ΑποστολέαςΘέμα: Νέο γαριδαδικο τόσο ποθητό.....  (Αναγνώστηκε 215 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Nice
Νέο γαριδαδικο τόσο ποθητό.....
« στις: Φεβρουάριος 01, 2018, 09:52:22 πμ »
Χαιρετώ την τρελόπαρεα!!!  ^-^
Παιδιά μετα απο καιρο αποφάσισα να στήσω  επιτέλους  ένα ενυδρειο μόνο με γαρίδες, γιατί τόσο καιρο τις θελω και ολο δεν μ κάθονται, στο μεγάλο ενυδρειο που εχω μετα απο 3 μέρες εξαφανίζονται πιςτευω τα αγγελοψαρα κάνουν την ζημιά... θελω την βοήθεια σας γτ απο το στήσιμο του μεγάλου μου έμεινε αρκετό υπόστρωμα (JBL Manado) αρκετό χαλίκι κ μπόλικη άμμο.... πιστεύετε οτι μπορώ να χρησιμοποιήσω το manado σαν υπόστρωμα κ απο πάνω να βάλω την μισή επιφάνεια χαλίκι κ την άλλη μισή άμμο η να πάρω Fluval substrat stratum κατευθείαν;;; απλά διάβασα οτι το στρατουμ δεν κανει για γαρίδες... το ενυδρειο θα ειναι 30 λίτρα με οσμοση( το νερό στη περιοχή μου ειναι πολυ σκληρό) , φώτα λεντ 7000Κ, έλεγχος θερμοκρασίας με θερμοστάτη, τωρα για το φίλτρο δεν ξερω εχω ένα κουβα της eheim, κ ένα φίλτρο σφουγγαριου (λιγο τεράστιο νομίζω) βάζω φωτο... Θα βάλω καποια φυτά και μος εννοείτε...
Το πρόβλημα μου ειναι το υπόστρωμα δεν ξερω τι να βάλω εχω μπερδευτεί με τόσα που διάβασα... 😢
Τι με συμβουλεύετε να κάνω κ τι να προσέξω;;;;
Ευχαριστώ πολυ!!!

Συνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,125
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2018, 10:14:04 πμ »
Καλημερα!
Τα αγγελοψαρα σιγουρα εκαναν παρτυ με τις γαριδουλες σου  ;) Για το στρατουμ δεν εχω γνωμη δεν το ειχα ποτε αλλα μπορεις καλλιστα να δημιουργησεις και να εχεις ομορφο αποτελεσμα μονο με το manado  ;)
Παντως φανταζομαι διαβασες οτι για να βαλεις γαριδες πρεπει να εχεις στρωμενο βυθο (τουλαχιστον 3-4 μηνες σε λειτουργια το ενυδρειο)  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 01, 2018, 10:36:13 πμ »
Λεω να το πλακώσω στα βακτήρια το υπόστρωμα  και να ξεκινήσω κ με ένα φίλτρο απο το μεγάλο που εχω... να μειώσω τον χρόνο... λες να πιάσει ;;; έψαξα λιγο στο νετ κ το στρατουμ με μπέρδεψε πολυ όλοι λένε οτι δεν κανει για γαρίδες ....

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 01, 2018, 01:24:37 μμ »
Ανάλογα με το είδος της γαρίδας οι απαιτήσεις στο στήσιμο και τις παραμέτρους ποικίλουν. Αν πας σε δύσκολες γαρίδες, πιστεύω, θα είναι λίγο ρίσκο γιατί τα λίτρα φαίνονται κάπως λίγα. Στα εύκολα είδη, η χρήση όσμωσης (συνδυασμό με βρύση ή ειδικά άλατα) και ένας ουδέτερος βυθός,νομίζω ,σε καλύπτει.

Για τις γαρίδες του μεγάλου, μην ξαφνιαστείς αν σε κανένα ξεστήσιμο τις ξαναδείς. Αν δεις τα ψάρια να κάνουν τίποτα ύποπτες κινήσεις όταν κλαδεύεις τότε μάλλον έχεις επιζώντες. Εξαρτάται από το πόσες κρυψώνες υπάρχουν και το πόσο κομάντο ήταν οι γαριδούλες που έβαλες. Έχε το νου σου, επίσης, και όταν καθαρίζεις το φίλτρο.

Αν πας σε εύκολα είδη εγώ θα δοκίμαζα νερό από το μεγάλο, λίγο μπόλι από το βυθό και μπλουμ!
Καλό γέμισμα!!!

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 01, 2018, 02:52:39 μμ »
Για εύκολες πάω, δεν ψάχνω τρέλα πράγματα... τι θα μου πρότεινες για υπόστρωμα, εχω παραγγείλει σήμερα 4 κιλά Fluval substrat stratum, γράφει στις οδηγίες οτι κανει για γαρίδες λες να το δοκιμάσω;; το φίλτρο ειναι λιγο μεγάλο πως το βλέπεις να βάλω ένα μικρότερο;;; (σαν να πιάνει πολυ χώρο)
 Όσο για τις άλλες που δεν βρικα ποτε ήταν αμανο ιαπωνικα( αν τα λεω καλα δεν ξερω) κ ήταν αρκετά μεγάλες σε μέγεθος και για δυο μέρες τις τάισα κ τρώγανε καλα κρυμμένες πισω απο την αντλία και μετα δεν τις ξαναείδα, απο την  εισαγωγή λιγο δύσκολο να τις τράβηξε δεν χωράνε

Αποσυνδεδεμένος GN_AZ

• Silver member
  • Εμπειρία: Ελάχιστη
  • Τόπος Διαμονής: Ξάνθη
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 01, 2018, 05:58:39 μμ »
εφόσον θέλεις "εύκολο" ενυδρείο δε νομίζω ότι χρειάζεται να το ψάχνεις τόσο πολύ το υπόστρωμα.
στο δικό μου έβαλα φυτόχωμα κ από πάνω ψιλό χαλίκι. πήρα κ λίγο μπόλι από τον βυθό στρωμένου ενυδρείου κ κατευθείαν έβαλα τις γαρίδες.
Γιώργος

Συνδεδεμένος REDCHERRY

• Gold member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 48λίτρα κοινωνικό φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 01, 2018, 08:00:46 μμ »
τι θα μου πρότεινες για υπόστρωμα, έχω παραγγείλει σήμερα 4 κιλά Fluval substrat stratum, γράφει στις οδηγίες ότι κάνει για γαρίδες λες να το δοκιμάσω;;
Υπάρχουν γαρίδες που ευδοκιμούν σε kH από 0 έως 3 και pH κάτω από το 7. Το σκεπτικό με αυτά τα υπoστρώματα θα κρατάς σταθερά και χαμηλά το pH. επίσης, για να έχει νόημα το kH θα πρέπει να είναι εξαιρετικά χαμηλό. Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία μου φαίνεται ότι αν δεν πας σε ειδικά άλατα το υπόστρωμα θα πάει χαμένο. Η salty shrimp (εταιρία με εξειδίκευση στις γαρίδες) στα άλατα που προτείνει για τις απλές kH=3 & gH=6. http://www.theshrimptank.com/water-conditioners/salty-shrimp-shrimp-mineral-gh-kh/
Θα έλεγα ότι το υπόστρωμα μπορείς να το κρατήσεις για κάποιο στήσιμο στο μέλλον πιο ιδιαίτερο. Δεν θα γίνει κάτι κακό αλλά δεν θα πάρεις και κάτι επιπλέον. Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 03:41:39 μμ »
Καλησπεριζω την παρέα!!
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας!!!
Λοιπόν εχει τωρα τρεις μέρες που το ενυδρειο "τρέχει" τελικά εβαλα Fluval substrat stratum αφου πρώτα πλύθηκε με νερό απο το μεγάλο ενυδρειο, νερο οσμοσης, bacto elixir της dennerle καθε μέρα ρίχνω, απο φυτά δεν θα εχει πολλα μόνο Μος κ μπορεί κανα ακομα ...έκανα ετσι ένα πειραματικό τεστ σήμερα και pH 6,4, Kh 3, Gh <3,No3 no2 -0

Αποσυνδεδεμένος Mihallucci

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Κάτι ψιλά...
  • Τα ενυδρεία μου: 100lt danio,harlequin rasbora / 100lt Χρυσοψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Τριαδι,Θερμη.
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 03:57:02 μμ »
Πολύ καλό υπόστρωμα το STRATUΜ (ειδικα για γαριδες).και εγώ στο δικό μου το ίδιο έχω, να ξέρεις μόνο ότι τους δύο με τρεις πρώτους μήνες θα σου κρατάει το πεχα χαμηλά και ας κανεισ αλλαγές με νερό Βρύσης......εγω απο 8ph που εριχνα μετρουσα μετα απο 24 ωρεσ 6.5

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 10:03:35 μμ »
Παιδιά εχει χρησιμοποιήσει κανεις απ αυτα τα mineral balls στο ενυδρειο του με τις γαρίδες, διάβασα οτι πόλοι βάζουν κ κάνουν καλο στις γαρίδες,εχω πάρει Tourmaline και Maifanitum, αλλα τωρα σαν να "μασάω" να τα βάλω μεσα στο άστροτο ενυδρειο μου.... τι γνώμη εχετε γιαυτα τα μπολλς;;;
Στο στροσιμο κάνω αλλαγές νερού;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2018, 10:21:21 μμ από Αιμίλιος »

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 12, 2018, 11:01:41 μμ »
Καλησπέρα σε ολους!!!
Έχω βάλει τελικά τις γαρίδες μου μεσα στο ενυδρείο εδω κ 3μερες ( 3 CRS, 2 neocaridina davidi orage, 1 bee black king king) όλα καλα προς το παρόν, βασικά την δεύτερη μερα είχα μια απώλεια 1crs μας άφησε...
Το πρόβλημα μ ειναι οτι σήμερα εκεί που τις καταμετρούσαν όπως κανω κάθε βράδι παρατήρησα άσπρα ψιλά στρογγυλά σκουληκάκια 😩 απο τι ειναι πως ήρθαν και γιατί;;;;;  και πως θα απαλλαγώ απ αυτά;;;;
Οι γαρίδες φαίνονται καλα προς το παρόν ειναι γεμάτες ζωντάνια κ κάποια άλλαξε και κέλυφος κιόλας....
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 13, 2018, 12:57:07 πμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2018, 12:58:14 πμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος Αιμίλιος

• New member
  • *
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 13, 2018, 09:21:40 πμ »
Φιλε bokostas ευχαριστώ πολυ παντα πρώτος και πρόθυμος να βοηθήσεις σου ειμαι ευγνώμων!! sevasmos
 Η αλήθεια ειναι οτι την δεύτερη μέρα τα έδωσα ένα χάπι φαΐ (στο πιατάκι)να φανε κ δεν το δώσανε κ πολυ σημασία μάλλον δεν ειναι μαθημένες ακομα κ προσπάθησα την επόμενη να το αφαιρέσω και εννοείτε οτι σκόρπισε παντού όποτε πηγα κ πήρα δυο σαλιγκάρια να μαζέψουν οτι απέμεινε κ το βράδι παρατήρησα τα σκουληκάκια, μου μοιάζει πιο πολυ όπως ανάφερε κάποιος στα Λίνκ για roundworms γιατί ειναι στρογγυλά δεν έχουν τριγωνικό κεφάλι κ ειναι πολυ ενεργά... κ εχω την εντύπωση οτι κάποιο πήγαινε κ κολλούσε στο σαλιγκάρι λέτε να πάθει κατι;; τι να κάνω; να τα αφήσω ετσι ;