ΑποστολέαςΘέμα: Ζεβρακια ή x ray  (Αναγνώστηκε 104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αμαλια

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Ζεβρακια ή x ray
« στις: Μάρτιος 02, 2018, 02:40:06 μμ »
Κ αφού έχω πάρει φόρα με τις ερωτήσεις (κ υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις) ας κάνω άλλη μία.Στα 160 λίτρα μ θέλω να βάλω
 10 γκαπακια,
5 μολυ
Γαριδουλες
Και ηδη φιλοξενω 2 nerite κ καμια 10αρια λαθρεπιβατες.
Θέλω να εχω κ ενα κοπαδακι ζεβρακια ή x ray tetra αλλα δεν μπορω να διαλέξω.Θα ηταν παρα πολλα αν έβαζα κ τα δύο; :)

Αποσυνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Ζεβρακια ή x ray
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 02, 2018, 04:17:01 μμ »
Τα guppy και τα molly μόλις αρχίσουν να γεννάνε θα σου γεμίσουν το ενυδρείο αρκετά γρήγορα. Τα molly όταν μεγαλώσουν θα τρώνε τις γαρίδες κατά πάσα πιθανότητα. Έχεις ζωοτόοα ψάρια που ζουν σε σκληρό νερο και τα tetra ζουν σε μαλακό. Θα έλεγα να διαλέξεις μία από τις 2 κατηγορίες και να διακορφώσεις το ενυδρείο ανάλογα.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος Αμαλια

• New member
  • *
Ζεβρακια ή x ray
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 02, 2018, 04:52:16 μμ »
Δεν θέλουν όλα τα τετρας μαλακό κ όξινο νερο... http://www.seriouslyfish.com/species/pristella-maxillaris/

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Ζεβρακια ή x ray
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2018, 11:32:31 πμ »
Το θεμα ειναι οτι με τετρα ή ζεβρακια μεσα ξεχνας τις γεννες των ζωοτοκων. Ή το ενα ή το αλλο δυστυχως... ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος Αμαλια

• New member
  • *
Ζεβρακια ή x ray
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2018, 12:30:00 μμ »
Η αλήθεια ειναι οτι θέλω να δω κανα μικρούλι...Ούτε το κερατοφυλλο θα βοηθήσει;Εχω κ αρκετο java moss.
Ήλπιζα τα ζεβρακια να βοηθησουν με τα πλαναρια κ να ελέγξουν λιγο τα σαλιγκαρια τρώγοντας τα αυγα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2018, 12:33:34 μμ από Αμαλια »

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Ζεβρακια ή x ray
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2018, 05:36:15 μμ »
Δεν θέλουν όλα τα τετρας μαλακό κ όξινο νερο... http://www.seriouslyfish.com/species/pristella-maxillaris/
Διαβάζοντας στο link εγώ κατάλαβα το αντίθετο, ότι δηλ. κι αυτά τα τέτρα θέλουν μαλακό κι όξινο νερό.
Όταν είχα τετρα και ζωοτόκα μαζί τα έβαλα σε ουδέτερο νερό, έκανα αυτόν τον συμβιβασμό δηλαδή, τώρα όμως προσανατολίζομαι σε δύο ενυδρεία, ένα με τετρα και 1 με ζωοτόκα.
Το θεμα ειναι οτι με τετρα ή ζεβρακια μεσα ξεχνας τις γεννες των ζωοτοκων. Ή το ενα ή το αλλο δυστυχως... ;)
Πάντως όταν είχα μαζί τετρα και ζωοτόκα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα όσον αφορά τις γέννες των ζωοτόκων, αφού τα μικρά είναι πιο μεγάλα από το μάτι των τέτρα για να τα φάνε (η μπουκιά είναι όσο το μάτι, ή αλλιώς όσο μπορούν να ανοίξουν το στόμα τους), καλού κακού όμως, μάζευα όσα μικρά μπορούσα σε γεννήστρα...

Αποσυνδεδεμένος Αμαλια

• New member
  • *
Ζεβρακια ή x ray
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2018, 07:40:03 μμ »
Έριξα μια ματιά στην ευαθ,για Άνω Τούμπα ph 7,34 σκληρότητα 14-15 είναι μέσα στα όρια.Έχω κ ένα 10λιτρο που το προοριζα για τεραριουμ με κακτακια αλλα θα το κάνω μαιευτήριο-βρεφονηπιακό  :)
Όταν τελικά θα διαλέξω ζεβρακια ή x ray...