ΑποστολέαςΘέμα: Χρόνιο πρόβλημα με NO3  (Αναγνώστηκε 103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: 2 χρόνια
  • Τα ενυδρεία μου: 150L Reef
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Χρόνιο πρόβλημα με NO3
« στις: Απρίλιος 25, 2018, 10:35:37 μμ »
Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω χρόνιο πρόβλημα με τα ΝΟ3 και πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..

Είχα για 1 χρόνο 60 L και εδώ και 1 χρόνο έκανα μεταφορά σε 150 L. Από την 1η ημέρα ενώ οι άλλες τιμές (P, NO2, Kh, Ca, Mg) μου ήταν καλές, τα NO3 είναι στο κόκκινο (?)!!!

Skimmer εννοείται δουλεύει.. sump κομπλέ.. κάλτσα... 1 φορά την ημέρα συντηρητικό τάισμα.. 3 ψαράκια...

Έχω δοκιμάσει όλο αυτόν τον χρόνο διάφορα σκευάσματα, σιρόπια, μεγαλύτερη κίνηση, κάλτσες, σφουγγάρια, χαέτο.. όσο για την ποιότητα του νερού έχω μετακομίσει και 1 φορά σε άλλη περιοχή...

Αλλαγές δεν κάνω κάθε εβδομάδα τώρα.. είχα ξεκινήσει με εβδομαδιαίες αλλαγές των 20 L...  αλλά τελευταία κάνω 1 μήνα σχεδόν τα μισά λίτρα!

Καμιά ιδέα?

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2018, 10:49:44 μμ από skullJ »

Αποσυνδεδεμένος yannisp2

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 120 lt tetra - reef 300
  • Τόπος Διαμονής: πτολεμαιδα
Χρόνιο πρόβλημα με NO3
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 25, 2018, 10:48:40 μμ »
Zeovit ψάξε, θα το ξεκινήσω και εγώ σύντομα

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
Χρόνιο πρόβλημα με NO3
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2018, 08:24:56 πμ »

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω χρόνιο πρόβλημα με τα ΝΟ3 και πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..

Είχα για 1 χρόνο 60 L και εδώ και 1 χρόνο έκανα μεταφορά σε 150 L. Από την 1η ημέρα ενώ οι άλλες τιμές (P, NO2, Kh, Ca, Mg) μου ήταν καλές, τα NO3 είναι στο κόκκινο (?)!!!

Skimmer εννοείται δουλεύει.. sump κομπλέ.. κάλτσα... 1 φορά την ημέρα συντηρητικό τάισμα.. 3 ψαράκια...

Έχω δοκιμάσει όλο αυτόν τον χρόνο διάφορα σκευάσματα, σιρόπια, μεγαλύτερη κίνηση, κάλτσες, σφουγγάρια, χαέτο..

Πόσα είναι τα νιτρικά σου; Τι σκευάσματα και σιρόπια βάζεις; Κάλτσες και σφουγγάρια αν δεν τα καθαρίζετε-αλλαζετε τακτικά, είναι εστία νιτρικών. Χαετο  σε τι λίτρα την είχες, σε σχέση με πόσα λίτρα ενυδρείο , με ποσό και τι φως, δεν σου μεγάλωνε;

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Χρόνιο πρόβλημα με NO3
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 26, 2018, 08:26:33 πμ »
Να προτείνουμε σε κάποιον, χρήση ζεοβιτ, για μείωση θρεπτικών χωρίς να ξέρουμε καν τι Κοραλία διατηρεί, είναι τεράστιο λάθος!

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
Χρόνιο πρόβλημα με NO3
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2018, 04:30:32 μμ »
Χαετο ειχα για 5 μηνες με ασταματητο φως απο led φωτιστικο χωρις να μειωσει ουτε λιγο τις τιμες.. οχι οτι μεγαλωσε ο ογκος του τοσο καιρο... σχεδον καθολου.
στον τελευταιο καθαρισμα του sump που εκανα το διελυσα κ το μαζεψα απο εκει!

Απο κοραλλια εχω εμφυλια, ανεμωνες κ ζοανθους..

Καλτσα - σφουγγαρι - αντιφως - ανθρακα αλλαζω καθε 25 ημερες κ μπορει κ λιγοτερο!

Ομως ολα αυτα τα δοκιμασα σταδιακα κ με μετρο σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.. το προβλημα ειναι απο την 1 ημερα και οταν λεω φουλ εννοω στην μετρηση τερμα εως κ λιγο πριν το τερμα!

Να προτείνουμε σε κάποιον, χρήση ζεοβιτ, για μείωση θρεπτικών χωρίς να ξέρουμε καν τι Κοραλία διατηρεί, είναι τεράστιο λάθος!

Πιστευω οτι οι προτασεις πρεπει να γινονται κ μετα ο καθε ενας το ψαχνει παραπανω μεχρι να τις εφαρμωσει.

Οι συμβουλες στο φορουμ δεν πρεπει να εφαρμοζονται με κλειστα τα ματια!

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2018, 04:33:31 μμ από skullJ »

Αποσυνδεδεμένος yannisp2

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 120 lt tetra - reef 300
  • Τόπος Διαμονής: πτολεμαιδα
Χρόνιο πρόβλημα με NO3
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 26, 2018, 05:07:27 μμ »
Φίλε του πρότεινα να το ψάξει , δεν του είπα υλοποιησε το αύριο. Αν θέλεις να προτείνεις κάτι πεστο, και άσε τις φιλοσοφίες σου

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Χρόνιο πρόβλημα με NO3
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 26, 2018, 11:03:08 μμ »
Χαετο ειχα για 5 μηνες με ασταματητο φως απο led φωτιστικο χωρις να μειωσει ουτε λιγο τις τιμες.. οχι οτι μεγαλωσε ο ογκος του τοσο καιρο... σχεδον καθολου.
στον τελευταιο καθαρισμα του sump που εκανα το διελυσα κ το μαζεψα απο εκει!

Απο κοραλλια εχω εμφυλια, ανεμωνες κ ζοανθους..

Καλτσα - σφουγγαρι - αντιφως - ανθρακα αλλαζω καθε 25 ημερες κ μπορει κ λιγοτερο!

Ομως ολα αυτα τα δοκιμασα σταδιακα κ με μετρο σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.. το προβλημα ειναι απο την 1 ημερα και οταν λεω φουλ εννοω στην μετρηση τερμα εως κ λιγο πριν το τερμα!

Πιστευω οτι οι προτασεις πρεπει να γινονται κ μετα ο καθε ενας το ψαχνει παραπανω μεχρι να τις εφαρμωσει.

Οι συμβουλες στο φορουμ δεν πρεπει να εφαρμοζονται με κλειστα τα ματια!

Sent from my iPhone using Tapatalk
24 ώρες φωτισμός είναι λάθος, αν δεν σου μεγάλωνε , για αυτό δεν μειώνε θρεπτικά. Άλγες για να κάνουν δουλειά ,θέλουν 10% το λιγότερο των λίτρων του ενυδρείου, με σωστές συνθήκες. Τι κέντρο είχες σε πόσα λίτρα; Αν δεν τραβάει από την αρχή, καλό είναι να την βγάλεις και να δοκιμάσεις ξανά με νέα μπάλα χαετο. Δεν έγραψες τι αλλά ζουμια έριχνες , μήπως σου χαλούσαν αυτά την χαετο. Πρέπει να είχες χάλια βράχο για να έχεις τόσα πολλά από την αρχή, αλλά και αυτό εύκολα διορθώνεται, κάλτσα και σφουγγάρια κάθε 25 μέρες είναι πάρα πολύ, αφού χρησιμοποιείς κάθε 5 μέρες να τα αλλάζεις. Πάντως οι εφυλιες από πολλά νιτρικά δεν μασάνε., Μην σε αγχωνουν
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2018, 11:06:05 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Χρόνιο πρόβλημα με NO3
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 26, 2018, 11:05:01 μμ »
Φίλε του πρότεινα να το ψάξει , δεν του είπα υλοποιησε το αύριο. Αν θέλεις να προτείνεις κάτι πεστο, και άσε τις φιλοσοφίες σου

Γιάννη για κάποιον που έχει εφυλιες να τον προτρέπεις να ξεκινήσει ζεο, δεν είναι φιλοσοφία, απλά διορθώνω το τεράστιο λάθος σου. Θα τον μπλέξεις σε έξοδα και πιθανά προβλήματα, χωρίς λόγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2018, 11:06:58 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
Χρόνιο πρόβλημα με NO3
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2018, 11:28:05 πμ »
Καλημέρα.

Έκανα ακόμα μια μεγάλη αλλαγή περίπου 60 λίτρα στα 160 και δοκιμάσα μετρήσεις σε διάφορα στάδια.

Απομόνωσα το ενυδρείο των 120 λίτρων και έκανα εκεί 20% αλλαγή νερού. Περίμενα κάποιες ώρες και έκανα test N03... το αποτέλεσμα το τερμάτισε το τεστ.

Απομόνωσα το sump και εκεί έκανα 80% αλλαγή νερού και μετά από ώρες έκανα test.. εκεί τα N03 έπεσαν αισθητά, περίπου στο μισό και πιο κάτω.

Πριν κάνω αλλαγή έκανα το τεστ στο φρέσκο νερό, το οποίο περιείχε εκτός από αλάτι, βακτήρια, αντιχλώριο, συμπλήρωμα ca & KH, και το τεστ έδειξε μια μικρή τιμή N03. Εδώ έπρεπε να είναι μηδενική η τιμή?

Σκέφτηκα μήπως στις αλλαγές δοκιμάσω να βάζω κάποιο υλικό όπως https://www.redseafish.com/reef-care-program/algae-management-program/ ?

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
Χρόνιο πρόβλημα με NO3
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 12, 2018, 11:34:33 πμ »
Να σημειώσω πως τα τεστ γίνονται με SALIFERT NO3 Profi Test με range από 0.2 ppm μέχρι 10 ppm