ΑποστολέαςΘέμα: Το ανχος για το καλητερο θα με φαει  (Αναγνώστηκε 327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Το ανχος για το καλητερο θα με φαει
« στις: Ιανουάριος 20, 2018, 06:03:32 μμ »
Γεια σε ολους.οπως γραφω και στον τιτλο μου θα με φαει το ανχος.εδω και 20 μερες εστησα ενα κυβο  90-90-55 διαστασεις με σαμπ 75-45-50 υψος.εβαλα ατι αραγωνιτη 28κιλα.βραχο περιπου 20 κιλα μεσογειακο ξωντανο ντιπαρισμενο και 10 κιλα νεκρο μεσογειακο.ολος ο βραχος ειναι ποροδες και ελαφρυς.σκιμερ Bubble magus curve 5.αντλια επιστροφης Boyu sp-2500.κυκλοφοριτες 2 sunsun jvp-100.θερμοκρασια 26,5.στο σαμπ εχω βαλει μονο υαλοβαμβακα στο πρωτο διαμερισμα, μετα το σκιμερ,ακολουθουν αλλα 2 διαμερισματα κενα και μετα ειναι η αντλια επιστροφης.οι μετρησεις μου ειναι αλατοτητα 1025 ,αμμωνια 0,5, Νο3 50,Νο2 0,5.  Και φωτισμο για αρχη εχω μια μπαρα λεντ λευκη 14 watt.Ξερω εχω παρα πολυ δρομο θα μου πειτε αλλα θελω να πω οτι οι βλεψεις μου ειναι να το κανω reef .θελω λοιπον την βοηθεια σας.τι φωτισμο μελοντικο να προσθετω και ποτε;;;;.σε λεντ παντα.κυκλοφορια;;;σαμπ τι πρεπει να βαλω μεσα,και ποτε;;;και οτι αλλο  χρειαζετε ειμαι ολος αυτια και ματια.να πω οτι ειμαι αυτοδιδακτος και οτι εμαθα το εμαθα εδω στο φορουμ.ξεχασα να πω οτι εχω και 2 κλοουνακια.ευχαριστω                     

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 20, 2018, 06:18:04 μμ »
Ηδου

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 20, 2018, 06:20:04 μμ »
Και το σαμπ

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: 2 χρόνια
  • Τα ενυδρεία μου: 150L Reef
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 20, 2018, 10:54:51 μμ »
Καλησπερα.

Πολυ ωραιες σωληνωσεις και το sump φαινεται ενταξει, γενικα.

Ωραιο στησιμο των βραχων.

Με τετοιο νουμερο αμμωνιας εγω δεν θα εβαζα μεσα ψαρια.. την εχω πατησει..

Χρειαζεται αρχικα ψυχραιμια κ αγορα καταλληλων conditioner αρχικα για τα πρωτα βακτηρια σου και την ποιοτητα του νερου. Επρεπε να γινει ενα σωστο στρωσιμο με βακτηρια, κατ' εμε αλλα τωρα με τα ψαρια δεν ξερω εαν μπορεις να ακολουθησεις τις οδηγιες στρωσιματος με βακτηρια.

Απο την αλλη χρειαζεσε και αλλα τεστ μαγνησιο, ασβεστιο και καλλιο, για να δεις ποσο μακρυα απο το reef βρισκεσε. Και φωσφωρικα!!!

Καλο ειναι μεσα στο sump, περα απο το βραχο στο ενυδρειο, να υπαρχει καποιου ειδους υλικο για να κρατησει την βιολογια. Εγω εχω ενα μεγαλο σακι μακαρονι.

Τελος, χρειαζεσε οπωσδηποτε ανθρακα και αντιφωσφωρο.. οσο γινεται γρηγοροτερα!!!

Για τις πρωτες ημερες στησιματος δεν απαιτειται μεγαλη ενταση φωτισμου. Την μεγαλη ενταση θα την χρειαστουν τα κοραλλια σου αργοτερα!

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2018, 10:57:57 μμ από skullJ »

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 04:39:11 μμ »
Εγώ θα διαφωνήσω σε αρκετα με όσα σου έγραψε ο φίλος, από πάνω. Βακτήρια δεν έχω βάλει ποτέ μου, και το θεωρώ ότι πιο άχρηστα πεταμένα χρήματα. Στην χώρα της υπερβολής καθιερώθηκε να το χρησιμοποιουμαι!!! Αν ο βράχος είναι τραγανά, δεν θες άλλη βιολογική υποστήριξη, παρά μόνο καλή κυκλοφορία στο ενυδρείο, εγώ σε κυκλοφορητες και αντλία επιστροφής έχω jebao,  ειδικά με την αντλία είμαι τρομερά ευχαριστημενος. Θα έβαζα λίγη χαετο στο σαμπ με φώς και τίποτα άλλο.
Απορώ όμως με την αμμωνία και τα no3. Εγώ μόνο με θαλασσινό νερό και νεκρό βράχο και αραγωνιτη, μηδένισαν σε 3 μέρες! Τα πολλά νο3 επίσης είναι πολύ περί έργο....αν η τραγανά ήταν από καθαρά νερά, κανονικά με 2 ψαράκια 0 έπρεπε να είναι!

Φως θα πας σε έτοιμο ή θα φτιάξεις;
ΥΓ πολύ ωραίες διαστάσεις, μερακληδικο έπιπλο και δουλεια γενικότερα, μπραβο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2018, 04:41:28 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 07:41:49 μμ »
Γειά σου φίλε και καλή αρχή σου εύχομαι. Ωραίες διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου και πολυ ομορφο το aquascape που έκανες. Είναι λογικό να έχεις ανεβασμένα no3 μιας και το θαλασσινό νερό που πρόσθεσες ηταν πολύ λιγο σε σχέση με το τεχνητό για να αποφευχθεί ο κύκλος του αζώτου. Εγώ πάλι είμαι πολύ υπέρ των βακτηρίων και πιστεύω πως αυτά μόνο καλό έχουν να σου προσφέρουν στο ενυδρείο σου.Όσον αφορά το σαμπ σου και αν έχεις εναν χώρο θα σου πρότεινα να σκεφτείς ενα DSB για την απονιτροποιηση του νερού...Πολλοί από τους παλαιούς ξερω πως θα το βρουν αρχαία σαν μέθοδο,αλλά τελευταία εχω δει τουλάχιστον τρία συστήματα που τρέχουν κυρίως βασισμένα σε αυτη την μέθοδο και πηγαίνουν εξαιρετικά. Το ενα δε απο αυτα που έχει να κάνει και αλλαγή νερου 1.5 χρόνο  φιλοξενεί αποκλειστικά sps. Για τον φωτισμό σου θα σου έλεγα να πας σε κάτι επώνυμο και εργοστασιακό καλύτερα για ποιό σίγουρα πράγματα, εκτός αν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις για να κάνεις κατι δικό σου μετά απο πολύ μελέτη. Πιστεύω να σε κάλυψα σε κάποια σημεία...Σου εύχομαι καλή συνέχεια και να θυμάσαι πως οτι δίνεις παίρνεις απο το ενυδρείο σου...

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 08:49:53 μμ »
Γειά σου φίλε και καλή αρχή σου εύχομαι. Ωραίες διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου και πολυ ομορφο το aquascape που έκανες. Είναι λογικό να έχεις ανεβασμένα no3 μιας και το θαλασσινό νερό που πρόσθεσες ηταν πολύ λιγο σε σχέση με το τεχνητό για να αποφευχθεί ο κύκλος του αζώτου. Εγώ πάλι είμαι πολύ υπέρ των βακτηρίων και πιστεύω πως αυτά μόνο καλό έχουν να σου προσφέρουν στο ενυδρείο σου.Όσον αφορά το σαμπ σου και αν έχεις εναν χώρο θα σου πρότεινα να σκεφτείς ενα DSB για την απονιτροποιηση του νερού...Πολλοί από τους παλαιούς ξερω πως θα το βρουν αρχαία σαν μέθοδο,αλλά τελευταία εχω δει τουλάχιστον τρία συστήματα που τρέχουν κυρίως βασισμένα σε αυτη την μέθοδο και πηγαίνουν εξαιρετικά. Το ενα δε απο αυτα που έχει να κάνει και αλλαγή νερου 1.5 χρόνο  φιλοξενεί αποκλειστικά sps. Για τον φωτισμό σου θα σου έλεγα να πας σε κάτι επώνυμο και εργοστασιακό καλύτερα για ποιό σίγουρα πράγματα, εκτός αν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις για να κάνεις κατι δικό σου μετά απο πολύ μελέτη. Πιστεύω να σε κάλυψα σε κάποια σημεία...Σου εύχομαι καλή συνέχεια και να θυμάσαι πως οτι δίνεις παίρνεις απο το ενυδρείο σου...

Από κοντά είμαι σίγουρος ότι μπορώ να σε πείσω ακόμη και εσένα ότι είναι πεταμένα λεφτά τα βακτήρια :-) αν και έχω RDSB, όπως βλέπω το σαμπ του φίλου, αν προσθέσει αραγωνιτη νομίζω ίσως έχει θεματακια. Για δώσε πληροφορίες; Στάθη για τα ενυδρεία με DSB. Πόσα λίτρα αραγωνιτη, σε τι διαστάσεις , σε τι λίτρα ενυδρείου, τι άλλη φιλτρανση ; Εγώ μετά από 2.5 χρόνια,χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με το RDSB, δεν θα το ξαναέκανα γιατί βρήκα πολύ καλύτερο τρόπο για απονιτροποιηση με , μετρήσιμα αποτελέσματα, που μπορείς να το ρυθμίσεις να δουλεύει , αναλογα  με τις ανάγκες σου.

Αποσυνδεδεμένος skullJ

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: 2 χρόνια
  • Τα ενυδρεία μου: 150L Reef
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 21, 2018, 09:41:10 μμ »
Τα βακτηρια τα προτεινω γιατι το ενυδρειο εχει νερο της βρυσης κ ειναι φυσιολογιο να μην εχει τα χαρακτηριστικα που απιτουνται!

Τωρα εαν ειναι οντως απο θαλασσα κ εχει τετοιες μετρησεις... δεν εχω ασχοληθει κ δεν γνωριζω τι πρεπει να κανει..

Η συζητηση που ξεκινατε παντως ειναι ενδιαφερουσα ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος yannisp2

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 120 lt tetra - reef 300
  • Τόπος Διαμονής: πτολεμαιδα
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 09:56:37 πμ »
πιστευω ο βραχος που εβαλες φταιει....με βραχο απο "ασπροβαλτα-κατερινη οπως ειπε ο φιλος Α........ς και γελαω" λογικο ειναι να εχεις νο3.....αυτος ο βραχος για να καθαρισει θελει κανα μηνα τουλαχισατον να δουλευει το skimmer υπερωριες..κριμα τα κλοουνακια..ασφαλως χρειαζονται και τα βακτηρια αλλα αργοτερα μετα τον καθαρισμο.....και αν πας για reef δεν βαζεις μακαρονι και γυαλοβαμβακα...καλυτερα να χαρισεις τα κλοουνακια μεχρι να ετοιμαστει το ενυδρειο σου.....ξαναδιαβασε ενοτητες και απο αλλα φορουμ... 

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 08:22:02 μμ »
Ο βράχος αν είναι πορώδες και το ντιπαρισμα δεν του έκανε καμία ζημιά, γιατί να φταίει;η μόνη φορά που μέτρησα νιτρικά και φισφωρικα στα νερά μας, είναι στην μπούκα λιμανιού :-) τραγανά επιβαρυμένη με θρεπτικά αν δεν την πήρε από εκβολές ποταμού, αποκλείεται να υπαρχει...... οταν έστηναν το δικό  μου δυστυχώς δεν είχα βρει,, διαφορετικά βάζοντας  στο σαμπ ολοζώντανη τραγανά,  θα  είχα κερδίσει ένα  χρόνο  από το  στρώσιμο του ενυδρείου!αλήθεια τι ντιπ έκανες; Μήπως αυτό φταίει για τα προβλήματα σου...;

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 03:30:06 μμ »
Καλησπερα ξανα σε ολους.συγνωμη για την αργοπορεια μου στις απαντησεις αλλα ειχα επαγγελματικες υποχρεωσεις.ευχαριστω για τις οδηγιες αλλα και για τα καυστικα σχολεια καποιον,αλλα δεν πειραζει.θα καλυψω οσο μπορω τα ερωτιματικα σας

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 03:37:08 μμ »
Φιλε skull j .ευχαριστω τα θατικα σχολεια περι στησιματος.εχω να πω οτι ναι ξεχασα νσ πω οτι στις πρωτες 15 μερες εβαζα βακτιρια τα ακουαφορεστ.η αληθεια ειναι οτι σημερα που μιλαω οι μετρησεις μου πηραν την κατηφορα.γνωριζω για τα τεστ.οσο για ανθρακα και αντιφωσφορο ποτε πρεπει να μπει.

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 03:50:15 μμ »
Φιλε gregkn73 να πω οτι βακτιρια εβαλα γτ μου τα προτεινε ο πετ σοπας μου για ποιο γρηγορη ετοιμασια μου ειπε.εχω μαθει για το χαετο εβαλα αγγελια οτι ζηταω αλλα τπτ μεχρι τωρα.αν εχει κανει που μπορει να δωσει θα με βοηθουσε.τα ψαρια  μου τα εφεραν δωρο καποιοι βιαστικοι.αναγκαστικα τα κρατισα.ειναι μια χαρα παντως.

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 03:56:55 μμ »
Φιλε clooyn σε ευχαριστω και εσενα.δεν ξερω τι ειναι το DSB αν θελεις βοηθα λιγο παραπανω.φως οπως ειπα εχω μια λεντ μπαρα 14 βατ για αρχη και την και περιπου 6ωρες .εχω κενο να βαλω αλλες 5 και βλεπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 04:07:44 μμ »
Φιλε yannissp2.δεν ξερω γτ γελας και ποιος ειναι αυτος ο Α..... εσυ ξερεις ομως.ο βραχος ο νεκρος ειναι καθαρα μεσογειακος απο πελοππονησο τον οποιο τον εχω απο φιλο μου που ειχε πετ σοπ και τον ειχε σε 2 διχιλιαρα ενυδρεια στο μαγαζι κ σπιτι στημενα 5 χρονια και τα κοραλια εφτασαν ταβανι.δυστιχος εκλεισε το μαγαζι λογου κρισης και αλλαξε ηπειρο και δεν τον εχω κοντα να με βοηθησει.μου αφησε ομως να τον πουλησω πριν μερες εκλεισα και την αγγελια.οσο για τον τραγαριαρικο ζωντανο ειναι απο τερμα 2ου ποδιου χαλκιδικης βουτιγμενο απο παρα πολυ καθαρα νερα.ευχαριστω και εσενα παντως

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 04:18:46 μμ »
Παντως οι πρωτες κοραλινες εκαναν εμφανιση στα καθαρα κομματια.οσο για τα Νο3 ισως να φταιει το ντιπαρισμα το παραπανω ,ειδα οτι ειχα ακομη κατι αστακουδακια και τ ξαναεκανα αφηνοντας κανα 4 ωρο.εβαλα το reef seachem.παντως σε γενικες γραμμες ειδα αναμεικτες απαντησεις και δεν ξερω απο που να  ξεκινησω.αυριο που θα παω για καταδυση και φερω καθαρο νερο καμοια 120 λιτρα πιστευω να καλυτερεψω ακομη ποιο πολυ

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 04:21:23 μμ »
Φιλε clooyn σε ευχαριστω και εσενα.δεν ξερω τι ειναι το DSB αν θελεις βοηθα λιγο παραπανω.φως οπως ειπα εχω μια λεντ μπαρα 14 βατ για αρχη και την και περιπου 6ωρες .εχω κενο να βαλω αλλες 5 και βλεπουμε.
Φίλε βλέποντας το σαμπ σου νομίζω πως έτσι όπως ειναι στημένο δεν μπορεις να κάνεις με επιτυχία κάτι τέτοιο

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 04:32:36 μμ »
Φίλε βλέποντας το σαμπ σου νομίζω πως έτσι όπως ειναι στημένο δεν μπορεις να κάνεις με επιτυχία κάτι τέτοιο
Δηλ;;;;τουλαχιστον πες μου αν μπορεις τι ειναι και ασ μην μπορω να το κανω.φυσικα αν σου ειναι ευκολο

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 04:43:32 μμ »
Δηλ;;;;τουλαχιστον πες μου αν μπορεις τι ειναι και ασ μην μπορω να το κανω.φυσικα αν σου ειναι ευκολο

Στην ουσία είναι ένα φίλτρο άμμου  που δημιουργεί αναεροβιες συνθήκες στα βακτήρια. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μέσο αυτών των βακτηρίων να δεσμεύονται τα θρεπτικά του ενυδρείου σου πολύ ευκολα...

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 04:56:21 μμ »

Στην ουσία είναι ένα φίλτρο άμμου  που δημιουργεί αναεροβιες συνθήκες στα βακτήρια. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μέσο αυτών των βακτηρίων να δεσμεύονται τα θρεπτικά του ενυδρείου σου πολύ ευκολα...

.               Αρα αμμο θαλασσης εχει;βλεπω χαετο σωστα;εχει κατι αλλο;κοιτα εμενα μετα το σκιμερ παει σε κενο διαμερισμα και ανεβαινει και πεφτει στην αντλια επιστροφης.αρα παιζει να μπορω να το κανω.εχει δηλ αποτελεσμα;

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 05:01:43 μμ »

.               Αρα αμμο θαλασσης εχει;βλεπω χαετο σωστα;εχει κατι αλλο;κοιτα εμενα μετα το σκιμερ παει σε κενο διαμερισμα και ανεβαινει και πεφτει στην αντλια επιστροφης.αρα παιζει να μπορω να το κανω.εχει δηλ αποτελεσμα;
Χρειάζεται το διαμέρισμα που θα χρησιμοποιηθεί πρέπει να ειναι κλειστό απο κατω και στα δυο τζάμια.Το νερό να περνάει απο πάνω και το πάχος της άμμου να ειναι απο 15 πόντους και πάνω.Η χαετο δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει,αλλα μονο καλό μπορεί να σου προσφέρει η προσθήκη της.

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 05:17:06 μμ »

Χρειάζεται το διαμέρισμα που θα χρησιμοποιηθεί πρέπει να ειναι κλειστό απο κατω και στα δυο τζάμια.Το νερό να περνάει απο πάνω και το πάχος της άμμου να ειναι απο 15 πόντους και πάνω.Η χαετο δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει,αλλα μονο καλό μπορεί να σου προσφέρει η προσθήκη της.

αρα ειμαι οκ,μπορω να το κανω.αμμο απο θαλασσα δηλ;η αραγωνιτη;θελει κατι αλλο;μονο με αμμο ειμαι οκ;μπορει να δουλεψει;χαετο ζηταω εστω λιγο αλλα δεν βρισκω.ξερεις που μπορω να βρω;

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 05:20:30 μμ »

αρα ειμαι οκ,μπορω να το κανω.αμμο απο θαλασσα δηλ;η αραγωνιτη;θελει κατι αλλο;μονο με αμμο ειμαι οκ;μπορει να δουλεψει;χαετο ζηταω εστω λιγο αλλα δεν βρισκω.ξερεις που μπορω να βρω;
Αραγωνιτη βάλε καλύτερα και θέλει λίγο χρόνο να να σου δουλέψει . Χαετο δυστυχώς εγω δεν εχω

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2018, 05:22:47 μμ από clooyn »

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 05:25:15 μμ »
Φίλε μου έχω έχω τόνους χαετο, αλλά είμαι μακρυά...αν δεν βρεις από κοντά, στείλε μου πμ

Αποσυνδεδεμένος Poseidon

• Member
  • *
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 05:29:47 μμ »
Εγινε ευχαριστω και στους δυο.