ΑποστολέαςΘέμα: Βακτήρια εμπορίου και reef  (Αναγνώστηκε 203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
Βακτήρια εμπορίου και reef
« στις: Ιανουάριος 24, 2018, 10:45:49 μμ »
 Καθιερωμένα πλέον στους χομπίστες του θαλασσινού, θα εξηγήσω γιατί τα θεωρώ πεταμένα χρήματα.

Ο κυρίως λόγος που τα χρησιμοποιουνε, είναι γιατί θέλουν να ενισχύσουν-εμπλουτίσουν τα καλά στελέχη βακτηρίων,  και γιατί βλέπουν κάποια μείωση νιτρικών και καλύτερο έλεγχο του κυανοβακτηριου.

Για να ισχύει το πρώτο, θα πρέπει να μπορούν να εγκατασταθούν στο ενυδρείο μας και να αναπτύξουν πληθυσμό. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, δεν θα χρειαζότανε να ρίχνετε φυσικά συνέχεια. Όπως ξέρετε όμως όσοι τα χρησιμοποιητε, για να βλέπετε τα οποία θετικά αποτελέσματα, χρειάζεται η επαναλαμβανόμενη δοσολογία τους.....ο λόγος απλός, τα στέλεχοι που χρησιμοπουνε οι εταιρίες στα σκευάσματα, δεν μπορούν να ανταγωνιστούν και να εγκατασταθούν τα βακτήρια, που με φυσικό τρόπο έχουν αναπτυχθεί στο ενυδρείο μας. Τα οποία θετικά αποτελέσματα από την δοσολογία τους , είναι πρόσκαιρα, οφείλονται στην τεχνητή αύξηση του πληθυσμού καλών βακτηρίων, αλλά λόγω του ότι δεν εγκαθίσταται ,κάι τα ήδη υπάρχοντα με φυσικό τροπο ανταγωνίζονται συνεχώς αυτά που ριχνουμαι, για φαγητό, δεν επιτρέπουμε δινοντας τον χρόνο που χρειάζεται στο συστημα μας να σταθεροποιηθεί , με αποτέλεσμα να χρειάζεται να ρίχνουμε συνέχεια σκευάσματα με υποδεέστερα στελέχοι βακτηρίων, και φυσικά οι εταιρίες να κονομανε επειδή ξέρουν ότι ο θαλασσινός χομπίστας έχει βαθιά τσέπη, και τα σκάει χοντρά για διατηρήσει με κάθε τρόπο την ωραία εικόνα του ενυδρείου του!

Σταματήστε να τα σκατε, δώστε χρόνο στο σύστημα σας να σταθεροποιηθεί, ούτε τα νιτρικά, ούτε το κυανοβακτηριου, κάνουν ιδιαίτερο κακό στα ενυδρεία μας. . .

Θα χαιρομουν πολύν να διαβάσω και άλλες απόψεις και να κάνουμε μια εποικοδομητική συζήτηση :-)

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: 2 χρόνια
  • Τα ενυδρεία μου: 150L Reef
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 11:19:23 μμ »
Με ενδιαφερει πολυ το θεμα που ανοιγεις.

Μια σημειωση πανω σε αυτο που αναφερεις... η δοσολογια προτεινεται να γινεται σε νεο νερο που αντικαθηστα το παλιο στις αλλαγες και οχι να ριχνουμε συνεχεια στο υπαρχον συστημα.

Αυτο εχει να κανει με την καλυτερη δυνατη προσομειωση του φρεσκου νερου με τις συνθηκες του παλιου που φευγει απο την γυαλα.

Πολυ φυσιολογικο μου ακουγεται το νερο της βρυσης μου που φιλτραρεται απο α/ο να μην εχει βακτηρια και να τα χρειαζεται..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος alan boy

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 120λιτρα reef-aki
  • Τόπος Διαμονής: Aνδρος κυκλαδες
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 11:23:03 μμ »
Γρήγορη η γνώμη σου δηλαδή είναι να μη ρίχνουμε τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος bbetta

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 80lt Nano Reef
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 11:44:59 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

Εγώ προσωπικά τα χρησιμοποιώ μόνο όταν έχω έξαρση άλγης ή μια φορά την εβδομάδα στην αλλαγή. Η καθημερινή χρήση δεν θεωρώ ότι είναι λογική να πω την αλήθεια. Θα ήθελα να ακούσω και εγώ άλλες απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 12:04:21 πμ »
Με ενδιαφερει πολυ το θεμα που ανοιγεις.

Μια σημειωση πανω σε αυτο που αναφερεις... η δοσολογια προτεινεται να γινεται σε νεο νερο που αντικαθηστα το παλιο στις αλλαγες και οχι να ριχνουμε συνεχεια στο υπαρχον συστημα.

Αυτο εχει να κανει με την καλυτερη δυνατη προσομειωση του φρεσκου νερου με τις συνθηκες του παλιου που φευγει απο την γυαλα.

Πολυ φυσιολογικο μου ακουγεται το νερο της βρυσης μου που φιλτραρεται απο α/ο να μην εχει βακτηρια και να τα χρειαζεται..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ξέχασα να γράψω για αυτήν την εκδοχή που είναι τελείως λάθος επίσης. Η δυνατότητα αναπαραγωγής των βακτηρίων είναι τρομερή, γεωμετρική πρόοδος. Όταν κάνεις αλλαγή αφαιρεις ένα πολύ μικρό % του συνόλικου πληθυσμού βακτηρίων του ενυδρείου σου,που σε συνδυασμό με την μεγαλύ δυνατότητα αναπαραγωγης τους, επέρχεται ισσοροπια πάρα πολύ γρήγορα, χωρίς να χρειάζεται καμία εξωγενής προσθήκη.

Γρήγορη η γνώμη σου δηλαδή είναι να μη ρίχνουμε τίποτα;

Νομίζω οτι το έγραψα ξεκάθαρα ,όσο αφορά τα βακτήρια.

Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

Εγώ προσωπικά τα χρησιμοποιώ μόνο όταν έχω έξαρση άλγης ή μια φορά την εβδομάδα στην αλλαγή. Η καθημερινή χρήση δεν θεωρώ ότι είναι λογική να πω την αλήθεια. Θα ήθελα να ακούσω και εγώ άλλες απόψεις.

Για την χρήση της κατά την αλλαγή έγραψα πιο πάνω, καθημερινά δεν ήξερα ότι υπάρχουν χομπίστες που τα χρησιμοπουνε , αυτό και αν είναι υπερβολή.  . .. για άλγες για πιο λόγο τα χρησιμοποιείς; Εννοείς για διατομικη και την σκόνη στο τζάμι; Ή για τριχοειδης πχ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2018, 12:06:32 πμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 09:39:42 πμ »
Γρηγόρη εγω δεν πολυσυμφωνω να σου πω την αλήθεια με αυτά που έγραψες. Ξεχνάμε νομίζω πως μιλάμε για ενα σύστημα που βασίζεται κυρίως απο  τεχνικά χαρακτηριστικά. Σίγουρα δεν συμφωνώ και με την υπερβολή των εταιρειών όσον αφορά τις υπερδοσολογιες που προτείνουν. Αυτό όμως  που προσπαθούμε να πετύχουμε με την προσθήκη βακτηρίων είναι να ελέγξουμε τους πληθυσμούς τους και να οδηγήσουμε το σύστημα μας να έχει κυρίως αυτούς που θέλουμε.Με την λογική αυτή γιατι να χρειάζεται να προσθέτουμε Ca,Mg,Kh και να μην αφήσουμε το ενυδρείο απο μόνο του να τα παράξει...

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 01:08:23 μμ »

. Αυτό όμως  που προσπαθούμε να πετύχουμε με την προσθήκη βακτηρίων είναι να ελέγξουμε τους πληθυσμούς τους και να οδηγήσουμε το σύστημα μας να έχει κυρίως αυτούς που θέλουμε.Με την λογική αυτή γιατι να χρειάζεται να προσθέτουμε Ca,Mg,Kh και να μην αφήσουμε το ενυδρείο απο μόνο του να τα παράξει...

Στάθη για να μπορείς να ελέγξεις τους πληθυσμούς βακτηρίων και να οδηγήσεις εκεί που θέλεις, προϋπόθετει ότι αυτά που προσθέτεις πολλαπλασιάζονται και εγκαθίσταται στο ενυδρείο μας. Αυτό όμως είναι τελείως λάθος γιατί απλά δεν εγκαθίσταται! Δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τα βακτήρια που ήδη έχεις!  Οι εταιρείες το θέλουν αυτό, για αυτό συσκευάζουν αδύνατα στελέχοι, ώστε να χρειάζεται συνέχεια να αγοραζεις....αν ήταν δυνατά στελέχοι ,μια αντε 2 προσθήκες, θα ήταν ικανές να εγκαταστήσουν πληθυσμό. Αυτό όμως δεν συμβαίνει και για αυτό θεωρώ πεταμένα λεφτά. Βλέπεις μερικά πρόσκαιρα θετικά αποτελέσματα , μετά την προσθήκη, χαίρεε και ξαναριχνεις, δεν αφήνεις το σύστημα σου να σταθεροποιηθεί και να πετύχεις με φυσικό τρόπο, αυτό που θέλεις....

Τι πχ σου με can,mg ,kh, τι σχέση έχει με τα βακτήρια; Αυτά καταναλώνονται , το σύστημα δεν τα παράγει, και πρέπει να αναπληρώσεις τις καταναλώσεις. Τα βακτήρια όπως σου έγραψα , πολλαπλασιάζονται με γεωμετρική πρόοδο, και φτάνουν τον μέγιστο πληθυσμό , που ένα σύστημα επιτρέπει, τρομερά γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 02:13:24 μμ »
Γρηγόρη δεν συμφωνώ και επειδή εχω χρησιμοποιήσει διαφορά βακτήρια κατα καιρούς είμαι σε θέση να γνωρίζω αν κάνουν δουλειά. Ολα τα βακτήρια δεν κάνουν για την ίδια δουλειά ομως και σίγουρα ολα δεν έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα (εδω συμφωνώ).Οταν για παράδειγμα έχεις έξαρση κυανοβακτηριου στο ενυδρείο σου και αρχίσεις να προσθέτεις αλλα στελέχη σε αυτο, θα παρατηρήσεις πως τις πρώτες μερες το κυανοβακτηριο θα φουντώσει περισσότερο. Αυτο γίνεται γιατί προσπαθούν να επιβληθούν έναντι των νεων και να επεκταθουν στον χώρο (οπως κανουν τα μικρόβια...).Απο μόνο του αυτό σημαίνει πως τα βακτήρια που προσθέτουμε δεν είναι πεταμένα λεφτά. Το επόμενο διάστημα θα παρατηρήσεις μια υποχώρηση του ανεπιθύμητου σε μας βακτηριου και το καθαρισμό του ενυδρείου απο αυτά στην συνέχεια. Το οτι συνεχίζουμε να προσθέτουμε δόσεις και στην συνέχεια είναι για να συντηρήσουμε τους πληθυσμούς μέρος των οποίων πεθαίνουν και αποβάλλονται απο το σκιμερ,αλλα καταναλώνονται απο οργανισμούς του ενυδρείου (κοπιποδα κτλ) και άλλα συνεχίζουν να μάχονται ενάντια στα αλλά. Στον παραλληλισμό που έκανα με το  Ca,Mg,Kh εννοείται πως δεν υπάρχει σχέση, απλός το έβαλα για να σου δώσω να καταλάβεις πως ενα κλειστό σύστημα εξαρταται αποκλειστικά απο εμάς.
ΥΓ Ο clooyn μίλησε και ελπίζω να έγινε κατανοητός...🤣🤣🤣

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2018, 03:37:59 μμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 03:46:24 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα, δεν ξέρω ποιός έχει δίκιο αλλά θα πω τη γνώμη μου:
Στάθη δεν είναι σωστό να κοντράρεις τον Γρηγόρη την ημέρα της γιορτής του... ;D
Γρηγόρη χρόνια πολλάαααα :-*

ΥΓ: οι ευχές θα διαγραφούν αργότερα για να μείνει καθαρό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 02:25:33 μμ »
Γρηγόρη δεν συμφωνώ και επειδή εχω χρησιμοποιήσει διαφορά βακτήρια κατα καιρούς είμαι σε θέση να γνωρίζω αν κάνουν δουλειά. Ολα τα βακτήρια δεν κάνουν για την ίδια δουλειά ομως και σίγουρα ολα δεν έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα (εδω συμφωνώ).Οταν για παράδειγμα έχεις έξαρση κυανοβακτηριου στο ενυδρείο σου και αρχίσεις να προσθέτεις αλλα στελέχη σε αυτο, θα παρατηρήσεις πως τις πρώτες μερες το κυανοβακτηριο θα φουντώσει περισσότερο. Αυτο γίνεται γιατί προσπαθούν να επιβληθούν έναντι των νεων και να επεκταθουν στον χώρο (οπως κανουν τα μικρόβια...).Απο μόνο του αυτό σημαίνει πως τα βακτήρια που προσθέτουμε δεν είναι πεταμένα λεφτά. Το επόμενο διάστημα θα παρατηρήσεις μια υποχώρηση του ανεπιθύμητου σε μας βακτηριου και το καθαρισμό του ενυδρείου απο αυτά στην συνέχεια. Το οτι συνεχίζουμε να προσθέτουμε δόσεις και στην συνέχεια είναι για να συντηρήσουμε τους πληθυσμούς μέρος των οποίων πεθαίνουν και αποβάλλονται απο το σκιμερ,αλλα καταναλώνονται απο οργανισμούς του ενυδρείου (κοπιποδα κτλ) και άλλα συνεχίζουν να μάχονται ενάντια στα αλλά. Στον παραλληλισμό που έκανα με το  Ca,Mg,Kh εννοείται πως δεν υπάρχει σχέση, απλός το έβαλα για να σου δώσω να καταλάβεις πως ενα κλειστό σύστημα εξαρταται αποκλειστικά απο εμάς.

Κώστα ευχαριστώ για τις ευχές, συνεχίζω έκτως γιορτής, για να ξανά ανάψει η κουβέντα :-)

Στάθη εγώ πάλι νομίζω ότι συμφωνείς σχεδόν σε όλα μαζί μου :-) έγραψα ότι βοηθούν και με το κυανό αλλά ακόμη και για μείωση νιτρικών..... συμφωνείς και εσύ ότι δεν μπορούν να εγκατασταθούν και για αυτό ξαναριχνεις. Διαφωνείς για τον λόγο που δεν μπορούν να εγκατασταθούν, που δεν έχει και τόσο σημασία, αλλά το ότι είναι αδύνατα στελέχοι τα οποία δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τα ενδογενή βακτήρια του ενυδρείου, μου το είπε κάποιος με πολύ μεγαλύτερες γνώσεις βιολογίας από εμένα.....το θέμα είναι ότι δεν μπορούν να εγκατασταθούν, και επειδή όλοι οι ριφαδες βιαζόμαστε για αποτελέσματα και δεν προσπαθούμε να αναπτύξουμε τους ενδογενείς πληθυσμούς βακτηρίων , να μπορούν να ανταγωνιστούν με φυσικό τρόπο το κυανό κτλ, πετάμε τα λεφτά μας σε σκευάσματα που προσφέρουν μόνο πρόσκαιρα αποτελέσματα και δεν συνεισφέρουν στο να αποκατασταθεί η ισσοροπια, ίσως να την εμποδίζουν να αναπτυχθεί κιόλας.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2018, 02:31:12 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 03:25:33 μμ »

Κώστα ευχαριστώ για τις ευχές, συνεχίζω έκτως γιορτής, για να ξανά ανάψει η κουβέντα :-)

Στάθη εγώ πάλι νομίζω ότι συμφωνείς σχεδόν σε όλα μαζί μου :-) έγραψα ότι βοηθούν και με το κυανό αλλά ακόμη και για μείωση νιτρικών..... συμφωνείς και εσύ ότι δεν μπορούν να εγκατασταθούν και για αυτό ξαναριχνεις. Διαφωνείς για τον λόγο που δεν μπορούν να εγκατασταθούν, που δεν έχει και τόσο σημασία, αλλά το ότι είναι αδύνατα στελέχοι τα οποία δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τα ενδογενή βακτήρια του ενυδρείου, μου το είπε κάποιος με πολύ μεγαλύτερες γνώσεις βιολογίας από εμένα.....το θέμα είναι ότι δεν μπορούν να εγκατασταθούν, και επειδή όλοι οι ριφαδες βιαζόμαστε για αποτελέσματα και δεν προσπαθούμε να αναπτύξουμε τους ενδογενείς πληθυσμούς βακτηρίων , να μπορούν να ανταγωνιστούν με φυσικό τρόπο το κυανό κτλ, πετάμε τα λεφτά μας σε σκευάσματα που προσφέρουν μόνο πρόσκαιρα αποτελέσματα και δεν συνεισφέρουν στο να αποκατασταθεί η ισσοροπια, ίσως να την εμποδίζουν να αναπτυχθεί κιόλας.....
...μου το είπε κάποιος με πολύ μεγαλύτερες γνώσεις βιολογίας από εμένα.....
Δεν θυμάμαι Γρηγόρη να σου είπα τέτοιο πράγμα ποτέ...🤣🤣🤣
Κοίτα σέβομαι πολύ την πορεία σου στον χώρο και την πολύ καλή προσπάθεια που κάνεις στο ενυδρείο σου. Εγω δεν είπα πως δεν μπορούν να εγκατασταθούν στο ενυδρείο...Το οτι δεν μπορούν να ανταγωνιστούν το κυανοβακτηριο στα ίσια και δίχως προσθήκη είναι γιατί αυτό είναι υπερβακτηριο που δύσκολα ανταγωνίζεται απο καποιο. Σίγουρα το γεγονός του οτι εσύ κάνεις συχνά αλλαγές απο θάλασσα σε βοηθάει να σχηματισεις αυτή την γνώμη για τον λόγο του οτι μέσο αυτού προσθετονται βακτήρια στο ενυδρείο σου.
ΥΓ Κανε ρεσυ αν θέλεις ενα θεματάκι με τον τρόπο απονιτροποιησης που έβαλες στο θέμα σου με τα υλικά που χρειάζεται,μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2018, 03:26:46 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 09:49:41 μμ »
Καταρχήν ωραία θέμα!

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Γρηγόρη.

Από την 1η στιγμή έβαζα ευλαβικά βακτηρια,τόσο στο στρωσιμο όσο κ μετέπειτα,πάντα τς ίδιας μάρκας.

Ακολούθησα όλες τις μεθοδολογιες δλδ

•προσθηκη βακτηριων 24 ώρες μετά την αλλαγή νερού
•κλείσιμο του σκιμμερ
•καλή αποθήκευση του προϊόντος
•έπαιξα με τις ώρες που είχα κλεισμένο το σκιμμερ
•ένα φεγγάρι τα έριχνα νύχτα
•ένα άλλο φεγγάρι τα έριχνα την μεθεπόμενη της αλλαγής
•κάποια στιγμή σταμάτησα για λίγο
•έπαιξα μια εποχή με την δοσολογια προς τα πανω με τον φόβο του bacterial bloom μονίμως

Το αποτέλεσμα ηταν να έχω μόνιμα κυανο.

Κ τώρα που γράφω το ποστ,σήμερα έβαλα κανονικοτατα μετά την αλλαγή,όμως αποφάσισα πως όταν τελειώσει το μπουκαλακι,να μην ξαναβαλω ^-^