ΑποστολέαςΘέμα: Άρρωστο platy - συμπτωματα  (Αναγνώστηκε 111 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chris83gr

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
Άρρωστο platy - συμπτωματα
« στις: Απρίλιος 24, 2018, 08:44:01 μμ »
Έχω ένα ενυδρειο 60 λιτσα που τρέχει πανω απο 2 μήνες. Έχω μέσα 7-8 ψαρακια. Molly platy  και guppy. Όλα καλά μεχρι και πριν λίγες μέρες όταν παρατήρησα ότι το ένα platy δεν είναι τόσο κινητικό όσο τα υπόλοιπα στο κολύμπι ενώ πολλές στιγμές το βλέπω σχεδόν παρκαρισμένο κάτω στο χαλικι. Η ουρά του επίσης δείχνει μαζεμένη και οχι σαν βεντάλια όπως των υπολοιπων. Διάβασα για διάφορες ασθένειες αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω ακριβώς η να καταλήξω σε κάποια θεραπεία. Όλα τα υπόλοιπα ψαρια δείχνουν υγιέστατα. Γνωριζει κάποιος φίλος τι μπορεί να συμβαίνει.

https://ibb.co/bsqJ1x

Αποσυνδεδεμένος gkampanis

• Member
  • *
  • Its Fish No fishing
  • Εμπειρία: Κάτι κάνω :)
  • Τα ενυδρεία μου: Nano Reef Loading
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 24, 2018, 10:43:56 μμ »
Καλησπέρα φιλε μου , απο μετρησεις αμμωνια και /no2 φανταζομαι εισαι καλα ? Αν και δεν φντ καλα βλεπω κατι ασπρο σρα βραγχια , εχει καποια ασπρη γλιτσα πανω του? Αν ναι τοτε μπορει νε μετεφερες κατι με καποιο καινουργιο φυτο. ισως να σε βοηθουσε ενα μπανιο με αλατονερο δηλαδη να βαλεις σε ενα κουβαδακι 4 λιτρα νερο αφου εχεις βαλει πρωτα αντιχλωριο 4 κουταλακια του γλυκου ενυδρειακο αλατι και να βαλεις το ψαρακι για ενα τεταρτο εκει.

Αποσυνδεδεμένος chris83gr

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 25, 2018, 10:10:09 πμ »
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, οχι εμφανισιακα το ψαρι δεν εχει καμια αλλαγη. ειδα διαφορες φωτο αρρωστων platy αλλα δεν εχει κατι παρομοιο, τουλαχιστον τωρα, δεν γνωριζω αν ειναι κατι σε αρχικο σταδιο. Επισης διαβασα οτι μπορει να ειναι συμπτωματα εγκυμοσυνης να μενει ακινητο και να ψαχνει κρυψωνες για ασφαλεια αλλα δεν ειναι καθολου φουσκομενο οποτε αμφιβαλλω αν εχει αυτο ισχυει. Θα δοκιμασω την συμβουλη με το αλατι το μεσημερι, διαβαζω για διαφορα υγρα που ριχνουν για θεραπειες. γνωριζει καποιος φιλος κατι παραπανω?

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 25, 2018, 09:38:47 μμ »
Yπάρχουν φάρμακα, αλλά δεν πρέπει να δοθούν χωρίς σωστή διάγνωση και αυτή δεν
μπορεί να γίνει χωρίς αυτό: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,315.0.html