ΑποστολέαςΘέμα: Αυξημένα φωσφορικά  (Αναγνώστηκε 143 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Αυξημένα φωσφορικά
« στις: Μάρτιος 25, 2018, 03:49:47 μμ »
Με έλεγχο που έκανα στις 23-3-18, μου εμφανίστηκαν 1,5 - 2 mg/l PO4. Εχω 90 λ. νερού άρα με 2 mgr/l έχω συνολικά 180 mgr PO4 σ' όλο το ενυδρείο. Αμέσως έβαλα SERA Phosvec granulat, 500 gr του οποίου δεσμεύουν 12,5 gr, οπότε θεώρησα ότι 60 γραμ υλικού που έβαλα στο φίλτρο θα δεσμεύσουν 1,5 γραμ φωσφορικών. Δυο ημέρες μετά η τυχόν μείωση των φωσφορικών (αν υπάρχει) είναι ασήμαντη (1,5 mg/l PO4).
Το φίλτρο ανακυκλώνει θεωρητικά 200 λ/ώρα, οπότε σε δύο μέρες λογικά θα έχει ανακυκλώσει το νερό κι όλο θα έχει περάσει από το φίλτρο.  Μήπως να περιμένω κι άλλο;
Βέβαια 60 γρ. υλικού σχηματίζει μια λεπτή στρώση στο φίλτρο. Μήπως πρέπει να βάλω κι άλλο υλικό;
Θέλω να αποφύγω την αλλαγή νερού. Τί άλλος τρόπος υπάρχει για μείωση των φωσφορικών με χημικά μέσα; (Εχω και SERA Phosvec σε υγρή μορφή). Ποιά μέθοδο δοκιμάσατε;

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Αυξημένα φωσφορικά
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 25, 2018, 07:30:53 μμ »
Ακόμη κι αν το φίλτρο σου ανακυκλώνει το μισό νερό απ' ότι γράφει, σε δυο μέρες
θα έχει περάσει όλο το νερό από το φίλτρο και το Phosvec τουλάχιστον 50 φορές.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
Αυξημένα φωσφορικά
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 25, 2018, 08:06:06 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Άρα θα έπρεπε να κατεβούν τα φωσφορικά, αν όχι να εξαφανιστούν.

Συνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Αυξημένα φωσφορικά
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 25, 2018, 11:37:00 μμ »
 Η λυση με τα ζουμια δεν ειναι η ιδανικη....συχνες και μεγαλυτερες αλλαγες νερου θα βοηθουσαν στο μεγιστο.
 ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
Αυξημένα φωσφορικά
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2018, 03:01:56 πμ »
Όπως προανάφερα, δεν θέλω να κάνω αλλαγή νερού, αλλά κι αν την κάνω τελικά (30-33 % του όγκου) θα κατεβω από τα 1,5 mg/l στα 1mg/l.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Αυξημένα φωσφορικά
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2018, 06:13:34 πμ »
Τα φωσφορικά ανεβαινουν από τις ακαθαρσίες των ψαριάν και από τα υπολυματα τροφής, η λυση είναι οι συχνές αλλαγες νερού για να τα κατεβασεις και να μειωσεις την τροφή.
Γιατί Γιάννη δεν θέλεις να κάνεις αλλαγες νερού;

Συνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
Αυξημένα φωσφορικά
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 26, 2018, 06:17:28 πμ »
  Το να εξαφανιστουν τα φωσφορικα σε ενα ενυδρειο ειναι σαν να λεμε οτι θα εξαφανιστουν τα ζωα απο τη γη...Παντα θα υπαρχουν απο τη στιγμη που εχεις ψαρια μεσα και ταιζεις.(ειτε απο τα κοπρανα ειτε απο τις τροφες) ;)
  Παντως εκεινο που μας ενδιαφερει ειναι η αναλογια νιτρικων-φωσφορικων να παιζει απο 1:8 μεχρι 1:17. Χαμηλες συγκεντρωσεις σε φωσφορικα ειναι ιδανικες και πετυχαινονται πιο ευκολα (θα το ξαναπω) με συχνες αλλαγες νερου. Τα οποια μαντζουνια ριχνεις σε ενα ενυδρειο δεν διορθωνουν την αιτια.
 Το υπο τεστ ενυδρειο ειναι φυτεμενο;

Συνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
Αυξημένα φωσφορικά
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 26, 2018, 06:18:40 πμ »
Μεχρι να τα γραψω με προλαβε ο Γιαννης (καλημερα!) :)

Κι επειδη βλεπω ανεση στη χρηση χημικων, μια ακομη ερωτηση:κανεις χρηση buffer για να ριξεις π.χ. το ph;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2018, 06:22:14 πμ από maikl »

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
Αυξημένα φωσφορικά
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 26, 2018, 07:58:54 μμ »
Τα φωσφορικά ανεβαινουν από τις ακαθαρσίες των ψαριάν και από τα υπολυματα τροφής, η λυση είναι οι συχνές αλλαγες νερού για να τα κατεβασεις και να μειωσεις την τροφή.
Γιατί Γιάννη δεν θέλεις να κάνεις αλλαγες νερού;
Πρόκειται για το ενυδρείο που ξέρεις, έχει μόνο τα σαλιγκάρια σου, που ταϊζονται με νιφάδες sera flora 5-10 φυλαράκια 2 φορές την εβδομάδα, χώρια από το τι βρίσκουν -αν βρίσκουν- στις επιφάνειες.
Δεν θέλω να κάνω αλλαγή νερού προς το παρόν διότι θέλω ν' αποφύγω τη φασαρία.
  Το να εξαφανιστουν τα φωσφορικα σε ενα ενυδρειο ειναι σαν να λεμε οτι θα εξαφανιστουν τα ζωα απο τη γη...Παντα θα υπαρχουν απο τη στιγμη που εχεις ψαρια μεσα και ταιζεις.(ειτε απο τα κοπρανα ειτε απο τις τροφες) ;)Δεν πρόλαβα να βάλω ψάρια ακόμα μόνον κάτι σαλιγκάρια πρόλαβα μόνο να βάλω τα οποία ταϊζω αραια και που
  Παντως εκεινο που μας ενδιαφερει ειναι η αναλογια νιτρικων-φωσφορικων να παιζει απο 1:8 μεχρι 1:17. Νιτρικά (ΝΟ3) έχω 10 mg/l, άρα θα πρέπει να έχω φωσφορικά 80 με 170 mg/l Κάποιο λάθος κάνωΧαμηλες συγκεντρωσεις σε φωσφορικα ειναι ιδανικες και πετυχαινονται πιο ευκολα (θα το ξαναπω) με συχνες αλλαγες νερου. Τα οποια μαντζουνια ριχνεις σε ενα ενυδρειο δεν διορθωνουν την αιτια. Είμαι περίεργος για την αιτία, καθώς δεν θεωρώ το τάισμα ως αιτία γιατί τάιζα όπως περιέγραψα παραπάνω, εκτός αν κάνω κάποιο λάθος.
 Το υπο τεστ ενυδρειο ειναι φυτεμενο; Ναι, κατά 25 %
Βέβαια, απ' ότι ξέρω νιτρικά (ΝΟ3) 50-100 mg/l που είναι αποδεκτό και φωσφορικά (ΡΟ4) 1-2 mg/l είναι αποδεκτό, αλλά τα θεωρώ αυξημένα διότι το ενυδρείο είναι φρεσκοξαναστημένο και δεν υπαρχει (κατά τη γνώμη μου ) αιτία αύξησης των φωσφορικών.
Μεχρι να τα γραψω με προλαβε ο Γιαννης (καλημερα!) :)

Κι επειδη βλεπω ανεση στη χρηση χημικων, μια ακομη ερωτηση:κανεις χρηση buffer για να ριξεις π.χ. το ph;

Δεν ρίχνω το πεχα προς το παρόν, όταν έρθει η ώρα να το ρίξω θα χρησιμοποιήσω νερό πηγής για να πετύχω και χαμηλή σκληρότητα. Πάντως, δεν θα είχα πρόβλημα να χρησιμοποιήσω buffer.

Συνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
Αυξημένα φωσφορικά
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 26, 2018, 11:00:26 μμ »
Αναποδα τα ειπα.....η αναλογια ειναι φωσφορικα : νιτρικα 1:8-17 :)

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
Αυξημένα φωσφορικά
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 26, 2018, 11:55:15 μμ »
Άρα θα έπρεπε να έχω φωσφορικά 1,25 με 0,6 ml/l κι όχι 1,5 με 2! Αν τώρα έχω αυτές τις τιμές, τι θα γίνει όταν έχω ψάρια και τα ταϊζω;
Με αλλαγή νερού θα μειωθούν και τα νιτρικά και κάτι τέτοιο αφενός μεν δεν είναι απαραίτητο αφετέρου δε δεν το θέλω διότι θέλω να απορροφηθούν από τα φυτά που τα χρειάζονται... Άρα η καλλίτερη λύση είναι η αφαίρεση των φωσφορικών μόνο, με τη χρήση χημικών.
Και παλιότερα που λειτουργούσε το ενυδρείο με υψηλή ιχθυοφόρτιση (είχαν γεννήσει και τα γκάπυ), παρουσίασε υψηλά φωσφορικά, με αποτέλεσμα κακές συνθήκες νερού και συνακόλουθα κακή φυσική κατάσταση των ψαριών και ασθένειες. Καθάρισα το υπόστρωμα που είχε 1 πόντο ακαθαρσίες, απολύμανα το ενυδρείο με διάλυμα χλωρίνης/νερού 1/19 και το ξαναενεργοποίησα. Ταϊζω όπως προανάφερα και δεν θεωρώ ότι ταϊζω πολύ, μήπως έχουν μείνει κατάλοιπα φωσφορικών στο φίλτρο και τώρα απελευθερώθηκαν; Αλλά και πάλι ήταν τόσα που να γεμίσουν με φωσφορικά 90 λίτρα νερού;

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
Αυξημένα φωσφορικά
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 03, 2018, 01:25:07 πμ »
Έκανα διάφορες μετρήσεις φωσφορικών (συνήθως ανά διήμερο) και με την τελευταία μέτρηση στις 2-4-18 φαίνεται να κατέβηκαν στα 1-1,5 mg/l. Απ' ότι φαίνεται, το χημικό φίλτρο δουλεύει, αλλά σχετικά αργά...
Παρεμπιπτώντως, σταμάτησα το τάισμα των σαλιγκαριών.