ΑποστολέαςΘέμα: Πρόβλημα με σαλιγκάρια.  (Αναγνώστηκε 102 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • Πίστευε μόνο ... σε ότι κάνεις ... και θα πετύχεις
  • Εμπειρία: ??????????
  • Τα ενυδρεία μου: 60λιτρο με τροπικά ψαρια
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα
Πρόβλημα με σαλιγκάρια.
« στις: Απρίλιος 06, 2018, 09:56:52 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Καλή Ανάσταση . Έχω ένα μικρό έως μεγάλο θέμα στο ενυδρείο. Έχω πάρα πάρα πολλά σαλιγκάρια που είναι παντού . Στα τζάμια , στο φίλτρο , παντού. Μπορώ να κάνω κάτι για να τα διώξω ; Ευχαριστώ.

Είναι τα MELANOIDES TUBERCULATA  από όσα διάβασα σε ένα σχετικό άρθρο πιο πάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2018, 10:03:05 πμ από PASXA »
PAOK KAVALA CLUB  F.C.
🐬

Συνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Πρόβλημα με σαλιγκάρια.
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 06, 2018, 01:09:16 μμ »
Τάιζε λιγότερο, πολλαπλασιάζονται όσο περισσότερο φαγητό μένει στον βυθό του ενυδρείου. Αν βράσεις για 1 λεπτό ένα φύλο μαρούλι, το αφήσεις να κρυώσει και το βάλεις πάνω σε ένα πιατάκι στον πάτο του ενυδρείου το βράδυ την άλλη μέρα θα έχει γεμίσει σαλιγκάρια, οπότε αν δεν τα θες τα παίρνεις με το πιατάκι και τα πετάς.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Πρόβλημα με σαλιγκάρια.
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2018, 01:33:01 πμ »
...Ή τα δίνεις σε κάποιον που τα θέλει. Πρόσεξε γιατί αν βγαίνουν και στην επιφάνεια του νερού, αυτό είναι ένδειξη κακής ποιότητας νερού, οπότε στο μέτρο που σου καταδεικνύουν κάτι τέτοιο είναι χρήσιμα. Συνήθως μένουν μέσα στον βυθό, τον ανακατευουν και τον αερίζουν με αποτέλεσμα να αποφεύγονται οι αναερόβιες περιοχές, οπότε να και μια άλλη χρησιμότητά τους. Αν πάλι θέλεις να τα περιορίσεις ή παρά τη χρησιμότητά τους να τα εξαφανίσεις, αγόρασε μικρό ή μεγαλύτερο αντίστοιχα αριθμό από ανετόμε χελένα, όμορφα σαλιγκαράκια που σκοτώνουν και τρώνε τα άλλα σαλιγκάρια (εκτός ίσως από τα φύσα φορτινάλις, τα οποία μάλλον έχουν κακή γεύση και συνήθως δεν τρώγονται με τίποτε). Όταν όμως εξολοθρεύσουν τον πληθυσμό από τα ανεπιθύμητα σαλιγκάρια θα πρέπει να τα ταϊζεις πρωτεϊνούχες τροφές γιατί και αυτά κάτι θα πρέπει να φαν, εκτός αν τα δώσεις σε κάποιον που τα χρειάζεται...
Αυτά προς το παρόν, Χριστός Ανέστη.

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • Πίστευε μόνο ... σε ότι κάνεις ... και θα πετύχεις
  • Εμπειρία: ??????????
  • Τα ενυδρεία μου: 60λιτρο με τροπικά ψαρια
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα
Πρόβλημα με σαλιγκάρια.
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 16, 2018, 04:04:14 μμ »
Πρόσεξε γιατί αν βγαίνουν και στην επιφάνεια του νερού, αυτό είναι ένδειξη κακής ποιότητας νερού, οπότε στο μέτρο που σου καταδεικνύουν κάτι τέτοιο είναι χρήσιμα.
Αληθώς Ανέστη . αυτό  γινεται μονο όταν το φιλτρο εχει γεμισει από βρωμιες και δε αναταραζει πλεον το νερο ... κ όταν το αλλαζω φευγουν όλα . οι μετρήσεις μ ετσι κι αλλιως είναι καλες  . μπορει να δοκιμασω να τα πολισω .

Τάιζε λιγότερο, πολλαπλασιάζονται όσο περισσότερο φαγητό μένει στον βυθό του ενυδρείου. Αν βράσεις για 1 λεπτό ένα φύλο μαρούλι, το αφήσεις να κρυώσει και το βάλεις πάνω σε ένα πιατάκι στον πάτο του ενυδρείου το βράδυ την άλλη μέρα θα έχει γεμίσει σαλιγκάρια, οπότε αν δεν τα θες τα παίρνεις με το πιατάκι και τα πετάς.
αυτό θα κανω γιατί αγανάκτησα ...  :o κ τα υπόλοιπα θα τα πουλήσω
PAOK KAVALA CLUB  F.C.
🐬