ΑποστολέαςΘέμα: 200 Λίτρα φυτεμένο  (Αναγνώστηκε 167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος vanxieg

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Φυτεμένο, 60L Γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: Αριδαία
200 Λίτρα φυτεμένο
« στις: Ιανουάριος 25, 2018, 07:06:03 μμ »
Καλησπέρα, μετά απο καιρό και μετά απο αρκετά προβλήματα που αντιμετώπισα στην αρχή με το 60λίτρο, αποφάσισα να στήσω ένα ακόμα ενυδρείο.

Αγόρασα ένα ενυδρείο 200 λίτρων, με 2 λάμπες λεντ.
  (Περισσότερες πληροφορίες για το φωτιστικό θα έχω απο Δευτέρα που θα παω να το πάρω, βέβαια μου φάνηκε κάτι πολύ απλό , οπότε δεν ξέρω κατα πόσο θα με καλύψει)

Το ενυδρείο προορίζεται για χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένο , τουλάχιστον στην αρχή που δεν θα έχω co2.
Στην αρχή θα ξεκινήσω με ενα γενικό λίπασμα και CO2 σε υγρή μορφή.

Έριξα μια ματιά σε ελληνικό κατάστημα,όπως και παρουσιάσεις φυτεμένων στο φόρουμ, αλλά δεν μπόρεσα να διαλέξω τα φυτά, οπότε εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας.

Επίσης θα χρειαστώ την βοήθεια σας και για το είδος του υποστρώματος.
Μπορώ να βάλω κάποιο απλό υπόστρωμα με ταμπλέτες ή πρέπει να χρησιμοποιήσω ειδικό υπόστρωμα - τουλάχιστον ένα μέρος αυτου- ;

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Α

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Ακόμα μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: 80 L κοινωνικό / φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Σταυρούπολη
200 Λίτρα φυτεμένο
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 09:03:31 μμ »
Για φυτά ρίξε μια ματιά στο λινκ  http://tropica.com/en/plants/  με τις απαιτήσεις και τα χαρακτηριστικά τους, τα περισσότερα είναι εύκολα φυτά και αν δεν μπορείς να διαλέξεις τα ξαναλέμε με προτάσεις ανάλογα τι θέλεις να κάνεις στο setup
Για υπόστρωμα θα μπορούσες να βάλεις και σκέτο χαλαζιακό χαλίκι από την στιγμή που θα υποστηρίζεις τα φυτά με υγρά λιπάσματα και καμιά ταμπλέτα στις ρίζες,  αλλά μια καλή λύση για μένα που θα βοηθήσει και τα φυτά μέχρι να στρώσει ο βυθός είναι μία μίξη με Seachem Flourite μια στρώση κάτω και από πάνω χαλαζιακό χαλίκι με μια αναλογία περίπου 60%-40% και συνολικό πάχος περίπου 4-6 cm

Δες όμως τι θα σου προτείνουν και οι υπόλοιποι και αποφασίζεις

Συνδεδεμένος vanxieg

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 180L Φυτεμένο, 60L Γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: Αριδαία
200 Λίτρα φυτεμένο
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 10:15:05 πμ »
Στην πίσω ζώνη σκέφτομαι να βάλω Hygrophila Polysperma,Vallisneria,Bacopa Caroliniana που ήδη υπάρχουν στο 60αρι,
να αγοράσω Rotala Rotundifolia, Ludwigia palustris.
Στην μεσαία ζώνη, στην μια άκρη -προς πίσω- λεω  να βάλω Hygrophila Polysperma 'Rosanervig' που έχω κάποιες ρίζες, 2-3 διαφορετικά είδη Cryptocoryne και Lobelia cardinalis.
Και τέλος, στην μπροστινή Marsilea hirsuta και Bacopa 'Compact'.

Και φυσικά οτι άλλο μου προτείνετε!

Βέβαια ίσως δοκιμάσω και κάποιο άλλο φυτό μεσαίας δυσκολίας.

PS Το ενυδρείο θα έχει ζωοτόκα, αν πάω σε κάτι πιο δύσκολο,μπορώ να βάλω κερατόφυλλο ή θα έχω πρόβλημα με το φως;