστρωμα
και το ~80% το παλιό νερό του ενυδρείου + 20% φρέσκο και τέλος, τα ψάρια.
Τέλος θα πρόσθετα βακτήρια.
Όλο αυτό σε διάστημα λίγων ωρών και όχι μίας ημέρας.

Όσο για τα φυτά, μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο, θα σε διαφωτίσει.

πχ

Hygrophila difformis

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=62

κοκ.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Αλλαγή υποστρώματος
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 30, 2018, 10:07:02 μμ »
Τα φυτά που διάλεξες είναι μια χαρά, χωρίς κάποιο από αυτά να θεωρείται πάρα πολύ δύσκολο. Ίσως το δυσκολότερο να είναι το helferi.
Το κόκκινο που διάλεξες μην το φοβάσαι. Με το CO2 και με τοποθέτηση σε φωτεινό σημείο θα φουντώσει εύκολα.
Για την ντοματιά (difformis) να έχεις υπόψη σου πως είναι λίγο άναρχο φυτό και πιάνει πολύ όγκο.
Την caroliniana θα χρειάζεται να την κλαδεύεις συχνά γιατί θα φτάνει στην επιφάνεια και θα γυρίζει, καλύπτοντας το φως στα άλλα φυτά.
Η κρυπτοκορίνα που λες μάλλον εννοείς την parva. εγώ δεν θα την έβαζα γιατί δεν μου αρέσει σαν συνδυασμός με τα υπόλοιπα φυτά. Σε κάποιο nature style θα ταίριαζε περισσότερο.
Επίσης κερατόφυλλο δεν θα έβαζα, και την ανούμπια θα την έκρυβα σε πολύ σκιά π.χ. κάτω από την ντοματιά. Σε ενυδρεία με υψηλό φωτισμό δεν έχει σωτηρία από την σποτ άλγη.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

• New member
  • *
Αλλαγή υποστρώματος
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 08, 2018, 10:00:29 πμ »
Καλημέρα!

Η αλλαγή τελικά πραγματοποιήθηκε, νομίζω επιτυχώς! Δεν είχα κάποια απώλεια ή περίεργη συμπεριφορά των ενοίκων του ενυδρείου, εκτός από τα trumpet τα οποία μην έχοντας κάτι να αξιοποιήσουν στον βυθό βγαίνουν βόλτες!
Πλέον λειτουργεί χωρίς καπάκι, καθώς αγόρασα ένα φωτιστικό με 3x24w T5.
Μόλις έρθει και ο ρυθμιστής πίεσης για την μπουκάλα του CO2, νομίζω πλέον ότι θα είμαι πλήρης!

Τώρα όσον αφορά τα φυτά, προς το παρόν φύτεψα ελάχιστα από τα παλιά, καθώς σκέφτομαι αρκετά τι φυτά να βάλω.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Αλλαγή υποστρώματος
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 08, 2018, 11:11:07 πμ »
Τέλεια, δώσε κανένα λινκ για το φωτιστικό αν έχεις, γιατί ψάχνομαι για κάτι τέτοιο.

• New member
  • *
Αλλαγή υποστρώματος
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 09, 2018, 10:53:22 μμ »
Δυστυχώς δεν έχω link γιατί το πήρα από συγχομπίστα.... Θα τον ρωτήσω όμως από που το είχε πάρει και θα σου πω.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Αλλαγή υποστρώματος
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 10, 2018, 09:47:45 πμ »
 greatup  Ευχαριστώ.