ΑποστολέαςΘέμα: Αρχάριος με 35 λίτρα και αλλαγή φωτισμού  (Αναγνώστηκε 192 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panazak

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
Αρχάριος με 35 λίτρα και αλλαγή φωτισμού
« στις: Ιανουάριος 08, 2018, 04:27:47 μμ »
Καλημέρα στην ομάδα,

Καλώς σας/με βρήκα στο χόμπι του ενυδρείου. Έπειτα από αρκετό διάβασμα για το στρώσιμο/φυτά και γενικότερα για το χόμπι αποφάσισα να κάνω την αρχή με ενυδρείο 35 λίτρων. Το ενυδρείο είναι το sunsun hr380 38x26x36.
To μόνο που έχω μέσα αυτή τη στιγμή είναι σαν υπόστρωμα το fluval stratum καθώς και ένα ξύλο mopani που αργότερα θα δέσω ανούμπιες.
Στη παρούσα φάση βρίσκομαι στη διαδικασία στρωσίματος και χτες μέτρησα τα εξής με υγρά τεστ sera:
NH3/NH4: 1mg/l
NO2: 5mg/l
NO3: 50mg/l ίσως και παραπάνω

Οσον αφορά τις σκληρότητες το μόνο που έχω μετρήσει είναι ph γύρω στο 6 λόγω υποστρώματος καθώς και το ξύλο (νερό βρύσης μετράω 7,8-8).

Η απορία μου είναι ο φωτισμός. Το ενυδρείο θα είναι low tech και εκτός από τις ανούμπιες που αναφέρω πιο πάνω σκέφτομαι να βάλω κάποια κρυπτοκορίνα,hygrophilla difformis και stayrogyne repens που μου αρέσει πολύ σαν φυτό. Διοξείδιο δεν σχεδιάζω να βάλω εκτός από excel που θα είναι νομίζω αρκετό για τα φυτά μου.

Για τον φωτισμό τώρα, το ενυδρείο έρχεται με ενσωματωμένη λάμπα led 4w και η λεντοταινία είναι γύρω στα 20εκ (δεν ξέρω περαιτέρω λεπτομέρειες εκτός του ότι είναι ροζ) και πιστεύω ότι είναι αν όχι απειροελάχιστος τότε εξαιρετικά χαμηλός ακόμα και για τα λιγότερο απαιτητικά φυτά. Επειδή τείνω στο να τον αλλάξω εντελώς θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με το που να απευθυνθώ.

O φωτισμός είναι έτσι http://diffusioneacquario.it/image/cache/catalog/acquari/SUNSUN/HR/17453668_1912433285701302_308798379_o-640x853.jpg και στο πάνω μέρος του καπακιού υπάρχει κουμπί on/off.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος??

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Aulonacara
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 10:56:03 μμ »
Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες...ειχα για πολυ λιγο καιρο φυτεμενο και απο την πολυ μικρη μου εμπειρα μπορω να σου πω οτι μην νομιζεις οτι η ανουμπια θελει πολυ περισσοτερο φωτισμο καλυτερα σκιερο μερος ειδικα σε νεοστημενο ενυδρειο...προσεχε για αλγες θα γεμισει για πλακα..αν σε παιρνει να την βαλεις λιγο αργοτερα προτιμησε το μιας και ειναι πολυ αργης αναπτυξης οποτε δεν σε βοηθαει και στο "στησιμο" του ενυδρειου. Γενικοτερα θα σου ελεγα αν σκοπευεις να ανεβεις σε φωτισμο να ξερεις οτι θα ειναι πιο δυσκολο να βρεις την ισορροπια φωτισμος-διοξειδιο-λιπανση-φυτομαζα...ειδικα οταν τα 2 απο αυτα ειναι σχεδον μηδενικα (λιπανση και διοξειδιο) και το ενυδρειο ειναι καινουριο οποτε μικρη φυτομαζα...κοινως τα 3/4 αντικειμενα τα κρατας χαμηλα και πας να ανεβασεις το 1....αν μπορεις να κανεις γρηγορα την αλλαγη και οχι να περιμενεις φωτιστικα απο το εξωτερικο, οποτε πανω απο μηνα, γιατι δεν το αφηνεις ετσι να δεις πως θα παει και αν δεις οτι τα φυτα σου ζητανε φως τοτε δωσε...και ξεχασα παρε απο κλαδεματα συνχομπιστων γρηγορης αναπτυξης φυτα στην αρχη.....αυτα απο εμενα ως πιο μπακαλιστικη και αρχαρια προσεγγιση...ας σου πουν οι πιο εμπειροι..

Αποσυνδεδεμένος Panazak

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 01:32:48 πμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου Χρήστο.

Όπως το βλέπω σαν αρχάριος είναι σαν μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η όλη κατάσταση αν καταλαβαίνω καλά. Όπως εσύ το έχεις δει από εμπειρία και εγώ τα διαβάζω ακόμα οι άλγες εμφανίζονται πανεύκολα σε καινούργια ενυδρεία οπότε αν ας πούμε βάλω ανούμπιες από την αρχή και μείνω με τον φωτισμό που έχω τότε περισσότερο καλό θα κάνω στην άλγη παρά στο φυτό και αυτό είναι κάτι που δεν θέλουμε σωστά? Αν από την άλλη βάλω τα φυτά που θέλω τότε θα είναι πιο δύσκολο να πετύχω την ισορροπία που αναφέρεις και άρα πάλι άλγες και ότι άλλο προκύψει.
 Τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης που αναφέρεις τα βάζουμε λόγω απορρόφησης των νιτρικών, που δόξα το θεό έχουμε μπόλικα μέχρι στιγμής, και άλλα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται οι άλγες ή για κάποιο άλλο λόγο? 

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Aulonacara
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 07:52:20 πμ »
Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι η άλγη είτε είχες φυτά είτε όχι θα έβγαινε σε ένα νεοστημένο ενυδρείο..εγώ έχω 2 μηνών ενυδρείο με αφρικάνες..δλδ με πέτρες χαμηλό φωτισμό και λίγη διάρκεια και έχω όλη την πίσω πλάτη και τις πέτρες πράσινη...επίσης να ξεκαθαρίσουμε ότι η άλγη δεν είναι δηλητήριο που θα σου σκοτώσει τα ψάρια και τα φυτά..μην ανχώνεσαι...σίγουρα θα βγάλεις καφέ άλγη στα ξύλα γιατί απλά θα βγάλεις..είναι ο κύκλος του ενυδρείου..περιμένεις και θα φύγει..μπορεί να πάρει 1 βδομάδα μπορεί να πάρει και 3 μήνες..είτε την μαζεύεις είτε όχι η καφέ άλγη θα είναι εκεί μέχρι να αποφασίσει μια μέρα να φυγει.

ένα καινούριο ενυδρείο έχει πολλά ΝΟ3 (νιτρικά)...τα νιτρικά απορροφούνται και από τα φυτά (η άλγη είναι φυτό)...άρα προσπαθείς τα φυτά πυ θες εσύ να απορροφήσουν τα νιτρικά και όχι αυτα που δεν θες δλδ οι άλγες...δυστυχώς η "άτιμη" η άλγη είναι γρήγορης ανάπτυξης και απορρόφησης...οπότε έχεις 2 επιλογές..
αν βάλεις φυτά που απορροφούν αργά τα νιτρικά του ενυδρείου θα τα βρίσκει η άλγη και θα τα τρώει οπότε και θα αναπτύσεται άρα είτε θα καθαρίζεις το ενυδρείο μέχρι να βρείς την ιχθυοφόρτωση και την ωρίμανση του ενυδρείου (βακτήρια) που θα απορροφά τα νιτρικά τόσο ώστε να μην βρίσκει η άλγη είτε θα πας στην 2η επιλογή (κατ'εμε πιο εύκολη)
βάζεις φθηνά πολλά γρήγορης ανάπτυξης φυτά που θα είναι σαν σκούπες στο ενυδρείο, βέβαια δεν ξέρω αν γίνεται, αν βάλεις πάρα πολλά να μηδενίσουν τα νιτρικά..πιστεύω ότι είναι ακραια κατάσταση και δεν χρειάζεται να σε ανχώνει...
εν ολίγοις...πολλά και γρήγορα φυτά στην αρχή μαζί με τα φυτά που θέλεις και το αφήνεις στην ησυχία του μέχρι να σου "δείξει" τη θέλει είναι μια καλή αρχή κατ εμε για ενυδρείο χωρίς διοξείδιο λίπανση και δυνατό φωτισμό για έναν αρχάριο σαν εμάς...αν σου αρέσει πραγματικά το φυτεμένο ενυδρείο θα έχεις όλο το χρόνο να το κάνεις σιγά σιγά μέσα από τα λάθη πολύ όμορφο σαν αυτά που βλέπεις στις παρουσιάσεις..το ενυδρείο θέλει τον χρόνο του..δυστυχώς!!!χεχε

Ξέχασα να προσθέσω ότι έχεις λίπανση και από το υπόστρωμα οπότε και αυτό θα πρέπει να το λάβεις υπόψην
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2018, 07:56:45 πμ από christos efthimiou »

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2018, 05:38:22 πμ »
 welcome
Πρώτ' απ' όλα, δεν μέτρησες σκληρότητες αλλά το πόσο όξινο ή αλκαλικό είναι το νερό σου.
Ο φωτισμός σου μου φαίνεται καλός για φυτά. Κατ' αρχήν η λεντοταινία είναι ροζ κι ο ροζ φωτισμός έχει κορυφές στο κόκκινο και το μπλε για την καλλίτερη ανάπτυξη των φυτών σου. Πρέπει να ρωτήσεις σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρολογικών ειδών πόσα βαττ κατανάλωση έχει η λεντοταινία ανά πόσα εκατοστά μήκους της λεντοταινίας.
Υπάρχει ο κανόνας του μισού και του ενός βαττ ανά λ., ο οποίος αναφέρεται σε λάμπες φθορισμού αν όχι σε λάμπες πυρακτώσεως. καλλίτερα είναι να μετρούμε σε λούμεν ανα λ. (καλό είναι να ξέρεις πόσα λίτρα καθαρά νερό παίρνει το ενυδρείο σου για αν υπολογίζεις πόση θα είναι η δόση σε υγρά ή στερεά που θα χρειαστεί να προσθέσεις στο νερό σου, αλλά και για να υπολογίσεις την ένταση του φωτός αφού το υπόστρωμα φέρνει πιο κοντά τα φυτά σου στην πηγή του φωτισμού).
Τα φυτά που χρειάζονται ασθενή φωτισμό θέλουν 12 λούμεν ανα λ.
Τα φυτά που χρειάζονται μέτριον φωτισμό θέλουν 15 λούμεν ανα λ.
Τα φυτά που χρειάζονται ισχυρό φωτισμό θέλουν 25 λούμεν ανα λ.
Οι Τ8 λαμπτήρες φθορισμού έχουν φωτισμό 50 λούμεν ανα βαττ. ΟΙ λαμπτήρες λεντ έχουν 80-100 ή και 200 λούμεν ανά βάττ.
4 W σε λεντ μπορεί να σου δίνουν 320-400 λούμεν, μπορεί να σου δίνουν και 800... Το τελευτάιο είναι καλό κι από μόνο του ακόμη και για απαιτητικά φυτά. Στη χειρότερη περίπτωση έχουμε φωτισμό για μη απαιτητικά ή μέτριας απάιτησης φυτά χωρίς να υπολογίζουμε τα ροζ λεντ.
Τα φυτά που αναφέρεις είναι μέσων απαιτήσεων, άρα καλύπτεσαι από τον φωτισμό που έχεις. Προς το παρόν δεν θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξεις κάτι όσον αφορά τον φωτισμό.
Άλλωστε επιθυμε΄΄ις ένα low tech ενυδρείο και ισχυρλος φωτισμός μπορεί να οδηγήσει σε ανάπτυξη άλγης.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2018, 03:59:00 μμ »
Υπάρχουν λεντοταινίες με 4,8 7,2 14,4 W/m κι αυτό πάιζει ανάλογα με τα λεντ ανά μέτρο. Για να βρεις απάντηση απευθύνσου σε έναν ηλεκτρονικό.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Α

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Ακόμα μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: 80 L κοινωνικό / φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Σταυρούπολη
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2018, 12:38:01 πμ »
 welcome

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά, για τα φυτά που θέλεις δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι αλλαγή φωτισμού πιο πολύ θα παίξεις με την διάρκεια του φωτισμού, επίσης μπορείς να πάρεις (ή να ζητήσεις κλαδέματα από συνχομπίστες) και εύκολα φυτά ταχείας ανάπτυξης όπως, κερατόφυλλο, Limnophila sessiliflora, Egeria densa που θα σου τραβήξουν τα νιτρικά και θα βοηθήσουν και στο στρώσιμο του ενυδρείου αλλά και στην αποτροπή της εμφάνισης άλγης αφού θα επικρατήσουν έναντι αυτής τραβώντας τα συστατικά που χρειάζεται