ΑποστολέαςΘέμα: Μικρό.....στο μάτι  (Αναγνώστηκε 206 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: 30L + 140L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Μικρό.....στο μάτι
« στις: Απρίλιος 28, 2018, 04:52:59 μμ »
Κατηγορία ενυδρείου
κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 35 Χ 25 Χ 30
Συνολικά Λίτρα: 30
Βάση: Βασάλτης

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: 1x betta plakat, 3 tetra neon, 3 corydoras trilineatus
Άλλα είδη:

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: -
Πέτρες: -
Ξύλα: -
Υπόστρωμα: -
Φυτα: έχω 3-4 αλλά δεν ξέρω ονόματα

Φωτισμός
Είδη φωτισμού:  2 λάμπες led  20cm
Λαπτηρες:  ( https://www.ebay.com/itm/Waterproof-Aquarium-Lamp-Fish-Marine-Tank-LED-Bar-Submersible-light-Plug-Play/282642284658?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=581840157798&_trksid=p2060353.m2749.l2649 )
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο:
Θέρμανση/Θερμοκρασία (26°C):

'Εξτρα Παροχές
Παροχή CO2: 1ml την μέρα ( Easy life , easy carbo )
Ph controller:
Ψύξη:
Αντίστροφη Όσμωση:

Παράμετροι Νερού
pH: 8
Γενικη Σκληροτητα: -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Φωσφορικά (Po4) -

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1 φορά την εβδομάδα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2018, 05:00:01 μμ από rossi223 »

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Μικρό.....στο μάτι
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2018, 09:27:59 πμ »
Σε αυτα τα λιτρα θα προτιμουσα μονο του τον μονομαχο. Βαλε κι αλλα φυτα ωστε να γεμισει κι αλλο -δειχνει "φτωχό"  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος k antonis37

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα κοχυλόψαρα Tanganyika + 50 λίτρα Betta
Μικρό.....στο μάτι
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2018, 09:49:02 πμ »
  ^-^
Θα συμφωνήσω με τον maikl και θα προσθέσω ότι θα προτιμούσα να υπάρχει και καμιά ρίζα και επίσης το ph 8 είναι πολύ για τα συγκεκριμένα ψάρια.... ;)

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• Member
  • *
Μικρό.....στο μάτι
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 04, 2018, 12:18:11 μμ »
Σε αυτα τα λιτρα θα προτιμουσα μονο του τον μονομαχο. Βαλε κι αλλα φυτα ωστε να γεμισει κι αλλο -δειχνει "φτωχό"  ;)
Εχουν μπει και άλλα  δεν είχα ανεβάσει φωτογραφία

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• Member
  • *
Μικρό.....στο μάτι
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2018, 12:35:23 μμ »
  ^-^
Θα συμφωνήσω με τον maikl και θα προσθέσω ότι θα προτιμούσα να υπάρχει και καμιά ρίζα και επίσης το ph 8 είναι πολύ για τα συγκεκριμένα ψάρια.... ;)
Η αλήθεια είναι ναι, το έχω καταλάβει ότι είναι μικρό, ήδη είμαι στο ψάξιμο για μεγαλύτερο.
το ph είναι στο 7 πλέον

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
Μικρό.....στο μάτι
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 04, 2018, 02:45:09 μμ »
Γεια σου Χρήστο. Πρώτα να σου πω ένα μπράβο που μπήκες στο κόπο να παρουσιάσεις το ενυδρείο. Εγώ πήρα πάρα πολλά από την δική μου παρουσίαση. Η πρώτη εικόνα είναι ότι φαίνεται ότι έχεις διαβάσει αρκετά πράγματα. Βυθός, φυτά κτλ είναι όλα σε πολύ καλό δρόμο.

Μία ερώτηση και 2 προτάσεις.
Ε:Το pH πως έπεσε από 8 στο 7;
Π1: Τα ψαράκια που διάλεξες πέρα από το ότι θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο/φίλτρο κρύβει η συμβίωση τους ένα κίνδυνο. Τα betta είναι αρκετά αργοκίνητα και ψαράκι σου θα είναι εντέλως απροστάτευτο σε περίπτωση που τα Tetra ξεκινήσουν να τσιμπολογούν την ουρά του. Θα πρέπει να έχεις το νου σου.
Π2: Τα φυτά σου είναι κάπως άναρχα τοποθετημένα. Το κάθε φυτό έχει το μέγιστο ύψος που μπορεί να φτάσει. Οπότε, συνήθως, για να μπορούμε να έχουμε εξίσου  καλή παρουσίαση σε όλα τα φυτά, τα βάζουμε σε ζώνες. Πίσω  βάζουμε τα πολύ ψηλά φυτά, μπροστά τα πολύ χαμηλά (χαλί) και ενδιάμεσα τα υπόλοιπα. Επίσης, σε 2η φάση  θα σου πρότεινα να διαλέξεις πιο φυτά σου πάνε καλύτερα και να τα φυτέψεις μαζί το κάθε είδος. Όταν γίνονται σαν θαμνάκια δείχνουν αρκετά καλύτερα.

Συνέχισε να προσπαθείς και αυτό τα ψαριά και τα φυτά σου σου το επιστρέψουν.

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• Member
  • *
Μικρό.....στο μάτι
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 25, 2018, 09:04:37 πμ »
Γεια σου Χρήστο. Πρώτα να σου πω ένα μπράβο που μπήκες στο κόπο να παρουσιάσεις το ενυδρείο. Εγώ πήρα πάρα πολλά από την δική μου παρουσίαση. Η πρώτη εικόνα είναι ότι φαίνεται ότι έχεις διαβάσει αρκετά πράγματα. Βυθός, φυτά κτλ είναι όλα σε πολύ καλό δρόμο.

Μία ερώτηση και 2 προτάσεις.
Ε:Το pH πως έπεσε από 8 στο 7;
Π1: Τα ψαράκια που διάλεξες πέρα από το ότι θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο/φίλτρο κρύβει η συμβίωση τους ένα κίνδυνο. Τα betta είναι αρκετά αργοκίνητα και ψαράκι σου θα είναι εντέλως απροστάτευτο σε περίπτωση που τα Tetra ξεκινήσουν να τσιμπολογούν την ουρά του. Θα πρέπει να έχεις το νου σου.
Π2: Τα φυτά σου είναι κάπως άναρχα τοποθετημένα. Το κάθε φυτό έχει το μέγιστο ύψος που μπορεί να φτάσει. Οπότε, συνήθως, για να μπορούμε να έχουμε εξίσου  καλή παρουσίαση σε όλα τα φυτά, τα βάζουμε σε ζώνες. Πίσω  βάζουμε τα πολύ ψηλά φυτά, μπροστά τα πολύ χαμηλά (χαλί) και ενδιάμεσα τα υπόλοιπα. Επίσης, σε 2η φάση  θα σου πρότεινα να διαλέξεις πιο φυτά σου πάνε καλύτερα και να τα φυτέψεις μαζί το κάθε είδος. Όταν γίνονται σαν θαμνάκια δείχνουν αρκετά καλύτερα.

Συνέχισε να προσπαθείς και αυτό τα ψαριά και τα φυτά σου σου το επιστρέψουν.

Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές. Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει αρκετά, και από εδώ και έχω και μερικούς φίλους που μου δίνουν συμβουλές.

Θα απαντήσω και εγώ από μέρους μου στις απορίες σου.
Αρχικά το ph θεωρώ πως έπεσε μετά την αλλαγή που έκανα, αλλάζωντας και μάρκα αντιχλωρίου από εκεί και πέρα παρατήρησα την πτώση.
Σχετικά με τα ψαράκια η αρχική σκέψη ήταν μόνο ο μονομάχος, όπως και θα έπρεπε, τα άλλα μπήκαν από επιμονή κυρίως στο να βάλουμε και κάτι άλλο εκτός τον μονομάχο. Βέβαια εδώ και 8 μήνες ζούνε αρμονικά, δεν εχω δει να μαλώνουν.

Όσον αφορά τα φυτά έχεις δίκιο, την τελευταία φορά που τα έβαλα δεν έκατσα να τα ταιριάξω καθόλου, λόγο χώρου, λόγο χρόνου. Η αλήθεια ειναι πως επρεπε να τα βγάλω όλα γιατί μου έδωσαν φίλοι καινούρια φυτά και να τα φυτέψω από την αρχή.

Θέλω να πιστέυω στο ενυδρείο που ετοιμάζω τώρα ότι έχω μάθει αρκετά, και θα μάθω από τα λάθη μου

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• Member
  • *
Μικρό.....στο μάτι
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 10:59:37 πμ »
Καλημέρα, πλέον αφού πήρα μεγαλύτερο ενυδρείο, το μικρό το κράτησα για παν ενδεχόμενο ( καραντίνες κτλ ) οπότε έβαλα μέσα ένα κοπαδάκι albonubes tanichthys
Οι οποίες είναι αρκετά εύκολες και μπορούν να συμβιώσουν και με τα άλλα ψάρια που έχω στο μεγάλο, αν χρειαστεί

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Μικρό.....στο μάτι
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 09:43:23 μμ »
Μπράβο καλά έκανες...

Αποσυνδεδεμένος rossi223

• Member
  • *