ΑποστολέαςΘέμα: 250 λιτρα φυτεμενο απο την αρχη  (Αναγνώστηκε 862 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
250 λιτρα φυτεμενο απο την αρχη
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 08:20:45 μμ »
Κουκλάκια όλα. Και καθυστερημένα χρόνια πολλά για τα γενέθλιά σου. :-*

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Α

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Ακόμα μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: 80 L κοινωνικό / φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Σταυρούπολη
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 08:36:49 μμ »
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και η ψαροσύνθεση ειδικά τα ραμιρέζι είναι από τα αγαπημένα μου, ίσως να επέλεγα μόνο ένα αλλά περισσότερα σε αριθμό  από τα κοπαδόψαρα    clapp

Αποσυνδεδεμένος black8189

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 40 λιτρα φυτεμενο μονομαχου, 70 λιτρα τριπλη μονομαχερα, 110 λιτρα κοχυλοψαρα tanganyika
  • Τόπος Διαμονής: Χαλκηδονα Θεσσ/νικης
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 11:58:04 μμ »
Και εγω σκεφτομουν για ενα ειδος αλλα τελικα κατεληξα στους καρδιναλιους για να δώσουν χρωμα(κ επειδη μ αρεσουν πολυ) κ στους ροδοστομους για το σφιχτο τους κοπαδιασμα. Βεβαια θελω να συμπληρωσω μερικους ροδοστομους ακομα κ μερικα κορυντορας γιατι δειχνει πολυ αδειο το ενυδρείο κ εφ οσον εχω μεγαλη κυκλοφορια κ πολυ βιολογικο υλικο θα αφησω τη βιολογια να αναπτυχθει κ αυτον τον μηνα κ απο τον αλλον θα κανω τις προσθηκες των υπόλοιπων ψαριων

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 40 λιτρα φυτεμενο μονομαχου, 70 λιτρα τριπλη μονομαχερα, 110 λιτρα κοχυλοψαρα tanganyika
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 11:59:15 μμ »
Ευχαριστω πολυ κωστα να σαι καλα :)

• Silver member
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 03:53:45 μμ »
Update μπηκαν 6 μικρα κορυντορακια στερμπει 9 στο συνολο στο ενυδρειο βεβαια τη βρισκουν να αραζουν κρυμενα αναμεσα στις ριζες  κ δε τα πολυχαιρομαι αλλα τι να κανουμε quest? ο green phadom pleco για καποιον λογο αποφευγει τις δημοσιες εμφανισεις προτιμα να καθεται στα ξυλα στη σκια κ ετσι δεν χανω την ευκαιρια να τον χαζεψω.Η ΒΒΑ αρχισε να κανει αισθητη την παρουσια της αλλα καιγεται μεσα σε 2-3 μερες βεβαια αφηνει το νεκρο κουφαρι της πανω σε ξυλα κα φυτα :P Στη χθεσινη αλλαγη αποφασισα να χρησιμοποιησω και νερο δικτυου σε ποσοστο 5% και να το παω σταδιακα στο 20% για να κερδισω τα διαφορα θρεπτικα συστατικα για φυτα και ψαρια που δεν περιεχει το νερο οσμωσης.Τελος μια ερωτηση σκεφτομαι να βαλω καποια αλγοφαγα ωστε να βοηθησουν στην προοληψη της αλγης μεχρι να βρει το ρυθμο του το ενυδρειο κ εγς την ισσοροπια με c02 και λιπασματα και ειμαι αναμεσα σε οτοκυκλους και sae τι λετε???

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Α

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Ακόμα μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: 80 L κοινωνικό / φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Σταυρούπολη
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 22, 2018, 07:15:52 μμ »
Τα SAE είναι από τα καλύτερα αλγοφάγα με ιδιαίτερο κολύμπι (μου θυμίζουν κολύμπρι) αλλά είναι και διαόλια και μπορεί να σου στρεσάρουν και τα υπόλοιπα ψαράκια και έχε υπόψιν ότι θέλουν κοπαδάκι και θα μεγαλώσουν αρκετά και όσο μεγαλώνουν τεμπελιάζουν και προτιμάνε πιο πολύ την έτοιμη τροφή, εμένα οι οτόκυκλοι μου αρέσουν πιο πολύ, βιοτοπικά ταιριάζουν πιο πολύ και με την ψαροσύθεσή σου, δουλευταράδες, πιο ήσυχοι αλλά δεν είναι απ΄όσο ξέρω για όλες τις άλγες,

Αποσυνδεδεμένος dionysos

• Platinum member
  • Εμπειρία: στην προσπάθεια
  • Τα ενυδρεία μου: 72 λίτρα και 200
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 29, 2018, 10:56:18 μμ »
πολύ όμορφα τα  ψαράκια σου και το ενυδρείο σου τώρα που μεγάλωσαν τα φυτά! στην αρχή δεν μου άρεσε η μεσαία η ρίζα όπως ήταν αλλά μετά που μεγάλωσαν τα φυτά μου άρεσε.
σκέφτομαι να πάρω και εγώ ramirezi 

• Silver member
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 30, 2018, 10:55:19 μμ »
ευχαριστω φιλαρακι κ που να δεις τωρα που φουντωσε για τα καλα κ δεν το προλαβαινω κλαδεμα...Θα ανεβασω συντομα φωτο απλα αντιμετοπιζω μια επιθεση απο αλγες κ τα εχω ψιλοσφαξει τα φυτακια.Τα ραμιρεζακια ειναι απλα υπεροχα τα χαζευω ολη μερα αν παρω καμια γεννα θα σε εχω στα υποψην μ :)

• Silver member
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 04:27:49 μμ »
τα ματιασαμε τα ραμιρεζι μεσα σε 2 μερες ειχα 4 νεκρα ψαρια το ενα με εμφανη χτυπηματα, εζησε μονο ενα αρσενικο...οι παραμετροι του νερου δε μ δειχνουν καποιο προβλημα και ειναι σταθερες τα υπολοιπα ψαρια ειναι μια χαρα οποτε το μυαλο μ παει στον αρσενικο που επεζησε θα ηθελα ομως τις γνωμες απο τους πιο εμπειρους.Οι αλγες συνεχιζουν να κανουν την εμφανιση τους ο πολεμος καλα κρατει εχω οπλιστει με οξυζενε και οι αλγες με επιμονη στο τελος ομως παντα την πληρωνουν τα φυτα κλαδευω συνεχεια για να απομακρυνω τις αλγες

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 06:00:17 μμ »
Για τα ψαράκια δυστυχώς δεν ξερω αλλα πες μας λίγο τι αλγες έχεις να δούμε τι μπορεί να γίνει. Την ρουτίνα σου λίπανση διοξείδιο κτλ.

• Silver member
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 06:56:28 μμ »
Σαν νεοστημενο το ενυδρειο απεκτησε καποιες αλγες αλλα εφυγαν γρηγορα χωρις ιδιαιτερα προβληματα.Οταν αρχισαν λοιπον τα φυτα να στρωνουν και πιασανε ενα ρυθμο αναπτυξης εκανε την εμφανιση της η Staghorn algae, αρχικα ελαχιστη σε καποια σημεια του ξυλου λιγακι στο υποστρωμα κ τα πρωτα φυτα που επιασε ηταν οι βουκεφαλανδρες που δεν ειχαν δωσει σημαδια αναπτυξης. Μειωσα τα λιπασματα και την τροφη  εριξα τοπικα οξιζενε και η αλγη μετα απο 2 μερες εφευγε με οδοντοβουρτσα. εγινε καλο κλαδεμα στα φυτα που ειχαν αλγη επανω τους και μολις αρχισαν να μεγαλωνουν ΤΖΑ να τη παλι η αλγη πιο επιθετικη αυτη τη φορα εκανα τα ιδια με αποτελεσμα το ενυδρειο να ειναι με λιγοτερα φυτα απ οσα το εστησα..και καπως ετσι συνεχιζουμε επιμονη αυτη οξυζενε εγω καθε βδομαδα πριν την αλλαγη το ιδιο πραγμα!
Παράμετροι Νερού
pH:6.5-6.8
Γενικη Σκληροτητα:
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):περιπου 20
Φωσφορικά (Po4)
Αλλαγες καθε εβδομαδα 80 λιτρα 20% βρυσης 80%οσμωση, φωτισμος 4 προβολακια 10W 1050 lumens εκαστο (πιστευω οτι πρεπει να τα αυξησω) 8 ωρες καθε μερα,ταισμα με ελαφρυ χερι φυλαρακι καθημερινα σαββατο blood worms κυριακη νηστεια,λιπασματα της σιχεμ φλουρις καλιο και σιδηρο στις συνηστωμενες δοσεις ελαφρως μειωμενες κ σπασμενες σε ισες δοσεις μες τη βδομαδα.Τελος ριχνω καθημερινα ενα DIY αλγοκτονο  CO2 μια φυσαλιδα κ κατι το δευτερολεπτο και συμφωνα με τον πινακα ph-kh ειμαι στα επιθυμητα επιπεδα

• Silver member
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 01, 2018, 02:26:51 πμ »
καμια ιδεα??? quest?

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 01, 2018, 07:23:29 μμ »
Έχεις καλή κυκλοφορία νερού;

Να κόψεις το σίδερο αν ρίχνεις γιατί εμφανίζεται από αυτό, και να περιορίσεις το γενικό λίπασμα. Όταν αρχίσεις να τα κάνεις αυτά να κάνεις και κανα 2 αλλαγές νερού.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2018, 07:29:36 μμ από giannisaek »

• Silver member
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 15, 2018, 07:23:49 μμ »
UPDATE!!!!! τελικα η μαχη με τις αλγες τελειωσε (πιστευω) πολλα φυτα χρειαστηκε να φυγουν στα σκουπιδια, οξυζενε οτοκυκλοι κ υπομονη τα οπλα μ.Ολα τα ραμιρεζι μας αφησαν για απροσδιοριστο λογο μεσα σε διαστημα λιγων ημερων το ενα μετα το αλλο :( τη θεση τους πηρε ενας κοκκινος betta crowntale που ειχα σε μια μονομαχερα, η αλλαγη απο τα 30 στα 250 λιτρα νομιζω τον εκανε τον πιο ευτιχισμενο μονομαχο του σπιτιου.Βεβαια δεν τον αφησα μονο του εβαλα παρεα 3 μονομαχινες μια που ειχα παρει για ζευγαρωμα (αλλα δε μας εκανε την χαρη) και δυο καινουργιες....Απο επιθετικοτητα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα ουτε προς τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου αλλα ουτε αναμεσα σε μονομαχο-μονομαχινες κολυμπανε παρεα κ τρωνε μαζι χωρις προβλημα ;) θα ανεβασω αργοτερα φωτο του ενυδρειου συγχωρεστε τα χαλια του βγηκε απο δυσκολη μαχη κ προσπαθει να ανασυνταχτει :)

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 15, 2018, 09:23:55 μμ »
Ωραίος. greatup  Κι εσύ και ο άρχοντας μονομάχος στα 250 λίτρα.

• Silver member
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 16, 2018, 12:45:33 μμ »
Κ οι φωτο που υποσχεθηκα...

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 16, 2018, 04:07:17 μμ »
Πανέμορφο. Μπράβο

Αποσυνδεδεμένος dionysos

• Platinum member
  • Εμπειρία: στην προσπάθεια
  • Τα ενυδρεία μου: 72 λίτρα και 200
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 25, 2018, 12:21:48 μμ »
Ο μονομάχος σίγουρα θα είναι ευτυχισμένος!!!