ΑποστολέαςΘέμα: Αρχή ενυδρείου 25l  (Αναγνώστηκε 109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Parasxos

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Ροδος
Αρχή ενυδρείου 25l
« στις: Ιανουάριος 14, 2018, 05:18:34 μμ »
Γεια σας Παιδιά πήρα για τον γιο μου που είναι 3 χρονών ένα ενυδρειο που είναι μικρούλι 25 λίτρα Θέλω να βάλω ένα χρυσόψαρο η μονομάχο Θέλω να ξέρω τι πρέπει να αγοράσω από παρελκόμενα π.χ φίλτρο αεραντλια κτλπ...

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Α

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Ακόμα μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: 80 L κοινωνικό / φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Σταυρούπολη
Αρχή ενυδρείου 25l
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 17, 2018, 10:44:08 μμ »
Παράσχο τα 25 λίτρα για χρυσόψαρο δεν κάνουν είναι πολύ λίγα και είναι τα min για μονομάχο που θα μπορούσες να βάλεις, από φίλτρο δεν θέλει κάποιο με δυνατή ροή αλλά δες να έχει κάποιο χώρο για λίγο βιολογικό υλικό, θέλεις ένα θερμαντήρα το πολύ 50w και ένα θερμόμετρο για να τον σετάρεις και να τον τσεκάρεις, αεραντλία δε νομίζω να χρειασθείς, από υλικά διακόσμησης μην βάλεις ψεύτικα (τραυματίζουν τα ψάρια, μπορεί να βγάλουν χρώμα κλπ) προτίμησε αληθινά πέτρες, ξύλα, φυτά, από υπόστρωμα χαλαζιακό χαλίκι μικρής κοκομετρίας σε φυσικό προς σκούρο χρώμα, από φυτά υπάρχουν αρκετά εύκολα χωρίς πολλές απαιτήσεις.
Αφού πάρεις τα απαραίτητα αν δεν βρεις μπόλι (βιολογικό υλικό) από κάποιον συνχομπίστα θα πρέπει πρώτα να στρώσεις το νερό του ενυδρείου σου πριν βάλεις ψαράκια (διάβασε το σχετικό θέμα) και θα χρειασθείς υγρά τεστ για τον έλεγχο του νερού και για να αποφύγεις λάθη που κάναμε όλοι μας ότι απορία έχεις και πριν αγοράσεις κάτι που θα σου πει ένα petshop ρώτα πρώτα εδώ που υπάρχει κόσμος να σε βοηθήσει 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2018, 10:53:56 μμ από Γιώργος Α »

Αποσυνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 125 & Γαριδάδικο 15
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Αρχή ενυδρείου 25l
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 17, 2018, 11:25:51 μμ »
Αν βάλεις μονομάχο θα ήταν καλό να έχεις κανένα εύκολο φυτό επιφανείας, όπως pistia stratiotes ή κερατόφυλλο να κόβει το πολύ φως και να φιλτράρει και το νερό.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
Αρχή ενυδρείου 25l
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 10:32:05 πμ »
Συμφωνώ με τους από πάνω. Υπάρχει και η λύση των γαρίδων. Ένα πανέμορφο γαριδαδικο είναι πολύ εντυπωσιακό ενυδρείο

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος metsikboy

• Member
  • *
  • υγεια πανω απο ολα και ενυδρεια !
  • Τα ενυδρεία μου: 1 60λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: καβαλα
Αρχή ενυδρείου 25l
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2018, 02:03:28 μμ »
φυτα θα βαλεις ; αμα βαλεις γαριδες πρεπει ... κανενα κρεμαστο φιλτρακι βαλε αλλα και εσωτερικο οκ .
Ευχαριστώ ! Για όλες τις πληροφορίες !

Αποσυνδεδεμένος Parasxos

• New member
  • *
Αρχή ενυδρείου 25l
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 08:33:24 πμ »
Τελικά από τις απαντήσεις δεν πήρα μονομάχο Αλλά 2 νέον κι 2 gappy Να ρωτήσω κάτι άλλο κάθε βδομάδα να αλλάζω το 20 με 25% του νερου; το νερό χρειάζεται να το βάζω κάπου αλλού με αντιχλωριο και για πόση ώρα μέχρι να το βάλω στο ενυδρειο;;

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
Αρχή ενυδρείου 25l
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 08:58:05 πμ »
Θα ήταν προτιμότερο να βάλεις ένα μονομάχο. Τα νέον θέλουν μαλακό νερό και ζούνε σε ομάδες. Δηλαδή 8-10 ψάρια το λιγότερο. Τα γκαπυ θέλουν σκληρό νερό και ζούνε σε χαρέμια. Δηλαδή ένα αρσενικό με 3 θηλυκά. Το αντιχλωριο μπορείς να το ρίχνεις απευθείας στο ενυδρείο. Η ποσότητα που θα ρίχνεις όμως θα είναι για το σύνολο των λίτρων του ενυδρείου. Είναι όμως προτιμότερο να προετοιμάζεις το νερό σε ένα άλλο δοχείο και να έχει την ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου για να μην παθαίνουν τα ψάρια σόκ.

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Parasxos

• New member
  • *
Αρχή ενυδρείου 25l
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 06:37:22 μμ »
Άρα όταν το Προετοιμάζω Ρίχνω  αντιχλωριο για τα λίτρα του καινούριου  νερού σωστα; και διάβασα ότι το ιδανικό είναι 1φορα την εβδομάδα  το 20% ετσι;;