ΑποστολέαςΘέμα: Προτάσεις για light reef με προοπτικές  (Αναγνώστηκε 195 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Neoklis

• New member
  • *
Προτάσεις για light reef με προοπτικές
« στις: Φεβρουάριος 01, 2018, 10:52:02 μμ »
Χαιρετώ την όμορφη παλιοπαρέα!

Αφού οι αλλαγές στην ζωή μου έχουν κάπου κατασταλάξει και πλέον έχω μετακομίσει σε νέο σπίτι ήρθε η ώρα να θυμηθούμε τα παλιά.
Reef λοιπόν!!!!  clapp Το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 95*65*50 με sump. Σιγά σιγά στην αρχή με ζωανθούς και μαλακά και σε κανένα χρόνο θα πάρει άλλη μορφή (σιγά μην κρατηθώ τόσο)>>  :)

Η ερώτηση μου είναι σε τι φωτιστικό να πάω? T5 ή συνδυασμό Led+T5 ? (τα οποία Led δεν έχω δει live ανάπτυξη για να έχω ολοκληρωμένη άποψη)

Δεν θέλω να πάω σε diy Κατασκευή, θα μπει στο σαλόνι και θέλω (..η γυναίκα) να είναι όμορφο.
Σκεφτόμουν να παω στο T5 ATi 8*39W dimmable. Ακούω γνώμες..

Συνδεδεμένος bbetta

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 72lt UC, 25lt Betta
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 01:55:19 πμ »
Εγώ φίλε μου πιστεύω πως αν μπορείς να πας σε LED να το κανεις....επειδή θελεις και μακροχρόνια σκληρά κοράλλια θα πήγαινα σε συνδυασμό με Τ5.Γενικα το λεντ έχει πολλά πλεονεκτήματα και έχει ανεβει σε απόδοση τα τελευταία χρόνια.

Καλή επιστροφή να ευχηθώ!

Συνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 11:19:51 πμ »
Για σου Νεοκλη καλή αρχή σου εύχομαι! Ο φωτισμός ειναι μεγαλο κεφάλαιο σε ενα θαλασσινό ενυδρείο...Αν θέλεις να πας σε sps το ATI θα ειναι οτι πρέπει! Απλα η κατανάλωση μεγάλη και το κόστος τών λαμπτήρων κάθε χρόνο μεγάλο.Αν πας σε led θα έχεις οικονομία και πολυ όμορφα χρώματα αλλα οχι τοσο καλη ανάπτυξη στα σκληρά.Ιδανικο θεωρώ τον συνδυασμό τών δύο αλλα ξεφεύγει η τιμη.
 Δεν θέλω να επεκταθω παραπάνω στον φωτισμό γιατί όπως είπα είναι μεγάλο κεφάλαιο και θα μιλάμε για μέρες.  :)

Αποσυνδεδεμένος Neoklis

• New member
  • *
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 12:00:09 μμ »
Για σου Νεοκλη καλή αρχή σου εύχομαι! Ο φωτισμός ειναι μεγαλο κεφάλαιο σε ενα θαλασσινό ενυδρείο...Αν θέλεις να πας σε sps το ATI θα ειναι οτι πρέπει! Απλα η κατανάλωση μεγάλη και το κόστος τών λαμπτήρων κάθε χρόνο μεγάλο.Αν πας σε led θα έχεις οικονομία και πολυ όμορφα χρώματα αλλα οχι τοσο καλη ανάπτυξη στα σκληρά.Ιδανικο θεωρώ τον συνδυασμό τών δύο αλλα ξεφεύγει η τιμη.
 Δεν θέλω να επεκταθω παραπάνω στον φωτισμό γιατί όπως είπα είναι μεγάλο κεφάλαιο και θα μιλάμε για μέρες.  :)

Ευχαριστώ Γαβρίλε. 
Σε έτοιμη λύση μόνο για led ποιο φωτιστικό θα πρότεινες?

Και μία φωτογραφία με τον εως τώρα εξοπλισμό εν αναμονή του project.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2018, 12:05:23 μμ από Neoklis »

Συνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 12:17:57 μμ »
Απο εξοπλισμό σε βλέπω οτι έχεις διαλέξει πολύ καλά μηχανήματα!!  thubsup
Έχεις πολλές επιλογές ανάλογατο budget . Μπορείς να δεις το ecotech marine radion - ledzeal malibu - aqualumination hydra και πολλά ακομα που δεν μου έρχονται τώρα.  :)

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: 1 χρόνο
  • Τα ενυδρεία μου: 60 L Nano-Reef & 25L Freshwater
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 06:15:15 μμ »
Καλησπερα. Φθηνα T5 φωτιστικα εχει το Quicko και οπτικα ειναι ομορφα. Αν τα κρεμασεις κ ολας ειναι ομορφα! :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Neoklis

• New member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 07:25:23 μμ »
Σε ευχαριστώ, τα γνωρίζω τα συγκεκριμένα.
Και είχα πάρει στο παρελθόν ένα, αλλά θέλω πλέον να πάω σε κάτι πιο δυνατό και από άποψη εμφάνισης και απόδοσης!

Αποσυνδεδεμένος Neoklis

• New member
  • *
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 10:21:07 πμ »
Διάβασμα, διάβασμα, κόντρα διάβασμα..... ποιο φωτιστικό τλκ να πάρω...

Μπερδεμένος λίγο, λόγω της "απομυθοποίησης" κατά κάποιο τρόπο των LED σε σχέση με τις αρχικές εντυπώσεις όταν πρωτοβγήκαν, έχω να επιλέξω τελικά μεταξύ των εξής επιλογών:

1) ATI POWERMODULE 8 x 39W Dimmable    Κόστος 850€ + 120€ για τις λάμπες

3) ORPHEK Atlantik v4                                 Κόστος ~ 1000€  (γιατί θα χρειαστώ 2 από αυτά)

Μιλάμε για το ίδιο κόστος τελικά με το επιπλέον κόστος των Τ5 κάθε 6-8 μήνες, αλλά και των άγνωστων βλαβ΄ψν στο led φωτιστικό.
Ξέρω ότι αν πάω σε Τ5 θα παίξω σε πιο "safe" επιλογή γνωρίζοντας από τώρα το οπτικό αποτέλεσμα, ενώ με τρώει ο Κ...ς μου να δω και τα Orphek και δυστυχώς εδώ στην Κρήτη που είμαι δεν έχω κάπου να τα δω από κοντά.

Επίσης σκέφτομαι μήπως για αρχή και μέχρι να στρώσει το ενυδρείο επειδή δεν θα χρειαστώ τόσο δυνατό φωτισμό,  πήγαινα σε ένα κινέζικο 4*39 (κόστος 300€) και το αντικαθιστούσα στο μέλλον ή σε ένα ORPHEK (500€)

Βοήθειααααα  quest?

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 06:02:06 μμ »
Ζητάς βοήθεια, σε κάτι που ξέρεις ,ότι οι απόψεις διηστανται ,  ψαγμενος φαίνεσαι ξέρεις τα + &- του καθένα, πάρε την απόφαση μόνος :-)

ΥΓ αλήθεια τα λεντ τι - έχουν; ............            Ξέρω ξέρω έναν από τους πολλούς μύθους , που έχει αυτό το χόμπι :-))

Αποσυνδεδεμένος Neoklis

• New member
  • *
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 06:04:30 μμ »
Ζητάς βοήθεια, σε κάτι που ξέρεις ,ότι οι απόψεις διηστανται ,  ψαγμενος φαίνεσαι ξέρεις τα + &- του καθένα, πάρε την απόφαση μόνος :-)

ΥΓ αλήθεια τα λεντ τι - έχουν; ............            Ξέρω ξέρω έναν από τους πολλούς μύθους , που έχει αυτό το χόμπι :-))

Ζητάω καταρχήν απόψεις για το Orphek, αν κάποιος το εχει δουλεψει να μου πει αν αξίζει τον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 06:09:48 μμ »
Αλήθεια γιατί περίοριζεσαι από έτοιμα μόνο σε ορφεκ και όχι σε ραντιον πχ;

ΥΓ αν θα βρεις κάποιον με ορφεκ εδω, θα είναι μια γνώμη.....μήπως να κάνεις παγκοσμια αναζήτηση μπας και βοηθηθείς παραπάνω;

ΥΓ για τις προοπτικές είσαι σίγουρος και θες να δώσεις τόσα λεφτά; Γιατί για light ριφ, δεν χρειάζεται τέτοιος φωτισμός.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2018, 06:11:44 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος Neoklis

• New member
  • *
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 07:13:58 μμ »
Αλήθεια γιατί περίοριζεσαι από έτοιμα μόνο σε ορφεκ και όχι σε ραντιον πχ;

ΥΓ αν θα βρεις κάποιον με ορφεκ εδω, θα είναι μια γνώμη.....μήπως να κάνεις παγκοσμια αναζήτηση μπας και βοηθηθείς παραπάνω;

ΥΓ για τις προοπτικές είσαι σίγουρος και θες να δώσεις τόσα λεφτά; Γιατί για light ριφ, δεν χρειάζεται τέτοιος φωτισμός.

Αναφερα το orphek ως ενα φωτιστικο Led που μου προτάθηκε..
ΘΑ ξεκινησει Light reef αλλα στη πορεία θα στοκάρω. Και προτιμω να αγορασω απο τωρα κατι δυνατο.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 07:49:09 μμ »
Radion πάντως στο εξωτερικό ειδικά το 4 μοντέλο, το χρησιμοπουνε με τρέλα αποτέλεσμα τα, μέχρι και φάρμες.